automatisoitua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology 1[edit]

From automatisoida +‎ -tua.

Verb[edit]

automatisoitua

  1. (intransitive) To become automatized.
Conjugation[edit]
Inflection of automatisoitua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. automatisoidun en automatisoidu 1st sing. olen automatisoitunut en ole automatisoitunut
2nd sing. automatisoidut et automatisoidu 2nd sing. olet automatisoitunut et ole automatisoitunut
3rd sing. automatisoituu ei automatisoidu 3rd sing. on automatisoitunut ei ole automatisoitunut
1st plur. automatisoidumme emme automatisoidu 1st plur. olemme automatisoituneet emme ole automatisoituneet
2nd plur. automatisoidutte ette automatisoidu 2nd plur. olette automatisoituneet ette ole automatisoituneet
3rd plur. automatisoituvat eivät automatisoidu 3rd plur. ovat automatisoituneet eivät ole automatisoituneet
passive automatisoidutaan ei automatisoiduta passive on automatisoiduttu ei ole automatisoiduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. automatisoiduin en automatisoitunut 1st sing. olin automatisoitunut en ollut automatisoitunut
2nd sing. automatisoiduit et automatisoitunut 2nd sing. olit automatisoitunut et ollut automatisoitunut
3rd sing. automatisoitui ei automatisoitunut 3rd sing. oli automatisoitunut ei ollut automatisoitunut
1st plur. automatisoiduimme emme automatisoituneet 1st plur. olimme automatisoituneet emme olleet automatisoituneet
2nd plur. automatisoiduitte ette automatisoituneet 2nd plur. olitte automatisoituneet ette olleet automatisoituneet
3rd plur. automatisoituivat eivät automatisoituneet 3rd plur. olivat automatisoituneet eivät olleet automatisoituneet
passive automatisoiduttiin ei automatisoiduttu passive oli automatisoiduttu ei ollut automatisoiduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. automatisoituisin en automatisoituisi 1st sing. olisin automatisoitunut en olisi automatisoitunut
2nd sing. automatisoituisit et automatisoituisi 2nd sing. olisit automatisoitunut et olisi automatisoitunut
3rd sing. automatisoituisi ei automatisoituisi 3rd sing. olisi automatisoitunut ei olisi automatisoitunut
1st plur. automatisoituisimme emme automatisoituisi 1st plur. olisimme automatisoituneet emme olisi automatisoituneet
2nd plur. automatisoituisitte ette automatisoituisi 2nd plur. olisitte automatisoituneet ette olisi automatisoituneet
3rd plur. automatisoituisivat eivät automatisoituisi 3rd plur. olisivat automatisoituneet eivät olisi automatisoituneet
passive automatisoiduttaisiin ei automatisoiduttaisi passive olisi automatisoiduttu ei olisi automatisoiduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. automatisoidu älä automatisoidu 2nd sing. ole automatisoitunut älä ole automatisoitunut
3rd sing. automatisoitukoon älköön automatisoituko 3rd sing. olkoon automatisoitunut älköön olko automatisoitunut
1st plur. automatisoitukaamme älkäämme automatisoituko 1st plur. olkaamme automatisoituneet älkäämme olko automatisoituneet
2nd plur. automatisoitukaa älkää automatisoituko 2nd plur. olkaa automatisoituneet älkää olko automatisoituneet
3rd plur. automatisoitukoot älkööt automatisoituko 3rd plur. olkoot automatisoituneet älkööt olko automatisoituneet
passive automatisoiduttakoon älköön automatisoiduttako passive olkoon automatisoiduttu älköön olko automatisoiduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. automatisoitunen en automatisoitune 1st sing. lienen automatisoitunut en liene automatisoitunut
2nd sing. automatisoitunet et automatisoitune 2nd sing. lienet automatisoitunut et liene automatisoitunut
3rd sing. automatisoitunee ei automatisoitune 3rd sing. lienee automatisoitunut ei liene automatisoitunut
1st plur. automatisoitunemme emme automatisoitune 1st plur. lienemme automatisoituneet emme liene automatisoituneet
2nd plur. automatisoitunette ette automatisoitune 2nd plur. lienette automatisoituneet ette liene automatisoituneet
3rd plur. automatisoitunevat eivät automatisoitune 3rd plur. lienevät automatisoituneet eivät liene automatisoituneet
passive automatisoiduttaneen ei automatisoiduttane passive lienee automatisoiduttu ei liene automatisoiduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st automatisoitua present automatisoituva automatisoiduttava
long 1st2 automatisoituakseen past automatisoitunut automatisoiduttu
2nd inessive1 automatisoituessa automatisoiduttaessa agent1, 3 automatisoituma
instructive automatisoituen negative automatisoitumaton
3rd inessive automatisoitumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative automatisoitumasta
illative automatisoitumaan
adessive automatisoitumalla
abessive automatisoitumatta
instructive automatisoituman automatisoiduttaman
4th nominative automatisoituminen
partitive automatisoitumista
5th2 automatisoitumaisillaan

Etymology 2[edit]

Verb[edit]

automatisoitua

  1. Past passive participle of automatisoida in partitive singular.