Jump to content

geçinmek

From Wiktionary, the free dictionary

Turkish

[edit]

Etymology

[edit]

    Inherited from Ottoman Turkish كچینمك (geçinmek). By surface analysis, geç- (“to pass, to cross”) +‎ -in (“reflexive suffix”) +‎ -mek.

    Pronunciation

    [edit]
    • IPA(key): /ɟe.t͡ʃinˈmec/
    • Hyphenation: ge‧çin‧mek

    Verb

    [edit]

    geçinmek (third-person singular simple present geçinir)

    (Sense 1, 2, 3): (with -le or ile)

    1. (reflexive) to provide for one's survival
    2. (reflexive) to get by, to make ends meet
      Tek maaşla geçiniyorum. ― I get by on one salary.
    3. (reflexive) to get along, to get on well
    4. (reflexive, figurative) to freeload off of someone, to take advantage of
    5. (reflexive, figurative, with diye or gibi) to pose as, to act like, to self-declare as
      • 2017, Ebubekir Subaşı, chapter 3, in Kösem Valide Sultan; Tahtsız Padişah, Çelik Yayınevi, →ISBN:
        Roma İmparatoru diye geçinen II. Ferdinand, henüz hayattayken oğlunu batıda 'Yedi Kral' diye bilinen elektörlere imparator tâyin ettirmek istiyordu.
        Ferdinand II, who was posing as the Roman Emperor, wanted to have his son appointed emperor by the electors known in the West as the 'Seven Kings' while he was still alive.

    Conjugation

    [edit]
    Conjugation of geçinmek
    positive conjugation
    singular plural
    1st person (ben) 2nd person (sen) 3rd person (o) 1st person (biz) 2nd person (siz) 3rd person (onlar)
    aorist aorist simple geçinirim geçinirsin geçinir geçiniriz geçinirsiniz geçinirler
    inferential geçinirmişim geçinirmişsin geçinirmiş geçinirmişiz geçinirmişsiniz geçinirlermiş
    past geçinirdim geçinirdin geçinirdi geçinirdik geçinirdiniz geçinirlerdi
    conditional geçinirsem geçinirsen geçinirse geçinirsek geçinirseniz geçinirlerse
    continuous continuous simple geçiniyorum geçiniyorsun geçiniyor geçiniyoruz geçiniyorsunuz geçiniyorlar
    inferential geçiniyormuşum geçiniyormuşsun geçiniyormuş geçiniyormuşuz geçiniyormuşsunuz geçiniyorlarmış
    past geçiniyordum geçiniyordun geçiniyordu geçiniyorduk geçiniyordunuz geçiniyorlardı
    conditional geçiniyorsam geçiniyorsan geçiniyorsa geçiniyorsak geçiniyorsanız geçiniyorlarsa
    inferential inferential simple geçinmişim geçinmişsin geçinmiş geçinmişiz geçinmişsiniz geçinmişler
    inferential geçinmişmişim geçinmişmişsin geçinmişmiş geçinmişmişiz geçinmişmişsiniz geçinmişlermiş
    past geçinmiştim geçinmiştin geçinmişti geçinmiştik geçinmiştiniz geçinmişlerdi
    conditional geçinmişsem geçinmişsen geçinmişse geçinmişsek geçinmişseniz geçinmişlerse
    future future simple geçineceğim geçineceksin geçinecek geçineceğiz geçineceksiniz geçinecekler
    inferential geçinecekmişim geçinecekmişsin geçinecekmiş geçinecekmişiz geçinecekmişsiniz geçineceklermiş
    past geçinecektim geçinecektin geçinecekti geçinecektik geçinecektiniz geçineceklerdi
    conditional geçineceksem geçineceksen geçinecekse geçineceksek geçinecekseniz geçineceklerse
    progressive progressive simple geçinmekteyim geçinmektesin geçinmekte geçinmekteyiz geçinmektesiniz geçinmekteler
    inferential geçinmekteymişim geçinmekteymişsin geçinmekteymiş geçinmekteymişiz geçinmekteymişsiniz geçinmektelermiş
    past geçinmekteydim geçinmekteydin geçinmekteydi geçinmekteydik geçinmekteydiniz geçinmektelerdi
    conditional geçinmekteysem geçinmekteysen geçinmekteyse geçinmekteysek geçinmekteyseniz geçinmektelerse
    necessitative necessitative simple geçinmeliyim geçinmelisin geçinmeli geçinmeliyiz geçinmelisiniz geçinmeliler
    inferential geçinmeliymişim geçinmeliymişsin geçinmeliymiş geçinmeliymişiz geçinmeliymişsiniz geçinmelilermiş
    past geçinmeliydim geçinmeliydin geçinmeliydi geçinmeliydik geçinmeliydiniz geçinmelilerdi
    conditional geçinmeliysem geçinmeliysen geçinmeliyse geçinmeliysek geçinmeliyseniz geçinmelilerse
    past past simple geçindim geçindin geçindi geçindik geçindiniz geçindiler
    past geçindiydim geçindiydin geçindiydi geçindiydik geçindiydiniz geçindilerdi
    conditional geçindiysem geçindiysen geçindiyse geçindiysek geçindiyseniz geçindilerse
    conditional conditional simple geçinsem geçinsen geçinse geçinsek geçinseniz geçinseler
    inferential geçinseymişim geçinseymişsin geçinseymiş geçinseymişiz geçinseymişsiniz geçinselermiş
    past geçinseydim geçinseydin geçinseydi geçinseydik geçinseydiniz geçinselerdi
    optative optative simple geçineyim geçinesin geçine geçinelim geçinesiniz geçineler
    inferential geçineymişim geçineymişsin geçineymiş geçineymişiz geçineymişsiniz geçinelermiş
    past geçineydim geçineydin geçineydi geçineydik geçineydiniz geçinelerdi
    imperative imperative regular — geçin geçinsin — geçinin geçinsinler
    formal — geçininiz — — geçininiz —
    informal — geçinsene — — geçinsenize —
    infinitive geçinmek
    verbal noun geçinme
    impersonal participle imperfective geçinen
    perfective geçinmiş
    prospective geçinecek
    personal participle non-prospective geçindiğim geçindiğin geçindiği geçindiğimiz geçindiğiniz geçindikleri
    prospective geçineceğim geçineceğin geçineceği geçineceğimiz geçineceğiniz geçinecekleri
    temporal adverb temporal adverb simple geçinirken1
    specific geçinince
    "and" geçinip
    "since" geçineli
    "until" geçinesiye
    "as long as" geçindikçe
    modal adverb modal adverb simple geçinerek
    reduplicated geçine geçine
    "as if" geçinircesine1
    negative conjugation
    negative conjugation
    singular plural
    1st person (ben) 2nd person (sen) 3rd person (o) 1st person (biz) 2nd person (siz) 3rd person (onlar)
    aorist aorist simple geçinmem geçinmezsin geçinmez geçinmeyiz geçinmezsiniz geçinmezler
    inferential geçinmezmişim geçinmezmişsin geçinmezmiş geçinmezmişiz geçinmezmişsiniz geçinmezlermiş
    past geçinmezdim geçinmezdin geçinmezdi geçinmezdik geçinmezdiniz geçinmezlerdi
    conditional geçinmezsem geçinmezsen geçinmezse geçinmezsek geçinmezseniz geçinmezlerse
    continuous continuous simple geçinmiyorum geçinmiyorsun geçinmiyor geçinmiyoruz geçinmiyorsunuz geçinmiyorlar
    inferential geçinmiyormuşum geçinmiyormuşsun geçinmiyormuş geçinmiyormuşuz geçinmiyormuşsunuz geçinmiyorlarmış
    past geçinmiyordum geçinmiyordun geçinmiyordu geçinmiyorduk geçinmiyordunuz geçinmiyorlardı
    conditional geçinmiyorsam geçinmiyorsan geçinmiyorsa geçinmiyorsak geçinmiyorsanız geçinmiyorlarsa
    inferential inferential simple geçinmemişim geçinmemişsin geçinmemiş geçinmemişiz geçinmemişsiniz geçinmemişler
    inferential geçinmemişmişim geçinmemişmişsin geçinmemişmiş geçinmemişmişiz geçinmemişmişsiniz geçinmemişlermiş
    past geçinmemiştim geçinmemiştin geçinmemişti geçinmemiştik geçinmemiştiniz geçinmemişlerdi
    conditional geçinmemişsem geçinmemişsen geçinmemişse geçinmemişsek geçinmemişseniz geçinmemişlerse
    future future simple geçinmeyeceğim geçinmeyeceksin geçinmeyecek geçinmeyeceğiz geçinmeyeceksiniz geçinmeyecekler
    inferential geçinmeyecekmişim geçinmeyecekmişsin geçinmeyecekmiş geçinmeyecekmişiz geçinmeyecekmişsiniz geçinmeyeceklermiş
    past geçinmeyecektim geçinmeyecektin geçinmeyecekti geçinmeyecektik geçinmeyecektiniz geçinmeyeceklerdi
    conditional geçinmeyeceksem geçinmeyeceksen geçinmeyecekse geçinmeyeceksek geçinmeyecekseniz geçinmeyeceklerse
    progressive progressive simple geçinmemekteyim geçinmemektesin geçinmemekte geçinmemekteyiz geçinmemektesiniz geçinmemekteler
    inferential geçinmemekteymişim geçinmemekteymişsin geçinmemekteymiş geçinmemekteymişiz geçinmemekteymişsiniz geçinmemektelermiş
    past geçinmemekteydim geçinmemekteydin geçinmemekteydi geçinmemekteydik geçinmemekteydiniz geçinmemektelerdi
    conditional geçinmemekteysem geçinmemekteysen geçinmemekteyse geçinmemekteysek geçinmemekteyseniz geçinmemektelerse
    necessitative necessitative simple geçinmemeliyim geçinmemelisin geçinmemeli geçinmemeliyiz geçinmemelisiniz geçinmemeliler
    inferential geçinmemeliymişim geçinmemeliymişsin geçinmemeliymiş geçinmemeliymişiz geçinmemeliymişsiniz geçinmemelilermiş
    past geçinmemeliydim geçinmemeliydin geçinmemeliydi geçinmemeliydik geçinmemeliydiniz geçinmemelilerdi
    conditional geçinmemeliysem geçinmemeliysen geçinmemeliyse geçinmemeliysek geçinmemeliyseniz geçinmemelilerse
    past past simple geçinmedim geçinmedin geçinmedi geçinmedik geçinmediniz geçinmediler
    past geçinmediydim geçinmediydin geçinmediydi geçinmediydik geçinmediydiniz geçinmedilerdi
    conditional geçinmediysem geçinmediysen geçinmediyse geçinmediysek geçinmediyseniz geçinmedilerse
    conditional conditional simple geçinmesem geçinmesen geçinmese geçinmesek geçinmeseniz geçinmeseler
    inferential geçinmeseymişim geçinmeseymişsin geçinmeseymiş geçinmeseymişiz geçinmeseymişsiniz geçinmeselermiş
    past geçinmeseydim geçinmeseydin geçinmeseydi geçinmeseydik geçinmeseydiniz geçinmeselerdi
    optative optative simple geçinmeyeyim geçinmeyesin geçinmeye geçinmeyelim geçinmeyesiniz geçinmeyeler
    inferential geçinmeyeymişim geçinmeyeymişsin geçinmeyeymiş geçinmeyeymişiz geçinmeyeymişsiniz geçinmeyelermiş
    past geçinmeyeydim geçinmeyeydin geçinmeyeydi geçinmeyeydik geçinmeyeydiniz geçinmeyelerdi
    imperative imperative regular — geçinme geçinmesin — geçinmeyin geçinmesinler
    formal — geçinmeyiniz — — geçinmeyiniz —
    informal — geçinmesene — — geçinmesenize —
    infinitive geçinmemek
    verbal noun geçinmeme
    impersonal participle imperfective geçinmeyen
    perfective geçinmemiş
    prospective geçinmeyecek
    personal participle non-prospective geçinmediğim geçinmediğin geçinmediği geçinmediğimiz geçinmediğiniz geçinmedikleri
    prospective geçinmeyeceğim geçinmeyeceğin geçinmeyeceği geçinmeyeceğimiz geçinmeyeceğiniz geçinmeyecekleri
    temporal adverb temporal adverb simple geçinmezken1
    specific geçinmeyince
    "and" geçinmeyip
    "since" geçinmeyeli
    "until" geçinmeyesiye
    "as long as" geçinmedikçe
    modal adverb modal adverb simple geçinmeyerek
    reduplicated geçinmeye geçinmeye
    "as if" geçinmezcesine1
    potential conjugation
    potential conjugation
    singular plural
    1st person (ben) 2nd person (sen) 3rd person (o) 1st person (biz) 2nd person (siz) 3rd person (onlar)
    aorist aorist simple geçinebilirim geçinebilirsin geçinebilir geçinebiliriz geçinebilirsiniz geçinebilirler
    inferential geçinebilirmişim geçinebilirmişsin geçinebilirmiş geçinebilirmişiz geçinebilirmişsiniz geçinebilirlermiş
    past geçinebilirdim geçinebilirdin geçinebilirdi geçinebilirdik geçinebilirdiniz geçinebilirlerdi
    conditional geçinebilirsem geçinebilirsen geçinebilirse geçinebilirsek geçinebilirseniz geçinebilirlerse
    continuous continuous simple geçinebiliyorum geçinebiliyorsun geçinebiliyor geçinebiliyoruz geçinebiliyorsunuz geçinebiliyorlar
    inferential geçinebiliyormuşum geçinebiliyormuşsun geçinebiliyormuş geçinebiliyormuşuz geçinebiliyormuşsunuz geçinebiliyorlarmış
    past geçinebiliyordum geçinebiliyordun geçinebiliyordu geçinebiliyorduk geçinebiliyordunuz geçinebiliyorlardı
    conditional geçinebiliyorsam geçinebiliyorsan geçinebiliyorsa geçinebiliyorsak geçinebiliyorsanız geçinebiliyorlarsa
    inferential inferential simple geçinebilmişim geçinebilmişsin geçinebilmiş geçinebilmişiz geçinebilmişsiniz geçinebilmişler
    inferential geçinebilmişmişim geçinebilmişmişsin geçinebilmişmiş geçinebilmişmişiz geçinebilmişmişsiniz geçinebilmişlermiş
    past geçinebilmiştim geçinebilmiştin geçinebilmişti geçinebilmiştik geçinebilmiştiniz geçinebilmişlerdi
    conditional geçinebilmişsem geçinebilmişsen geçinebilmişse geçinebilmişsek geçinebilmişseniz geçinebilmişlerse
    future future simple geçinebileceğim geçinebileceksin geçinebilecek geçinebileceğiz geçinebileceksiniz geçinebilecekler
    inferential geçinebilecekmişim geçinebilecekmişsin geçinebilecekmiş geçinebilecekmişiz geçinebilecekmişsiniz geçinebileceklermiş
    past geçinebilecektim geçinebilecektin geçinebilecekti geçinebilecektik geçinebilecektiniz geçinebileceklerdi
    conditional geçinebileceksem geçinebileceksen geçinebilecekse geçinebileceksek geçinebilecekseniz geçinebileceklerse
    progressive progressive simple geçinebilmekteyim geçinebilmektesin geçinebilmekte geçinebilmekteyiz geçinebilmektesiniz geçinebilmekteler
    inferential geçinebilmekteymişim geçinebilmekteymişsin geçinebilmekteymiş geçinebilmekteymişiz geçinebilmekteymişsiniz geçinebilmektelermiş
    past geçinebilmekteydim geçinebilmekteydin geçinebilmekteydi geçinebilmekteydik geçinebilmekteydiniz geçinebilmektelerdi
    conditional geçinebilmekteysem geçinebilmekteysen geçinebilmekteyse geçinebilmekteysek geçinebilmekteyseniz geçinebilmektelerse
    necessitative necessitative simple geçinebilmeliyim geçinebilmelisin geçinebilmeli geçinebilmeliyiz geçinebilmelisiniz geçinebilmeliler
    inferential geçinebilmeliymişim geçinebilmeliymişsin geçinebilmeliymiş geçinebilmeliymişiz geçinebilmeliymişsiniz geçinebilmelilermiş
    past geçinebilmeliydim geçinebilmeliydin geçinebilmeliydi geçinebilmeliydik geçinebilmeliydiniz geçinebilmelilerdi
    conditional geçinebilmeliysem geçinebilmeliysen geçinebilmeliyse geçinebilmeliysek geçinebilmeliyseniz geçinebilmelilerse
    past past simple geçinebildim geçinebildin geçinebildi geçinebildik geçinebildiniz geçinebildiler
    past geçinebildiydim geçinebildiydin geçinebildiydi geçinebildiydik geçinebildiydiniz geçinebildilerdi
    conditional geçinebildiysem geçinebildiysen geçinebildiyse geçinebildiysek geçinebildiyseniz geçinebildilerse
    conditional conditional simple geçinebilsem geçinebilsen geçinebilse geçinebilsek geçinebilseniz geçinebilseler
    inferential geçinebilseymişim geçinebilseymişsin geçinebilseymiş geçinebilseymişiz geçinebilseymişsiniz geçinebilselermiş
    past geçinebilseydim geçinebilseydin geçinebilseydi geçinebilseydik geçinebilseydiniz geçinebilselerdi
    optative optative simple geçinebileyim geçinebilesin geçinebile geçinebilelim geçinebilesiniz geçinebileler
    inferential geçinebileymişim geçinebileymişsin geçinebileymiş geçinebileymişiz geçinebileymişsiniz geçinebilelermiş
    past geçinebileydim geçinebileydin geçinebileydi geçinebileydik geçinebileydiniz geçinebilelerdi
    imperative imperative regular — geçinebil geçinebilsin — geçinebilin geçinebilsinler
    formal — geçinebiliniz — — geçinebiliniz —
    informal — geçinebilsene — — geçinebilsenize —
    infinitive geçinebilmek
    verbal noun geçinebilme
    impersonal participle imperfective geçinebilen
    perfective geçinebilmiş
    prospective geçinebilecek
    personal participle non-prospective geçinebildiğim geçinebildiğin geçinebildiği geçinebildiğimiz geçinebildiğiniz geçinebildikleri
    prospective geçinebileceğim geçinebileceğin geçinebileceği geçinebileceğimiz geçinebileceğiniz geçinebilecekleri
    temporal adverb temporal adverb simple geçinebilirken1
    specific geçinebilince
    "and" geçinebilip
    "since" geçinebileli
    "until" geçinebilesiye
    "as long as" geçinebildikçe
    modal adverb modal adverb simple geçinebilerek
    reduplicated geçinebile geçinebile
    "as if" geçinebilircesine1
    impotential conjugation
    impotential conjugation
    singular plural
    1st person (ben) 2nd person (sen) 3rd person (o) 1st person (biz) 2nd person (siz) 3rd person (onlar)
    aorist aorist simple geçinemem geçinemezsin geçinemez geçinemeyiz geçinemezsiniz geçinemezler
    inferential geçinemezmişim geçinemezmişsin geçinemezmiş geçinemezmişiz geçinemezmişsiniz geçinemezlermiş
    past geçinemezdim geçinemezdin geçinemezdi geçinemezdik geçinemezdiniz geçinemezlerdi
    conditional geçinemezsem geçinemezsen geçinemezse geçinemezsek geçinemezseniz geçinemezlerse
    continuous continuous simple geçinemiyorum geçinemiyorsun geçinemiyor geçinemiyoruz geçinemiyorsunuz geçinemiyorlar
    inferential geçinemiyormuşum geçinemiyormuşsun geçinemiyormuş geçinemiyormuşuz geçinemiyormuşsunuz geçinemiyorlarmış
    past geçinemiyordum geçinemiyordun geçinemiyordu geçinemiyorduk geçinemiyordunuz geçinemiyorlardı
    conditional geçinemiyorsam geçinemiyorsan geçinemiyorsa geçinemiyorsak geçinemiyorsanız geçinemiyorlarsa
    inferential inferential simple geçinememişim geçinememişsin geçinememiş geçinememişiz geçinememişsiniz geçinememişler
    inferential geçinememişmişim geçinememişmişsin geçinememişmiş geçinememişmişiz geçinememişmişsiniz geçinememişlermiş
    past geçinememiştim geçinememiştin geçinememişti geçinememiştik geçinememiştiniz geçinememişlerdi
    conditional geçinememişsem geçinememişsen geçinememişse geçinememişsek geçinememişseniz geçinememişlerse
    future future simple geçinemeyeceğim geçinemeyeceksin geçinemeyecek geçinemeyeceğiz geçinemeyeceksiniz geçinemeyecekler
    inferential geçinemeyecekmişim geçinemeyecekmişsin geçinemeyecekmiş geçinemeyecekmişiz geçinemeyecekmişsiniz geçinemeyeceklermiş
    past geçinemeyecektim geçinemeyecektin geçinemeyecekti geçinemeyecektik geçinemeyecektiniz geçinemeyeceklerdi
    conditional geçinemeyeceksem geçinemeyeceksen geçinemeyecekse geçinemeyeceksek geçinemeyecekseniz geçinemeyeceklerse
    progressive progressive simple geçinememekteyim geçinememektesin geçinememekte geçinememekteyiz geçinememektesiniz geçinememekteler
    inferential geçinememekteymişim geçinememekteymişsin geçinememekteymiş geçinememekteymişiz geçinememekteymişsiniz geçinememektelermiş
    past geçinememekteydim geçinememekteydin geçinememekteydi geçinememekteydik geçinememekteydiniz geçinememektelerdi
    conditional geçinememekteysem geçinememekteysen geçinememekteyse geçinememekteysek geçinememekteyseniz geçinememektelerse
    necessitative necessitative simple geçinememeliyim geçinememelisin geçinememeli geçinememeliyiz geçinememelisiniz geçinememeliler
    inferential geçinememeliymişim geçinememeliymişsin geçinememeliymiş geçinememeliymişiz geçinememeliymişsiniz geçinememelilermiş
    past geçinememeliydim geçinememeliydin geçinememeliydi geçinememeliydik geçinememeliydiniz geçinememelilerdi
    conditional geçinememeliysem geçinememeliysen geçinememeliyse geçinememeliysek geçinememeliyseniz geçinememelilerse
    past past simple geçinemedim geçinemedin geçinemedi geçinemedik geçinemediniz geçinemediler
    past geçinemediydim geçinemediydin geçinemediydi geçinemediydik geçinemediydiniz geçinemedilerdi
    conditional geçinemediysem geçinemediysen geçinemediyse geçinemediysek geçinemediyseniz geçinemedilerse
    conditional conditional simple geçinemesem geçinemesen geçinemese geçinemesek geçinemeseniz geçinemeseler
    inferential geçinemeseymişim geçinemeseymişsin geçinemeseymiş geçinemeseymişiz geçinemeseymişsiniz geçinemeselermiş
    past geçinemeseydim geçinemeseydin geçinemeseydi geçinemeseydik geçinemeseydiniz geçinemeselerdi
    optative optative simple geçinemeyeyim geçinemeyesin geçinemeye geçinemeyelim geçinemeyesiniz geçinemeyeler
    inferential geçinemeyeymişim geçinemeyeymişsin geçinemeyeymiş geçinemeyeymişiz geçinemeyeymişsiniz geçinemeyelermiş
    past geçinemeyeydim geçinemeyeydin geçinemeyeydi geçinemeyeydik geçinemeyeydiniz geçinemeyelerdi
    imperative imperative regular — geçineme geçinemesin — geçinemeyin geçinemesinler
    formal — geçinemeyiniz — — geçinemeyiniz —
    informal — geçinemesene — — geçinemesenize —
    infinitive geçinememek
    verbal noun geçinememe
    impersonal participle imperfective geçinemeyen
    perfective geçinememiş
    prospective geçinemeyecek
    personal participle non-prospective geçinemediğim geçinemediğin geçinemediği geçinemediğimiz geçinemediğiniz geçinemedikleri
    prospective geçinemeyeceğim geçinemeyeceğin geçinemeyeceği geçinemeyeceğimiz geçinemeyeceğiniz geçinemeyecekleri
    temporal adverb temporal adverb simple geçinemezken1
    specific geçinemeyince
    "and" geçinemeyip
    "since" geçinemeyeli
    "until" geçinemeyesiye
    "as long as" geçinemedikçe
    modal adverb modal adverb simple geçinemeyerek
    reduplicated geçinemeye geçinemeye
    "as if" geçinemezcesine1

    1 The suffixes -ken and -cesine may be suffixed to the base form of any of the following tenses: aorist, continuous, inferential (even when it follows another suffix), and future.

    Derived terms

    [edit]

    Further reading

    [edit]
    • “geçinmek”, in Turkish dictionaries, Türk Dil Kurumu