hämmennyttää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

hämmennyttää

  1. (transitive) This term needs a translation to English. Please help out and add a translation, then remove the text {{rfdef}}.

Conjugation[edit]

Inflection of hämmennyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hämmennytän en hämmennytä 1st sing. olen hämmennyttänyt en ole hämmennyttänyt
2nd sing. hämmennytät et hämmennytä 2nd sing. olet hämmennyttänyt et ole hämmennyttänyt
3rd sing. hämmennyttää ei hämmennytä 3rd sing. on hämmennyttänyt ei ole hämmennyttänyt
1st plur. hämmennytämme emme hämmennytä 1st plur. olemme hämmennyttäneet emme ole hämmennyttäneet
2nd plur. hämmennytätte ette hämmennytä 2nd plur. olette hämmennyttäneet ette ole hämmennyttäneet
3rd plur. hämmennyttävät eivät hämmennytä 3rd plur. ovat hämmennyttäneet eivät ole hämmennyttäneet
passive hämmennytetään ei hämmennytetä passive on hämmennytetty ei ole hämmennytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hämmennytin en hämmennyttänyt 1st sing. olin hämmennyttänyt en ollut hämmennyttänyt
2nd sing. hämmennytit et hämmennyttänyt 2nd sing. olit hämmennyttänyt et ollut hämmennyttänyt
3rd sing. hämmennytti ei hämmennyttänyt 3rd sing. oli hämmennyttänyt ei ollut hämmennyttänyt
1st plur. hämmennytimme emme hämmennyttäneet 1st plur. olimme hämmennyttäneet emme olleet hämmennyttäneet
2nd plur. hämmennytitte ette hämmennyttäneet 2nd plur. olitte hämmennyttäneet ette olleet hämmennyttäneet
3rd plur. hämmennyttivät eivät hämmennyttäneet 3rd plur. olivat hämmennyttäneet eivät olleet hämmennyttäneet
passive hämmennytettiin ei hämmennytetty passive oli hämmennytetty ei ollut hämmennytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hämmennyttäisin en hämmennyttäisi 1st sing. olisin hämmennyttänyt en olisi hämmennyttänyt
2nd sing. hämmennyttäisit et hämmennyttäisi 2nd sing. olisit hämmennyttänyt et olisi hämmennyttänyt
3rd sing. hämmennyttäisi ei hämmennyttäisi 3rd sing. olisi hämmennyttänyt ei olisi hämmennyttänyt
1st plur. hämmennyttäisimme emme hämmennyttäisi 1st plur. olisimme hämmennyttäneet emme olisi hämmennyttäneet
2nd plur. hämmennyttäisitte ette hämmennyttäisi 2nd plur. olisitte hämmennyttäneet ette olisi hämmennyttäneet
3rd plur. hämmennyttäisivät eivät hämmennyttäisi 3rd plur. olisivat hämmennyttäneet eivät olisi hämmennyttäneet
passive hämmennytettäisiin ei hämmennytettäisi passive olisi hämmennytetty ei olisi hämmennytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. hämmennytä älä hämmennytä 2nd sing. ole hämmennyttänyt älä ole hämmennyttänyt
3rd sing. hämmennyttäköön älköön hämmennyttäkö 3rd sing. olkoon hämmennyttänyt älköön olko hämmennyttänyt
1st plur. hämmennyttäkäämme älkäämme hämmennyttäkö 1st plur. olkaamme hämmennyttäneet älkäämme olko hämmennyttäneet
2nd plur. hämmennyttäkää älkää hämmennyttäkö 2nd plur. olkaa hämmennyttäneet älkää olko hämmennyttäneet
3rd plur. hämmennyttäkööt älkööt hämmennyttäkö 3rd plur. olkoot hämmennyttäneet älkööt olko hämmennyttäneet
passive hämmennytettäköön älköön hämmennytettäkö passive olkoon hämmennytetty älköön olko hämmennytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hämmennyttänen en hämmennyttäne 1st sing. lienen hämmennyttänyt en liene hämmennyttänyt
2nd sing. hämmennyttänet et hämmennyttäne 2nd sing. lienet hämmennyttänyt et liene hämmennyttänyt
3rd sing. hämmennyttänee ei hämmennyttäne 3rd sing. lienee hämmennyttänyt ei liene hämmennyttänyt
1st plur. hämmennyttänemme emme hämmennyttäne 1st plur. lienemme hämmennyttäneet emme liene hämmennyttäneet
2nd plur. hämmennyttänette ette hämmennyttäne 2nd plur. lienette hämmennyttäneet ette liene hämmennyttäneet
3rd plur. hämmennyttänevät eivät hämmennyttäne 3rd plur. lienevät hämmennyttäneet eivät liene hämmennyttäneet
passive hämmennytettäneen ei hämmennytettäne passive lienee hämmennytetty ei liene hämmennytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st hämmennyttää present hämmennyttävä hämmennytettävä
long 1st2 hämmennyttääkseen past hämmennyttänyt hämmennytetty
2nd inessive1 hämmennyttäessä hämmennytettäessä agent1, 3 hämmennyttämä
instructive hämmennyttäen negative hämmennyttämätön
3rd inessive hämmennyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative hämmennyttämästä
illative hämmennyttämään
adessive hämmennyttämällä
abessive hämmennyttämättä
instructive hämmennyttämän hämmennytettämän
4th nominative hämmennyttäminen
partitive hämmennyttämistä
5th2 hämmennyttämäisillään