haaroittua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From haara (branch).

Verb[edit]

haaroittua

  1. (intransitive) To branch.

Conjugation[edit]

Inflection of haaroittua (Kotus type 52/sanoa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haaroitun en haaroitu 1st sing. olen haaroittunut en ole haaroittunut
2nd sing. haaroitut et haaroitu 2nd sing. olet haaroittunut et ole haaroittunut
3rd sing. haaroittuu ei haaroitu 3rd sing. on haaroittunut ei ole haaroittunut
1st plur. haaroitumme emme haaroitu 1st plur. olemme haaroittuneet emme ole haaroittuneet
2nd plur. haaroitutte ette haaroitu 2nd plur. olette haaroittuneet ette ole haaroittuneet
3rd plur. haaroittuvat eivät haaroitu 3rd plur. ovat haaroittuneet eivät ole haaroittuneet
passive haaroitutaan ei haaroituta passive on haaroituttu ei ole haaroituttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haaroituin en haaroittunut 1st sing. olin haaroittunut en ollut haaroittunut
2nd sing. haaroituit et haaroittunut 2nd sing. olit haaroittunut et ollut haaroittunut
3rd sing. haaroittui ei haaroittunut 3rd sing. oli haaroittunut ei ollut haaroittunut
1st plur. haaroituimme emme haaroittuneet 1st plur. olimme haaroittuneet emme olleet haaroittuneet
2nd plur. haaroituitte ette haaroittuneet 2nd plur. olitte haaroittuneet ette olleet haaroittuneet
3rd plur. haaroittuivat eivät haaroittuneet 3rd plur. olivat haaroittuneet eivät olleet haaroittuneet
passive haaroituttiin ei haaroituttu passive oli haaroituttu ei ollut haaroituttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haaroittuisin en haaroittuisi 1st sing. olisin haaroittunut en olisi haaroittunut
2nd sing. haaroittuisit et haaroittuisi 2nd sing. olisit haaroittunut et olisi haaroittunut
3rd sing. haaroittuisi ei haaroittuisi 3rd sing. olisi haaroittunut ei olisi haaroittunut
1st plur. haaroittuisimme emme haaroittuisi 1st plur. olisimme haaroittuneet emme olisi haaroittuneet
2nd plur. haaroittuisitte ette haaroittuisi 2nd plur. olisitte haaroittuneet ette olisi haaroittuneet
3rd plur. haaroittuisivat eivät haaroittuisi 3rd plur. olisivat haaroittuneet eivät olisi haaroittuneet
passive haaroituttaisiin ei haaroituttaisi passive olisi haaroituttu ei olisi haaroituttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. haaroitu älä haaroitu 2nd sing. ole haaroittunut älä ole haaroittunut
3rd sing. haaroittukoon älköön haaroittuko 3rd sing. olkoon haaroittunut älköön olko haaroittunut
1st plur. haaroittukaamme älkäämme haaroittuko 1st plur. olkaamme haaroittuneet älkäämme olko haaroittuneet
2nd plur. haaroittukaa älkää haaroittuko 2nd plur. olkaa haaroittuneet älkää olko haaroittuneet
3rd plur. haaroittukoot älkööt haaroittuko 3rd plur. olkoot haaroittuneet älkööt olko haaroittuneet
passive haaroituttakoon älköön haaroituttako passive olkoon haaroituttu älköön olko haaroituttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haaroittunen en haaroittune 1st sing. lienen haaroittunut en liene haaroittunut
2nd sing. haaroittunet et haaroittune 2nd sing. lienet haaroittunut et liene haaroittunut
3rd sing. haaroittunee ei haaroittune 3rd sing. lienee haaroittunut ei liene haaroittunut
1st plur. haaroittunemme emme haaroittune 1st plur. lienemme haaroittuneet emme liene haaroittuneet
2nd plur. haaroittunette ette haaroittune 2nd plur. lienette haaroittuneet ette liene haaroittuneet
3rd plur. haaroittunevat eivät haaroittune 3rd plur. lienevät haaroittuneet eivät liene haaroittuneet
passive haaroituttaneen ei haaroituttane passive lienee haaroituttu ei liene haaroituttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st haaroittua present haaroittuva haaroituttava
long 1st2 haaroittuakseen past haaroittunut haaroituttu
2nd inessive1 haaroittuessa haaroituttaessa agent1, 3 haaroittuma
instructive haaroittuen negative haaroittumaton
3rd inessive haaroittumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative haaroittumasta
illative haaroittumaan
adessive haaroittumalla
abessive haaroittumatta
instructive haaroittuman haaroituttaman
4th nominative haaroittuminen
partitive haaroittumista
5th2 haaroittumaisillaan

Anagrams[edit]