haistattaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index ha)

Etymology[edit]

Factitive aspect of the verb haistaa.

Verb[edit]

haistattaa

  1. (transitive) to tell someone where to go/where to get off/what to do with it (in insults, as in "go to hell!")
    Näin parhaaksi haistattaa kaikille vitut. ― I saw it best to tell everyone to fuck off. Literally, "to make everyone sniff cunts."

Usage notes[edit]

  • The verb haistaa (to smell) is used in various, more or less vulgar interjections commanding the listener to do something — eg. haista kukkanen, often translated as "fuck you" (very mild though; literally: "sniff the flower") and haista paska (fuck you) (strongly vulgar; literally: "sniff the shit") — and that gives the factitive derivative haistattaa (to have [someone] smell [something]).

Conjugation[edit]

Inflection of haistattaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haistatan en haistataˣ 1st sing. olen haistattanut en oleˣ haistattanut
2nd sing. haistatat et haistataˣ 2nd sing. olet haistattanut et oleˣ haistattanut
3rd sing. haistattaa ei haistataˣ 3rd sing. on haistattanut ei oleˣ haistattanut
1st plur. haistatamme emme haistataˣ 1st plur. olemme haistattaneet emme oleˣ haistattaneet
2nd plur. haistatatte ette haistataˣ 2nd plur. olette haistattaneet ette oleˣ haistattaneet
3rd plur. haistattavat eivät haistataˣ 3rd plur. ovat haistattaneet eivät oleˣ haistattaneet
passive haistatetaan ei haistatetaˣ passive on haistatettu ei oleˣ haistatettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haistatin en haistattanut 1st sing. olin haistattanut en ollut haistattanut
2nd sing. haistatit et haistattanut 2nd sing. olit haistattanut et ollut haistattanut
3rd sing. haistatti ei haistattanut 3rd sing. oli haistattanut ei ollut haistattanut
1st plur. haistatimme emme haistattaneet 1st plur. olimme haistattaneet emme olleet haistattaneet
2nd plur. haistatitte ette haistattaneet 2nd plur. olitte haistattaneet ette olleet haistattaneet
3rd plur. haistattivat eivät haistattaneet 3rd plur. olivat haistattaneet eivät olleet haistattaneet
passive haistatettiin ei haistatettu passive oli haistatettu ei ollut haistatettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haistattaisin en haistattaisi 1st sing. olisin haistattanut en olisi haistattanut
2nd sing. haistattaisit et haistattaisi 2nd sing. olisit haistattanut et olisi haistattanut
3rd sing. haistattaisi ei haistattaisi 3rd sing. olisi haistattanut ei olisi haistattanut
1st plur. haistattaisimme emme haistattaisi 1st plur. olisimme haistattaneet emme olisi haistattaneet
2nd plur. haistattaisitte ette haistattaisi 2nd plur. olisitte haistattaneet ette olisi haistattaneet
3rd plur. haistattaisivat eivät haistattaisi 3rd plur. olisivat haistattaneet eivät olisi haistattaneet
passive haistatettaisiin ei haistatettaisi passive olisi haistatettu ei olisi haistatettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. haistataˣ älä haistataˣ 2nd sing. oleˣ haistattanut älä oleˣ haistattanut
3rd sing. haistattakoon älköön haistattakoˣ 3rd sing. olkoon haistattanut älköön olkoˣ haistattanut
1st plur. haistattakaamme älkäämme haistattakoˣ 1st plur. olkaamme haistattaneet älkäämme olkoˣ haistattaneet
2nd plur. haistattakaa älkää haistattakoˣ 2nd plur. olkaa haistattaneet älkää olkoˣ haistattaneet
3rd plur. haistattakoot älkööt haistattakoˣ 3rd plur. olkoot haistattaneet älkööt olkoˣ haistattaneet
passive haistatettakoon älköön haistatettakoˣ passive olkoon haistatettu älköön olkoˣ haistatettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haistattanen en haistattaneˣ 1st sing. lienen haistattanut en lieneˣ haistattanut
2nd sing. haistattanet et haistattaneˣ 2nd sing. lienet haistattanut et lieneˣ haistattanut
3rd sing. haistattanee ei haistattaneˣ 3rd sing. lienee haistattanut ei lieneˣ haistattanut
1st plur. haistattanemme emme haistattaneˣ 1st plur. lienemme haistattaneet emme lieneˣ haistattaneet
2nd plur. haistattanette ette haistattaneˣ 2nd plur. lienette haistattaneet ette lieneˣ haistattaneet
3rd plur. haistattanevat eivät haistattaneˣ 3rd plur. lienevät haistattaneet eivät lieneˣ haistattaneet
passive haistatettaneen ei haistatettaneˣ passive lienee haistatettu ei lieneˣ haistatettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st haistattaaˣ present haistattava haistatettava
long 1st2 haistattaakseen past haistattanut haistatettu
2nd inessive1 haistattaessa haistatettaessa agent1, 3 haistattama
instructive haistattaen negative haistattamaton
3rd inessive haistattamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative haistattamasta
illative haistattamaan
adessive haistattamalla
abessive haistattamatta
instructive haistattaman haistatettaman
4th nominative haistattaminen
partitive haistattamista
5th2 haistattamaisillaan

Related terms[edit]