hapettaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

hapettaa

  1. (transitive) To oxidize.

Conjugation[edit]

Inflection of hapettaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hapetan en hapetaˣ 1st sing. olen hapettanut en oleˣ hapettanut
2nd sing. hapetat et hapetaˣ 2nd sing. olet hapettanut et oleˣ hapettanut
3rd sing. hapettaa ei hapetaˣ 3rd sing. on hapettanut ei oleˣ hapettanut
1st plur. hapetamme emme hapetaˣ 1st plur. olemme hapettaneet emme oleˣ hapettaneet
2nd plur. hapetatte ette hapetaˣ 2nd plur. olette hapettaneet ette oleˣ hapettaneet
3rd plur. hapettavat eivät hapetaˣ 3rd plur. ovat hapettaneet eivät oleˣ hapettaneet
passive hapetetaan ei hapetetaˣ passive on hapetettu ei oleˣ hapetettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hapetin en hapettanut 1st sing. olin hapettanut en ollut hapettanut
2nd sing. hapetit et hapettanut 2nd sing. olit hapettanut et ollut hapettanut
3rd sing. hapetti ei hapettanut 3rd sing. oli hapettanut ei ollut hapettanut
1st plur. hapetimme emme hapettaneet 1st plur. olimme hapettaneet emme olleet hapettaneet
2nd plur. hapetitte ette hapettaneet 2nd plur. olitte hapettaneet ette olleet hapettaneet
3rd plur. hapettivat eivät hapettaneet 3rd plur. olivat hapettaneet eivät olleet hapettaneet
passive hapetettiin ei hapetettu passive oli hapetettu ei ollut hapetettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hapettaisin en hapettaisi 1st sing. olisin hapettanut en olisi hapettanut
2nd sing. hapettaisit et hapettaisi 2nd sing. olisit hapettanut et olisi hapettanut
3rd sing. hapettaisi ei hapettaisi 3rd sing. olisi hapettanut ei olisi hapettanut
1st plur. hapettaisimme emme hapettaisi 1st plur. olisimme hapettaneet emme olisi hapettaneet
2nd plur. hapettaisitte ette hapettaisi 2nd plur. olisitte hapettaneet ette olisi hapettaneet
3rd plur. hapettaisivat eivät hapettaisi 3rd plur. olisivat hapettaneet eivät olisi hapettaneet
passive hapetettaisiin ei hapetettaisi passive olisi hapetettu ei olisi hapetettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. hapetaˣ älä hapetaˣ 2nd sing. oleˣ hapettanut älä oleˣ hapettanut
3rd sing. hapettakoon älköön hapettakoˣ 3rd sing. olkoon hapettanut älköön olkoˣ hapettanut
1st plur. hapettakaamme älkäämme hapettakoˣ 1st plur. olkaamme hapettaneet älkäämme olkoˣ hapettaneet
2nd plur. hapettakaa älkää hapettakoˣ 2nd plur. olkaa hapettaneet älkää olkoˣ hapettaneet
3rd plur. hapettakoot älkööt hapettakoˣ 3rd plur. olkoot hapettaneet älkööt olkoˣ hapettaneet
passive hapetettakoon älköön hapetettakoˣ passive olkoon hapetettu älköön olkoˣ hapetettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hapettanen en hapettaneˣ 1st sing. lienen hapettanut en lieneˣ hapettanut
2nd sing. hapettanet et hapettaneˣ 2nd sing. lienet hapettanut et lieneˣ hapettanut
3rd sing. hapettanee ei hapettaneˣ 3rd sing. lienee hapettanut ei lieneˣ hapettanut
1st plur. hapettanemme emme hapettaneˣ 1st plur. lienemme hapettaneet emme lieneˣ hapettaneet
2nd plur. hapettanette ette hapettaneˣ 2nd plur. lienette hapettaneet ette lieneˣ hapettaneet
3rd plur. hapettanevat eivät hapettaneˣ 3rd plur. lienevät hapettaneet eivät lieneˣ hapettaneet
passive hapetettaneen ei hapetettaneˣ passive lienee hapetettu ei lieneˣ hapetettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st hapettaaˣ present hapettava hapetettava
long 1st2 hapettaakseen past hapettanut hapetettu
2nd inessive1 hapettaessa hapetettaessa agent1, 3 hapettama
instructive hapettaen negative hapettamaton
3rd inessive hapettamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative hapettamasta
illative hapettamaan
adessive hapettamalla
abessive hapettamatta
instructive hapettaman hapetettaman
4th nominative hapettaminen
partitive hapettamista
5th2 hapettamaisillaan

Antonyms[edit]

Related terms[edit]