käydä käsiksi

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

käydä käsiksi

  1. (idiomatic) to attack
  2. (idiomatic) to get on with
  3. to tackle (to face or deal with attempting to overcome or fight down)
    ~ ongelmaan tai tehtävään : to tackle a problem or a task

Conjugation[edit]

Inflection of käydä käsiksi (Kotus type 65/käydä, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käyn käsiksi en käy käsiksi 1st sing. olen käynyt käsiksi en ole käynyt käsiksi
2nd sing. käyt käsiksi et käy käsiksi 2nd sing. olet käynyt käsiksi et ole käynyt käsiksi
3rd sing. käy käsiksi ei käy käsiksi 3rd sing. on käynyt käsiksi ei ole käynyt käsiksi
1st plur. käymme käsiksi emme käy käsiksi 1st plur. olemme käyneet käsiksi emme ole käyneet käsiksi
2nd plur. käytte käsiksi ette käy käsiksi 2nd plur. olette käyneet käsiksi ette ole käyneet käsiksi
3rd plur. käyvät käsiksi eivät käy käsiksi 3rd plur. ovat käyneet käsiksi eivät ole käyneet käsiksi
passive käydään käsiksi ei käydä käsiksi passive on käyty käsiksi ei ole käyty käsiksi
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kävin käsiksi en käynyt käsiksi 1st sing. olin käynyt käsiksi en ollut käynyt käsiksi
2nd sing. kävit käsiksi et käynyt käsiksi 2nd sing. olit käynyt käsiksi et ollut käynyt käsiksi
3rd sing. kävi käsiksi ei käynyt käsiksi 3rd sing. oli käynyt käsiksi ei ollut käynyt käsiksi
1st plur. kävimme käsiksi emme käyneet käsiksi 1st plur. olimme käyneet käsiksi emme olleet käyneet käsiksi
2nd plur. kävitte käsiksi ette käyneet käsiksi 2nd plur. olitte käyneet käsiksi ette olleet käyneet käsiksi
3rd plur. kävivät käsiksi eivät käyneet käsiksi 3rd plur. olivat käyneet käsiksi eivät olleet käyneet käsiksi
passive käytiin käsiksi ei käyty käsiksi passive oli käyty käsiksi ei ollut käyty käsiksi
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kävisin käsiksi en kävisi käsiksi 1st sing. olisin käynyt käsiksi en olisi käynyt käsiksi
2nd sing. kävisit käsiksi et kävisi käsiksi 2nd sing. olisit käynyt käsiksi et olisi käynyt käsiksi
3rd sing. kävisi käsiksi ei kävisi käsiksi 3rd sing. olisi käynyt käsiksi ei olisi käynyt käsiksi
1st plur. kävisimme käsiksi emme kävisi käsiksi 1st plur. olisimme käyneet käsiksi emme olisi käyneet käsiksi
2nd plur. kävisitte käsiksi ette kävisi käsiksi 2nd plur. olisitte käyneet käsiksi ette olisi käyneet käsiksi
3rd plur. kävisivät käsiksi eivät kävisi käsiksi 3rd plur. olisivat käyneet käsiksi eivät olisi käyneet käsiksi
passive käytäisiin käsiksi ei käytäisi käsiksi passive olisi käyty käsiksi ei olisi käyty käsiksi
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. käy käsiksi älä käy käsiksi 2nd sing. ole käynyt käsiksi älä ole käynyt käsiksi
3rd sing. käyköön käsiksi älköön käykö käsiksi 3rd sing. olkoon käynyt käsiksi älköön olko käynyt käsiksi
1st plur. käykäämme käsiksi älkäämme käykö käsiksi 1st plur. olkaamme käyneet käsiksi älkäämme olko käyneet käsiksi
2nd plur. käykää käsiksi älkää käykö käsiksi 2nd plur. olkaa käyneet käsiksi älkää olko käyneet käsiksi
3rd plur. käykööt käsiksi älkööt käykö käsiksi 3rd plur. olkoot käyneet käsiksi älkööt olko käyneet käsiksi
passive käytäköön käsiksi älköön käytäkö käsiksi passive olkoon käyty käsiksi älköön olko käyty käsiksi
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käynen käsiksi en käyne käsiksi 1st sing. lienen käynyt käsiksi en liene käynyt käsiksi
2nd sing. käynet käsiksi et käyne käsiksi 2nd sing. lienet käynyt käsiksi et liene käynyt käsiksi
3rd sing. käynee käsiksi ei käyne käsiksi 3rd sing. lienee käynyt käsiksi ei liene käynyt käsiksi
1st plur. käynemme käsiksi emme käyne käsiksi 1st plur. lienemme käyneet käsiksi emme liene käyneet käsiksi
2nd plur. käynette käsiksi ette käyne käsiksi 2nd plur. lienette käyneet käsiksi ette liene käyneet käsiksi
3rd plur. käynevät käsiksi eivät käyne käsiksi 3rd plur. lienevät käyneet käsiksi eivät liene käyneet käsiksi
passive käytäneen käsiksi ei käytäne käsiksi passive lienee käyty käsiksi ei liene käyty käsiksi
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st käydä käsiksi present käyvä käsiksi käytävä käsiksi
long 1st2 käydäkseen käsiksi past käynyt käsiksi käyty käsiksi
2nd inessive1 käydessä käsiksi käytäessä käsiksi agent1, 3 käymä käsiksi
instructive käyden käsiksi negative käymätön käsiksi
3rd inessive käymässä käsiksi 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative käymästä käsiksi
illative käymään käsiksi
adessive käymällä käsiksi
abessive käymättä käsiksi
instructive käymän käsiksi käytämän käsiksi
4th nominative käyminen käsiksi
partitive käymistä käsiksi
5th2 käymäisillään käsiksi