kaupata

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

kaupata

  1. To pitch, sell.

Conjugation[edit]

Inflection of kaupata (Kotus type 73/salata, pp-p gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kauppaan en kauppaa 1st sing. olen kaupannut en ole kaupannut
2nd sing. kauppaat et kauppaa 2nd sing. olet kaupannut et ole kaupannut
3rd sing. kauppaa ei kauppaa 3rd sing. on kaupannut ei ole kaupannut
1st plur. kauppaamme emme kauppaa 1st plur. olemme kaupanneet emme ole kaupanneet
2nd plur. kauppaatte ette kauppaa 2nd plur. olette kaupanneet ette ole kaupanneet
3rd plur. kauppaavat eivät kauppaa 3rd plur. ovat kaupanneet eivät ole kaupanneet
passive kaupataan ei kaupata passive on kaupattu ei ole kaupattu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kauppasin en kaupannut 1st sing. olin kaupannut en ollut kaupannut
2nd sing. kauppasit et kaupannut 2nd sing. olit kaupannut et ollut kaupannut
3rd sing. kauppasi ei kaupannut 3rd sing. oli kaupannut ei ollut kaupannut
1st plur. kauppasimme emme kaupanneet 1st plur. olimme kaupanneet emme olleet kaupanneet
2nd plur. kauppasitte ette kaupanneet 2nd plur. olitte kaupanneet ette olleet kaupanneet
3rd plur. kauppasivat eivät kaupanneet 3rd plur. olivat kaupanneet eivät olleet kaupanneet
passive kaupattiin ei kaupattu passive oli kaupattu ei ollut kaupattu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kauppaisin en kauppaisi 1st sing. olisin kaupannut en olisi kaupannut
2nd sing. kauppaisit et kauppaisi 2nd sing. olisit kaupannut et olisi kaupannut
3rd sing. kauppaisi ei kauppaisi 3rd sing. olisi kaupannut ei olisi kaupannut
1st plur. kauppaisimme emme kauppaisi 1st plur. olisimme kaupanneet emme olisi kaupanneet
2nd plur. kauppaisitte ette kauppaisi 2nd plur. olisitte kaupanneet ette olisi kaupanneet
3rd plur. kauppaisivat eivät kauppaisi 3rd plur. olisivat kaupanneet eivät olisi kaupanneet
passive kaupattaisiin ei kaupattaisi passive olisi kaupattu ei olisi kaupattu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kauppaa älä kauppaa 2nd sing. ole kaupannut älä ole kaupannut
3rd sing. kaupatkoon älköön kaupatko 3rd sing. olkoon kaupannut älköön olko kaupannut
1st plur. kaupatkaamme älkäämme kaupatko 1st plur. olkaamme kaupanneet älkäämme olko kaupanneet
2nd plur. kaupatkaa älkää kaupatko 2nd plur. olkaa kaupanneet älkää olko kaupanneet
3rd plur. kaupatkoot älkööt kaupatko 3rd plur. olkoot kaupanneet älkööt olko kaupanneet
passive kaupattakoon älköön kaupattako passive olkoon kaupattu älköön olko kaupattu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaupannen en kaupanne 1st sing. lienen kaupannut en liene kaupannut
2nd sing. kaupannet et kaupanne 2nd sing. lienet kaupannut et liene kaupannut
3rd sing. kaupannee ei kaupanne 3rd sing. lienee kaupannut ei liene kaupannut
1st plur. kaupannemme emme kaupanne 1st plur. lienemme kaupanneet emme liene kaupanneet
2nd plur. kaupannette ette kaupanne 2nd plur. lienette kaupanneet ette liene kaupanneet
3rd plur. kaupannevat eivät kaupanne 3rd plur. lienevät kaupanneet eivät liene kaupanneet
passive kaupattaneen ei kaupattane passive lienee kaupattu ei liene kaupattu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kaupata present kauppaava kaupattava
long 1st2 kaupatakseen past kaupannut kaupattu
2nd inessive1 kaupatessa kaupattaessa agent1, 3 kauppaama
instructive kaupaten negative kauppaamaton
3rd inessive kauppaamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kauppaamasta
illative kauppaamaan
adessive kauppaamalla
abessive kauppaamatta
instructive kauppaaman kaupattaman
4th nominative kauppaaminen
partitive kauppaamista
5th2 kauppaamaisillaan