Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (transitive) To allocate quotas.


Inflection of kiintiöidä (Kotus type 62/voida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kiintiöin en kiintiöi 1st sing. olen kiintiöinyt en ole kiintiöinyt
2nd sing. kiintiöit et kiintiöi 2nd sing. olet kiintiöinyt et ole kiintiöinyt
3rd sing. kiintiöi ei kiintiöi 3rd sing. on kiintiöinyt ei ole kiintiöinyt
1st plur. kiintiöimme emme kiintiöi 1st plur. olemme kiintiöineet emme ole kiintiöineet
2nd plur. kiintiöitte ette kiintiöi 2nd plur. olette kiintiöineet ette ole kiintiöineet
3rd plur. kiintiöivät eivät kiintiöi 3rd plur. ovat kiintiöineet eivät ole kiintiöineet
passive kiintiöidään ei kiintiöidä passive on kiintiöity ei ole kiintiöity
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kiintiöin en kiintiöinyt 1st sing. olin kiintiöinyt en ollut kiintiöinyt
2nd sing. kiintiöit et kiintiöinyt 2nd sing. olit kiintiöinyt et ollut kiintiöinyt
3rd sing. kiintiöi ei kiintiöinyt 3rd sing. oli kiintiöinyt ei ollut kiintiöinyt
1st plur. kiintiöimme emme kiintiöineet 1st plur. olimme kiintiöineet emme olleet kiintiöineet
2nd plur. kiintiöitte ette kiintiöineet 2nd plur. olitte kiintiöineet ette olleet kiintiöineet
3rd plur. kiintiöivät eivät kiintiöineet 3rd plur. olivat kiintiöineet eivät olleet kiintiöineet
passive kiintiöitiin ei kiintiöity passive oli kiintiöity ei ollut kiintiöity
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kiintiöisin en kiintiöisi 1st sing. olisin kiintiöinyt en olisi kiintiöinyt
2nd sing. kiintiöisit et kiintiöisi 2nd sing. olisit kiintiöinyt et olisi kiintiöinyt
3rd sing. kiintiöisi ei kiintiöisi 3rd sing. olisi kiintiöinyt ei olisi kiintiöinyt
1st plur. kiintiöisimme emme kiintiöisi 1st plur. olisimme kiintiöineet emme olisi kiintiöineet
2nd plur. kiintiöisitte ette kiintiöisi 2nd plur. olisitte kiintiöineet ette olisi kiintiöineet
3rd plur. kiintiöisivät eivät kiintiöisi 3rd plur. olisivat kiintiöineet eivät olisi kiintiöineet
passive kiintiöitäisiin ei kiintiöitäisi passive olisi kiintiöity ei olisi kiintiöity
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kiintiöi älä kiintiöi 2nd sing. ole kiintiöinyt älä ole kiintiöinyt
3rd sing. kiintiöiköön älköön kiintiöikö 3rd sing. olkoon kiintiöinyt älköön olko kiintiöinyt
1st plur. kiintiöikäämme älkäämme kiintiöikö 1st plur. olkaamme kiintiöineet älkäämme olko kiintiöineet
2nd plur. kiintiöikää älkää kiintiöikö 2nd plur. olkaa kiintiöineet älkää olko kiintiöineet
3rd plur. kiintiöikööt älkööt kiintiöikö 3rd plur. olkoot kiintiöineet älkööt olko kiintiöineet
passive kiintiöitäköön älköön kiintiöitäkö passive olkoon kiintiöity älköön olko kiintiöity
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kiintiöinen en kiintiöine 1st sing. lienen kiintiöinyt en liene kiintiöinyt
2nd sing. kiintiöinet et kiintiöine 2nd sing. lienet kiintiöinyt et liene kiintiöinyt
3rd sing. kiintiöinee ei kiintiöine 3rd sing. lienee kiintiöinyt ei liene kiintiöinyt
1st plur. kiintiöinemme emme kiintiöine 1st plur. lienemme kiintiöineet emme liene kiintiöineet
2nd plur. kiintiöinette ette kiintiöine 2nd plur. lienette kiintiöineet ette liene kiintiöineet
3rd plur. kiintiöinevät eivät kiintiöine 3rd plur. lienevät kiintiöineet eivät liene kiintiöineet
passive kiintiöitäneen ei kiintiöitäne passive lienee kiintiöity ei liene kiintiöity
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kiintiöidä present kiintiöivä kiintiöitävä
long 1st2 kiintiöidäkseen past kiintiöinyt kiintiöity
2nd inessive1 kiintiöidessä kiintiöitäessä agent1, 3 kiintiöimä
instructive kiintiöiden negative kiintiöimätön
3rd inessive kiintiöimässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kiintiöimästä
illative kiintiöimään
adessive kiintiöimällä
abessive kiintiöimättä
instructive kiintiöimän kiintiöitämän
4th nominative kiintiöiminen
partitive kiintiöimistä
5th2 kiintiöimäisillään