kirjata

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index ki)

Etymology[edit]

  • kirja- (genitive singular stem of kirja) + -ta

Verb[edit]

kirjata (transitive)

  1. to book, log, register
  2. (mail) to register
    kirjattu kirje
    registered letter

Conjugation[edit]

Inflection of kirjata (Kotus type 73/salata, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kirjaan en kirjaaˣ 1st sing. olen kirjannut en oleˣ kirjannut
2nd sing. kirjaat et kirjaaˣ 2nd sing. olet kirjannut et oleˣ kirjannut
3rd sing. kirjaa ei kirjaaˣ 3rd sing. on kirjannut ei oleˣ kirjannut
1st plur. kirjaamme emme kirjaaˣ 1st plur. olemme kirjanneet emme oleˣ kirjanneet
2nd plur. kirjaatte ette kirjaaˣ 2nd plur. olette kirjanneet ette oleˣ kirjanneet
3rd plur. kirjaavat eivät kirjaaˣ 3rd plur. ovat kirjanneet eivät oleˣ kirjanneet
passive kirjataan ei kirjataˣ passive on kirjattu ei oleˣ kirjattu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kirjasin en kirjannut 1st sing. olin kirjannut en ollut kirjannut
2nd sing. kirjasit et kirjannut 2nd sing. olit kirjannut et ollut kirjannut
3rd sing. kirjasi ei kirjannut 3rd sing. oli kirjannut ei ollut kirjannut
1st plur. kirjasimme emme kirjanneet 1st plur. olimme kirjanneet emme olleet kirjanneet
2nd plur. kirjasitte ette kirjanneet 2nd plur. olitte kirjanneet ette olleet kirjanneet
3rd plur. kirjasivat eivät kirjanneet 3rd plur. olivat kirjanneet eivät olleet kirjanneet
passive kirjattiin ei kirjattu passive oli kirjattu ei ollut kirjattu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kirjaisin en kirjaisi 1st sing. olisin kirjannut en olisi kirjannut
2nd sing. kirjaisit et kirjaisi 2nd sing. olisit kirjannut et olisi kirjannut
3rd sing. kirjaisi ei kirjaisi 3rd sing. olisi kirjannut ei olisi kirjannut
1st plur. kirjaisimme emme kirjaisi 1st plur. olisimme kirjanneet emme olisi kirjanneet
2nd plur. kirjaisitte ette kirjaisi 2nd plur. olisitte kirjanneet ette olisi kirjanneet
3rd plur. kirjaisivat eivät kirjaisi 3rd plur. olisivat kirjanneet eivät olisi kirjanneet
passive kirjattaisiin ei kirjattaisi passive olisi kirjattu ei olisi kirjattu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kirjaaˣ älä kirjaaˣ 2nd sing. oleˣ kirjannut älä oleˣ kirjannut
3rd sing. kirjatkoon älköön kirjatkoˣ 3rd sing. olkoon kirjannut älköön olkoˣ kirjannut
1st plur. kirjatkaamme älkäämme kirjatkoˣ 1st plur. olkaamme kirjanneet älkäämme olkoˣ kirjanneet
2nd plur. kirjatkaa älkää kirjatkoˣ 2nd plur. olkaa kirjanneet älkää olkoˣ kirjanneet
3rd plur. kirjatkoot älkööt kirjatkoˣ 3rd plur. olkoot kirjanneet älkööt olkoˣ kirjanneet
passive kirjattakoon älköön kirjattakoˣ passive olkoon kirjattu älköön olkoˣ kirjattu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kirjannen en kirjanneˣ 1st sing. lienen kirjannut en lieneˣ kirjannut
2nd sing. kirjannet et kirjanneˣ 2nd sing. lienet kirjannut et lieneˣ kirjannut
3rd sing. kirjannee ei kirjanneˣ 3rd sing. lienee kirjannut ei lieneˣ kirjannut
1st plur. kirjannemme emme kirjanneˣ 1st plur. lienemme kirjanneet emme lieneˣ kirjanneet
2nd plur. kirjannette ette kirjanneˣ 2nd plur. lienette kirjanneet ette lieneˣ kirjanneet
3rd plur. kirjannevat eivät kirjanneˣ 3rd plur. lienevät kirjanneet eivät lieneˣ kirjanneet
passive kirjattaneen ei kirjattaneˣ passive lienee kirjattu ei lieneˣ kirjattu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kirjataˣ present kirjaava kirjattava
long 1st2 kirjatakseen past kirjannut kirjattu
2nd inessive1 kirjatessa kirjattaessa agent1, 3 kirjaama
instructive kirjaten negative kirjaamaton
3rd inessive kirjaamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kirjaamasta
illative kirjaamaan
adessive kirjaamalla
abessive kirjaamatta
instructive kirjaaman kirjattaman
4th nominative kirjaaminen
partitive kirjaamista
5th2 kirjaamaisillaan

Derived terms[edit]

Anagrams[edit]