kondensoida

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Verb[edit]

kondensoida

  1. (transitive) To condensate.

Conjugation[edit]

Inflection of kondensoida (Kotus type 62/voida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kondensoin en kondensoi 1st sing. olen kondensoinut en ole kondensoinut
2nd sing. kondensoit et kondensoi 2nd sing. olet kondensoinut et ole kondensoinut
3rd sing. kondensoi ei kondensoi 3rd sing. on kondensoinut ei ole kondensoinut
1st plur. kondensoimme emme kondensoi 1st plur. olemme kondensoineet emme ole kondensoineet
2nd plur. kondensoitte ette kondensoi 2nd plur. olette kondensoineet ette ole kondensoineet
3rd plur. kondensoivat eivät kondensoi 3rd plur. ovat kondensoineet eivät ole kondensoineet
passive kondensoidaan ei kondensoida passive on kondensoitu ei ole kondensoitu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kondensoin en kondensoinut 1st sing. olin kondensoinut en ollut kondensoinut
2nd sing. kondensoit et kondensoinut 2nd sing. olit kondensoinut et ollut kondensoinut
3rd sing. kondensoi ei kondensoinut 3rd sing. oli kondensoinut ei ollut kondensoinut
1st plur. kondensoimme emme kondensoineet 1st plur. olimme kondensoineet emme olleet kondensoineet
2nd plur. kondensoitte ette kondensoineet 2nd plur. olitte kondensoineet ette olleet kondensoineet
3rd plur. kondensoivat eivät kondensoineet 3rd plur. olivat kondensoineet eivät olleet kondensoineet
passive kondensoitiin ei kondensoitu passive oli kondensoitu ei ollut kondensoitu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kondensoisin en kondensoisi 1st sing. olisin kondensoinut en olisi kondensoinut
2nd sing. kondensoisit et kondensoisi 2nd sing. olisit kondensoinut et olisi kondensoinut
3rd sing. kondensoisi ei kondensoisi 3rd sing. olisi kondensoinut ei olisi kondensoinut
1st plur. kondensoisimme emme kondensoisi 1st plur. olisimme kondensoineet emme olisi kondensoineet
2nd plur. kondensoisitte ette kondensoisi 2nd plur. olisitte kondensoineet ette olisi kondensoineet
3rd plur. kondensoisivat eivät kondensoisi 3rd plur. olisivat kondensoineet eivät olisi kondensoineet
passive kondensoitaisiin ei kondensoitaisi passive olisi kondensoitu ei olisi kondensoitu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kondensoi älä kondensoi 2nd sing. ole kondensoinut älä ole kondensoinut
3rd sing. kondensoikoon älköön kondensoiko 3rd sing. olkoon kondensoinut älköön olko kondensoinut
1st plur. kondensoikaamme älkäämme kondensoiko 1st plur. olkaamme kondensoineet älkäämme olko kondensoineet
2nd plur. kondensoikaa älkää kondensoiko 2nd plur. olkaa kondensoineet älkää olko kondensoineet
3rd plur. kondensoikoot älkööt kondensoiko 3rd plur. olkoot kondensoineet älkööt olko kondensoineet
passive kondensoitakoon älköön kondensoitako passive olkoon kondensoitu älköön olko kondensoitu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kondensoinen en kondensoine 1st sing. lienen kondensoinut en liene kondensoinut
2nd sing. kondensoinet et kondensoine 2nd sing. lienet kondensoinut et liene kondensoinut
3rd sing. kondensoinee ei kondensoine 3rd sing. lienee kondensoinut ei liene kondensoinut
1st plur. kondensoinemme emme kondensoine 1st plur. lienemme kondensoineet emme liene kondensoineet
2nd plur. kondensoinette ette kondensoine 2nd plur. lienette kondensoineet ette liene kondensoineet
3rd plur. kondensoinevat eivät kondensoine 3rd plur. lienevät kondensoineet eivät liene kondensoineet
passive kondensoitaneen ei kondensoitane passive lienee kondensoitu ei liene kondensoitu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kondensoida present kondensoiva kondensoitava
long 1st2 kondensoidakseen past kondensoinut kondensoitu
2nd inessive1 kondensoidessa kondensoitaessa agent1, 3 kondensoima
instructive kondensoiden negative kondensoimaton
3rd inessive kondensoimassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kondensoimasta
illative kondensoimaan
adessive kondensoimalla
abessive kondensoimatta
instructive kondensoiman kondensoitaman
4th nominative kondensoiminen
partitive kondensoimista
5th2 kondensoimaisillaan