Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search



kuiskata ‎(to whisper) > frequentative form



  1. to whisper


Inflection of kuiskia (Kotus type 61/sallia, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuiskin en kuiski 1st sing. olen kuiskinut en ole kuiskinut
2nd sing. kuiskit et kuiski 2nd sing. olet kuiskinut et ole kuiskinut
3rd sing. kuiskii ei kuiski 3rd sing. on kuiskinut ei ole kuiskinut
1st plur. kuiskimme emme kuiski 1st plur. olemme kuiskineet emme ole kuiskineet
2nd plur. kuiskitte ette kuiski 2nd plur. olette kuiskineet ette ole kuiskineet
3rd plur. kuiskivat eivät kuiski 3rd plur. ovat kuiskineet eivät ole kuiskineet
passive kuiskitaan ei kuiskita passive on kuiskittu ei ole kuiskittu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuiskin en kuiskinut 1st sing. olin kuiskinut en ollut kuiskinut
2nd sing. kuiskit et kuiskinut 2nd sing. olit kuiskinut et ollut kuiskinut
3rd sing. kuiski ei kuiskinut 3rd sing. oli kuiskinut ei ollut kuiskinut
1st plur. kuiskimme emme kuiskineet 1st plur. olimme kuiskineet emme olleet kuiskineet
2nd plur. kuiskitte ette kuiskineet 2nd plur. olitte kuiskineet ette olleet kuiskineet
3rd plur. kuiskivat eivät kuiskineet 3rd plur. olivat kuiskineet eivät olleet kuiskineet
passive kuiskittiin ei kuiskittu passive oli kuiskittu ei ollut kuiskittu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuiskisin en kuiskisi 1st sing. olisin kuiskinut en olisi kuiskinut
2nd sing. kuiskisit et kuiskisi 2nd sing. olisit kuiskinut et olisi kuiskinut
3rd sing. kuiskisi ei kuiskisi 3rd sing. olisi kuiskinut ei olisi kuiskinut
1st plur. kuiskisimme emme kuiskisi 1st plur. olisimme kuiskineet emme olisi kuiskineet
2nd plur. kuiskisitte ette kuiskisi 2nd plur. olisitte kuiskineet ette olisi kuiskineet
3rd plur. kuiskisivat eivät kuiskisi 3rd plur. olisivat kuiskineet eivät olisi kuiskineet
passive kuiskittaisiin ei kuiskittaisi passive olisi kuiskittu ei olisi kuiskittu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kuiski älä kuiski 2nd sing. ole kuiskinut älä ole kuiskinut
3rd sing. kuiskikoon älköön kuiskiko 3rd sing. olkoon kuiskinut älköön olko kuiskinut
1st plur. kuiskikaamme älkäämme kuiskiko 1st plur. olkaamme kuiskineet älkäämme olko kuiskineet
2nd plur. kuiskikaa älkää kuiskiko 2nd plur. olkaa kuiskineet älkää olko kuiskineet
3rd plur. kuiskikoot älkööt kuiskiko 3rd plur. olkoot kuiskineet älkööt olko kuiskineet
passive kuiskittakoon älköön kuiskittako passive olkoon kuiskittu älköön olko kuiskittu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuiskinen en kuiskine 1st sing. lienen kuiskinut en liene kuiskinut
2nd sing. kuiskinet et kuiskine 2nd sing. lienet kuiskinut et liene kuiskinut
3rd sing. kuiskinee ei kuiskine 3rd sing. lienee kuiskinut ei liene kuiskinut
1st plur. kuiskinemme emme kuiskine 1st plur. lienemme kuiskineet emme liene kuiskineet
2nd plur. kuiskinette ette kuiskine 2nd plur. lienette kuiskineet ette liene kuiskineet
3rd plur. kuiskinevat eivät kuiskine 3rd plur. lienevät kuiskineet eivät liene kuiskineet
passive kuiskittaneen ei kuiskittane passive lienee kuiskittu ei liene kuiskittu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kuiskia present kuiskiva kuiskittava
long 1st2 kuiskiakseen past kuiskinut kuiskittu
2nd inessive1 kuiskiessa kuiskittaessa agent1, 3 kuiskima
instructive kuiskien negative kuiskimaton
3rd inessive kuiskimassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kuiskimasta
illative kuiskimaan
adessive kuiskimalla
abessive kuiskimatta
instructive kuiskiman kuiskittaman
4th nominative kuiskiminen
partitive kuiskimista
5th2 kuiskimaisillaan


Derived terms[edit]