kuivatella

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From kuivattaa +‎ -ella.

Verb[edit]

kuivatella

  1. (transitive, intransitive) To dry.

Conjugation[edit]

Inflection of kuivatella (Kotus type 67/tulla, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuivattelen en kuivattele 1st sing. olen kuivatellut en ole kuivatellut
2nd sing. kuivattelet et kuivattele 2nd sing. olet kuivatellut et ole kuivatellut
3rd sing. kuivattelee ei kuivattele 3rd sing. on kuivatellut ei ole kuivatellut
1st plur. kuivattelemme emme kuivattele 1st plur. olemme kuivatelleet emme ole kuivatelleet
2nd plur. kuivattelette ette kuivattele 2nd plur. olette kuivatelleet ette ole kuivatelleet
3rd plur. kuivattelevat eivät kuivattele 3rd plur. ovat kuivatelleet eivät ole kuivatelleet
passive kuivatellaan ei kuivatella passive on kuivateltu ei ole kuivateltu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuivattelin en kuivatellut 1st sing. olin kuivatellut en ollut kuivatellut
2nd sing. kuivattelit et kuivatellut 2nd sing. olit kuivatellut et ollut kuivatellut
3rd sing. kuivatteli ei kuivatellut 3rd sing. oli kuivatellut ei ollut kuivatellut
1st plur. kuivattelimme emme kuivatelleet 1st plur. olimme kuivatelleet emme olleet kuivatelleet
2nd plur. kuivattelitte ette kuivatelleet 2nd plur. olitte kuivatelleet ette olleet kuivatelleet
3rd plur. kuivattelivat eivät kuivatelleet 3rd plur. olivat kuivatelleet eivät olleet kuivatelleet
passive kuivateltiin ei kuivateltu passive oli kuivateltu ei ollut kuivateltu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuivattelisin en kuivattelisi 1st sing. olisin kuivatellut en olisi kuivatellut
2nd sing. kuivattelisit et kuivattelisi 2nd sing. olisit kuivatellut et olisi kuivatellut
3rd sing. kuivattelisi ei kuivattelisi 3rd sing. olisi kuivatellut ei olisi kuivatellut
1st plur. kuivattelisimme emme kuivattelisi 1st plur. olisimme kuivatelleet emme olisi kuivatelleet
2nd plur. kuivattelisitte ette kuivattelisi 2nd plur. olisitte kuivatelleet ette olisi kuivatelleet
3rd plur. kuivattelisivat eivät kuivattelisi 3rd plur. olisivat kuivatelleet eivät olisi kuivatelleet
passive kuivateltaisiin ei kuivateltaisi passive olisi kuivateltu ei olisi kuivateltu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kuivattele älä kuivattele 2nd sing. ole kuivatellut älä ole kuivatellut
3rd sing. kuivatelkoon älköön kuivatelko 3rd sing. olkoon kuivatellut älköön olko kuivatellut
1st plur. kuivatelkaamme älkäämme kuivatelko 1st plur. olkaamme kuivatelleet älkäämme olko kuivatelleet
2nd plur. kuivatelkaa älkää kuivatelko 2nd plur. olkaa kuivatelleet älkää olko kuivatelleet
3rd plur. kuivatelkoot älkööt kuivatelko 3rd plur. olkoot kuivatelleet älkööt olko kuivatelleet
passive kuivateltakoon älköön kuivateltako passive olkoon kuivateltu älköön olko kuivateltu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuivatellen en kuivatelle 1st sing. lienen kuivatellut en liene kuivatellut
2nd sing. kuivatellet et kuivatelle 2nd sing. lienet kuivatellut et liene kuivatellut
3rd sing. kuivatellee ei kuivatelle 3rd sing. lienee kuivatellut ei liene kuivatellut
1st plur. kuivatellemme emme kuivatelle 1st plur. lienemme kuivatelleet emme liene kuivatelleet
2nd plur. kuivatellette ette kuivatelle 2nd plur. lienette kuivatelleet ette liene kuivatelleet
3rd plur. kuivatellevat eivät kuivatelle 3rd plur. lienevät kuivatelleet eivät liene kuivatelleet
passive kuivateltaneen ei kuivateltane passive lienee kuivateltu ei liene kuivateltu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kuivatella present kuivatteleva kuivateltava
long 1st2 kuivatellakseen past kuivatellut kuivateltu
2nd inessive1 kuivatellessa kuivateltaessa agent1, 3 kuivattelema
instructive kuivatellen negative kuivattelematon
3rd inessive kuivattelemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kuivattelemasta
illative kuivattelemaan
adessive kuivattelemalla
abessive kuivattelematta
instructive kuivatteleman kuivateltaman
4th nominative kuivatteleminen
partitive kuivattelemista
5th2 kuivattelemaisillaan