kuutioida

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index ku)

Etymology[edit]

kuutio ‎(cube) >

Verb[edit]

kuutioida ‎(transitive)

  1. to dice (to cut into cubes)
  2. (mathematics) to cube

Conjugation[edit]

Inflection of kuutioida (Kotus type 68/tupakoida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuutioin
kuutioitsen
en kuutioi
en kuutioitse
1st sing. olen kuutioinut en ole kuutioinut
2nd sing. kuutioit
kuutioitset
et kuutioi
et kuutioitse
2nd sing. olet kuutioinut et ole kuutioinut
3rd sing. kuutioi
kuutioitsee
ei kuutioi
ei kuutioitse
3rd sing. on kuutioinut ei ole kuutioinut
1st plur. kuutioimme
kuutioitsemme
emme kuutioi
emme kuutioitse
1st plur. olemme kuutioineet emme ole kuutioineet
2nd plur. kuutioitte
kuutioitsette
ette kuutioi
ette kuutioitse
2nd plur. olette kuutioineet ette ole kuutioineet
3rd plur. kuutioivat
kuutioitsevat
eivät kuutioi
eivät kuutioitse
3rd plur. ovat kuutioineet eivät ole kuutioineet
passive kuutioidaan ei kuutioida passive on kuutioitu ei ole kuutioitu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuutioin
kuutioitsin
en kuutioinut 1st sing. olin kuutioinut en ollut kuutioinut
2nd sing. kuutioit
kuutioitsit
et kuutioinut 2nd sing. olit kuutioinut et ollut kuutioinut
3rd sing. kuutioi
kuutioitsi
ei kuutioinut 3rd sing. oli kuutioinut ei ollut kuutioinut
1st plur. kuutioimme
kuutioitsimme
emme kuutioineet 1st plur. olimme kuutioineet emme olleet kuutioineet
2nd plur. kuutioitte
kuutioitsitte
ette kuutioineet 2nd plur. olitte kuutioineet ette olleet kuutioineet
3rd plur. kuutioivat
kuutioitsivat
eivät kuutioineet 3rd plur. olivat kuutioineet eivät olleet kuutioineet
passive kuutioitiin ei kuutioitu passive oli kuutioitu ei ollut kuutioitu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuutioisin
kuutioitsisin
en kuutioisi
en kuutioitsisi
1st sing. olisin kuutioinut en olisi kuutioinut
2nd sing. kuutioisit
kuutioitsisit
et kuutioisi
et kuutioitsisi
2nd sing. olisit kuutioinut et olisi kuutioinut
3rd sing. kuutioisi
kuutioitsisi
ei kuutioisi
ei kuutioitsisi
3rd sing. olisi kuutioinut ei olisi kuutioinut
1st plur. kuutioisimme
kuutioitsisimme
emme kuutioisi
emme kuutioitsisi
1st plur. olisimme kuutioineet emme olisi kuutioineet
2nd plur. kuutioisitte
kuutioitsisitte
ette kuutioisi
ette kuutioitsisi
2nd plur. olisitte kuutioineet ette olisi kuutioineet
3rd plur. kuutioisivat
kuutioitsisivat
eivät kuutioisi
eivät kuutioitsisi
3rd plur. olisivat kuutioineet eivät olisi kuutioineet
passive kuutioitaisiin ei kuutioitaisi passive olisi kuutioitu ei olisi kuutioitu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kuutioi
kuutioitse
älä kuutioi
älä kuutioitse
2nd sing. ole kuutioinut älä ole kuutioinut
3rd sing. kuutioikoon älköön kuutioiko 3rd sing. olkoon kuutioinut älköön olko kuutioinut
1st plur. kuutioikaamme älkäämme kuutioiko 1st plur. olkaamme kuutioineet älkäämme olko kuutioineet
2nd plur. kuutioikaa älkää kuutioiko 2nd plur. olkaa kuutioineet älkää olko kuutioineet
3rd plur. kuutioikoot älkööt kuutioiko 3rd plur. olkoot kuutioineet älkööt olko kuutioineet
passive kuutioitakoon älköön kuutioitako passive olkoon kuutioitu älköön olko kuutioitu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuutioinen en kuutioine 1st sing. lienen kuutioinut en liene kuutioinut
2nd sing. kuutioinet et kuutioine 2nd sing. lienet kuutioinut et liene kuutioinut
3rd sing. kuutioinee ei kuutioine 3rd sing. lienee kuutioinut ei liene kuutioinut
1st plur. kuutioinemme emme kuutioine 1st plur. lienemme kuutioineet emme liene kuutioineet
2nd plur. kuutioinette ette kuutioine 2nd plur. lienette kuutioineet ette liene kuutioineet
3rd plur. kuutioinevat eivät kuutioine 3rd plur. lienevät kuutioineet eivät liene kuutioineet
passive kuutioitaneen ei kuutioitane passive lienee kuutioitu ei liene kuutioitu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kuutioida present kuutioiva
kuutioitseva
kuutioitava
long 1st2 kuutioidakseen past kuutioinut kuutioitu
2nd inessive1 kuutioidessa kuutioitaessa agent1, 3 kuutioima
kuutioitsema
instructive kuutioiden negative kuutioimaton
kuutioitsematon
3rd inessive kuutioimassa
kuutioitsemassa
1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kuutioimasta
kuutioitsemasta
illative kuutioimaan
kuutioitsemaan
adessive kuutioimalla
kuutioitsemalla
abessive kuutioimatta
kuutioitsematta
instructive kuutioiman
kuutioitseman
kuutioitaman
4th nominative kuutioiminen
kuutioitseminen
partitive kuutioimista
kuutioitsemista
5th2 kuutioimaisillaan
kuutioitsemaisillaan

Synonyms[edit]

Derived terms[edit]