Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (transitive) to abort (a fetus)


Inflection of lähdettää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lähdetän en lähdetä 1st sing. olen lähdettänyt en ole lähdettänyt
2nd sing. lähdetät et lähdetä 2nd sing. olet lähdettänyt et ole lähdettänyt
3rd sing. lähdettää ei lähdetä 3rd sing. on lähdettänyt ei ole lähdettänyt
1st plur. lähdetämme emme lähdetä 1st plur. olemme lähdettäneet emme ole lähdettäneet
2nd plur. lähdetätte ette lähdetä 2nd plur. olette lähdettäneet ette ole lähdettäneet
3rd plur. lähdettävät eivät lähdetä 3rd plur. ovat lähdettäneet eivät ole lähdettäneet
passive lähdetetään ei lähdetetä passive on lähdetetty ei ole lähdetetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lähdetin en lähdettänyt 1st sing. olin lähdettänyt en ollut lähdettänyt
2nd sing. lähdetit et lähdettänyt 2nd sing. olit lähdettänyt et ollut lähdettänyt
3rd sing. lähdetti ei lähdettänyt 3rd sing. oli lähdettänyt ei ollut lähdettänyt
1st plur. lähdetimme emme lähdettäneet 1st plur. olimme lähdettäneet emme olleet lähdettäneet
2nd plur. lähdetitte ette lähdettäneet 2nd plur. olitte lähdettäneet ette olleet lähdettäneet
3rd plur. lähdettivät eivät lähdettäneet 3rd plur. olivat lähdettäneet eivät olleet lähdettäneet
passive lähdetettiin ei lähdetetty passive oli lähdetetty ei ollut lähdetetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lähdettäisin en lähdettäisi 1st sing. olisin lähdettänyt en olisi lähdettänyt
2nd sing. lähdettäisit et lähdettäisi 2nd sing. olisit lähdettänyt et olisi lähdettänyt
3rd sing. lähdettäisi ei lähdettäisi 3rd sing. olisi lähdettänyt ei olisi lähdettänyt
1st plur. lähdettäisimme emme lähdettäisi 1st plur. olisimme lähdettäneet emme olisi lähdettäneet
2nd plur. lähdettäisitte ette lähdettäisi 2nd plur. olisitte lähdettäneet ette olisi lähdettäneet
3rd plur. lähdettäisivät eivät lähdettäisi 3rd plur. olisivat lähdettäneet eivät olisi lähdettäneet
passive lähdetettäisiin ei lähdetettäisi passive olisi lähdetetty ei olisi lähdetetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. lähdetä älä lähdetä 2nd sing. ole lähdettänyt älä ole lähdettänyt
3rd sing. lähdettäköön älköön lähdettäkö 3rd sing. olkoon lähdettänyt älköön olko lähdettänyt
1st plur. lähdettäkäämme älkäämme lähdettäkö 1st plur. olkaamme lähdettäneet älkäämme olko lähdettäneet
2nd plur. lähdettäkää älkää lähdettäkö 2nd plur. olkaa lähdettäneet älkää olko lähdettäneet
3rd plur. lähdettäkööt älkööt lähdettäkö 3rd plur. olkoot lähdettäneet älkööt olko lähdettäneet
passive lähdetettäköön älköön lähdetettäkö passive olkoon lähdetetty älköön olko lähdetetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lähdettänen en lähdettäne 1st sing. lienen lähdettänyt en liene lähdettänyt
2nd sing. lähdettänet et lähdettäne 2nd sing. lienet lähdettänyt et liene lähdettänyt
3rd sing. lähdettänee ei lähdettäne 3rd sing. lienee lähdettänyt ei liene lähdettänyt
1st plur. lähdettänemme emme lähdettäne 1st plur. lienemme lähdettäneet emme liene lähdettäneet
2nd plur. lähdettänette ette lähdettäne 2nd plur. lienette lähdettäneet ette liene lähdettäneet
3rd plur. lähdettänevät eivät lähdettäne 3rd plur. lienevät lähdettäneet eivät liene lähdettäneet
passive lähdetettäneen ei lähdetettäne passive lienee lähdetetty ei liene lähdetetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st lähdettää present lähdettävä lähdetettävä
long 1st2 lähdettääkseen past lähdettänyt lähdetetty
2nd inessive1 lähdettäessä lähdetettäessä agent1, 3 lähdettämä
instructive lähdettäen negative lähdettämätön
3rd inessive lähdettämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative lähdettämästä
illative lähdettämään
adessive lähdettämällä
abessive lähdettämättä
instructive lähdettämän lähdetettämän
4th nominative lähdettäminen
partitive lähdettämistä
5th2 lähdettämäisillään