Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (transitive) to dilute, water down


Inflection of laimentaa (Kotus type 54/huutaa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laimennan en laimenna 1st sing. olen laimentanut en ole laimentanut
2nd sing. laimennat et laimenna 2nd sing. olet laimentanut et ole laimentanut
3rd sing. laimentaa ei laimenna 3rd sing. on laimentanut ei ole laimentanut
1st plur. laimennamme emme laimenna 1st plur. olemme laimentaneet emme ole laimentaneet
2nd plur. laimennatte ette laimenna 2nd plur. olette laimentaneet ette ole laimentaneet
3rd plur. laimentavat eivät laimenna 3rd plur. ovat laimentaneet eivät ole laimentaneet
passive laimennetaan ei laimenneta passive on laimennettu ei ole laimennettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laimensin en laimentanut 1st sing. olin laimentanut en ollut laimentanut
2nd sing. laimensit et laimentanut 2nd sing. olit laimentanut et ollut laimentanut
3rd sing. laimensi ei laimentanut 3rd sing. oli laimentanut ei ollut laimentanut
1st plur. laimensimme emme laimentaneet 1st plur. olimme laimentaneet emme olleet laimentaneet
2nd plur. laimensitte ette laimentaneet 2nd plur. olitte laimentaneet ette olleet laimentaneet
3rd plur. laimensivat eivät laimentaneet 3rd plur. olivat laimentaneet eivät olleet laimentaneet
passive laimennettiin ei laimennettu passive oli laimennettu ei ollut laimennettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laimentaisin en laimentaisi 1st sing. olisin laimentanut en olisi laimentanut
2nd sing. laimentaisit et laimentaisi 2nd sing. olisit laimentanut et olisi laimentanut
3rd sing. laimentaisi ei laimentaisi 3rd sing. olisi laimentanut ei olisi laimentanut
1st plur. laimentaisimme emme laimentaisi 1st plur. olisimme laimentaneet emme olisi laimentaneet
2nd plur. laimentaisitte ette laimentaisi 2nd plur. olisitte laimentaneet ette olisi laimentaneet
3rd plur. laimentaisivat eivät laimentaisi 3rd plur. olisivat laimentaneet eivät olisi laimentaneet
passive laimennettaisiin ei laimennettaisi passive olisi laimennettu ei olisi laimennettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. laimenna älä laimenna 2nd sing. ole laimentanut älä ole laimentanut
3rd sing. laimentakoon älköön laimentako 3rd sing. olkoon laimentanut älköön olko laimentanut
1st plur. laimentakaamme älkäämme laimentako 1st plur. olkaamme laimentaneet älkäämme olko laimentaneet
2nd plur. laimentakaa älkää laimentako 2nd plur. olkaa laimentaneet älkää olko laimentaneet
3rd plur. laimentakoot älkööt laimentako 3rd plur. olkoot laimentaneet älkööt olko laimentaneet
passive laimennettakoon älköön laimennettako passive olkoon laimennettu älköön olko laimennettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laimentanen en laimentane 1st sing. lienen laimentanut en liene laimentanut
2nd sing. laimentanet et laimentane 2nd sing. lienet laimentanut et liene laimentanut
3rd sing. laimentanee ei laimentane 3rd sing. lienee laimentanut ei liene laimentanut
1st plur. laimentanemme emme laimentane 1st plur. lienemme laimentaneet emme liene laimentaneet
2nd plur. laimentanette ette laimentane 2nd plur. lienette laimentaneet ette liene laimentaneet
3rd plur. laimentanevat eivät laimentane 3rd plur. lienevät laimentaneet eivät liene laimentaneet
passive laimennettaneen ei laimennettane passive lienee laimennettu ei liene laimennettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st laimentaa present laimentava laimennettava
long 1st2 laimentaakseen past laimentanut laimennettu
2nd inessive1 laimentaessa laimennettaessa agent1, 3 laimentama
instructive laimentaen negative laimentamaton
3rd inessive laimentamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative laimentamasta
illative laimentamaan
adessive laimentamalla
abessive laimentamatta
instructive laimentaman laimennettaman
4th nominative laimentaminen
partitive laimentamista
5th2 laimentamaisillaan

Related terms[edit]