lalwa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Haitian Creole[edit]

Etymology[edit]

From French la loi.

Noun[edit]

lalwa

  1. law

Zulu[edit]

Etymology[edit]

From -lala +‎ -wa.

Verb[edit]

-lalwa?

  1. (intransitive) to be slept

Inflection[edit]

Tone H
Infinitive ukulalwa
Positive Negative
Infinitive ukulalwa ukungalalwi
Imperative
Simple + object concord
Singular lalwa lalwe
Plural lalwani lalweni
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyalalwa, ngilalwa engilalwayo, engilalwa ngilalwa angilalwi engingalalwi ngingalalwi
2nd singular uyalalwa, ulalwa olalwayo, olalwa ulalwa awulalwi ongalalwi ungalalwi
1st plural siyalalwa, silalwa esilalwayo, esilalwa silalwa asilalwi esingalalwi singalalwi
2nd plural niyalalwa, nilalwa enilalwayo, enilalwa nilalwa anilalwi eningalalwi ningalalwi
Class 1 uyalalwa, ulalwa olalwayo, olalwa elalwa akalalwi ongalalwi engalalwi
Class 2 bayalalwa, balalwa abalalwayo, abalalwa belalwa abalalwi abangalalwi bengalalwi
Class 3 uyalalwa, ulalwa olalwayo, olalwa ulalwa awulalwi ongalalwi ungalalwi
Class 4 iyalalwa, ilalwa elalwayo, elalwa ilalwa ayilalwi engalalwi ingalalwi
Class 5 liyalalwa, lilalwa elilalwayo, elilalwa lilalwa alilalwi elingalalwi lingalalwi
Class 6 ayalalwa, alalwa alalwayo, alalwa elalwa awalalwi angalalwi engalalwi
Class 7 siyalalwa, silalwa esilalwayo, esilalwa silalwa asilalwi esingalalwi singalalwi
Class 8 ziyalalwa, zilalwa ezilalwayo, ezilalwa zilalwa azilalwi ezingalalwi zingalalwi
Class 9 iyalalwa, ilalwa elalwayo, elalwa ilalwa ayilalwi engalalwi ingalalwi
Class 10 ziyalalwa, zilalwa ezilalwayo, ezilalwa zilalwa azilalwi ezingalalwi zingalalwi
Class 11 luyalalwa, lulalwa olulalwayo, olulalwa lulalwa alulalwi olungalalwi lungalalwi
Class 14 buyalalwa, bulalwa obulalwayo, obulalwa bulalwa abulalwi obungalalwi bungalalwi
Class 15 kuyalalwa, kulalwa okulalwayo, okulalwa kulalwa akulalwi okungalalwi kungalalwi
Class 17 kuyalalwa, kulalwa okulalwayo, okulalwa kulalwa akulalwi okungalalwi kungalalwi
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngilalwile, ngilalwē engilalwile, engilalwē ngilalwile, ngilalwē angilalwanga engingalalwanga ngingalalwanga
2nd singular ulalwile, ulalwē olalwile, olalwē ulalwile, ulalwē awulalwanga ongalalwanga ungalalwanga
1st plural silalwile, silalwē esilalwile, esilalwē silalwile, silalwē asilalwanga esingalalwanga singalalwanga
2nd plural nilalwile, nilalwē enilalwile, enilalwē nilalwile, nilalwē anilalwanga eningalalwanga ningalalwanga
Class 1 ulalwile, ulalwē olalwile, olalwē elalwile, elalwē akalalwanga ongalalwanga engalalwanga
Class 2 balalwile, balalwē abalalwile, abalalwē belalwile, belalwē abalalwanga abangalalwanga bengalalwanga
Class 3 ulalwile, ulalwē olalwile, olalwē ulalwile, ulalwē awulalwanga ongalalwanga ungalalwanga
Class 4 ilalwile, ilalwē elalwile, elalwē ilalwile, ilalwē ayilalwanga engalalwanga ingalalwanga
Class 5 lilalwile, lilalwē elilalwile, elilalwē lilalwile, lilalwē alilalwanga elingalalwanga lingalalwanga
Class 6 alalwile, alalwē alalwile, alalwē elalwile, elalwē awalalwanga angalalwanga engalalwanga
Class 7 silalwile, silalwē esilalwile, esilalwē silalwile, silalwē asilalwanga esingalalwanga singalalwanga
Class 8 zilalwile, zilalwē ezilalwile, ezilalwē zilalwile, zilalwē azilalwanga ezingalalwanga zingalalwanga
Class 9 ilalwile, ilalwē elalwile, elalwē ilalwile, ilalwē ayilalwanga engalalwanga ingalalwanga
Class 10 zilalwile, zilalwē ezilalwile, ezilalwē zilalwile, zilalwē azilalwanga ezingalalwanga zingalalwanga
Class 11 lulalwile, lulalwē olulalwile, olulalwē lulalwile, lulalwē alulalwanga olungalalwanga lungalalwanga
Class 14 bulalwile, bulalwē obulalwile, obulalwē bulalwile, bulalwē abulalwanga obungalalwanga bungalalwanga
Class 15 kulalwile, kulalwē okulalwile, okulalwē kulalwile, kulalwē akulalwanga okungalalwanga kungalalwanga
Class 17 kulalwile, kulalwē okulalwile, okulalwē kulalwile, kulalwē akulalwanga okungalalwanga kungalalwanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngālalwa engālalwa ngālalwa angilalwanga engingalalwanga ngingalalwanga
2nd singular wālalwa owālalwa wālalwa awulalwanga ongalalwanga ungalalwanga
1st plural sālalwa esālalwa sālalwa asilalwanga esingalalwanga singalalwanga
2nd plural nālalwa enālalwa nālalwa anilalwanga eningalalwanga ningalalwanga
Class 1 wālalwa owālalwa ālalwa akalalwanga ongalalwanga engalalwanga
Class 2 bālalwa abālalwa bālalwa abalalwanga abangalalwanga bengalalwanga
Class 3 wālalwa owālalwa wālalwa awulalwanga ongalalwanga ungalalwanga
Class 4 yālalwa eyālalwa yālalwa ayilalwanga engalalwanga ingalalwanga
Class 5 lālalwa elālalwa lālalwa alilalwanga elingalalwanga lingalalwanga
Class 6 ālalwa ālalwa ālalwa awalalwanga angalalwanga engalalwanga
Class 7 sālalwa esālalwa sālalwa asilalwanga esingalalwanga singalalwanga
Class 8 zālalwa ezālalwa zālalwa azilalwanga ezingalalwanga zingalalwanga
Class 9 yālalwa eyālalwa yālalwa ayilalwanga engalalwanga ingalalwanga
Class 10 zālalwa ezālalwa zālalwa azilalwanga ezingalalwanga zingalalwanga
Class 11 lwālalwa olwālalwa lwālalwa alulalwanga olungalalwanga lungalalwanga
Class 14 bālalwa obālalwa bālalwa abulalwanga obungalalwanga bungalalwanga
Class 15 kwālalwa okwālalwa kwālalwa akulalwanga okungalalwanga kungalalwanga
Class 17 kwālalwa okwālalwa kwālalwa akulalwanga okungalalwanga kungalalwanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingalalwa ngingalalwa ngingelalwe ngingelalwe
2nd singular ungalalwa ungalalwa ungelalwe ungelalwe
1st plural singalalwa singalalwa singelalwe singelalwe
2nd plural ningalalwa ningalalwa ningelalwe ningelalwe
Class 1 angalalwa engalalwa angelalwe engelalwe
Class 2 bangalalwa bengalalwa bangelalwe bengelalwe
Class 3 ungalalwa ungalalwa ungelalwe ungelalwe
Class 4 ingalalwa ingalalwa ingelalwe ingelalwe
Class 5 lingalalwa lingalalwa lingelalwe lingelalwe
Class 6 angalalwa engalalwa angelalwe engelalwe
Class 7 singalalwa singalalwa singelalwe singelalwe
Class 8 zingalalwa zingalalwa zingelalwe zingelalwe
Class 9 ingalalwa ingalalwa ingelalwe ingelalwe
Class 10 zingalalwa zingalalwa zingelalwe zingelalwe
Class 11 lungalalwa lungalalwa lungelalwe lungelalwe
Class 14 bungalalwa bungalalwa bungelalwe bungelalwe
Class 15 kungalalwa kungalalwa kungelalwe kungelalwe
Class 17 kungalalwa kungalalwa kungelalwe kungelalwe
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizolalwa engizolalwa ngizolalwa angizulalwa ngingezulalwa
2nd singular uzolalwa ozolalwa uzolalwa awuzulalwa ungezulalwa
1st plural sizolalwa esizolalwa sizolalwa asizulalwa singezulalwa
2nd plural nizolalwa enizolalwa nizolalwa anizulalwa ningezulalwa
Class 1 uzolalwa ozolalwa ezolalwa akazulalwa engezulalwa
Class 2 bazolalwa abazolalwa bezolalwa abazulalwa bengezulalwa
Class 3 uzolalwa ozolalwa uzolalwa awuzulalwa ungezulalwa
Class 4 izolalwa ezolalwa izolalwa ayizulalwa ingezulalwa
Class 5 lizolalwa elizolalwa lizolalwa alizulalwa lingezulalwa
Class 6 azolalwa azolalwa ezolalwa awazulalwa engezulalwa
Class 7 sizolalwa esizolalwa sizolalwa asizulalwa singezulalwa
Class 8 zizolalwa ezizolalwa zizolalwa azizulalwa zingezulalwa
Class 9 izolalwa ezolalwa izolalwa ayizulalwa ingezulalwa
Class 10 zizolalwa ezizolalwa zizolalwa azizulalwa zingezulalwa
Class 11 luzolalwa oluzolalwa luzolalwa aluzulalwa lungezulalwa
Class 14 buzolalwa obuzolalwa buzolalwa abuzulalwa bungezulalwa
Class 15 kuzolalwa okuzolalwa kuzolalwa akuzulalwa kungezulalwa
Class 17 kuzolalwa okuzolalwa kuzolalwa akuzulalwa kungezulalwa
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyolalwa engiyolalwa ngiyolalwa angiyulalwa ngingeyulalwa
2nd singular uyolalwa oyolalwa uyolalwa awuyulalwa ungeyulalwa
1st plural siyolalwa esiyolalwa siyolalwa asiyulalwa singeyulalwa
2nd plural niyolalwa eniyolalwa niyolalwa aniyulalwa ningeyulalwa
Class 1 uyolalwa oyolalwa eyolalwa akayulalwa engeyulalwa
Class 2 bayolalwa abayolalwa beyolalwa abayulalwa bengeyulalwa
Class 3 uyolalwa oyolalwa uyolalwa awuyulalwa ungeyulalwa
Class 4 iyolalwa eyolalwa iyolalwa ayiyulalwa ingeyulalwa
Class 5 liyolalwa eliyolalwa liyolalwa aliyulalwa lingeyulalwa
Class 6 ayolalwa ayolalwa eyolalwa awayulalwa engeyulalwa
Class 7 siyolalwa esiyolalwa siyolalwa asiyulalwa singeyulalwa
Class 8 ziyolalwa eziyolalwa ziyolalwa aziyulalwa zingeyulalwa
Class 9 iyolalwa eyolalwa iyolalwa ayiyulalwa ingeyulalwa
Class 10 ziyolalwa eziyolalwa ziyolalwa aziyulalwa zingeyulalwa
Class 11 luyolalwa oluyolalwa luyolalwa aluyulalwa lungeyulalwa
Class 14 buyolalwa obuyolalwa buyolalwa abuyulalwa bungeyulalwa
Class 15 kuyolalwa okuyolalwa kuyolalwa akuyulalwa kungeyulalwa
Class 17 kuyolalwa okuyolalwa kuyolalwa akuyulalwa kungeyulalwa
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngilalwe ngingalalwi
2nd singular ulalwe ungalalwi
1st plural silalwe singalalwi
2nd plural nilalwe ningalalwi
Class 1 alalwe angalalwi
Class 2 balalwe bangalalwi
Class 3 ulalwe ungalalwi
Class 4 ilalwe ingalalwi
Class 5 lilalwe lingalalwi
Class 6 alalwe angalalwi
Class 7 silalwe singalalwi
Class 8 zilalwe zingalalwi
Class 9 ilalwe ingalalwi
Class 10 zilalwe zingalalwi
Class 11 lulalwe lungalalwi
Class 14 bulalwe bungalalwi
Class 15 kulalwe kungalalwi
Class 17 kulalwe kungalalwi
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngalalwa angilalwa
2nd singular walalwa awulalwa
1st plural salalwa asilalwa
2nd plural nalalwa anilalwa
Class 1 walalwa akalalwa
Class 2 balalwa abalalwa
Class 3 walalwa awulalwa
Class 4 yalalwa ayilalwa
Class 5 lalalwa alilalwa
Class 6 alalwa awalalwa
Class 7 salalwa asilalwa
Class 8 zalalwa azilalwa
Class 9 yalalwa ayilalwa
Class 10 zalalwa azilalwa
Class 11 lwalalwa alulalwa
Class 14 balalwa abulalwa
Class 15 kwalalwa akulalwa
Class 17 kwalalwa akulalwa

References[edit]