lala

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
See also: Lala, lālā, and la'la'

Cebuano[edit]

Etymology[edit]

From Sanskrit लाला (lālā, saliva)

Pronunciation[edit]

  • (General Cebuano) IPA(key): /ˈl̪aˌl̪a/
  • (Cebu) IPA(key): /ˈl̪a/
  • (Surigaonon) IPA(key): /ˈjaˌja/
  • Rhymes: -a
  • Hyphenation: la‧la

Noun[edit]

lala

  1. venom

Adjective[edit]

lala

  1. venomous

Ewe[edit]

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

lala

  1. to wait

Hiligaynon[edit]

Noun[edit]

lála

  1. solfeggio

Verb[edit]

lála (diminutive lalá-lála)

  1. (music) to sing a lullaby

Verb[edit]

lálà and lâlâ

  1. to strip, separate (meat from the bone)

Kristang[edit]

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

lala (plural lala-lala)

  1. shellfish, as food[1]

References[edit]

  1. ^ 2010, Ladislav Prištic, Kristang - Crioulo de Base Portuguesa, Masaryk University, page 25.

Niuean[edit]

Noun[edit]

lala

  1. guava

Usage notes[edit]

Only in the southern dialect.


Serbo-Croatian[edit]

Etymology[edit]

From Ottoman Turkish لاله (lâle), from Persian لاله (lâle).

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /lǎːla/
  • Hyphenation: la‧la

Noun[edit]

lála f (Cyrillic spelling ла́ла)

  1. (Bosnia, regional Croatia, Montenegro, Serbia) tulip
    • 1863, Laza Kostić "Slavuj i lala" in Danica, Đorđe Popović (the publisher):
      Kako te lala žestoko ljubi,
      kad bi otvorila list,
      svu ujedanput razmilinu bi,
      sav bi ti dala miris. [...]
      How tulip fiercely loves you,
      if it opened its leaf,
      all the fondness at once it would,
      all the smell it would give you. [...]
    • Musa Ćazim Ćatić Gazeli:
      Tu se pilo rujno vino k'o tekuće lala-cv'jeće. [...]
      Here the red wine it was drunk as if it were liquid tulip-flowers. [...]
    • Gavro Babić, Zašto me voliš:
      [...] ni lala nisam sa kojom možeš,
      blistave kose jutrom da kitiš [...]
      [...] nor I am tulip with which you can
      shiny hair in the morning adorn [...]
  2. (regional) a person from Vojvodina

Synonyms[edit]


Swahili[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Bantu *-dáada.

Verb[edit]

-lala (infinitive kulala)

  1. to sleep
  2. to lie down
  3. (kulala na) to sleep with (to have sexual intercourse with)

Derived terms[edit]

Conjugation[edit]

Conjugation of -lala
Non-finite forms
Form Positive Negative
Infinitive kulala kutolala
Simple finite forms
Positive form Singular Plural
Imperative lala laleni
Habitual hulala
Complex finite forms
Polarity Persons Persons / Classes Classes
1st 2nd 3rd / M-wa M-mi Ma Ki-vi N U Ku Pa Mu
Sg. Pl. Sg. Pl. Sg. / 1 Pl. / 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 / 14 15 / 17 16 18
Past
Positive nililala
nalilala
tulilala
twalilala
ulilala
walilala
mlilala
mwalilala
alilala walilala ulilala ililala lililala yalilala kililala vililala ililala zililala ulilala kulilala palilala mulilala
Relative niliolala
naliolala
tuliolala
twaliolala
uliolala
waliolala
mliolala
mwaliolala
aliolala waliolala uliolala iliolala liliolala yaliolala kiliolala viliolala iliolala ziliolala uliolala kuliolala paliolala muliolala
Negative sikulala hatukulala hukulala hamkulala hakulala hawakulala haukulala haikulala halikulala hayakulala hakikulala havikulala haikulala hazikulala haukulala hakukulala hapakulala hamukulala
Present
Positive ninalala
nalala
tunalala unalala mnalala analala wanalala unalala inalala linalala yanalala kinalala vinalala inalala zinalala unalala kunalala panalala munalala
Relative ninaolala
naolala
tunaolala unaolala mnaolala anaolala wanaolala unaolala inaolala linaolala yanaolala kinaolala vinaolala inaolala zinaolala unaolala kunaolala panaolala munaolala
Negative silali hatulali hulali hamlali halali hawalali haulali hailali halilali hayalali hakilali havilali hailali hazilali haulali hakulali hapalali hamulali
Future
Positive nitalala tutalala utalala mtalala atalala watalala utalala italala litalala yatalala kitalala vitalala italala zitalala utalala kutalala patalala mutalala
Relative nitakaolala tutakaolala utakaolala mtakaolala atakaolala watakaolala utakaolala itakaolala litakaolala yatakaolala kitakaolala vitakaolala itakaolala zitakaolala utakaolala kutakaolala patakaolala mutakaolala
Negative sitalala hatutalala hutalala hamtalala hatalala hawatalala hautalala haitalala halitalala hayatalala hakitalala havitalala haitalala hazitalala hautalala hakutalala hapatalala hamutalala
Subjunctive
Positive nilale tulale ulale mlale alale walale ulale ilale lilale yalale kilale vilale ilale zilale ulale kulale palale mulale
Negative nisilale tusilale usilale msilale asilale wasilale usilale isilale lisilale yasilale kisilale visilale isilale zisilale usilale kusilale pasilale musilale
Present Conditional
Positive ningelala tungelala ungelala mngelala angelala wangelala ungelala ingelala lingelala yangelala kingelala vingelala ingelala zingelala ungelala kungelala pangelala mungelala
Negative nisingelala
singelala
tusingelala
hatungelala
usingelala
hungelala
msingelala
hamngelala
asingelala
hangelala
wasingelala
hawangelala
usingelala
haungelala
isingelala
haingelala
lisingelala
halingelala
yasingelala
hayangelala
kisingelala
hakingelala
visingelala
havingelala
isingelala
haingelala
zisingelala
hazingelala
usingelala
haungelala
kusingelala
hakungelala
pasingelala
hapangelala
musingelala
hamungelala
Past Conditional
Positive ningalilala tungalilala ungalilala mngalilala angalilala wangalilala ungalilala ingalilala lingalilala yangalilala kingalilala vingalilala ingalilala zingalilala ungalilala kungalilala pangalilala mungalilala
Negative nisingalilala
singalilala
tusingalilala
hatungalilala
usingalilala
hungalilala
msingalilala
hamngalilala
asingalilala
hangalilala
wasingalilala
hawangalilala
usingalilala
haungalilala
isingalilala
haingalilala
lisingalilala
halingalilala
yasingalilala
hayangalilala
kisingalilala
hakingalilala
visingalilala
havingalilala
isingalilala
haingalilala
zisingalilala
hazingalilala
usingalilala
haungalilala
kusingalilala
hakungalilala
pasingalilala
hapangalilala
musingalilala
hamungalilala
Conditional Contrary to Fact
Positive ningelilala tungelilala ungelilala mngelilala angelilala wangelilala ungelilala ingelilala lingelilala yangelilala kingelilala vingelilala ingelilala zingelilala ungelilala kungelilala pangelilala mungelilala
General Relative
Positive nilalao tulalao ulalao mlalao alalao walalao ulalao ilalao lilalao yalalao kilalao vilalao ilalao zilalao ulalao kulalao palalao mulalao
Negative nisiolala tusiolala usiolala msiolala asiolala wasiolala usiolala isiolala lisiolala yasiolala kisiolala visiolala isiolala zisiolala usiolala kusiolala pasiolala musiolala
Gnomic
Positive nalala twalala walala mwalala alala walala walala yalala lalala yalala chalala vyalala yalala zalala walala kwalala palala mwalala
Perfect
Positive nimelala tumelala umelala mmelala amelala wamelala umelala imelala limelala yamelala kimelala vimelala imelala zimelala umelala kumelala pamelala mumelala
"Already"
Positive nimeshalala tumeshalala umeshalala mmeshalala ameshalala wameshalala umeshalala imeshalala limeshalala yameshalala kimeshalala vimeshalala imeshalala zimeshalala umeshalala kumeshalala pameshalala mumeshalala
"Not yet"
Negative sijalala hatujalala hujalala hamjalala hajalala hawajalala haujalala haijalala halijalala hayajalala hakijalala havijalala haijalala hazijalala haujalala hakujalala hapajalala hamujalala
"If/When"
Positive nikilala tukilala ukilala mkilala akilala wakilala ukilala ikilala likilala yakilala kikilala vikilala ikilala zikilala ukilala kukilala pakilala mukilala
"If not"
Negative nisipolala tusipolala usipolala msipolala asipolala wasipolala usipolala isipolala lisipolala yasipolala kisipolala visipolala isipolala zisipolala usipolala kusipolala pasipolala musipolala
Consecutive
Positive nikalala tukalala ukalala mkalala akalala wakalala ukalala ikalala likalala yakalala kikalala vikalala ikalala zikalala ukalala kukalala pakalala mukalala
Not all possible forms are listed in the table. Transitive verbs can take object concords, relative concords can agree with all noun classes, and many other forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.

See also[edit]


Swazi[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Nguni *-lála, from Proto-Bantu *-dáada.

Verb[edit]

-lála

  1. to sleep

Inflection[edit]

This verb needs an inflection-table template.


Tagalog[edit]

Etymology 1[edit]

Noun[edit]

lala

  1. weave

Synonyms[edit]

Adjective[edit]

lalá

  1. woven

Etymology 2[edit]

Noun[edit]

lalâ

  1. state of becoming or growing serious or aggravated
  2. aggravation; seriousness; graveness

Adjective[edit]

lalâ

  1. aggravated; grown serious or grave

Synonyms[edit]


Turkish[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): [ɫɑ.ˈɫɑ]
  • Hyphenation: la‧la

Noun[edit]

lala (definite accusative lalayı, plural lalalar)

  1. (obsolete) tutor
  2. (historical) tutor of a Shahzadah

Declension[edit]

Synonyms[edit]

Derived terms[edit]


Xhosa[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Nguni *-lála, from Proto-Bantu *-dáada.

Verb[edit]

-lála

  1. (intransitive) to rest (by lying down)
  2. (intransitive) to sleep

Inflection[edit]

This verb needs an inflection-table template.


Zulu[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Nguni *-lála, from Proto-Bantu *-dáada.

Verb[edit]

-lála

  1. (intransitive) to rest (by lying down)
  2. (intransitive) to sleep
  3. (intransitive) to stay (for the night)
  4. (intransitive) to have sex

Inflection[edit]

Tone H
Infinitive ukulala
Positive Negative
Infinitive ukulala ukungalali
Imperative
Simple + object concord
Singular lala lale
Plural lalani laleni
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyalala, ngilala engiyalala, engilala ngilala angilali engingalali ngingalali
2nd singular uyalala, ulala oyalala, olala ulala awulali ongalali ungalali
1st plural siyalala, silala esiyalala, esilala silala asilali esingalali singalali
2nd plural niyalala, nilala eniyalala, enilala nilala anilali eningalali ningalali
Class 1 uyalala, ulala oyalala, olala elala akalali ongalali engalali
Class 2 bayalala, balala abayalala, abalala belala abalali abangalali bengalali
Class 3 uyalala, ulala oyalala, olala ulala awulali ongalali ungalali
Class 4 iyalala, ilala eyalala, elala ilala ayilali engalali ingalali
Class 5 liyalala, lilala eliyalala, elilala lilala alilali elingalali lingalali
Class 6 ayalala, alala ayalala, alala elala awalali angalali engalali
Class 7 siyalala, silala esiyalala, esilala silala asilali esingalali singalali
Class 8 ziyalala, zilala eziyalala, ezilala zilala azilali ezingalali zingalali
Class 9 iyalala, ilala eyalala, elala ilala ayilali engalali ingalali
Class 10 ziyalala, zilala eziyalala, ezilala zilala azilali ezingalali zingalali
Class 11 luyalala, lulala oluyalala, olulala lulala alulali olungalali lungalali
Class 14 buyalala, bulala obuyalala, obulala bulala abulali obungalali bungalali
Class 15 kuyalala, kulala okuyalala, okulala kulala akulali okungalali kungalali
Class 17 kuyalala, kulala okuyalala, okulala kulala akulali okungalali kungalali
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngilalile, ngilalē engilalile, engilalē ngilalile, ngilalē angilalanga engingalalanga ngingalalanga
2nd singular ulalile, ulalē olalile, olalē ulalile, ulalē awulalanga ongalalanga ungalalanga
1st plural silalile, silalē esilalile, esilalē silalile, silalē asilalanga esingalalanga singalalanga
2nd plural nilalile, nilalē enilalile, enilalē nilalile, nilalē anilalanga eningalalanga ningalalanga
Class 1 ulalile, ulalē olalile, olalē elalile, elalē akalalanga ongalalanga engalalanga
Class 2 balalile, balalē abalalile, abalalē belalile, belalē abalalanga abangalalanga bengalalanga
Class 3 ulalile, ulalē olalile, olalē ulalile, ulalē awulalanga ongalalanga ungalalanga
Class 4 ilalile, ilalē elalile, elalē ilalile, ilalē ayilalanga engalalanga ingalalanga
Class 5 lilalile, lilalē elilalile, elilalē lilalile, lilalē alilalanga elingalalanga lingalalanga
Class 6 alalile, alalē alalile, alalē elalile, elalē awalalanga angalalanga engalalanga
Class 7 silalile, silalē esilalile, esilalē silalile, silalē asilalanga esingalalanga singalalanga
Class 8 zilalile, zilalē ezilalile, ezilalē zilalile, zilalē azilalanga ezingalalanga zingalalanga
Class 9 ilalile, ilalē elalile, elalē ilalile, ilalē ayilalanga engalalanga ingalalanga
Class 10 zilalile, zilalē ezilalile, ezilalē zilalile, zilalē azilalanga ezingalalanga zingalalanga
Class 11 lulalile, lulalē olulalile, olulalē lulalile, lulalē alulalanga olungalalanga lungalalanga
Class 14 bulalile, bulalē obulalile, obulalē bulalile, bulalē abulalanga obungalalanga bungalalanga
Class 15 kulalile, kulalē okulalile, okulalē kulalile, kulalē akulalanga okungalalanga kungalalanga
Class 17 kulalile, kulalē okulalile, okulalē kulalile, kulalē akulalanga okungalalanga kungalalanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngālala engālala ngālala angilalanga engingalalanga ngingalalanga
2nd singular wālala owālala wālala awulalanga ongalalanga ungalalanga
1st plural sālala esālala sālala asilalanga esingalalanga singalalanga
2nd plural nālala enālala nālala anilalanga eningalalanga ningalalanga
Class 1 wālala owālala ālala akalalanga ongalalanga engalalanga
Class 2 bālala abālala bālala abalalanga abangalalanga bengalalanga
Class 3 wālala owālala wālala awulalanga ongalalanga ungalalanga
Class 4 yālala eyālala yālala ayilalanga engalalanga ingalalanga
Class 5 lālala elālala lālala alilalanga elingalalanga lingalalanga
Class 6 ālala ālala ālala awalalanga angalalanga engalalanga
Class 7 sālala esālala sālala asilalanga esingalalanga singalalanga
Class 8 zālala ezālala zālala azilalanga ezingalalanga zingalalanga
Class 9 yālala eyālala yālala ayilalanga engalalanga ingalalanga
Class 10 zālala ezālala zālala azilalanga ezingalalanga zingalalanga
Class 11 lwālala olwālala lwālala alulalanga olungalalanga lungalalanga
Class 14 bālala obālala bālala abulalanga obungalalanga bungalalanga
Class 15 kwālala okwālala kwālala akulalanga okungalalanga kungalalanga
Class 17 kwālala okwālala kwālala akulalanga okungalalanga kungalalanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingalala ngingalala ngingelale ngingelale
2nd singular ungalala ungalala ungelale ungelale
1st plural singalala singalala singelale singelale
2nd plural ningalala ningalala ningelale ningelale
Class 1 angalala engalala angelale engelale
Class 2 bangalala bengalala bangelale bengelale
Class 3 ungalala ungalala ungelale ungelale
Class 4 ingalala ingalala ingelale ingelale
Class 5 lingalala lingalala lingelale lingelale
Class 6 angalala engalala angelale engelale
Class 7 singalala singalala singelale singelale
Class 8 zingalala zingalala zingelale zingelale
Class 9 ingalala ingalala ingelale ingelale
Class 10 zingalala zingalala zingelale zingelale
Class 11 lungalala lungalala lungelale lungelale
Class 14 bungalala bungalala bungelale bungelale
Class 15 kungalala kungalala kungelale kungelale
Class 17 kungalala kungalala kungelale kungelale
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizolala engizolala ngizolala angizulala ngingezulala
2nd singular uzolala ozolala uzolala awuzulala ungezulala
1st plural sizolala esizolala sizolala asizulala singezulala
2nd plural nizolala enizolala nizolala anizulala ningezulala
Class 1 uzolala ozolala ezolala akazulala engezulala
Class 2 bazolala abazolala bezolala abazulala bengezulala
Class 3 uzolala ozolala uzolala awuzulala ungezulala
Class 4 izolala ezolala izolala ayizulala ingezulala
Class 5 lizolala elizolala lizolala alizulala lingezulala
Class 6 azolala azolala ezolala awazulala engezulala
Class 7 sizolala esizolala sizolala asizulala singezulala
Class 8 zizolala ezizolala zizolala azizulala zingezulala
Class 9 izolala ezolala izolala ayizulala ingezulala
Class 10 zizolala ezizolala zizolala azizulala zingezulala
Class 11 luzolala oluzolala luzolala aluzulala lungezulala
Class 14 buzolala obuzolala buzolala abuzulala bungezulala
Class 15 kuzolala okuzolala kuzolala akuzulala kungezulala
Class 17 kuzolala okuzolala kuzolala akuzulala kungezulala
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyolala engiyolala ngiyolala angiyulala ngingeyulala
2nd singular uyolala oyolala uyolala awuyulala ungeyulala
1st plural siyolala esiyolala siyolala asiyulala singeyulala
2nd plural niyolala eniyolala niyolala aniyulala ningeyulala
Class 1 uyolala oyolala eyolala akayulala engeyulala
Class 2 bayolala abayolala beyolala abayulala bengeyulala
Class 3 uyolala oyolala uyolala awuyulala ungeyulala
Class 4 iyolala eyolala iyolala ayiyulala ingeyulala
Class 5 liyolala eliyolala liyolala aliyulala lingeyulala
Class 6 ayolala ayolala eyolala awayulala engeyulala
Class 7 siyolala esiyolala siyolala asiyulala singeyulala
Class 8 ziyolala eziyolala ziyolala aziyulala zingeyulala
Class 9 iyolala eyolala iyolala ayiyulala ingeyulala
Class 10 ziyolala eziyolala ziyolala aziyulala zingeyulala
Class 11 luyolala oluyolala luyolala aluyulala lungeyulala
Class 14 buyolala obuyolala buyolala abuyulala bungeyulala
Class 15 kuyolala okuyolala kuyolala akuyulala kungeyulala
Class 17 kuyolala okuyolala kuyolala akuyulala kungeyulala
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngilale ngingalali
2nd singular ulale ungalali
1st plural silale singalali
2nd plural nilale ningalali
Class 1 alale angalali
Class 2 balale bangalali
Class 3 ulale ungalali
Class 4 ilale ingalali
Class 5 lilale lingalali
Class 6 alale angalali
Class 7 silale singalali
Class 8 zilale zingalali
Class 9 ilale ingalali
Class 10 zilale zingalali
Class 11 lulale lungalali
Class 14 bulale bungalali
Class 15 kulale kungalali
Class 17 kulale kungalali
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngalala angilala
2nd singular walala awulala
1st plural salala asilala
2nd plural nalala anilala
Class 1 walala akalala
Class 2 balala abalala
Class 3 walala awulala
Class 4 yalala ayilala
Class 5 lalala alilala
Class 6 alala awalala
Class 7 salala asilala
Class 8 zalala azilala
Class 9 yalala ayilala
Class 10 zalala azilala
Class 11 lwalala alulala
Class 14 balala abulala
Class 15 kwalala akulala
Class 17 kwalala akulala

Derived terms[edit]

References[edit]