lala

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search
See also: Lala, lalą, lała, lālā, and la'la'

Cebuano[edit]

Etymology[edit]

From Sanskrit लाला (lālā, saliva)

Pronunciation[edit]

  • (General Cebuano) IPA(key): /ˈl̪aˌl̪a/
  • (Cebu) IPA(key): /ˈl̪a/
  • (Surigaonon) IPA(key): /ˈjaˌja/
  • Rhymes: -a
  • Hyphenation: la‧la

Noun[edit]

lala

  1. venom

Adjective[edit]

lala

  1. venomous
  2. (of bladed weapons or tools) sharp

Derived terms[edit]


Ewe[edit]

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

lala

  1. to wait

Hiligaynon[edit]

Noun[edit]

lála

  1. solfeggio

Verb[edit]

lála (diminutive lalá-lála)

  1. (music) to sing a lullaby

Verb[edit]

lálà or lâlâ

  1. to strip, separate (meat from the bone)

Kristang[edit]

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

lala (plural lala-lala)

  1. shellfish, as food[1]

References[edit]

  1. ^ 2010, Ladislav Prištic, Kristang - Crioulo de Base Portuguesa, Masaryk University, page 25.

Niuean[edit]

Noun[edit]

lala

  1. guava

Usage notes[edit]

Only in the southern dialect.


Northern Ndebele[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Nguni *-lála, from Proto-Bantu *-dáada.

Verb[edit]

-lála

  1. to sleep

Inflection[edit]

This verb needs an inflection-table template.


Polish[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Slavic *ľaľa.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈla.la/
  • (file)

Noun[edit]

lala f

  1. (childish) doll (toy in the form of a human)
  2. (by extension, slang) An attractive woman.
  3. (by extension) bimbo, Barbie (a beautiful and well-dressed but shallow young woman)

Declension[edit]

Related terms[edit]

Further reading[edit]

  • lala in Polish dictionaries at PWN

Serbo-Croatian[edit]

Etymology[edit]

From Ottoman Turkish لاله(lâle), from Persian لاله(lâle).

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /lǎːla/
  • Hyphenation: la‧la

Noun[edit]

lála f (Cyrillic spelling ла́ла)

  1. (Bosnia, regional Croatia, Montenegro, Serbia) tulip
    • 1863, Laza Kostić "Slavuj i lala" in Danica, Đorđe Popović (the publisher):
      Kako te lala žestoko ljubi,
      kad bi otvorila list,
      svu ujedanput razmilinu bi,
      sav bi ti dala miris. [...]
      How tulip fiercely loves you,
      if it opened its leaf,
      all the fondness at once it would,
      all the smell it would give you. [...]
    • Musa Ćazim Ćatić Gazeli:
      Tu se pilo rujno vino k'o tekuće lala-cv'jeće. [...]
      Here the red wine it was drunk as if it were liquid tulip-flowers. [...]
    • Gavro Babić, Zašto me voliš:
      [...] ni lala nisam sa kojom možeš,
      blistave kose jutrom da kitiš [...]
      [...] nor I am tulip with which you can
      shiny hair in the morning adorn [...]
  2. (regional) a person from Vojvodina

Synonyms[edit]


Southern Ndebele[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Nguni *-lála, from Proto-Bantu *-dáada.

Verb[edit]

-lála

  1. to sleep

Inflection[edit]

This verb needs an inflection-table template.


Swahili[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Bantu *-dáada.

Verb[edit]

-lala (infinitive kulala)

  1. to sleep
  2. to lie down
  3. (kulala na) to sleep with (to have sexual intercourse with)

Conjugation[edit]

Conjugation of -lala
Non-finite forms
Form Positive Negative
Infinitive kulala kutolala
Simple finite forms
Positive form Singular Plural
Imperative lala laleni
Habitual hulala
Complex finite forms
Polarity Persons Persons / Classes Classes
1st 2nd 3rd / M-wa M-mi Ma Ki-vi N U Ku Pa Mu
Sg. Pl. Sg. Pl. Sg. / 1 Pl. / 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 / 14 15 / 17 16 18
Past
Positive nililala
nalilala
tulilala
twalilala
ulilala
walilala
mlilala
mwalilala
alilala walilala ulilala ililala lililala yalilala kililala vililala ililala zililala ulilala kulilala palilala mulilala
Negative sikulala hatukulala hukulala hamkulala hakulala hawakulala haukulala haikulala halikulala hayakulala hakikulala havikulala haikulala hazikulala haukulala hakukulala hapakulala hamukulala
Present
Positive ninalala
nalala
tunalala unalala mnalala analala wanalala unalala inalala linalala yanalala kinalala vinalala inalala zinalala unalala kunalala panalala munalala
Negative silali hatulali hulali hamlali halali hawalali haulali hailali halilali hayalali hakilali havilali hailali hazilali haulali hakulali hapalali hamulali
Future
Positive nitalala tutalala utalala mtalala atalala watalala utalala italala litalala yatalala kitalala vitalala italala zitalala utalala kutalala patalala mutalala
Negative sitalala hatutalala hutalala hamtalala hatalala hawatalala hautalala haitalala halitalala hayatalala hakitalala havitalala haitalala hazitalala hautalala hakutalala hapatalala hamutalala
Subjunctive
Positive nilale tulale ulale mlale alale walale ulale ilale lilale yalale kilale vilale ilale zilale ulale kulale palale mulale
Negative nisilale tusilale usilale msilale asilale wasilale usilale isilale lisilale yasilale kisilale visilale isilale zisilale usilale kusilale pasilale musilale
Present Conditional
Positive ningelala tungelala ungelala mngelala angelala wangelala ungelala ingelala lingelala yangelala kingelala vingelala ingelala zingelala ungelala kungelala pangelala mungelala
Negative nisingelala
singelala
tusingelala
hatungelala
usingelala
hungelala
msingelala
hamngelala
asingelala
hangelala
wasingelala
hawangelala
usingelala
haungelala
isingelala
haingelala
lisingelala
halingelala
yasingelala
hayangelala
kisingelala
hakingelala
visingelala
havingelala
isingelala
haingelala
zisingelala
hazingelala
usingelala
haungelala
kusingelala
hakungelala
pasingelala
hapangelala
musingelala
hamungelala
Past Conditional
Positive ningalilala tungalilala ungalilala mngalilala angalilala wangalilala ungalilala ingalilala lingalilala yangalilala kingalilala vingalilala ingalilala zingalilala ungalilala kungalilala pangalilala mungalilala
Negative nisingalilala
singalilala
tusingalilala
hatungalilala
usingalilala
hungalilala
msingalilala
hamngalilala
asingalilala
hangalilala
wasingalilala
hawangalilala
usingalilala
haungalilala
isingalilala
haingalilala
lisingalilala
halingalilala
yasingalilala
hayangalilala
kisingalilala
hakingalilala
visingalilala
havingalilala
isingalilala
haingalilala
zisingalilala
hazingalilala
usingalilala
haungalilala
kusingalilala
hakungalilala
pasingalilala
hapangalilala
musingalilala
hamungalilala
Conditional Contrary to Fact
Positive ningelilala tungelilala ungelilala mngelilala angelilala wangelilala ungelilala ingelilala lingelilala yangelilala kingelilala vingelilala ingelilala zingelilala ungelilala kungelilala pangelilala mungelilala
Gnomic
Positive nalala twalala walala mwalala alala walala walala yalala lalala yalala chalala vyalala yalala zalala walala kwalala palala mwalala
Perfect
Positive nimelala tumelala umelala mmelala amelala wamelala umelala imelala limelala yamelala kimelala vimelala imelala zimelala umelala kumelala pamelala mumelala
"Already"
Positive nimeshalala tumeshalala umeshalala mmeshalala ameshalala wameshalala umeshalala imeshalala limeshalala yameshalala kimeshalala vimeshalala imeshalala zimeshalala umeshalala kumeshalala pameshalala mumeshalala
"Not yet"
Negative sijalala hatujalala hujalala hamjalala hajalala hawajalala haujalala haijalala halijalala hayajalala hakijalala havijalala haijalala hazijalala haujalala hakujalala hapajalala hamujalala
"If/When"
Positive nikilala tukilala ukilala mkilala akilala wakilala ukilala ikilala likilala yakilala kikilala vikilala ikilala zikilala ukilala kukilala pakilala mukilala
"If not"
Negative nisipolala tusipolala usipolala msipolala asipolala wasipolala usipolala isipolala lisipolala yasipolala kisipolala visipolala isipolala zisipolala usipolala kusipolala pasipolala musipolala
Consecutive
Positive nikalala tukalala ukalala mkalala akalala wakalala ukalala ikalala likalala yakalala kikalala vikalala ikalala zikalala ukalala kukalala pakalala mukalala
Relative Forms
Past
c1 naliyelala twaliyelala waliyelala mwaliyelala aliyelala waliyelala uliyelala iliyelala liliyelala yaliyelala kiliyelala viliyelala iliyelala ziliyelala uliyelala kuliyelala paliyelala muliyelala
c2/c3/11/14 naliolala twaliolala waliolala mwaliolala aliolala waliolala uliolala iliolala liliolala yaliolala kiliolala viliolala iliolala ziliolala uliolala kuliolala paliolala muliolala
c4/c6/c9 naliyolala twaliyolala waliyolala mwaliyolala aliyolala waliyolala uliyolala iliyolala liliyolala yaliyolala kiliyolala viliyolala iliyolala ziliyolala uliyolala kuliyolala paliyolala muliyolala
c5 nalilolala twalilolala walilolala mwalilolala alilolala walilolala ulilolala ililolala lililolala yalilolala kililolala vililolala ililolala zililolala ulilolala kulilolala palilolala mulilolala
c7 nalicholala twalicholala walicholala mwalicholala alicholala walicholala ulicholala ilicholala lilicholala yalicholala kilicholala vilicholala ilicholala zilicholala ulicholala kulicholala palicholala mulicholala
c8 nalivyolala twalivyolala walivyolala mwalivyolala alivyolala walivyolala ulivyolala ilivyolala lilivyolala yalivyolala kilivyolala vilivyolala ilivyolala zilivyolala ulivyolala kulivyolala palivyolala mulivyolala
c10 nalizolala twalizolala walizolala mwalizolala alizolala walizolala ulizolala ilizolala lilizolala yalizolala kilizolala vilizolala ilizolala zilizolala ulizolala kulizolala palizolala mulizolala
c15 nalikolala twalikolala walikolala mwalikolala alikolala walikolala ulikolala ilikolala lilikolala yalikolala kilikolala vilikolala ilikolala zilikolala ulikolala kulikolala palikolala mulikolala
c16 nalipolala twalipolala walipolala mwalipolala alipolala walipolala ulipolala ilipolala lilipolala yalipolala kilipolala vilipolala ilipolala zilipolala ulipolala kulipolala palipolala mulipolala
c17 nalimolala twalimolala walimolala mwalimolala alimolala walimolala ulimolala ilimolala lilimolala yalimolala kilimolala vilimolala ilimolala zilimolala ulimolala kulimolala palimolala mulimolala
Present
c1 nayelala tunayelala unayelala mnayelala anayelala wanayelala unayelala inayelala linayelala yanayelala kinayelala vinayelala inayelala zinayelala unayelala kunayelala panayelala munayelala
c2/c3/11/14 naolala tunaolala unaolala mnaolala anaolala wanaolala unaolala inaolala linaolala yanaolala kinaolala vinaolala inaolala zinaolala unaolala kunaolala panaolala munaolala
c4/c6/c9 nayolala tunayolala unayolala mnayolala anayolala wanayolala unayolala inayolala linayolala yanayolala kinayolala vinayolala inayolala zinayolala unayolala kunayolala panayolala munayolala
c5 nalolala tunalolala unalolala mnalolala analolala wanalolala unalolala inalolala linalolala yanalolala kinalolala vinalolala inalolala zinalolala unalolala kunalolala panalolala munalolala
c7 nacholala tunacholala unacholala mnacholala anacholala wanacholala unacholala inacholala linacholala yanacholala kinacholala vinacholala inacholala zinacholala unacholala kunacholala panacholala munacholala
c8 navyolala tunavyolala unavyolala mnavyolala anavyolala wanavyolala unavyolala inavyolala linavyolala yanavyolala kinavyolala vinavyolala inavyolala zinavyolala unavyolala kunavyolala panavyolala munavyolala
c10 nazolala tunazolala unazolala mnazolala anazolala wanazolala unazolala inazolala linazolala yanazolala kinazolala vinazolala inazolala zinazolala unazolala kunazolala panazolala munazolala
c15 nakolala tunakolala unakolala mnakolala anakolala wanakolala unakolala inakolala linakolala yanakolala kinakolala vinakolala inakolala zinakolala unakolala kunakolala panakolala munakolala
c16 napolala tunapolala unapolala mnapolala anapolala wanapolala unapolala inapolala linapolala yanapolala kinapolala vinapolala inapolala zinapolala unapolala kunapolala panapolala munapolala
c17 namolala tunamolala unamolala mnamolala anamolala wanamolala unamolala inamolala linamolala yanamolala kinamolala vinamolala inamolala zinamolala unamolala kunamolala panamolala munamolala
Future
c1 nitakayelala tutakayelala utakayelala mtakayelala atakayelala watakayelala utakayelala itakayelala litakayelala yatakayelala kitakayelala vitakayelala itakayelala zitakayelala utakayelala kutakayelala patakayelala mutakayelala
c2/c3/11/14 nitakaolala tutakaolala utakaolala mtakaolala atakaolala watakaolala utakaolala itakaolala litakaolala yatakaolala kitakaolala vitakaolala itakaolala zitakaolala utakaolala kutakaolala patakaolala mutakaolala
c4/c6/c9 nitakayolala tutakayolala utakayolala mtakayolala atakayolala watakayolala utakayolala itakayolala litakayolala yatakayolala kitakayolala vitakayolala itakayolala zitakayolala utakayolala kutakayolala patakayolala mutakayolala
c5 nitakalolala tutakalolala utakalolala mtakalolala atakalolala watakalolala utakalolala itakalolala litakalolala yatakalolala kitakalolala vitakalolala itakalolala zitakalolala utakalolala kutakalolala patakalolala mutakalolala
c7 nitakacholala tutakacholala utakacholala mtakacholala atakacholala watakacholala utakacholala itakacholala litakacholala yatakacholala kitakacholala vitakacholala itakacholala zitakacholala utakacholala kutakacholala patakacholala mutakacholala
c8 nitakavyolala tutakavyolala utakavyolala mtakavyolala atakavyolala watakavyolala utakavyolala itakavyolala litakavyolala yatakavyolala kitakavyolala vitakavyolala itakavyolala zitakavyolala utakavyolala kutakavyolala patakavyolala mutakavyolala
c10 nitakazolala tutakazolala utakazolala mtakazolala atakazolala watakazolala utakazolala itakazolala litakazolala yatakazolala kitakazolala vitakazolala itakazolala zitakazolala utakazolala kutakazolala patakazolala mutakazolala
c15 nitakakolala tutakakolala utakakolala mtakakolala atakakolala watakakolala utakakolala itakakolala litakakolala yatakakolala kitakakolala vitakakolala itakakolala zitakakolala utakakolala kutakakolala patakakolala mutakakolala
c16 nitakapolala tutakapolala utakapolala mtakapolala atakapolala watakapolala utakapolala itakapolala litakapolala yatakapolala kitakapolala vitakapolala itakapolala zitakapolala utakapolala kutakapolala patakapolala mutakapolala
c17 nitakamolala tutakamolala utakamolala mtakamolala atakamolala watakamolala utakamolala itakamolala litakamolala yatakamolala kitakamolala vitakamolala itakamolala zitakamolala utakamolala kutakamolala patakamolala mutakamolala
General Positive
c1 nilalaye tulalaye ulalaye mlalaye alalaye walalaye ulalaye ilalaye lilalaye yalalaye kilalaye vilalaye ilalaye zilalaye ulalaye kulalaye palalaye mulalaye
c2/c3/11/14 nilalao tulalao ulalao mlalao alalao walalao ulalao ilalao lilalao yalalao kilalao vilalao ilalao zilalao ulalao kulalao palalao mulalao
c4/c6/c9 nilalayo tulalayo ulalayo mlalayo alalayo walalayo ulalayo ilalayo lilalayo yalalayo kilalayo vilalayo ilalayo zilalayo ulalayo kulalayo palalayo mulalayo
c5 nilalalo tulalalo ulalalo mlalalo alalalo walalalo ulalalo ilalalo lilalalo yalalalo kilalalo vilalalo ilalalo zilalalo ulalalo kulalalo palalalo mulalalo
c7 nilalacho tulalacho ulalacho mlalacho alalacho walalacho ulalacho ilalacho lilalacho yalalacho kilalacho vilalacho ilalacho zilalacho ulalacho kulalacho palalacho mulalacho
c8 nilalavyo tulalavyo ulalavyo mlalavyo alalavyo walalavyo ulalavyo ilalavyo lilalavyo yalalavyo kilalavyo vilalavyo ilalavyo zilalavyo ulalavyo kulalavyo palalavyo mulalavyo
c10 nilalazo tulalazo ulalazo mlalazo alalazo walalazo ulalazo ilalazo lilalazo yalalazo kilalazo vilalazo ilalazo zilalazo ulalazo kulalazo palalazo mulalazo
c15 nilalako tulalako ulalako mlalako alalako walalako ulalako ilalako lilalako yalalako kilalako vilalako ilalako zilalako ulalako kulalako palalako mulalako
c16 nilalapo tulalapo ulalapo mlalapo alalapo walalapo ulalapo ilalapo lilalapo yalalapo kilalapo vilalapo ilalapo zilalapo ulalapo kulalapo palalapo mulalapo
c17 nilalamo tulalamo ulalamo mlalamo alalamo walalamo ulalamo ilalamo lilalamo yalalamo kilalamo vilalamo ilalamo zilalamo ulalamo kulalamo palalamo mulalamo
General Negative
c1 nisiyelala tusiyelala usiyelala msiyelala asiyelala wasiyelala usiyelala isiyelala lisiyelala yasiyelala kisiyelala visiyelala isiyelala zisiyelala usiyelala kusiyelala pasiyelala musiyelala
c2/c3/11/14 nisiolala tusiolala usiolala msiolala asiolala wasiolala usiolala isiolala lisiolala yasiolala kisiolala visiolala isiolala zisiolala usiolala kusiolala pasiolala musiolala
c4/c6/c9 nisiyolala tusiyolala usiyolala msiyolala asiyolala wasiyolala usiyolala isiyolala lisiyolala yasiyolala kisiyolala visiyolala isiyolala zisiyolala usiyolala kusiyolala pasiyolala musiyolala
c5 nisilolala tusilolala usilolala msilolala asilolala wasilolala usilolala isilolala lisilolala yasilolala kisilolala visilolala isilolala zisilolala usilolala kusilolala pasilolala musilolala
c7 nisicholala tusicholala usicholala msicholala asicholala wasicholala usicholala isicholala lisicholala yasicholala kisicholala visicholala isicholala zisicholala usicholala kusicholala pasicholala musicholala
c8 nisivyolala tusivyolala usivyolala msivyolala asivyolala wasivyolala usivyolala isivyolala lisivyolala yasivyolala kisivyolala visivyolala isivyolala zisivyolala usivyolala kusivyolala pasivyolala musivyolala
c10 nisizolala tusizolala usizolala msizolala asizolala wasizolala usizolala isizolala lisizolala yasizolala kisizolala visizolala isizolala zisizolala usizolala kusizolala pasizolala musizolala
c15 nisikolala tusikolala usikolala msikolala asikolala wasikolala usikolala isikolala lisikolala yasikolala kisikolala visikolala isikolala zisikolala usikolala kusikolala pasikolala musikolala
c16 nisipolala tusipolala usipolala msipolala asipolala wasipolala usipolala isipolala lisipolala yasipolala kisipolala visipolala isipolala zisipolala usipolala kusipolala pasipolala musipolala
c17 nisimolala tusimolala usimolala msimolala asimolala wasimolala usimolala isimolala lisimolala yasimolala kisimolala visimolala isimolala zisimolala usimolala kusimolala pasimolala musimolala
Forms with Object Concords
Infinitives
1s kunilala
2s/2p/15/17 kukulala
kukulaleni
3s kumlala
1p kutulala
2p/3p/c2 kuwalala
kuwalaleni
Reflexive kujilala
c3/c11/c14 kuulala
c4/c9 kuilala
c5 kulilala
c6 kuyalala
c7 kukilala
c8 kuvilala
c10 kuzilala
c16 kupalala
c18 kumulala
Positive Past
1s nalinilala twalinilala walinilala mwalinilala alinilala walinilala ulinilala ilinilala lilinilala yalinilala kilinilala vilinilala ilinilala zilinilala ulinilala kulinilala palinilala mulinilala
2s/2p/15/17 nalikulala
nalikulaleni
twalikulala
twalikulaleni
walikulala
walikulaleni
mwalikulala
mwalikulaleni
alikulala
alikulaleni
walikulala
walikulaleni
ulikulala
ulikulaleni
ilikulala
ilikulaleni
lilikulala
lilikulaleni
yalikulala
yalikulaleni
kilikulala
kilikulaleni
vilikulala
vilikulaleni
ilikulala
ilikulaleni
zilikulala
zilikulaleni
ulikulala
ulikulaleni
kulikulala
kulikulaleni
palikulala
palikulaleni
mulikulala
mulikulaleni
3s nalimlala twalimlala walimlala mwalimlala alimlala walimlala ulimlala ilimlala lilimlala yalimlala kilimlala vilimlala ilimlala zilimlala ulimlala kulimlala palimlala mulimlala
1p nalitulala twalitulala walitulala mwalitulala alitulala walitulala ulitulala ilitulala lilitulala yalitulala kilitulala vilitulala ilitulala zilitulala ulitulala kulitulala palitulala mulitulala
2p/3p/c2 naliwalala
naliwalaleni
twaliwalala
twaliwalaleni
waliwalala
waliwalaleni
mwaliwalala
mwaliwalaleni
aliwalala
aliwalaleni
waliwalala
waliwalaleni
uliwalala
uliwalaleni
iliwalala
iliwalaleni
liliwalala
liliwalaleni
yaliwalala
yaliwalaleni
kiliwalala
kiliwalaleni
viliwalala
viliwalaleni
iliwalala
iliwalaleni
ziliwalala
ziliwalaleni
uliwalala
uliwalaleni
kuliwalala
kuliwalaleni
paliwalala
paliwalaleni
muliwalala
muliwalaleni
Reflexive nalijilala twalijilala walijilala mwalijilala alijilala walijilala ulijilala ilijilala lilijilala yalijilala kilijilala vilijilala ilijilala zilijilala ulijilala kulijilala palijilala mulijilala
c3/c11/c14 naliulala twaliulala waliulala mwaliulala aliulala waliulala uliulala iliulala liliulala yaliulala kiliulala viliulala iliulala ziliulala uliulala kuliulala paliulala muliulala
c4/c9 naliilala twaliilala waliilala mwaliilala aliilala waliilala uliilala iliilala liliilala yaliilala kiliilala viliilala iliilala ziliilala uliilala kuliilala paliilala muliilala
c5 nalililala twalililala walililala mwalililala alililala walililala ulililala ilililala lilililala yalililala kilililala vilililala ilililala zilililala ulililala kulililala palililala mulililala
c6 naliyalala twaliyalala waliyalala mwaliyalala aliyalala waliyalala uliyalala iliyalala liliyalala yaliyalala kiliyalala viliyalala iliyalala ziliyalala uliyalala kuliyalala paliyalala muliyalala
c7 nalikilala twalikilala walikilala mwalikilala alikilala walikilala ulikilala ilikilala lilikilala yalikilala kilikilala vilikilala ilikilala zilikilala ulikilala kulikilala palikilala mulikilala
c8 nalivilala twalivilala walivilala mwalivilala alivilala walivilala ulivilala ilivilala lilivilala yalivilala kilivilala vilivilala ilivilala zilivilala ulivilala kulivilala palivilala mulivilala
c10 nalizilala twalizilala walizilala mwalizilala alizilala walizilala ulizilala ilizilala lilizilala yalizilala kilizilala vilizilala ilizilala zilizilala ulizilala kulizilala palizilala mulizilala
c16 nalipalala twalipalala walipalala mwalipalala alipalala walipalala ulipalala ilipalala lilipalala yalipalala kilipalala vilipalala ilipalala zilipalala ulipalala kulipalala palipalala mulipalala
c18 nalimulala twalimulala walimulala mwalimulala alimulala walimulala ulimulala ilimulala lilimulala yalimulala kilimulala vilimulala ilimulala zilimulala ulimulala kulimulala palimulala mulimulala
Negative Past
1s sikunilala hatukunilala hukunilala hamkunilala hakunilala hawakunilala haukunilala haikunilala halikunilala hayakunilala hakikunilala havikunilala haikunilala hazikunilala haukunilala hakukunilala hapakunilala hamukunilala
2s/2p/15/17 sikukulala
sikukulaleni
hatukukulala
hatukukulaleni
hukukulala
hukukulaleni
hamkukulala
hamkukulaleni
hakukulala
hakukulaleni
hawakukulala
hawakukulaleni
haukukulala
haukukulaleni
haikukulala
haikukulaleni
halikukulala
halikukulaleni
hayakukulala
hayakukulaleni
hakikukulala
hakikukulaleni
havikukulala
havikukulaleni
haikukulala
haikukulaleni
hazikukulala
hazikukulaleni
haukukulala
haukukulaleni
hakukukulala
hakukukulaleni
hapakukulala
hapakukulaleni
hamukukulala
hamukukulaleni
3s sikumlala hatukumlala hukumlala hamkumlala hakumlala hawakumlala haukumlala haikumlala halikumlala hayakumlala hakikumlala havikumlala haikumlala hazikumlala haukumlala hakukumlala hapakumlala hamukumlala
1p sikutulala hatukutulala hukutulala hamkutulala hakutulala hawakutulala haukutulala haikutulala halikutulala hayakutulala hakikutulala havikutulala haikutulala hazikutulala haukutulala hakukutulala hapakutulala hamukutulala
2p/3p/c2 sikuwalala
sikuwalaleni
hatukuwalala
hatukuwalaleni
hukuwalala
hukuwalaleni
hamkuwalala
hamkuwalaleni
hakuwalala
hakuwalaleni
hawakuwalala
hawakuwalaleni
haukuwalala
haukuwalaleni
haikuwalala
haikuwalaleni
halikuwalala
halikuwalaleni
hayakuwalala
hayakuwalaleni
hakikuwalala
hakikuwalaleni
havikuwalala
havikuwalaleni
haikuwalala
haikuwalaleni
hazikuwalala
hazikuwalaleni
haukuwalala
haukuwalaleni
hakukuwalala
hakukuwalaleni
hapakuwalala
hapakuwalaleni
hamukuwalala
hamukuwalaleni
Reflexive sikujilala hatukujilala hukujilala hamkujilala hakujilala hawakujilala haukujilala haikujilala halikujilala hayakujilala hakikujilala havikujilala haikujilala hazikujilala haukujilala hakukujilala hapakujilala hamukujilala
c3/c11/c14 sikuulala hatukuulala hukuulala hamkuulala hakuulala hawakuulala haukuulala haikuulala halikuulala hayakuulala hakikuulala havikuulala haikuulala hazikuulala haukuulala hakukuulala hapakuulala hamukuulala
c4/c9 sikuilala hatukuilala hukuilala hamkuilala hakuilala hawakuilala haukuilala haikuilala halikuilala hayakuilala hakikuilala havikuilala haikuilala hazikuilala haukuilala hakukuilala hapakuilala hamukuilala
c5 sikulilala hatukulilala hukulilala hamkulilala hakulilala hawakulilala haukulilala haikulilala halikulilala hayakulilala hakikulilala havikulilala haikulilala hazikulilala haukulilala hakukulilala hapakulilala hamukulilala
c6 sikuyalala hatukuyalala hukuyalala hamkuyalala hakuyalala hawakuyalala haukuyalala haikuyalala halikuyalala hayakuyalala hakikuyalala havikuyalala haikuyalala hazikuyalala haukuyalala hakukuyalala hapakuyalala hamukuyalala
c7 sikukilala hatukukilala hukukilala hamkukilala hakukilala hawakukilala haukukilala haikukilala halikukilala hayakukilala hakikukilala havikukilala haikukilala hazikukilala haukukilala hakukukilala hapakukilala hamukukilala
c8 sikuvilala hatukuvilala hukuvilala hamkuvilala hakuvilala hawakuvilala haukuvilala haikuvilala halikuvilala hayakuvilala hakikuvilala havikuvilala haikuvilala hazikuvilala haukuvilala hakukuvilala hapakuvilala hamukuvilala
c10 sikuzilala hatukuzilala hukuzilala hamkuzilala hakuzilala hawakuzilala haukuzilala haikuzilala halikuzilala hayakuzilala hakikuzilala havikuzilala haikuzilala hazikuzilala haukuzilala hakukuzilala hapakuzilala hamukuzilala
c16 sikupalala hatukupalala hukupalala hamkupalala hakupalala hawakupalala haukupalala haikupalala halikupalala hayakupalala hakikupalala havikupalala haikupalala hazikupalala haukupalala hakukupalala hapakupalala hamukupalala
c18 sikumulala hatukumulala hukumulala hamkumulala hakumulala hawakumulala haukumulala haikumulala halikumulala hayakumulala hakikumulala havikumulala haikumulala hazikumulala haukumulala hakukumulala hapakumulala hamukumulala
Positive Present
1s nanilala tunanilala unanilala mnanilala ananilala wananilala unanilala inanilala linanilala yananilala kinanilala vinanilala inanilala zinanilala unanilala kunanilala pananilala munanilala
2s/2p/15/17 nakulala
nakulaleni
tunakulala
tunakulaleni
unakulala
unakulaleni
mnakulala
mnakulaleni
anakulala
anakulaleni
wanakulala
wanakulaleni
unakulala
unakulaleni
inakulala
inakulaleni
linakulala
linakulaleni
yanakulala
yanakulaleni
kinakulala
kinakulaleni
vinakulala
vinakulaleni
inakulala
inakulaleni
zinakulala
zinakulaleni
unakulala
unakulaleni
kunakulala
kunakulaleni
panakulala
panakulaleni
munakulala
munakulaleni
3s namlala tunamlala unamlala mnamlala anamlala wanamlala unamlala inamlala linamlala yanamlala kinamlala vinamlala inamlala zinamlala unamlala kunamlala panamlala munamlala
1p natulala tunatulala unatulala mnatulala anatulala wanatulala unatulala inatulala linatulala yanatulala kinatulala vinatulala inatulala zinatulala unatulala kunatulala panatulala munatulala
2p/3p/c2 nawalala
nawalaleni
tunawalala
tunawalaleni
unawalala
unawalaleni
mnawalala
mnawalaleni
anawalala
anawalaleni
wanawalala
wanawalaleni
unawalala
unawalaleni
inawalala
inawalaleni
linawalala
linawalaleni
yanawalala
yanawalaleni
kinawalala
kinawalaleni
vinawalala
vinawalaleni
inawalala
inawalaleni
zinawalala
zinawalaleni
unawalala
unawalaleni
kunawalala
kunawalaleni
panawalala
panawalaleni
munawalala
munawalaleni
Reflexive najilala tunajilala unajilala mnajilala anajilala wanajilala unajilala inajilala linajilala yanajilala kinajilala vinajilala inajilala zinajilala unajilala kunajilala panajilala munajilala
c3/c11/c14 naulala tunaulala unaulala mnaulala anaulala wanaulala unaulala inaulala linaulala yanaulala kinaulala vinaulala inaulala zinaulala unaulala kunaulala panaulala munaulala
c4/c9 nailala tunailala unailala mnailala anailala wanailala unailala inailala linailala yanailala kinailala vinailala inailala zinailala unailala kunailala panailala munailala
c5 nalilala tunalilala unalilala mnalilala analilala wanalilala unalilala inalilala linalilala yanalilala kinalilala vinalilala inalilala zinalilala unalilala kunalilala panalilala munalilala
c6 nayalala tunayalala unayalala mnayalala anayalala wanayalala unayalala inayalala linayalala yanayalala kinayalala vinayalala inayalala zinayalala unayalala kunayalala panayalala munayalala
c7 nakilala tunakilala unakilala mnakilala anakilala wanakilala unakilala inakilala linakilala yanakilala kinakilala vinakilala inakilala zinakilala unakilala kunakilala panakilala munakilala
c8 navilala tunavilala unavilala mnavilala anavilala wanavilala unavilala inavilala linavilala yanavilala kinavilala vinavilala inavilala zinavilala unavilala kunavilala panavilala munavilala
c10 nazilala tunazilala unazilala mnazilala anazilala wanazilala unazilala inazilala linazilala yanazilala kinazilala vinazilala inazilala zinazilala unazilala kunazilala panazilala munazilala
c16 napalala tunapalala unapalala mnapalala anapalala wanapalala unapalala inapalala linapalala yanapalala kinapalala vinapalala inapalala zinapalala unapalala kunapalala panapalala munapalala
c18 namulala tunamulala unamulala mnamulala anamulala wanamulala unamulala inamulala linamulala yanamulala kinamulala vinamulala inamulala zinamulala unamulala kunamulala panamulala munamulala
Negative Present
1s sinilali hatunilali hunilali hamnilali hanilali hawanilali haunilali hainilali halinilali hayanilali hakinilali havinilali hainilali hazinilali haunilali hakunilali hapanilali hamunilali
2s/2p/15/17 sikulali
sikulalini
hatukulali
hatukulalini
hukulali
hukulalini
hamkulali
hamkulalini
hakulali
hakulalini
hawakulali
hawakulalini
haukulali
haukulalini
haikulali
haikulalini
halikulali
halikulalini
hayakulali
hayakulalini
hakikulali
hakikulalini
havikulali
havikulalini
haikulali
haikulalini
hazikulali
hazikulalini
haukulali
haukulalini
hakukulali
hakukulalini
hapakulali
hapakulalini
hamukulali
hamukulalini
3s simlali hatumlali humlali hammlali hamlali hawamlali haumlali haimlali halimlali hayamlali hakimlali havimlali haimlali hazimlali haumlali hakumlali hapamlali hamumlali
1p situlali hatutulali hutulali hamtulali hatulali hawatulali hautulali haitulali halitulali hayatulali hakitulali havitulali haitulali hazitulali hautulali hakutulali hapatulali hamutulali
2p/3p/c2 siwalali
siwalalini
hatuwalali
hatuwalalini
huwalali
huwalalini
hamwalali
hamwalalini
hawalali
hawalalini
hawawalali
hawawalalini
hauwalali
hauwalalini
haiwalali
haiwalalini
haliwalali
haliwalalini
hayawalali
hayawalalini
hakiwalali
hakiwalalini
haviwalali
haviwalalini
haiwalali
haiwalalini
haziwalali
haziwalalini
hauwalali
hauwalalini
hakuwalali
hakuwalalini
hapawalali
hapawalalini
hamuwalali
hamuwalalini
Reflexive sijilali hatujilali hujilali hamjilali hajilali hawajilali haujilali haijilali halijilali hayajilali hakijilali havijilali haijilali hazijilali haujilali hakujilali hapajilali hamujilali
c3/c11/c14 siulali hatuulali huulali hamulali haulali hawaulali hauulali haiulali haliulali hayaulali hakiulali haviulali haiulali haziulali hauulali hakuulali hapaulali hamuulali
c4/c9 siilali hatuilali huilali hamilali hailali hawailali hauilali haiilali haliilali hayailali hakiilali haviilali haiilali haziilali hauilali hakuilali hapailali hamuilali
c5 sililali hatulilali hulilali hamlilali halilali hawalilali haulilali haililali halililali hayalilali hakililali havililali haililali hazililali haulilali hakulilali hapalilali hamulilali
c6 siyalali hatuyalali huyalali hamyalali hayalali hawayalali hauyalali haiyalali haliyalali hayayalali hakiyalali haviyalali haiyalali haziyalali hauyalali hakuyalali hapayalali hamuyalali
c7 sikilali hatukilali hukilali hamkilali hakilali hawakilali haukilali haikilali halikilali hayakilali hakikilali havikilali haikilali hazikilali haukilali hakukilali hapakilali hamukilali
c8 sivilali hatuvilali huvilali hamvilali havilali hawavilali hauvilali haivilali halivilali hayavilali hakivilali havivilali haivilali hazivilali hauvilali hakuvilali hapavilali hamuvilali
c10 sizilali hatuzilali huzilali hamzilali hazilali hawazilali hauzilali haizilali halizilali hayazilali hakizilali havizilali haizilali hazizilali hauzilali hakuzilali hapazilali hamuzilali
c16 sipalali hatupalali hupalali hampalali hapalali hawapalali haupalali haipalali halipalali hayapalali hakipalali havipalali haipalali hazipalali haupalali hakupalali hapapalali hamupalali
c18 simulali hatumulali humulali hammulali hamulali hawamulali haumulali haimulali halimulali hayamulali hakimulali havimulali haimulali hazimulali haumulali hakumulali hapamulali hamumulali
Positive Future
1s nitanilala tutanilala utanilala mtanilala atanilala watanilala utanilala itanilala litanilala yatanilala kitanilala vitanilala itanilala zitanilala utanilala kutanilala patanilala mutanilala
2s/2p/15/17 nitakulala
nitakulaleni
tutakulala
tutakulaleni
utakulala
utakulaleni
mtakulala
mtakulaleni
atakulala
atakulaleni
watakulala
watakulaleni
utakulala
utakulaleni
itakulala
itakulaleni
litakulala
litakulaleni
yatakulala
yatakulaleni
kitakulala
kitakulaleni
vitakulala
vitakulaleni
itakulala
itakulaleni
zitakulala
zitakulaleni
utakulala
utakulaleni
kutakulala
kutakulaleni
patakulala
patakulaleni
mutakulala
mutakulaleni
3s nitamlala tutamlala utamlala mtamlala atamlala watamlala utamlala itamlala litamlala yatamlala kitamlala vitamlala itamlala zitamlala utamlala kutamlala patamlala mutamlala
1p nitatulala tutatulala utatulala mtatulala atatulala watatulala utatulala itatulala litatulala yatatulala kitatulala vitatulala itatulala zitatulala utatulala kutatulala patatulala mutatulala
2p/3p/c2 nitawalala
nitawalaleni
tutawalala
tutawalaleni
utawalala
utawalaleni
mtawalala
mtawalaleni
atawalala
atawalaleni
watawalala
watawalaleni
utawalala
utawalaleni
itawalala
itawalaleni
litawalala
litawalaleni
yatawalala
yatawalaleni
kitawalala
kitawalaleni
vitawalala
vitawalaleni
itawalala
itawalaleni
zitawalala
zitawalaleni
utawalala
utawalaleni
kutawalala
kutawalaleni
patawalala
patawalaleni
mutawalala
mutawalaleni
Reflexive nitajilala tutajilala utajilala mtajilala atajilala watajilala utajilala itajilala litajilala yatajilala kitajilala vitajilala itajilala zitajilala utajilala kutajilala patajilala mutajilala
c3/c11/c14 nitaulala tutaulala utaulala mtaulala ataulala wataulala utaulala itaulala litaulala yataulala kitaulala vitaulala itaulala zitaulala utaulala kutaulala pataulala mutaulala
c4/c9 nitailala tutailala utailala mtailala atailala watailala utailala itailala litailala yatailala kitailala vitailala itailala zitailala utailala kutailala patailala mutailala
c5 nitalilala tutalilala utalilala mtalilala atalilala watalilala utalilala italilala litalilala yatalilala kitalilala vitalilala italilala zitalilala utalilala kutalilala patalilala mutalilala
c6 nitayalala tutayalala utayalala mtayalala atayalala watayalala utayalala itayalala litayalala yatayalala kitayalala vitayalala itayalala zitayalala utayalala kutayalala patayalala mutayalala
c7 nitakilala tutakilala utakilala mtakilala atakilala watakilala utakilala itakilala litakilala yatakilala kitakilala vitakilala itakilala zitakilala utakilala kutakilala patakilala mutakilala
c8 nitavilala tutavilala utavilala mtavilala atavilala watavilala utavilala itavilala litavilala yatavilala kitavilala vitavilala itavilala zitavilala utavilala kutavilala patavilala mutavilala
c10 nitazilala tutazilala utazilala mtazilala atazilala watazilala utazilala itazilala litazilala yatazilala kitazilala vitazilala itazilala zitazilala utazilala kutazilala patazilala mutazilala
c16 nitapalala tutapalala utapalala mtapalala atapalala watapalala utapalala itapalala litapalala yatapalala kitapalala vitapalala itapalala zitapalala utapalala kutapalala patapalala mutapalala
c18 nitamulala tutamulala utamulala mtamulala atamulala watamulala utamulala itamulala litamulala yatamulala kitamulala vitamulala itamulala zitamulala utamulala kutamulala patamulala mutamulala
Negative Future
1s sitanilala hatutanilala hutanilala hamtanilala hatanilala hawatanilala hautanilala haitanilala halitanilala hayatanilala hakitanilala havitanilala haitanilala hazitanilala hautanilala hakutanilala hapatanilala hamutanilala
2s/2p/15/17 sitakulala
sitakulaleni
hatutakulala
hatutakulaleni
hutakulala
hutakulaleni
hamtakulala
hamtakulaleni
hatakulala
hatakulaleni
hawatakulala
hawatakulaleni
hautakulala
hautakulaleni
haitakulala
haitakulaleni
halitakulala
halitakulaleni
hayatakulala
hayatakulaleni
hakitakulala
hakitakulaleni
havitakulala
havitakulaleni
haitakulala
haitakulaleni
hazitakulala
hazitakulaleni
hautakulala
hautakulaleni
hakutakulala
hakutakulaleni
hapatakulala
hapatakulaleni
hamutakulala
hamutakulaleni
3s sitamlala hatutamlala hutamlala hamtamlala hatamlala hawatamlala hautamlala haitamlala halitamlala hayatamlala hakitamlala havitamlala haitamlala hazitamlala hautamlala hakutamlala hapatamlala hamutamlala
1p sitatulala hatutatulala hutatulala hamtatulala hatatulala hawatatulala hautatulala haitatulala halitatulala hayatatulala hakitatulala havitatulala haitatulala hazitatulala hautatulala hakutatulala hapatatulala hamutatulala
2p/3p/c2 sitawalala
sitawalaleni
hatutawalala
hatutawalaleni
hutawalala
hutawalaleni
hamtawalala
hamtawalaleni
hatawalala
hatawalaleni
hawatawalala
hawatawalaleni
hautawalala
hautawalaleni
haitawalala
haitawalaleni
halitawalala
halitawalaleni
hayatawalala
hayatawalaleni
hakitawalala
hakitawalaleni
havitawalala
havitawalaleni
haitawalala
haitawalaleni
hazitawalala
hazitawalaleni
hautawalala
hautawalaleni
hakutawalala
hakutawalaleni
hapatawalala
hapatawalaleni
hamutawalala
hamutawalaleni
Reflexive sitajilala hatutajilala hutajilala hamtajilala hatajilala hawatajilala hautajilala haitajilala halitajilala hayatajilala hakitajilala havitajilala haitajilala hazitajilala hautajilala hakutajilala hapatajilala hamutajilala
c3/c11/c14 sitaulala hatutaulala hutaulala hamtaulala hataulala hawataulala hautaulala haitaulala halitaulala hayataulala hakitaulala havitaulala haitaulala hazitaulala hautaulala hakutaulala hapataulala hamutaulala
c4/c9 sitailala hatutailala hutailala hamtailala hatailala hawatailala hautailala haitailala halitailala hayatailala hakitailala havitailala haitailala hazitailala hautailala hakutailala hapatailala hamutailala
c5 sitalilala hatutalilala hutalilala hamtalilala hatalilala hawatalilala hautalilala haitalilala halitalilala hayatalilala hakitalilala havitalilala haitalilala hazitalilala hautalilala hakutalilala hapatalilala hamutalilala
c6 sitayalala hatutayalala hutayalala hamtayalala hatayalala hawatayalala hautayalala haitayalala halitayalala hayatayalala hakitayalala havitayalala haitayalala hazitayalala hautayalala hakutayalala hapatayalala hamutayalala
c7 sitakilala hatutakilala hutakilala hamtakilala hatakilala hawatakilala hautakilala haitakilala halitakilala hayatakilala hakitakilala havitakilala haitakilala hazitakilala hautakilala hakutakilala hapatakilala hamutakilala
c8 sitavilala hatutavilala hutavilala hamtavilala hatavilala hawatavilala hautavilala haitavilala halitavilala hayatavilala hakitavilala havitavilala haitavilala hazitavilala hautavilala hakutavilala hapatavilala hamutavilala
c10 sitazilala hatutazilala hutazilala hamtazilala hatazilala hawatazilala hautazilala haitazilala halitazilala hayatazilala hakitazilala havitazilala haitazilala hazitazilala hautazilala hakutazilala hapatazilala hamutazilala
c16 sitapalala hatutapalala hutapalala hamtapalala hatapalala hawatapalala hautapalala haitapalala halitapalala hayatapalala hakitapalala havitapalala haitapalala hazitapalala hautapalala hakutapalala hapatapalala hamutapalala
c18 sitamulala hatutamulala hutamulala hamtamulala hatamulala hawatamulala hautamulala haitamulala halitamulala hayatamulala hakitamulala havitamulala haitamulala hazitamulala hautamulala hakutamulala hapatamulala hamutamulala
Positive Subjunctive
1s ninilale tunilale unilale mnilale anilale wanilale unilale inilale linilale yanilale kinilale vinilale inilale zinilale unilale kunilale panilale munilale
2s/2p/15/17 nikulale
nikulaleni
tukulale
tukulaleni
ukulale
ukulaleni
mkulale
mkulaleni
akulale
akulaleni
wakulale
wakulaleni
ukulale
ukulaleni
ikulale
ikulaleni
likulale
likulaleni
yakulale
yakulaleni
kikulale
kikulaleni
vikulale
vikulaleni
ikulale
ikulaleni
zikulale
zikulaleni
ukulale
ukulaleni
kukulale
kukulaleni
pakulale
pakulaleni
mukulale
mukulaleni
3s nimlale tumlale umlale mmlale amlale wamlale umlale imlale limlale yamlale kimlale vimlale imlale zimlale umlale kumlale pamlale mumlale
1p nitulale tutulale utulale mtulale atulale watulale utulale itulale litulale yatulale kitulale vitulale itulale zitulale utulale kutulale patulale mutulale
2p/3p/c2 niwalale
niwalaleni
tuwalale
tuwalaleni
uwalale
uwalaleni
mwalale
mwalaleni
awalale
awalaleni
wawalale
wawalaleni
uwalale
uwalaleni
iwalale
iwalaleni
liwalale
liwalaleni
yawalale
yawalaleni
kiwalale
kiwalaleni
viwalale
viwalaleni
iwalale
iwalaleni
ziwalale
ziwalaleni
uwalale
uwalaleni
kuwalale
kuwalaleni
pawalale
pawalaleni
muwalale
muwalaleni
Reflexive nijilale tujilale ujilale mjilale ajilale wajilale ujilale ijilale lijilale yajilale kijilale vijilale ijilale zijilale ujilale kujilale pajilale mujilale
c3/c11/c14 niulale tuulale uulale mulale aulale waulale uulale iulale liulale yaulale kiulale viulale iulale ziulale uulale kuulale paulale muulale
c4/c9 niilale tuilale uilale milale ailale wailale uilale iilale liilale yailale kiilale viilale iilale ziilale uilale kuilale pailale muilale
c5 nililale tulilale ulilale mlilale alilale walilale ulilale ililale lililale yalilale kililale vililale ililale zililale ulilale kulilale palilale mulilale
c6 niyalale tuyalale uyalale myalale ayalale wayalale uyalale iyalale liyalale yayalale kiyalale viyalale iyalale ziyalale uyalale kuyalale payalale muyalale
c7 nikilale tukilale ukilale mkilale akilale wakilale ukilale ikilale likilale yakilale kikilale vikilale ikilale zikilale ukilale kukilale pakilale mukilale
c8 nivilale tuvilale uvilale mvilale avilale wavilale uvilale ivilale livilale yavilale kivilale vivilale ivilale zivilale uvilale kuvilale pavilale muvilale
c10 nizilale tuzilale uzilale mzilale azilale wazilale uzilale izilale lizilale yazilale kizilale vizilale izilale zizilale uzilale kuzilale pazilale muzilale
c16 nipalale tupalale upalale mpalale apalale wapalale upalale ipalale lipalale yapalale kipalale vipalale ipalale zipalale upalale kupalale papalale mupalale
c18 nimulale tumulale umulale mmulale amulale wamulale umulale imulale limulale yamulale kimulale vimulale imulale zimulale umulale kumulale pamulale mumulale
Negative Subjunctive
1s nisinilale tusinilale usinilale msinilale asinilale wasinilale usinilale isinilale lisinilale yasinilale kisinilale visinilale isinilale zisinilale usinilale kusinilale pasinilale musinilale
2s/2p/15/17 nisikulale
nisikulaleni
tusikulale
tusikulaleni
usikulale
usikulaleni
msikulale
msikulaleni
asikulale
asikulaleni
wasikulale
wasikulaleni
usikulale
usikulaleni
isikulale
isikulaleni
lisikulale
lisikulaleni
yasikulale
yasikulaleni
kisikulale
kisikulaleni
visikulale
visikulaleni
isikulale
isikulaleni
zisikulale
zisikulaleni
usikulale
usikulaleni
kusikulale
kusikulaleni
pasikulale
pasikulaleni
musikulale
musikulaleni
3s nisimlale tusimlale usimlale msimlale asimlale wasimlale usimlale isimlale lisimlale yasimlale kisimlale visimlale isimlale zisimlale usimlale kusimlale pasimlale musimlale
1p nisitulale tusitulale usitulale msitulale asitulale wasitulale usitulale isitulale lisitulale yasitulale kisitulale visitulale isitulale zisitulale usitulale kusitulale pasitulale musitulale
2p/3p/c2 nisiwalale
nisiwalaleni
tusiwalale
tusiwalaleni
usiwalale
usiwalaleni
msiwalale
msiwalaleni
asiwalale
asiwalaleni
wasiwalale
wasiwalaleni
usiwalale
usiwalaleni
isiwalale
isiwalaleni
lisiwalale
lisiwalaleni
yasiwalale
yasiwalaleni
kisiwalale
kisiwalaleni
visiwalale
visiwalaleni
isiwalale
isiwalaleni
zisiwalale
zisiwalaleni
usiwalale
usiwalaleni
kusiwalale
kusiwalaleni
pasiwalale
pasiwalaleni
musiwalale
musiwalaleni
Reflexive nisijilale tusijilale usijilale msijilale asijilale wasijilale usijilale isijilale lisijilale yasijilale kisijilale visijilale isijilale zisijilale usijilale kusijilale pasijilale musijilale
c3/c11/c14 nisiulale tusiulale usiulale msiulale asiulale wasiulale usiulale isiulale lisiulale yasiulale kisiulale visiulale isiulale zisiulale usiulale kusiulale pasiulale musiulale
c4/c9 nisiilale tusiilale usiilale msiilale asiilale wasiilale usiilale isiilale lisiilale yasiilale kisiilale visiilale isiilale zisiilale usiilale kusiilale pasiilale musiilale
c5 nisililale tusililale usililale msililale asililale wasililale usililale isililale lisililale yasililale kisililale visililale isililale zisililale usililale kusililale pasililale musililale
c6 nisiyalale tusiyalale usiyalale msiyalale asiyalale wasiyalale usiyalale isiyalale lisiyalale yasiyalale kisiyalale visiyalale isiyalale zisiyalale usiyalale kusiyalale pasiyalale musiyalale
c7 nisikilale tusikilale usikilale msikilale asikilale wasikilale usikilale isikilale lisikilale yasikilale kisikilale visikilale isikilale zisikilale usikilale kusikilale pasikilale musikilale
c8 nisivilale tusivilale usivilale msivilale asivilale wasivilale usivilale isivilale lisivilale yasivilale kisivilale visivilale isivilale zisivilale usivilale kusivilale pasivilale musivilale
c10 nisizilale tusizilale usizilale msizilale asizilale wasizilale usizilale isizilale lisizilale yasizilale kisizilale visizilale isizilale zisizilale usizilale kusizilale pasizilale musizilale
c16 nisipalale tusipalale usipalale msipalale asipalale wasipalale usipalale isipalale lisipalale yasipalale kisipalale visipalale isipalale zisipalale usipalale kusipalale pasipalale musipalale
c18 nisimulale tusimulale usimulale msimulale asimulale wasimulale usimulale isimulale lisimulale yasimulale kisimulale visimulale isimulale zisimulale usimulale kusimulale pasimulale musimulale
Positive Present Conditional
1s ningenilala tungenilala ungenilala mngenilala angenilala wangenilala ungenilala ingenilala lingenilala yangenilala kingenilala vingenilala ingenilala zingenilala ungenilala kungenilala pangenilala mungenilala
2s/2p/15/17 ningekulala
ningekulaleni
tungekulala
tungekulaleni
ungekulala
ungekulaleni
mngekulala
mngekulaleni
angekulala
angekulaleni
wangekulala
wangekulaleni
ungekulala
ungekulaleni
ingekulala
ingekulaleni
lingekulala
lingekulaleni
yangekulala
yangekulaleni
kingekulala
kingekulaleni
vingekulala
vingekulaleni
ingekulala
ingekulaleni
zingekulala
zingekulaleni
ungekulala
ungekulaleni
kungekulala
kungekulaleni
pangekulala
pangekulaleni
mungekulala
mungekulaleni
3s ningemlala tungemlala ungemlala mngemlala angemlala wangemlala ungemlala ingemlala lingemlala yangemlala kingemlala vingemlala ingemlala zingemlala ungemlala kungemlala pangemlala mungemlala
1p ningetulala tungetulala ungetulala mngetulala angetulala wangetulala ungetulala ingetulala lingetulala yangetulala kingetulala vingetulala ingetulala zingetulala ungetulala kungetulala pangetulala mungetulala
2p/3p/c2 ningewalala
ningewalaleni
tungewalala
tungewalaleni
ungewalala
ungewalaleni
mngewalala
mngewalaleni
angewalala
angewalaleni
wangewalala
wangewalaleni
ungewalala
ungewalaleni
ingewalala
ingewalaleni
lingewalala
lingewalaleni
yangewalala
yangewalaleni
kingewalala
kingewalaleni
vingewalala
vingewalaleni
ingewalala
ingewalaleni
zingewalala
zingewalaleni
ungewalala
ungewalaleni
kungewalala
kungewalaleni
pangewalala
pangewalaleni
mungewalala
mungewalaleni
Reflexive ningejilala tungejilala ungejilala mngejilala angejilala wangejilala ungejilala ingejilala lingejilala yangejilala kingejilala vingejilala ingejilala zingejilala ungejilala kungejilala pangejilala mungejilala
c3/c11/c14 ningeulala tungeulala ungeulala mngeulala angeulala wangeulala ungeulala ingeulala lingeulala yangeulala kingeulala vingeulala ingeulala zingeulala ungeulala kungeulala pangeulala mungeulala
c4/c9 ningeilala tungeilala ungeilala mngeilala angeilala wangeilala ungeilala ingeilala lingeilala yangeilala kingeilala vingeilala ingeilala zingeilala ungeilala kungeilala pangeilala mungeilala
c5 ningelilala tungelilala ungelilala mngelilala angelilala wangelilala ungelilala ingelilala lingelilala yangelilala kingelilala vingelilala ingelilala zingelilala ungelilala kungelilala pangelilala mungelilala
c6 ningeyalala tungeyalala ungeyalala mngeyalala angeyalala wangeyalala ungeyalala ingeyalala lingeyalala yangeyalala kingeyalala vingeyalala ingeyalala zingeyalala ungeyalala kungeyalala pangeyalala mungeyalala
c7 ningekilala tungekilala ungekilala mngekilala angekilala wangekilala ungekilala ingekilala lingekilala yangekilala kingekilala vingekilala ingekilala zingekilala ungekilala kungekilala pangekilala mungekilala
c8 ningevilala tungevilala ungevilala mngevilala angevilala wangevilala ungevilala ingevilala lingevilala yangevilala kingevilala vingevilala ingevilala zingevilala ungevilala kungevilala pangevilala mungevilala
c10 ningezilala tungezilala ungezilala mngezilala angezilala wangezilala ungezilala ingezilala lingezilala yangezilala kingezilala vingezilala ingezilala zingezilala ungezilala kungezilala pangezilala mungezilala
c16 ningepalala tungepalala ungepalala mngepalala angepalala wangepalala ungepalala ingepalala lingepalala yangepalala kingepalala vingepalala ingepalala zingepalala ungepalala kungepalala pangepalala mungepalala
c18 ningemulala tungemulala ungemulala mngemulala angemulala wangemulala ungemulala ingemulala lingemulala yangemulala kingemulala vingemulala ingemulala zingemulala ungemulala kungemulala pangemulala mungemulala
Negative Present Conditional
1s singenilala hatungenilala hungenilala hamngenilala hangenilala hawangenilala haungenilala haingenilala halingenilala hayangenilala hakingenilala havingenilala haingenilala hazingenilala haungenilala hakungenilala hapangenilala hamungenilala
2s/2p/15/17 singekulala
singekulaleni
hatungekulala
hatungekulaleni
hungekulala
hungekulaleni
hamngekulala
hamngekulaleni
hangekulala
hangekulaleni
hawangekulala
hawangekulaleni
haungekulala
haungekulaleni
haingekulala
haingekulaleni
halingekulala
halingekulaleni
hayangekulala
hayangekulaleni
hakingekulala
hakingekulaleni
havingekulala
havingekulaleni
haingekulala
haingekulaleni
hazingekulala
hazingekulaleni
haungekulala
haungekulaleni
hakungekulala
hakungekulaleni
hapangekulala
hapangekulaleni
hamungekulala
hamungekulaleni
3s singemlala hatungemlala hungemlala hamngemlala hangemlala hawangemlala haungemlala haingemlala halingemlala hayangemlala hakingemlala havingemlala haingemlala hazingemlala haungemlala hakungemlala hapangemlala hamungemlala
1p singetulala hatungetulala hungetulala hamngetulala hangetulala hawangetulala haungetulala haingetulala halingetulala hayangetulala hakingetulala havingetulala haingetulala hazingetulala haungetulala hakungetulala hapangetulala hamungetulala
2p/3p/c2 singewalala
singewalaleni
hatungewalala
hatungewalaleni
hungewalala
hungewalaleni
hamngewalala
hamngewalaleni
hangewalala
hangewalaleni
hawangewalala
hawangewalaleni
haungewalala
haungewalaleni
haingewalala
haingewalaleni
halingewalala
halingewalaleni
hayangewalala
hayangewalaleni
hakingewalala
hakingewalaleni
havingewalala
havingewalaleni
haingewalala
haingewalaleni
hazingewalala
hazingewalaleni
haungewalala
haungewalaleni
hakungewalala
hakungewalaleni
hapangewalala
hapangewalaleni
hamungewalala
hamungewalaleni
Reflexive singejilala hatungejilala hungejilala hamngejilala hangejilala hawangejilala haungejilala haingejilala halingejilala hayangejilala hakingejilala havingejilala haingejilala hazingejilala haungejilala hakungejilala hapangejilala hamungejilala
c3/c11/c14 singeulala hatungeulala hungeulala hamngeulala hangeulala hawangeulala haungeulala haingeulala halingeulala hayangeulala hakingeulala havingeulala haingeulala hazingeulala haungeulala hakungeulala hapangeulala hamungeulala
c4/c9 singeilala hatungeilala hungeilala hamngeilala hangeilala hawangeilala haungeilala haingeilala halingeilala hayangeilala hakingeilala havingeilala haingeilala hazingeilala haungeilala hakungeilala hapangeilala hamungeilala
c5 singelilala hatungelilala hungelilala hamngelilala hangelilala hawangelilala haungelilala haingelilala halingelilala hayangelilala hakingelilala havingelilala haingelilala hazingelilala haungelilala hakungelilala hapangelilala hamungelilala
c6 singeyalala hatungeyalala hungeyalala hamngeyalala hangeyalala hawangeyalala haungeyalala haingeyalala halingeyalala hayangeyalala hakingeyalala havingeyalala haingeyalala hazingeyalala haungeyalala hakungeyalala hapangeyalala hamungeyalala
c7 singekilala hatungekilala hungekilala hamngekilala hangekilala hawangekilala haungekilala haingekilala halingekilala hayangekilala hakingekilala havingekilala haingekilala hazingekilala haungekilala hakungekilala hapangekilala hamungekilala
c8 singevilala hatungevilala hungevilala hamngevilala hangevilala hawangevilala haungevilala haingevilala halingevilala hayangevilala hakingevilala havingevilala haingevilala hazingevilala haungevilala hakungevilala hapangevilala hamungevilala
c10 singezilala hatungezilala hungezilala hamngezilala hangezilala hawangezilala haungezilala haingezilala halingezilala hayangezilala hakingezilala havingezilala haingezilala hazingezilala haungezilala hakungezilala hapangezilala hamungezilala
c16 singepalala hatungepalala hungepalala hamngepalala hangepalala hawangepalala haungepalala haingepalala halingepalala hayangepalala hakingepalala havingepalala haingepalala hazingepalala haungepalala hakungepalala hapangepalala hamungepalala
c18 singemulala hatungemulala hungemulala hamngemulala hangemulala hawangemulala haungemulala haingemulala halingemulala hayangemulala hakingemulala havingemulala haingemulala hazingemulala haungemulala hakungemulala hapangemulala hamungemulala
Positive Past Conditional
1s ningalinilala tungalinilala ungalinilala mngalinilala angalinilala wangalinilala ungalinilala ingalinilala lingalinilala yangalinilala kingalinilala vingalinilala ingalinilala zingalinilala ungalinilala kungalinilala pangalinilala mungalinilala
2s/2p/15/17 ningalikulala
ningalikulaleni
tungalikulala
tungalikulaleni
ungalikulala
ungalikulaleni
mngalikulala
mngalikulaleni
angalikulala
angalikulaleni
wangalikulala
wangalikulaleni
ungalikulala
ungalikulaleni
ingalikulala
ingalikulaleni
lingalikulala
lingalikulaleni
yangalikulala
yangalikulaleni
kingalikulala
kingalikulaleni
vingalikulala
vingalikulaleni
ingalikulala
ingalikulaleni
zingalikulala
zingalikulaleni
ungalikulala
ungalikulaleni
kungalikulala
kungalikulaleni
pangalikulala
pangalikulaleni
mungalikulala
mungalikulaleni
3s ningalimlala tungalimlala ungalimlala mngalimlala angalimlala wangalimlala ungalimlala ingalimlala lingalimlala yangalimlala kingalimlala vingalimlala ingalimlala zingalimlala ungalimlala kungalimlala pangalimlala mungalimlala
1p ningalitulala tungalitulala ungalitulala mngalitulala angalitulala wangalitulala ungalitulala ingalitulala lingalitulala yangalitulala kingalitulala vingalitulala ingalitulala zingalitulala ungalitulala kungalitulala pangalitulala mungalitulala
2p/3p/c2 ningaliwalala
ningaliwalaleni
tungaliwalala
tungaliwalaleni
ungaliwalala
ungaliwalaleni
mngaliwalala
mngaliwalaleni
angaliwalala
angaliwalaleni
wangaliwalala
wangaliwalaleni
ungaliwalala
ungaliwalaleni
ingaliwalala
ingaliwalaleni
lingaliwalala
lingaliwalaleni
yangaliwalala
yangaliwalaleni
kingaliwalala
kingaliwalaleni
vingaliwalala
vingaliwalaleni
ingaliwalala
ingaliwalaleni
zingaliwalala
zingaliwalaleni
ungaliwalala
ungaliwalaleni
kungaliwalala
kungaliwalaleni
pangaliwalala
pangaliwalaleni
mungaliwalala
mungaliwalaleni
Reflexive ningalijilala tungalijilala ungalijilala mngalijilala angalijilala wangalijilala ungalijilala ingalijilala lingalijilala yangalijilala kingalijilala vingalijilala ingalijilala zingalijilala ungalijilala kungalijilala pangalijilala mungalijilala
c3/c11/c14 ningaliulala tungaliulala ungaliulala mngaliulala angaliulala wangaliulala ungaliulala ingaliulala lingaliulala yangaliulala kingaliulala vingaliulala ingaliulala zingaliulala ungaliulala kungaliulala pangaliulala mungaliulala
c4/c9 ningaliilala tungaliilala ungaliilala mngaliilala angaliilala wangaliilala ungaliilala ingaliilala lingaliilala yangaliilala kingaliilala vingaliilala ingaliilala zingaliilala ungaliilala kungaliilala pangaliilala mungaliilala
c5 ningalililala tungalililala ungalililala mngalililala angalililala wangalililala ungalililala ingalililala lingalililala yangalililala kingalililala vingalililala ingalililala zingalililala ungalililala kungalililala pangalililala mungalililala
c6 ningaliyalala tungaliyalala ungaliyalala mngaliyalala angaliyalala wangaliyalala ungaliyalala ingaliyalala lingaliyalala yangaliyalala kingaliyalala vingaliyalala ingaliyalala zingaliyalala ungaliyalala kungaliyalala pangaliyalala mungaliyalala
c7 ningalikilala tungalikilala ungalikilala mngalikilala angalikilala wangalikilala ungalikilala ingalikilala lingalikilala yangalikilala kingalikilala vingalikilala ingalikilala zingalikilala ungalikilala kungalikilala pangalikilala mungalikilala
c8 ningalivilala tungalivilala ungalivilala mngalivilala angalivilala wangalivilala ungalivilala ingalivilala lingalivilala yangalivilala kingalivilala vingalivilala ingalivilala zingalivilala ungalivilala kungalivilala pangalivilala mungalivilala
c10 ningalizilala tungalizilala ungalizilala mngalizilala angalizilala wangalizilala ungalizilala ingalizilala lingalizilala yangalizilala kingalizilala vingalizilala ingalizilala zingalizilala ungalizilala kungalizilala pangalizilala mungalizilala
c16 ningalipalala tungalipalala ungalipalala mngalipalala angalipalala wangalipalala ungalipalala ingalipalala lingalipalala yangalipalala kingalipalala vingalipalala ingalipalala zingalipalala ungalipalala kungalipalala pangalipalala mungalipalala
c18 ningalimulala tungalimulala ungalimulala mngalimulala angalimulala wangalimulala ungalimulala ingalimulala lingalimulala yangalimulala kingalimulala vingalimulala ingalimulala zingalimulala ungalimulala kungalimulala pangalimulala mungalimulala
Negative Past Conditional
1s singalinilala hatungalinilala hungalinilala hamngalinilala hangalinilala hawangalinilala haungalinilala haingalinilala halingalinilala hayangalinilala hakingalinilala havingalinilala haingalinilala hazingalinilala haungalinilala hakungalinilala hapangalinilala hamungalinilala
2s/2p/15/17 singalikulala
singalikulaleni
hatungalikulala
hatungalikulaleni
hungalikulala
hungalikulaleni
hamngalikulala
hamngalikulaleni
hangalikulala
hangalikulaleni
hawangalikulala
hawangalikulaleni
haungalikulala
haungalikulaleni
haingalikulala
haingalikulaleni
halingalikulala
halingalikulaleni
hayangalikulala
hayangalikulaleni
hakingalikulala
hakingalikulaleni
havingalikulala
havingalikulaleni
haingalikulala
haingalikulaleni
hazingalikulala
hazingalikulaleni
haungalikulala
haungalikulaleni
hakungalikulala
hakungalikulaleni
hapangalikulala
hapangalikulaleni
hamungalikulala
hamungalikulaleni
3s singalimlala hatungalimlala hungalimlala hamngalimlala hangalimlala hawangalimlala haungalimlala haingalimlala halingalimlala hayangalimlala hakingalimlala havingalimlala haingalimlala hazingalimlala haungalimlala hakungalimlala hapangalimlala hamungalimlala
1p singalitulala hatungalitulala hungalitulala hamngalitulala hangalitulala hawangalitulala haungalitulala haingalitulala halingalitulala hayangalitulala hakingalitulala havingalitulala haingalitulala hazingalitulala haungalitulala hakungalitulala hapangalitulala hamungalitulala
2p/3p/c2 singaliwalala
singaliwalaleni
hatungaliwalala
hatungaliwalaleni
hungaliwalala
hungaliwalaleni
hamngaliwalala
hamngaliwalaleni
hangaliwalala
hangaliwalaleni
hawangaliwalala
hawangaliwalaleni
haungaliwalala
haungaliwalaleni
haingaliwalala
haingaliwalaleni
halingaliwalala
halingaliwalaleni
hayangaliwalala
hayangaliwalaleni
hakingaliwalala
hakingaliwalaleni
havingaliwalala
havingaliwalaleni
haingaliwalala
haingaliwalaleni
hazingaliwalala
hazingaliwalaleni
haungaliwalala
haungaliwalaleni
hakungaliwalala
hakungaliwalaleni
hapangaliwalala
hapangaliwalaleni
hamungaliwalala
hamungaliwalaleni
Reflexive singalijilala hatungalijilala hungalijilala hamngalijilala hangalijilala hawangalijilala haungalijilala haingalijilala halingalijilala hayangalijilala hakingalijilala havingalijilala haingalijilala hazingalijilala haungalijilala hakungalijilala hapangalijilala hamungalijilala
c3/c11/c14 singaliulala hatungaliulala hungaliulala hamngaliulala hangaliulala hawangaliulala haungaliulala haingaliulala halingaliulala hayangaliulala hakingaliulala havingaliulala haingaliulala hazingaliulala haungaliulala hakungaliulala hapangaliulala hamungaliulala
c4/c9 singaliilala hatungaliilala hungaliilala hamngaliilala hangaliilala hawangaliilala haungaliilala haingaliilala halingaliilala hayangaliilala hakingaliilala havingaliilala haingaliilala hazingaliilala haungaliilala hakungaliilala hapangaliilala hamungaliilala
c5 singalililala hatungalililala hungalililala hamngalililala hangalililala hawangalililala haungalililala haingalililala halingalililala hayangalililala hakingalililala havingalililala haingalililala hazingalililala haungalililala hakungalililala hapangalililala hamungalililala
c6 singaliyalala hatungaliyalala hungaliyalala hamngaliyalala hangaliyalala hawangaliyalala haungaliyalala haingaliyalala halingaliyalala hayangaliyalala hakingaliyalala havingaliyalala haingaliyalala hazingaliyalala haungaliyalala hakungaliyalala hapangaliyalala hamungaliyalala
c7 singalikilala hatungalikilala hungalikilala hamngalikilala hangalikilala hawangalikilala haungalikilala haingalikilala halingalikilala hayangalikilala hakingalikilala havingalikilala haingalikilala hazingalikilala haungalikilala hakungalikilala hapangalikilala hamungalikilala
c8 singalivilala hatungalivilala hungalivilala hamngalivilala hangalivilala hawangalivilala haungalivilala haingalivilala halingalivilala hayangalivilala hakingalivilala havingalivilala haingalivilala hazingalivilala haungalivilala hakungalivilala hapangalivilala hamungalivilala
c10 singalizilala hatungalizilala hungalizilala hamngalizilala hangalizilala hawangalizilala haungalizilala haingalizilala halingalizilala hayangalizilala hakingalizilala havingalizilala haingalizilala hazingalizilala haungalizilala hakungalizilala hapangalizilala hamungalizilala
c16 singalipalala hatungalipalala hungalipalala hamngalipalala hangalipalala hawangalipalala haungalipalala haingalipalala halingalipalala hayangalipalala hakingalipalala havingalipalala haingalipalala hazingalipalala haungalipalala hakungalipalala hapangalipalala hamungalipalala
c18 singalimulala hatungalimulala hungalimulala hamngalimulala hangalimulala hawangalimulala haungalimulala haingalimulala halingalimulala hayangalimulala hakingalimulala havingalimulala haingalimulala hazingalimulala haungalimulala hakungalimulala hapangalimulala hamungalimulala
Conditional Contrary to Fact
1s ningelinilala tungelinilala ungelinilala mngelinilala angelinilala wangelinilala ungelinilala ingelinilala lingelinilala yangelinilala kingelinilala vingelinilala ingelinilala zingelinilala ungelinilala kungelinilala pangelinilala mungelinilala
2s/2p/15/17 ningelikulala
ningelikulaleni
tungelikulala
tungelikulaleni
ungelikulala
ungelikulaleni
mngelikulala
mngelikulaleni
angelikulala
angelikulaleni
wangelikulala
wangelikulaleni
ungelikulala
ungelikulaleni
ingelikulala
ingelikulaleni
lingelikulala
lingelikulaleni
yangelikulala
yangelikulaleni
kingelikulala
kingelikulaleni
vingelikulala
vingelikulaleni
ingelikulala
ingelikulaleni
zingelikulala
zingelikulaleni
ungelikulala
ungelikulaleni
kungelikulala
kungelikulaleni
pangelikulala
pangelikulaleni
mungelikulala
mungelikulaleni
3s ningelimlala tungelimlala ungelimlala mngelimlala angelimlala wangelimlala ungelimlala ingelimlala lingelimlala yangelimlala kingelimlala vingelimlala ingelimlala zingelimlala ungelimlala kungelimlala pangelimlala mungelimlala
1p ningelitulala tungelitulala ungelitulala mngelitulala angelitulala wangelitulala ungelitulala ingelitulala lingelitulala yangelitulala kingelitulala vingelitulala ingelitulala zingelitulala ungelitulala kungelitulala pangelitulala mungelitulala
2p/3p/c2 ningeliwalala
ningeliwalaleni
tungeliwalala
tungeliwalaleni
ungeliwalala
ungeliwalaleni
mngeliwalala
mngeliwalaleni
angeliwalala
angeliwalaleni
wangeliwalala
wangeliwalaleni
ungeliwalala
ungeliwalaleni
ingeliwalala
ingeliwalaleni
lingeliwalala
lingeliwalaleni
yangeliwalala
yangeliwalaleni
kingeliwalala
kingeliwalaleni
vingeliwalala
vingeliwalaleni
ingeliwalala
ingeliwalaleni
zingeliwalala
zingeliwalaleni
ungeliwalala
ungeliwalaleni
kungeliwalala
kungeliwalaleni
pangeliwalala
pangeliwalaleni
mungeliwalala
mungeliwalaleni
Reflexive ningelijilala tungelijilala ungelijilala mngelijilala angelijilala wangelijilala ungelijilala ingelijilala lingelijilala yangelijilala kingelijilala vingelijilala ingelijilala zingelijilala ungelijilala kungelijilala pangelijilala mungelijilala
c3/c11/c14 ningeliulala tungeliulala ungeliulala mngeliulala angeliulala wangeliulala ungeliulala ingeliulala lingeliulala yangeliulala kingeliulala vingeliulala ingeliulala zingeliulala ungeliulala kungeliulala pangeliulala mungeliulala
c4/c9 ningeliilala tungeliilala ungeliilala mngeliilala angeliilala wangeliilala ungeliilala ingeliilala lingeliilala yangeliilala kingeliilala vingeliilala ingeliilala zingeliilala ungeliilala kungeliilala pangeliilala mungeliilala
c5 ningelililala tungelililala ungelililala mngelililala angelililala wangelililala ungelililala ingelililala lingelililala yangelililala kingelililala vingelililala ingelililala zingelililala ungelililala kungelililala pangelililala mungelililala
c6 ningeliyalala tungeliyalala ungeliyalala mngeliyalala angeliyalala wangeliyalala ungeliyalala ingeliyalala lingeliyalala yangeliyalala kingeliyalala vingeliyalala ingeliyalala zingeliyalala ungeliyalala kungeliyalala pangeliyalala mungeliyalala
c7 ningelikilala tungelikilala ungelikilala mngelikilala angelikilala wangelikilala ungelikilala ingelikilala lingelikilala yangelikilala kingelikilala vingelikilala ingelikilala zingelikilala ungelikilala kungelikilala pangelikilala mungelikilala
c8 ningelivilala tungelivilala ungelivilala mngelivilala angelivilala wangelivilala ungelivilala ingelivilala lingelivilala yangelivilala kingelivilala vingelivilala ingelivilala zingelivilala ungelivilala kungelivilala pangelivilala mungelivilala
c10 ningelizilala tungelizilala ungelizilala mngelizilala angelizilala wangelizilala ungelizilala ingelizilala lingelizilala yangelizilala kingelizilala vingelizilala ingelizilala zingelizilala ungelizilala kungelizilala pangelizilala mungelizilala
c16 ningelipalala tungelipalala ungelipalala mngelipalala angelipalala wangelipalala ungelipalala ingelipalala lingelipalala yangelipalala kingelipalala vingelipalala ingelipalala zingelipalala ungelipalala kungelipalala pangelipalala mungelipalala
c18 ningelimulala tungelimulala ungelimulala mngelimulala angelimulala wangelimulala ungelimulala ingelimulala lingelimulala yangelimulala kingelimulala vingelimulala ingelimulala zingelimulala ungelimulala kungelimulala pangelimulala mungelimulala
Gnomic
1s nanilala twanilala wanilala mwanilala anilala wanilala wanilala yanilala lanilala yanilala chanilala vyanilala yanilala zanilala wanilala kwanilala panilala mwanilala
2s/2p/15/17 nakulala
nakulaleni
twakulala
twakulaleni
wakulala
wakulaleni
mwakulala
mwakulaleni
akulala
akulaleni
wakulala
wakulaleni
wakulala
wakulaleni
yakulala
yakulaleni
lakulala
lakulaleni
yakulala
yakulaleni
chakulala
chakulaleni
vyakulala
vyakulaleni
yakulala
yakulaleni
zakulala
zakulaleni
wakulala
wakulaleni
kwakulala
kwakulaleni
pakulala
pakulaleni
mwakulala
mwakulaleni
3s namlala twamlala wamlala mwamlala amlala wamlala wamlala yamlala lamlala yamlala chamlala vyamlala yamlala zamlala wamlala kwamlala pamlala mwamlala
1p natulala twatulala watulala mwatulala atulala watulala watulala yatulala latulala yatulala chatulala vyatulala yatulala zatulala watulala kwatulala patulala mwatulala
2p/3p/c2 nawalala
nawalaleni
twawalala
twawalaleni
wawalala
wawalaleni
mwawalala
mwawalaleni
awalala
awalaleni
wawalala
wawalaleni
wawalala
wawalaleni
yawalala
yawalaleni
lawalala
lawalaleni
yawalala
yawalaleni
chawalala
chawalaleni
vyawalala
vyawalaleni
yawalala
yawalaleni
zawalala
zawalaleni
wawalala
wawalaleni
kwawalala
kwawalaleni
pawalala
pawalaleni
mwawalala
mwawalaleni
Reflexive najilala twajilala wajilala mwajilala ajilala wajilala wajilala yajilala lajilala yajilala chajilala vyajilala yajilala zajilala wajilala kwajilala pajilala mwajilala
c3/c11/c14 naulala twaulala waulala mwaulala aulala waulala waulala yaulala laulala yaulala chaulala vyaulala yaulala zaulala waulala kwaulala paulala mwaulala
c4/c9 nailala twailala wailala mwailala ailala wailala wailala yailala lailala yailala chailala vyailala yailala zailala wailala kwailala pailala mwailala
c5 nalilala twalilala walilala mwalilala alilala walilala walilala yalilala lalilala yalilala chalilala vyalilala yalilala zalilala walilala kwalilala palilala mwalilala
c6 nayalala twayalala wayalala mwayalala ayalala wayalala wayalala yayalala layalala yayalala chayalala vyayalala yayalala zayalala wayalala kwayalala payalala mwayalala
c7 nakilala twakilala wakilala mwakilala akilala wakilala wakilala yakilala lakilala yakilala chakilala vyakilala yakilala zakilala wakilala kwakilala pakilala mwakilala
c8 navilala twavilala wavilala mwavilala avilala wavilala wavilala yavilala lavilala yavilala chavilala vyavilala yavilala zavilala wavilala kwavilala pavilala mwavilala
c10 nazilala twazilala wazilala mwazilala azilala wazilala wazilala yazilala lazilala yazilala chazilala vyazilala yazilala zazilala wazilala kwazilala pazilala mwazilala
c16 napalala twapalala wapalala mwapalala apalala wapalala wapalala yapalala lapalala yapalala chapalala vyapalala yapalala zapalala wapalala kwapalala papalala mwapalala
c18 namulala twamulala wamulala mwamulala amulala wamulala wamulala yamulala lamulala yamulala chamulala vyamulala yamulala zamulala wamulala kwamulala pamulala mwamulala
Perfect
1s nimenilala tumenilala umenilala mmenilala amenilala wamenilala umenilala imenilala limenilala yamenilala kimenilala vimenilala imenilala zimenilala umenilala kumenilala pamenilala mumenilala
2s/2p/15/17 nimekulala
nimekulaleni
tumekulala
tumekulaleni
umekulala
umekulaleni
mmekulala
mmekulaleni
amekulala
amekulaleni
wamekulala
wamekulaleni
umekulala
umekulaleni
imekulala
imekulaleni
limekulala
limekulaleni
yamekulala
yamekulaleni
kimekulala
kimekulaleni
vimekulala
vimekulaleni
imekulala
imekulaleni
zimekulala
zimekulaleni
umekulala
umekulaleni
kumekulala
kumekulaleni
pamekulala
pamekulaleni
mumekulala
mumekulaleni
3s nimemlala tumemlala umemlala mmemlala amemlala wamemlala umemlala imemlala limemlala yamemlala kimemlala vimemlala imemlala zimemlala umemlala kumemlala pamemlala mumemlala
1p nimetulala tumetulala umetulala mmetulala ametulala wametulala umetulala imetulala limetulala yametulala kimetulala vimetulala imetulala zimetulala umetulala kumetulala pametulala mumetulala
2p/3p/c2 nimewalala
nimewalaleni
tumewalala
tumewalaleni
umewalala
umewalaleni
mmewalala
mmewalaleni
amewalala
amewalaleni
wamewalala
wamewalaleni
umewalala
umewalaleni
imewalala
imewalaleni
limewalala
limewalaleni
yamewalala
yamewalaleni
kimewalala
kimewalaleni
vimewalala
vimewalaleni
imewalala
imewalaleni
zimewalala
zimewalaleni
umewalala
umewalaleni
kumewalala
kumewalaleni
pamewalala
pamewalaleni
mumewalala
mumewalaleni
Reflexive nimejilala tumejilala umejilala mmejilala amejilala wamejilala umejilala imejilala limejilala yamejilala kimejilala vimejilala imejilala zimejilala umejilala kumejilala pamejilala mumejilala
c3/c11/c14 nimeulala tumeulala umeulala mmeulala ameulala wameulala umeulala imeulala limeulala yameulala kimeulala vimeulala imeulala zimeulala umeulala kumeulala pameulala mumeulala
c4/c9 nimeilala tumeilala umeilala mmeilala ameilala wameilala umeilala imeilala limeilala yameilala kimeilala vimeilala imeilala zimeilala umeilala kumeilala pameilala mumeilala
c5 nimelilala tumelilala umelilala mmelilala amelilala wamelilala umelilala imelilala limelilala yamelilala kimelilala vimelilala imelilala zimelilala umelilala kumelilala pamelilala mumelilala
c6 nimeyalala tumeyalala umeyalala mmeyalala ameyalala wameyalala umeyalala imeyalala limeyalala yameyalala kimeyalala vimeyalala imeyalala zimeyalala umeyalala kumeyalala pameyalala mumeyalala
c7 nimekilala tumekilala umekilala mmekilala amekilala wamekilala umekilala imekilala limekilala yamekilala kimekilala vimekilala imekilala zimekilala umekilala kumekilala pamekilala mumekilala
c8 nimevilala tumevilala umevilala mmevilala amevilala wamevilala umevilala imevilala limevilala yamevilala kimevilala vimevilala imevilala zimevilala umevilala kumevilala pamevilala mumevilala
c10 nimezilala tumezilala umezilala mmezilala amezilala wamezilala umezilala imezilala limezilala yamezilala kimezilala vimezilala imezilala zimezilala umezilala kumezilala pamezilala mumezilala
c16 nimepalala tumepalala umepalala mmepalala amepalala wamepalala umepalala imepalala limepalala yamepalala kimepalala vimepalala imepalala zimepalala umepalala kumepalala pamepalala mumepalala
c18 nimemulala tumemulala umemulala mmemulala amemulala wamemulala umemulala imemulala limemulala yamemulala kimemulala vimemulala imemulala zimemulala umemulala kumemulala pamemulala mumemulala
"Already"
1s nimeshanilala tumeshanilala umeshanilala mmeshanilala ameshanilala wameshanilala umeshanilala imeshanilala limeshanilala yameshanilala kimeshanilala vimeshanilala imeshanilala zimeshanilala umeshanilala kumeshanilala pameshanilala mumeshanilala
2s/2p/15/17 nimeshakulala
nimeshakulaleni
tumeshakulala
tumeshakulaleni
umeshakulala
umeshakulaleni
mmeshakulala
mmeshakulaleni
ameshakulala
ameshakulaleni
wameshakulala
wameshakulaleni
umeshakulala
umeshakulaleni
imeshakulala
imeshakulaleni
limeshakulala
limeshakulaleni
yameshakulala
yameshakulaleni
kimeshakulala
kimeshakulaleni
vimeshakulala
vimeshakulaleni
imeshakulala
imeshakulaleni
zimeshakulala
zimeshakulaleni
umeshakulala
umeshakulaleni
kumeshakulala
kumeshakulaleni
pameshakulala
pameshakulaleni
mumeshakulala
mumeshakulaleni
3s nimeshamlala tumeshamlala umeshamlala mmeshamlala ameshamlala wameshamlala umeshamlala imeshamlala limeshamlala yameshamlala kimeshamlala vimeshamlala imeshamlala zimeshamlala umeshamlala kumeshamlala pameshamlala mumeshamlala
1p nimeshatulala tumeshatulala umeshatulala mmeshatulala ameshatulala wameshatulala umeshatulala imeshatulala limeshatulala yameshatulala kimeshatulala vimeshatulala imeshatulala zimeshatulala umeshatulala kumeshatulala pameshatulala mumeshatulala
2p/3p/c2 nimeshawalala
nimeshawalaleni
tumeshawalala
tumeshawalaleni
umeshawalala
umeshawalaleni
mmeshawalala
mmeshawalaleni
ameshawalala
ameshawalaleni
wameshawalala
wameshawalaleni
umeshawalala
umeshawalaleni
imeshawalala
imeshawalaleni
limeshawalala
limeshawalaleni
yameshawalala
yameshawalaleni
kimeshawalala
kimeshawalaleni
vimeshawalala
vimeshawalaleni
imeshawalala
imeshawalaleni
zimeshawalala
zimeshawalaleni
umeshawalala
umeshawalaleni
kumeshawalala
kumeshawalaleni
pameshawalala
pameshawalaleni
mumeshawalala
mumeshawalaleni
Reflexive nimeshajilala tumeshajilala umeshajilala mmeshajilala ameshajilala wameshajilala umeshajilala imeshajilala limeshajilala yameshajilala kimeshajilala vimeshajilala imeshajilala zimeshajilala umeshajilala kumeshajilala pameshajilala mumeshajilala
c3/c11/c14 nimeshaulala tumeshaulala umeshaulala mmeshaulala ameshaulala wameshaulala umeshaulala imeshaulala limeshaulala yameshaulala kimeshaulala vimeshaulala imeshaulala zimeshaulala umeshaulala kumeshaulala pameshaulala mumeshaulala
c4/c9 nimeshailala tumeshailala umeshailala mmeshailala ameshailala wameshailala umeshailala imeshailala limeshailala yameshailala kimeshailala vimeshailala imeshailala zimeshailala umeshailala kumeshailala pameshailala mumeshailala
c5 nimeshalilala tumeshalilala umeshalilala mmeshalilala ameshalilala wameshalilala umeshalilala imeshalilala limeshalilala yameshalilala kimeshalilala vimeshalilala imeshalilala zimeshalilala umeshalilala kumeshalilala pameshalilala mumeshalilala
c6 nimeshayalala tumeshayalala umeshayalala mmeshayalala ameshayalala wameshayalala umeshayalala imeshayalala limeshayalala yameshayalala kimeshayalala vimeshayalala imeshayalala zimeshayalala umeshayalala kumeshayalala pameshayalala mumeshayalala
c7 nimeshakilala tumeshakilala umeshakilala mmeshakilala ameshakilala wameshakilala umeshakilala imeshakilala limeshakilala yameshakilala kimeshakilala vimeshakilala imeshakilala zimeshakilala umeshakilala kumeshakilala pameshakilala mumeshakilala
c8 nimeshavilala tumeshavilala umeshavilala mmeshavilala ameshavilala wameshavilala umeshavilala imeshavilala limeshavilala yameshavilala kimeshavilala vimeshavilala imeshavilala zimeshavilala umeshavilala kumeshavilala pameshavilala mumeshavilala
c10 nimeshazilala tumeshazilala umeshazilala mmeshazilala ameshazilala wameshazilala umeshazilala imeshazilala limeshazilala yameshazilala kimeshazilala vimeshazilala imeshazilala zimeshazilala umeshazilala kumeshazilala pameshazilala mumeshazilala
c16 nimeshapalala tumeshapalala umeshapalala mmeshapalala ameshapalala wameshapalala umeshapalala imeshapalala limeshapalala yameshapalala kimeshapalala vimeshapalala imeshapalala zimeshapalala umeshapalala kumeshapalala pameshapalala mumeshapalala
c18 nimeshamulala tumeshamulala umeshamulala mmeshamulala ameshamulala wameshamulala umeshamulala imeshamulala limeshamulala yameshamulala kimeshamulala vimeshamulala imeshamulala zimeshamulala umeshamulala kumeshamulala pameshamulala mumeshamulala
"Not yet"
1s sijanilala hatujanilala hujanilala hamjanilala hajanilala hawajanilala haujanilala haijanilala halijanilala hayajanilala hakijanilala havijanilala haijanilala hazijanilala haujanilala hakujanilala hapajanilala hamujanilala
2s/2p/15/17 sijakulala
sijakulaleni
hatujakulala
hatujakulaleni
hujakulala
hujakulaleni
hamjakulala
hamjakulaleni
hajakulala
hajakulaleni
hawajakulala
hawajakulaleni
haujakulala
haujakulaleni
haijakulala
haijakulaleni
halijakulala
halijakulaleni
hayajakulala
hayajakulaleni
hakijakulala
hakijakulaleni
havijakulala
havijakulaleni
haijakulala
haijakulaleni
hazijakulala
hazijakulaleni
haujakulala
haujakulaleni
hakujakulala
hakujakulaleni
hapajakulala
hapajakulaleni
hamujakulala
hamujakulaleni
3s sijamlala hatujamlala hujamlala hamjamlala hajamlala hawajamlala haujamlala haijamlala halijamlala hayajamlala hakijamlala havijamlala haijamlala hazijamlala haujamlala hakujamlala hapajamlala hamujamlala
1p sijatulala hatujatulala hujatulala hamjatulala hajatulala hawajatulala haujatulala haijatulala halijatulala hayajatulala hakijatulala havijatulala haijatulala hazijatulala haujatulala hakujatulala hapajatulala hamujatulala
2p/3p/c2 sijawalala
sijawalaleni
hatujawalala
hatujawalaleni
hujawalala
hujawalaleni
hamjawalala
hamjawalaleni
hajawalala
hajawalaleni
hawajawalala
hawajawalaleni
haujawalala
haujawalaleni
haijawalala
haijawalaleni
halijawalala
halijawalaleni
hayajawalala
hayajawalaleni
hakijawalala
hakijawalaleni
havijawalala
havijawalaleni
haijawalala
haijawalaleni
hazijawalala
hazijawalaleni
haujawalala
haujawalaleni
hakujawalala
hakujawalaleni
hapajawalala
hapajawalaleni
hamujawalala
hamujawalaleni
Reflexive sijajilala hatujajilala hujajilala hamjajilala hajajilala hawajajilala haujajilala haijajilala halijajilala hayajajilala hakijajilala havijajilala haijajilala hazijajilala haujajilala hakujajilala hapajajilala hamujajilala
c3/c11/c14 sijaulala hatujaulala hujaulala hamjaulala hajaulala hawajaulala haujaulala haijaulala halijaulala hayajaulala hakijaulala havijaulala haijaulala hazijaulala haujaulala hakujaulala hapajaulala hamujaulala
c4/c9 sijailala hatujailala hujailala hamjailala hajailala hawajailala haujailala haijailala halijailala hayajailala hakijailala havijailala haijailala hazijailala haujailala hakujailala hapajailala hamujailala
c5 sijalilala hatujalilala hujalilala hamjalilala hajalilala hawajalilala haujalilala haijalilala halijalilala hayajalilala hakijalilala havijalilala haijalilala hazijalilala haujalilala hakujalilala hapajalilala hamujalilala
c6 sijayalala hatujayalala hujayalala hamjayalala hajayalala hawajayalala haujayalala haijayalala halijayalala hayajayalala hakijayalala havijayalala haijayalala hazijayalala haujayalala hakujayalala hapajayalala hamujayalala
c7 sijakilala hatujakilala hujakilala hamjakilala hajakilala hawajakilala haujakilala haijakilala halijakilala hayajakilala hakijakilala havijakilala haijakilala hazijakilala haujakilala hakujakilala hapajakilala hamujakilala
c8 sijavilala hatujavilala hujavilala hamjavilala hajavilala hawajavilala haujavilala haijavilala halijavilala hayajavilala hakijavilala havijavilala haijavilala hazijavilala haujavilala hakujavilala hapajavilala hamujavilala
c10 sijazilala hatujazilala hujazilala hamjazilala hajazilala hawajazilala haujazilala haijazilala halijazilala hayajazilala hakijazilala havijazilala haijazilala hazijazilala haujazilala hakujazilala hapajazilala hamujazilala
c16 sijapalala hatujapalala hujapalala hamjapalala hajapalala hawajapalala haujapalala haijapalala halijapalala hayajapalala hakijapalala havijapalala haijapalala hazijapalala haujapalala hakujapalala hapajapalala hamujapalala
c18 sijamulala hatujamulala hujamulala hamjamulala hajamulala hawajamulala haujamulala haijamulala halijamulala hayajamulala hakijamulala havijamulala haijamulala hazijamulala haujamulala hakujamulala hapajamulala hamujamulala
"If/When"
1s nikinilala tukinilala ukinilala mkinilala akinilala wakinilala ukinilala ikinilala likinilala yakinilala kikinilala vikinilala ikinilala zikinilala ukinilala kukinilala pakinilala mukinilala
2s/2p/15/17 nikikulala
nikikulaleni
tukikulala
tukikulaleni
ukikulala
ukikulaleni
mkikulala
mkikulaleni
akikulala
akikulaleni
wakikulala
wakikulaleni
ukikulala
ukikulaleni
ikikulala
ikikulaleni
likikulala
likikulaleni
yakikulala
yakikulaleni
kikikulala
kikikulaleni
vikikulala
vikikulaleni
ikikulala
ikikulaleni
zikikulala
zikikulaleni
ukikulala
ukikulaleni
kukikulala
kukikulaleni
pakikulala
pakikulaleni
mukikulala
mukikulaleni
3s nikimlala tukimlala ukimlala mkimlala akimlala wakimlala ukimlala ikimlala likimlala yakimlala kikimlala vikimlala ikimlala zikimlala ukimlala kukimlala pakimlala mukimlala
1p nikitulala tukitulala ukitulala mkitulala akitulala wakitulala ukitulala ikitulala likitulala yakitulala kikitulala vikitulala ikitulala zikitulala ukitulala kukitulala pakitulala mukitulala
2p/3p/c2 nikiwalala
nikiwalaleni
tukiwalala
tukiwalaleni
ukiwalala
ukiwalaleni
mkiwalala
mkiwalaleni
akiwalala
akiwalaleni
wakiwalala
wakiwalaleni
ukiwalala
ukiwalaleni
ikiwalala
ikiwalaleni
likiwalala
likiwalaleni
yakiwalala
yakiwalaleni
kikiwalala
kikiwalaleni
vikiwalala
vikiwalaleni
ikiwalala
ikiwalaleni
zikiwalala
zikiwalaleni
ukiwalala
ukiwalaleni
kukiwalala
kukiwalaleni
pakiwalala
pakiwalaleni
mukiwalala
mukiwalaleni
Reflexive nikijilala tukijilala ukijilala mkijilala akijilala wakijilala ukijilala ikijilala likijilala yakijilala kikijilala vikijilala ikijilala zikijilala ukijilala kukijilala pakijilala mukijilala
c3/c11/c14 nikiulala tukiulala ukiulala mkiulala akiulala wakiulala ukiulala ikiulala likiulala yakiulala kikiulala vikiulala ikiulala zikiulala ukiulala kukiulala pakiulala mukiulala
c4/c9 nikiilala tukiilala ukiilala mkiilala akiilala wakiilala ukiilala ikiilala likiilala yakiilala kikiilala vikiilala ikiilala zikiilala ukiilala kukiilala pakiilala mukiilala
c5 nikililala tukililala ukililala mkililala akililala wakililala ukililala ikililala likililala yakililala kikililala vikililala ikililala zikililala ukililala kukililala pakililala mukililala
c6 nikiyalala tukiyalala ukiyalala mkiyalala akiyalala wakiyalala ukiyalala ikiyalala likiyalala yakiyalala kikiyalala vikiyalala ikiyalala zikiyalala ukiyalala kukiyalala pakiyalala mukiyalala
c7 nikikilala tukikilala ukikilala mkikilala akikilala wakikilala ukikilala ikikilala likikilala yakikilala kikikilala vikikilala ikikilala zikikilala ukikilala kukikilala pakikilala mukikilala
c8 nikivilala tukivilala ukivilala mkivilala akivilala wakivilala ukivilala ikivilala likivilala yakivilala kikivilala vikivilala ikivilala zikivilala ukivilala kukivilala pakivilala mukivilala
c10 nikizilala tukizilala ukizilala mkizilala akizilala wakizilala ukizilala ikizilala likizilala yakizilala kikizilala vikizilala ikizilala zikizilala ukizilala kukizilala pakizilala mukizilala
c16 nikipalala tukipalala ukipalala mkipalala akipalala wakipalala ukipalala ikipalala likipalala yakipalala kikipalala vikipalala ikipalala zikipalala ukipalala kukipalala pakipalala mukipalala
c18 nikimulala tukimulala ukimulala mkimulala akimulala wakimulala ukimulala ikimulala likimulala yakimulala kikimulala vikimulala ikimulala zikimulala ukimulala kukimulala pakimulala mukimulala
"If not"
1s nisiponilala tusiponilala usiponilala msiponilala asiponilala wasiponilala usiponilala isiponilala lisiponilala yasiponilala kisiponilala visiponilala isiponilala zisiponilala usiponilala kusiponilala pasiponilala musiponilala
2s/2p/15/17 nisipokulala
nisipokulaleni
tusipokulala
tusipokulaleni
usipokulala
usipokulaleni
msipokulala
msipokulaleni
asipokulala
asipokulaleni
wasipokulala
wasipokulaleni
usipokulala
usipokulaleni
isipokulala
isipokulaleni
lisipokulala
lisipokulaleni
yasipokulala
yasipokulaleni
kisipokulala
kisipokulaleni
visipokulala
visipokulaleni
isipokulala
isipokulaleni
zisipokulala
zisipokulaleni
usipokulala
usipokulaleni
kusipokulala
kusipokulaleni
pasipokulala
pasipokulaleni
musipokulala
musipokulaleni
3s nisipomlala tusipomlala usipomlala msipomlala asipomlala wasipomlala usipomlala isipomlala lisipomlala yasipomlala kisipomlala visipomlala isipomlala zisipomlala usipomlala kusipomlala pasipomlala musipomlala
1p nisipotulala tusipotulala usipotulala msipotulala asipotulala wasipotulala usipotulala isipotulala lisipotulala yasipotulala kisipotulala visipotulala isipotulala zisipotulala usipotulala kusipotulala pasipotulala musipotulala
2p/3p/c2 nisipowalala
nisipowalaleni
tusipowalala
tusipowalaleni
usipowalala
usipowalaleni
msipowalala
msipowalaleni
asipowalala
asipowalaleni
wasipowalala
wasipowalaleni
usipowalala
usipowalaleni
isipowalala
isipowalaleni
lisipowalala
lisipowalaleni
yasipowalala
yasipowalaleni
kisipowalala
kisipowalaleni
visipowalala
visipowalaleni
isipowalala
isipowalaleni
zisipowalala
zisipowalaleni
usipowalala
usipowalaleni
kusipowalala
kusipowalaleni
pasipowalala
pasipowalaleni
musipowalala
musipowalaleni
Reflexive nisipojilala tusipojilala usipojilala msipojilala asipojilala wasipojilala usipojilala isipojilala lisipojilala yasipojilala kisipojilala visipojilala isipojilala zisipojilala usipojilala kusipojilala pasipojilala musipojilala
c3/c11/c14 nisipoulala tusipoulala usipoulala msipoulala asipoulala wasipoulala usipoulala isipoulala lisipoulala yasipoulala kisipoulala visipoulala isipoulala zisipoulala usipoulala kusipoulala pasipoulala musipoulala
c4/c9 nisipoilala tusipoilala usipoilala msipoilala asipoilala wasipoilala usipoilala isipoilala lisipoilala yasipoilala kisipoilala visipoilala isipoilala zisipoilala usipoilala kusipoilala pasipoilala musipoilala
c5 nisipolilala tusipolilala usipolilala msipolilala asipolilala wasipolilala usipolilala isipolilala lisipolilala yasipolilala kisipolilala visipolilala isipolilala zisipolilala usipolilala kusipolilala pasipolilala musipolilala
c6 nisipoyalala tusipoyalala usipoyalala msipoyalala asipoyalala wasipoyalala usipoyalala isipoyalala lisipoyalala yasipoyalala kisipoyalala visipoyalala isipoyalala zisipoyalala usipoyalala kusipoyalala pasipoyalala musipoyalala
c7 nisipokilala tusipokilala usipokilala msipokilala asipokilala wasipokilala usipokilala isipokilala lisipokilala yasipokilala kisipokilala visipokilala isipokilala zisipokilala usipokilala kusipokilala pasipokilala musipokilala
c8 nisipovilala tusipovilala usipovilala msipovilala asipovilala wasipovilala usipovilala isipovilala lisipovilala yasipovilala kisipovilala visipovilala isipovilala zisipovilala usipovilala kusipovilala pasipovilala musipovilala
c10 nisipozilala tusipozilala usipozilala msipozilala asipozilala wasipozilala usipozilala isipozilala lisipozilala yasipozilala kisipozilala visipozilala isipozilala zisipozilala usipozilala kusipozilala pasipozilala musipozilala
c16 nisipopalala tusipopalala usipopalala msipopalala asipopalala wasipopalala usipopalala isipopalala lisipopalala yasipopalala kisipopalala visipopalala isipopalala zisipopalala usipopalala kusipopalala pasipopalala musipopalala
c18 nisipomulala tusipomulala usipomulala msipomulala asipomulala wasipomulala usipomulala isipomulala lisipomulala yasipomulala kisipomulala visipomulala isipomulala zisipomulala usipomulala kusipomulala pasipomulala musipomulala
Consecutive
1s nikanilala tukanilala ukanilala mkanilala akanilala wakanilala ukanilala ikanilala likanilala yakanilala kikanilala vikanilala ikanilala zikanilala ukanilala kukanilala pakanilala mukanilala
2s/2p/15/17 nikakulala
nikakulaleni
tukakulala
tukakulaleni
ukakulala
ukakulaleni
mkakulala
mkakulaleni
akakulala
akakulaleni
wakakulala
wakakulaleni
ukakulala
ukakulaleni
ikakulala
ikakulaleni
likakulala
likakulaleni
yakakulala
yakakulaleni
kikakulala
kikakulaleni
vikakulala
vikakulaleni
ikakulala
ikakulaleni
zikakulala
zikakulaleni
ukakulala
ukakulaleni
kukakulala
kukakulaleni
pakakulala
pakakulaleni
mukakulala
mukakulaleni
3s nikamlala tukamlala ukamlala mkamlala akamlala wakamlala ukamlala ikamlala likamlala yakamlala kikamlala vikamlala ikamlala zikamlala ukamlala kukamlala pakamlala mukamlala
1p nikatulala tukatulala ukatulala mkatulala akatulala wakatulala ukatulala ikatulala likatulala yakatulala kikatulala vikatulala ikatulala zikatulala ukatulala kukatulala pakatulala mukatulala
2p/3p/c2 nikawalala
nikawalaleni
tukawalala
tukawalaleni
ukawalala
ukawalaleni
mkawalala
mkawalaleni
akawalala
akawalaleni
wakawalala
wakawalaleni
ukawalala
ukawalaleni
ikawalala
ikawalaleni
likawalala
likawalaleni
yakawalala
yakawalaleni
kikawalala
kikawalaleni
vikawalala
vikawalaleni
ikawalala
ikawalaleni
zikawalala
zikawalaleni
ukawalala
ukawalaleni
kukawalala
kukawalaleni
pakawalala
pakawalaleni
mukawalala
mukawalaleni
Reflexive nikajilala tukajilala ukajilala mkajilala akajilala wakajilala ukajilala ikajilala likajilala yakajilala kikajilala vikajilala ikajilala zikajilala ukajilala kukajilala pakajilala mukajilala
c3/c11/c14 nikaulala tukaulala ukaulala mkaulala akaulala wakaulala ukaulala ikaulala likaulala yakaulala kikaulala vikaulala ikaulala zikaulala ukaulala kukaulala pakaulala mukaulala
c4/c9 nikailala tukailala ukailala mkailala akailala wakailala ukailala ikailala likailala yakailala kikailala vikailala ikailala zikailala ukailala kukailala pakailala mukailala
c5 nikalilala tukalilala ukalilala mkalilala akalilala wakalilala ukalilala ikalilala likalilala yakalilala kikalilala vikalilala ikalilala zikalilala ukalilala kukalilala pakalilala mukalilala
c6 nikayalala tukayalala ukayalala mkayalala akayalala wakayalala ukayalala ikayalala likayalala yakayalala kikayalala vikayalala ikayalala zikayalala ukayalala kukayalala pakayalala mukayalala
c7 nikakilala tukakilala ukakilala mkakilala akakilala wakakilala ukakilala ikakilala likakilala yakakilala kikakilala vikakilala ikakilala zikakilala ukakilala kukakilala pakakilala mukakilala
c8 nikavilala tukavilala ukavilala mkavilala akavilala wakavilala ukavilala ikavilala likavilala yakavilala kikavilala vikavilala ikavilala zikavilala ukavilala kukavilala pakavilala mukavilala
c10 nikazilala tukazilala ukazilala mkazilala akazilala wakazilala ukazilala ikazilala likazilala yakazilala kikazilala vikazilala ikazilala zikazilala ukazilala kukazilala pakazilala mukazilala
c16 nikapalala tukapalala ukapalala mkapalala akapalala wakapalala ukapalala ikapalala likapalala yakapalala kikapalala vikapalala ikapalala zikapalala ukapalala kukapalala pakapalala mukapalala
c18 nikamulala tukamulala ukamulala mkamulala akamulala wakamulala ukamulala ikamulala likamulala yakamulala kikamulala vikamulala ikamulala zikamulala ukamulala kukamulala pakamulala mukamulala
Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.

Derived terms[edit]

See also[edit]


Swazi[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Nguni *-lála, from Proto-Bantu *-dáada.

Verb[edit]

-lála

  1. to sleep

Inflection[edit]

This verb needs an inflection-table template.


Tagalog[edit]

Etymology 1[edit]

Noun[edit]

lala

  1. weave

Synonyms[edit]

Adjective[edit]

lalá

  1. woven

Etymology 2[edit]

Noun[edit]

lalâ

  1. state of becoming or growing serious or aggravated
  2. aggravation; seriousness; graveness

Adjective[edit]

lalâ

  1. aggravated; grown serious or grave

Synonyms[edit]


Turkish[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): [ɫɑ.ˈɫɑ]
  • Hyphenation: la‧la

Noun[edit]

lala (definite accusative lalayı, plural lalalar)

  1. (obsolete) tutor
  2. (historical) tutor of a Shahzadah

Declension[edit]

Inflection
Nominative lala
Definite accusative lalayı
Singular Plural
Nominative lala lalalar
Definite accusative lalayı lalaları
Dative lalaya lalalara
Locative lalada lalalarda
Ablative laladan lalalardan
Genitive lalanın lalaların

Synonyms[edit]

Derived terms[edit]


Xhosa[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Nguni *-lála, from Proto-Bantu *-dáada.

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

-lála

  1. (intransitive) to rest (by lying down)
  2. (intransitive) to sleep

Inflection[edit]

This verb needs an inflection-table template.


Zulu[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Nguni *-lála, from Proto-Bantu *-dáada.

Pronunciation[edit]

IPA(key): /láːla/

Verb[edit]

-lála

  1. (intransitive) to rest (by lying down)
  2. (intransitive) to sleep
  3. (intransitive) to stay (for the night)
  4. (intransitive) to have sex

Inflection[edit]

Tone H
Infinitive ukulala
Positive Negative
Infinitive ukulala ukungalali
Imperative
Simple + object concord
Singular lala -lale
Plural lalani -laleni
Stative
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngilele engilele ngilele angilele engingalele ngingalele
2nd singular ulele olele ulele awulele ongalele ungalele
1st plural silele esilele silele asilele esingalele singalele
2nd plural nilele enilele nilele anilele eningalele ningalele
Class 1 ulele olele elele akalele ongalele engalele
Class 2 balele abalele belele abalele abangalele bengalele
Class 3 ulele olele ulele awulele ongalele ongalele
Class 4 ilele elele ilele ayilele engalele ingalele
Class 5 lilele elilele lilele alilele elingalele lingalele
Class 6 alele alele elele awalele angalele engalele
Class 7 silele esilele silele asilele esingalele singalele
Class 8 zilele ezilele zilele azilele ezingalele zingalele
Class 9 ilele elele ilele ayilele engalele ingalele
Class 10 zilele ezilele zilele azilele ezingalele zingalele
Class 11 lulele olulele lulele alulele olungalele lungalele
Class 14 bulele obulele bulele abulele obungalele bungalele
Class 15 kulele okulele kulele akulele okungalele kungalele
Class 17 kulele okulele kulele akulele okungalele kungalele
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyalala, ngilala engilalayo, engilala ngilala angilali engingalali ngingalali
2nd singular uyalala, ulala olalayo, olala ulala awulali ongalali ungalali
1st plural siyalala, silala esilalayo, esilala silala asilali esingalali singalali
2nd plural niyalala, nilala enilalayo, enilala nilala anilali eningalali ningalali
Class 1 uyalala, ulala olalayo, olala elala akalali ongalali engalali
Class 2 bayalala, balala abalalayo, abalala belala abalali abangalali bengalali
Class 3 uyalala, ulala olalayo, olala ulala awulali ongalali ungalali
Class 4 iyalala, ilala elalayo, elala ilala ayilali engalali ingalali
Class 5 liyalala, lilala elilalayo, elilala lilala alilali elingalali lingalali
Class 6 ayalala, alala alalayo, alala elala awalali angalali engalali
Class 7 siyalala, silala esilalayo, esilala silala asilali esingalali singalali
Class 8 ziyalala, zilala ezilalayo, ezilala zilala azilali ezingalali zingalali
Class 9 iyalala, ilala elalayo, elala ilala ayilali engalali ingalali
Class 10 ziyalala, zilala ezilalayo, ezilala zilala azilali ezingalali zingalali
Class 11 luyalala, lulala olulalayo, olulala lulala alulali olungalali lungalali
Class 14 buyalala, bulala obulalayo, obulala bulala abulali obungalali bungalali
Class 15 kuyalala, kulala okulalayo, okulala kulala akulali okungalali kungalali
Class 17 kuyalala, kulala okulalayo, okulala kulala akulali okungalali kungalali
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngilalile, ngilalē engilalile, engilalē ngilalile, ngilalē angilalanga engingalalanga ngingalalanga
2nd singular ulalile, ulalē olalile, olalē ulalile, ulalē awulalanga ongalalanga ungalalanga
1st plural silalile, silalē esilalile, esilalē silalile, silalē asilalanga esingalalanga singalalanga
2nd plural nilalile, nilalē enilalile, enilalē nilalile, nilalē anilalanga eningalalanga ningalalanga
Class 1 ulalile, ulalē olalile, olalē elalile, elalē akalalanga ongalalanga engalalanga
Class 2 balalile, balalē abalalile, abalalē belalile, belalē abalalanga abangalalanga bengalalanga
Class 3 ulalile, ulalē olalile, olalē ulalile, ulalē awulalanga ongalalanga ungalalanga
Class 4 ilalile, ilalē elalile, elalē ilalile, ilalē ayilalanga engalalanga ingalalanga
Class 5 lilalile, lilalē elilalile, elilalē lilalile, lilalē alilalanga elingalalanga lingalalanga
Class 6 alalile, alalē alalile, alalē elalile, elalē awalalanga angalalanga engalalanga
Class 7 silalile, silalē esilalile, esilalē silalile, silalē asilalanga esingalalanga singalalanga
Class 8 zilalile, zilalē ezilalile, ezilalē zilalile, zilalē azilalanga ezingalalanga zingalalanga
Class 9 ilalile, ilalē elalile, elalē ilalile, ilalē ayilalanga engalalanga ingalalanga
Class 10 zilalile, zilalē ezilalile, ezilalē zilalile, zilalē azilalanga ezingalalanga zingalalanga
Class 11 lulalile, lulalē olulalile, olulalē lulalile, lulalē alulalanga olungalalanga lungalalanga
Class 14 bulalile, bulalē obulalile, obulalē bulalile, bulalē abulalanga obungalalanga bungalalanga
Class 15 kulalile, kulalē okulalile, okulalē kulalile, kulalē akulalanga okungalalanga kungalalanga
Class 17 kulalile, kulalē okulalile, okulalē kulalile, kulalē akulalanga okungalalanga kungalalanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngālala engālala ngālala angilalanga engingalalanga ngingalalanga
2nd singular wālala owālala wālala awulalanga ongalalanga ungalalanga
1st plural sālala esālala sālala asilalanga esingalalanga singalalanga
2nd plural nālala enālala nālala anilalanga eningalalanga ningalalanga
Class 1 wālala owālala ālala akalalanga ongalalanga engalalanga
Class 2 bālala abālala bālala abalalanga abangalalanga bengalalanga
Class 3 wālala owālala wālala awulalanga ongalalanga ungalalanga
Class 4 yālala eyālala yālala ayilalanga engalalanga ingalalanga
Class 5 lālala elālala lālala alilalanga elingalalanga lingalalanga
Class 6 ālala ālala ālala awalalanga angalalanga engalalanga
Class 7 sālala esālala sālala asilalanga esingalalanga singalalanga
Class 8 zālala ezālala zālala azilalanga ezingalalanga zingalalanga
Class 9 yālala eyālala yālala ayilalanga engalalanga ingalalanga
Class 10 zālala ezālala zālala azilalanga ezingalalanga zingalalanga
Class 11 lwālala olwālala lwālala alulalanga olungalalanga lungalalanga
Class 14 bālala obālala bālala abulalanga obungalalanga bungalalanga
Class 15 kwālala okwālala kwālala akulalanga okungalalanga kungalalanga
Class 17 kwālala okwālala kwālala akulalanga okungalalanga kungalalanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingalala ngingalala ngingelale ngingelale
2nd singular ungalala ungalala ungelale ungelale
1st plural singalala singalala singelale singelale
2nd plural ningalala ningalala ningelale ningelale
Class 1 angalala engalala angelale engelale
Class 2 bangalala bengalala bangelale bengelale
Class 3 ungalala ungalala ungelale ungelale
Class 4 ingalala ingalala ingelale ingelale
Class 5 lingalala lingalala lingelale lingelale
Class 6 angalala engalala angelale engelale
Class 7 singalala singalala singelale singelale
Class 8 zingalala zingalala zingelale zingelale
Class 9 ingalala ingalala ingelale ingelale
Class 10 zingalala zingalala zingelale zingelale
Class 11 lungalala lungalala lungelale lungelale
Class 14 bungalala bungalala bungelale bungelale
Class 15 kungalala kungalala kungelale kungelale
Class 17 kungalala kungalala kungelale kungelale
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizolala engizolala ngizolala angizulala engingezulala ngingezulala
2nd singular uzolala ozolala uzolala awuzulala ongezulala ungezulala
1st plural sizolala esizolala sizolala asizulala esingezulala singezulala
2nd plural nizolala enizolala nizolala anizulala eningezulala ningezulala
Class 1 uzolala ozolala ezolala akazulala ongezulala engezulala
Class 2 bazolala abazolala bezolala abazulala abangezulala bengezulala
Class 3 uzolala ozolala uzolala awuzulala ongezulala ungezulala
Class 4 izolala ezolala izolala ayizulala engezulala ingezulala
Class 5 lizolala elizolala lizolala alizulala elingezulala lingezulala
Class 6 azolala azolala ezolala awazulala angezulala engezulala
Class 7 sizolala esizolala sizolala asizulala esingezulala singezulala
Class 8 zizolala ezizolala zizolala azizulala ezingezulala zingezulala
Class 9 izolala ezolala izolala ayizulala engezulala ingezulala
Class 10 zizolala ezizolala zizolala azizulala ezingezulala zingezulala
Class 11 luzolala oluzolala luzolala aluzulala olungezulala lungezulala
Class 14 buzolala obuzolala buzolala abuzulala obungezulala bungezulala
Class 15 kuzolala okuzolala kuzolala akuzulala okungezulala kungezulala
Class 17 kuzolala okuzolala kuzolala akuzulala okungezulala kungezulala
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyolala engiyolala ngiyolala angiyulala engingeyulala ngingeyulala
2nd singular uyolala oyolala uyolala awuyulala ongeyulala ungeyulala
1st plural siyolala esiyolala siyolala asiyulala esingeyulala singeyulala
2nd plural niyolala eniyolala niyolala aniyulala eningeyulala ningeyulala
Class 1 uyolala oyolala eyolala akayulala ongeyulala engeyulala
Class 2 bayolala abayolala beyolala abayulala abangeyulala bengeyulala
Class 3 uyolala oyolala uyolala awuyulala ongeyulala ungeyulala
Class 4 iyolala eyolala iyolala ayiyulala engeyulala ingeyulala
Class 5 liyolala eliyolala liyolala aliyulala elingeyulala lingeyulala
Class 6 ayolala ayolala eyolala awayulala angeyulala engeyulala
Class 7 siyolala esiyolala siyolala asiyulala esingeyulala singeyulala
Class 8 ziyolala eziyolala ziyolala aziyulala ezingeyulala zingeyulala
Class 9 iyolala eyolala iyolala ayiyulala engeyulala ingeyulala
Class 10 ziyolala eziyolala ziyolala aziyulala ezingeyulala zingeyulala
Class 11 luyolala oluyolala luyolala aluyulala olungeyulala lungeyulala
Class 14 buyolala obuyolala buyolala abuyulala obungeyulala bungeyulala
Class 15 kuyolala okuyolala kuyolala akuyulala okungeyulala kungeyulala
Class 17 kuyolala okuyolala kuyolala akuyulala okungeyulala kungeyulala
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngilale ngingalali
2nd singular ulale ungalali
1st plural silale singalali
2nd plural nilale ningalali
Class 1 alale angalali
Class 2 balale bangalali
Class 3 ulale ungalali
Class 4 ilale ingalali
Class 5 lilale lingalali
Class 6 alale angalali
Class 7 silale singalali
Class 8 zilale zingalali
Class 9 ilale ingalali
Class 10 zilale zingalali
Class 11 lulale lungalali
Class 14 bulale bungalali
Class 15 kulale kungalali
Class 17 kulale kungalali
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngalala ngangalala, angalala, angangalala
2nd singular walala wangalala, awalala, awangalala
1st plural salala sangalala, asalala, asangalala
2nd plural nalala nangalala, analala, anangalala
Class 1 walala wangalala, akalala, akangalala
Class 2 balala bangalala, abalala, abangalala
Class 3 walala wangalala, awalala, awangalala
Class 4 yalala yangalala, ayalala, ayangalala
Class 5 lalala langalala, alalala, alangalala
Class 6 alala angalala, awalala, awangalala
Class 7 salala sangalala, asalala, asangalala
Class 8 zalala zangalala, azalala, azangalala
Class 9 yalala yangalala, ayalala, ayangalala
Class 10 zalala zangalala, azalala, azangalala
Class 11 lwalala lwangalala, alwalala, alwangalala
Class 14 balala bangalala, abalala, abangalala
Class 15 kwalala kwangalala, akwalala, akwangalala
Class 17 kwalala kwangalala, akwalala, akwangalala

Derived terms[edit]

References[edit]