lamaantua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index la)

Verb[edit]

lamaantua

  1. (intransitive) To become depressed.

Conjugation[edit]

Inflection of lamaantua (Kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lamaannun en lamaannu 1st sing. olen lamaantunut en ole lamaantunut
2nd sing. lamaannut et lamaannu 2nd sing. olet lamaantunut et ole lamaantunut
3rd sing. lamaantuu ei lamaannu 3rd sing. on lamaantunut ei ole lamaantunut
1st plur. lamaannumme emme lamaannu 1st plur. olemme lamaantuneet emme ole lamaantuneet
2nd plur. lamaannutte ette lamaannu 2nd plur. olette lamaantuneet ette ole lamaantuneet
3rd plur. lamaantuvat eivät lamaannu 3rd plur. ovat lamaantuneet eivät ole lamaantuneet
passive lamaannutaan ei lamaannuta passive on lamaannuttu ei ole lamaannuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lamaannuin en lamaantunut 1st sing. olin lamaantunut en ollut lamaantunut
2nd sing. lamaannuit et lamaantunut 2nd sing. olit lamaantunut et ollut lamaantunut
3rd sing. lamaantui ei lamaantunut 3rd sing. oli lamaantunut ei ollut lamaantunut
1st plur. lamaannuimme emme lamaantuneet 1st plur. olimme lamaantuneet emme olleet lamaantuneet
2nd plur. lamaannuitte ette lamaantuneet 2nd plur. olitte lamaantuneet ette olleet lamaantuneet
3rd plur. lamaantuivat eivät lamaantuneet 3rd plur. olivat lamaantuneet eivät olleet lamaantuneet
passive lamaannuttiin ei lamaannuttu passive oli lamaannuttu ei ollut lamaannuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lamaantuisin en lamaantuisi 1st sing. olisin lamaantunut en olisi lamaantunut
2nd sing. lamaantuisit et lamaantuisi 2nd sing. olisit lamaantunut et olisi lamaantunut
3rd sing. lamaantuisi ei lamaantuisi 3rd sing. olisi lamaantunut ei olisi lamaantunut
1st plur. lamaantuisimme emme lamaantuisi 1st plur. olisimme lamaantuneet emme olisi lamaantuneet
2nd plur. lamaantuisitte ette lamaantuisi 2nd plur. olisitte lamaantuneet ette olisi lamaantuneet
3rd plur. lamaantuisivat eivät lamaantuisi 3rd plur. olisivat lamaantuneet eivät olisi lamaantuneet
passive lamaannuttaisiin ei lamaannuttaisi passive olisi lamaannuttu ei olisi lamaannuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. lamaannu älä lamaannu 2nd sing. ole lamaantunut älä ole lamaantunut
3rd sing. lamaantukoon älköön lamaantuko 3rd sing. olkoon lamaantunut älköön olko lamaantunut
1st plur. lamaantukaamme älkäämme lamaantuko 1st plur. olkaamme lamaantuneet älkäämme olko lamaantuneet
2nd plur. lamaantukaa älkää lamaantuko 2nd plur. olkaa lamaantuneet älkää olko lamaantuneet
3rd plur. lamaantukoot älkööt lamaantuko 3rd plur. olkoot lamaantuneet älkööt olko lamaantuneet
passive lamaannuttakoon älköön lamaannuttako passive olkoon lamaannuttu älköön olko lamaannuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lamaantunen en lamaantune 1st sing. lienen lamaantunut en liene lamaantunut
2nd sing. lamaantunet et lamaantune 2nd sing. lienet lamaantunut et liene lamaantunut
3rd sing. lamaantunee ei lamaantune 3rd sing. lienee lamaantunut ei liene lamaantunut
1st plur. lamaantunemme emme lamaantune 1st plur. lienemme lamaantuneet emme liene lamaantuneet
2nd plur. lamaantunette ette lamaantune 2nd plur. lienette lamaantuneet ette liene lamaantuneet
3rd plur. lamaantunevat eivät lamaantune 3rd plur. lienevät lamaantuneet eivät liene lamaantuneet
passive lamaannuttaneen ei lamaannuttane passive lienee lamaannuttu ei liene lamaannuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st lamaantua present lamaantuva lamaannuttava
long 1st2 lamaantuakseen past lamaantunut lamaannuttu
2nd inessive1 lamaantuessa lamaannuttaessa agent1, 3 lamaantuma
instructive lamaantuen negative lamaantumaton
3rd inessive lamaantumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative lamaantumasta
illative lamaantumaan
adessive lamaantumalla
abessive lamaantumatta
instructive lamaantuman lamaannuttaman
4th nominative lamaantuminen
partitive lamaantumista
5th2 lamaantumaisillaan