Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (intransitive) To charge, recharge.


Inflection of latautua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lataudun en lataudu 1st sing. olen latautunut en ole latautunut
2nd sing. lataudut et lataudu 2nd sing. olet latautunut et ole latautunut
3rd sing. latautuu ei lataudu 3rd sing. on latautunut ei ole latautunut
1st plur. lataudumme emme lataudu 1st plur. olemme latautuneet emme ole latautuneet
2nd plur. lataudutte ette lataudu 2nd plur. olette latautuneet ette ole latautuneet
3rd plur. latautuvat eivät lataudu 3rd plur. ovat latautuneet eivät ole latautuneet
passive lataudutaan ei latauduta passive on latauduttu ei ole latauduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. latauduin en latautunut 1st sing. olin latautunut en ollut latautunut
2nd sing. latauduit et latautunut 2nd sing. olit latautunut et ollut latautunut
3rd sing. latautui ei latautunut 3rd sing. oli latautunut ei ollut latautunut
1st plur. latauduimme emme latautuneet 1st plur. olimme latautuneet emme olleet latautuneet
2nd plur. latauduitte ette latautuneet 2nd plur. olitte latautuneet ette olleet latautuneet
3rd plur. latautuivat eivät latautuneet 3rd plur. olivat latautuneet eivät olleet latautuneet
passive latauduttiin ei latauduttu passive oli latauduttu ei ollut latauduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. latautuisin en latautuisi 1st sing. olisin latautunut en olisi latautunut
2nd sing. latautuisit et latautuisi 2nd sing. olisit latautunut et olisi latautunut
3rd sing. latautuisi ei latautuisi 3rd sing. olisi latautunut ei olisi latautunut
1st plur. latautuisimme emme latautuisi 1st plur. olisimme latautuneet emme olisi latautuneet
2nd plur. latautuisitte ette latautuisi 2nd plur. olisitte latautuneet ette olisi latautuneet
3rd plur. latautuisivat eivät latautuisi 3rd plur. olisivat latautuneet eivät olisi latautuneet
passive latauduttaisiin ei latauduttaisi passive olisi latauduttu ei olisi latauduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. lataudu älä lataudu 2nd sing. ole latautunut älä ole latautunut
3rd sing. latautukoon älköön latautuko 3rd sing. olkoon latautunut älköön olko latautunut
1st plur. latautukaamme älkäämme latautuko 1st plur. olkaamme latautuneet älkäämme olko latautuneet
2nd plur. latautukaa älkää latautuko 2nd plur. olkaa latautuneet älkää olko latautuneet
3rd plur. latautukoot älkööt latautuko 3rd plur. olkoot latautuneet älkööt olko latautuneet
passive latauduttakoon älköön latauduttako passive olkoon latauduttu älköön olko latauduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. latautunen en latautune 1st sing. lienen latautunut en liene latautunut
2nd sing. latautunet et latautune 2nd sing. lienet latautunut et liene latautunut
3rd sing. latautunee ei latautune 3rd sing. lienee latautunut ei liene latautunut
1st plur. latautunemme emme latautune 1st plur. lienemme latautuneet emme liene latautuneet
2nd plur. latautunette ette latautune 2nd plur. lienette latautuneet ette liene latautuneet
3rd plur. latautunevat eivät latautune 3rd plur. lienevät latautuneet eivät liene latautuneet
passive latauduttaneen ei latauduttane passive lienee latauduttu ei liene latauduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st latautua present latautuva latauduttava
long 1st2 latautuakseen past latautunut latauduttu
2nd inessive1 latautuessa latauduttaessa agent1, 3 latautuma
instructive latautuen negative latautumaton
3rd inessive latautumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative latautumasta
illative latautumaan
adessive latautumalla
abessive latautumatta
instructive latautuman latauduttaman
4th nominative latautuminen
partitive latautumista
5th2 latautumaisillaan

Related terms[edit]