lueksia

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

Continuative aspect of the verb lukea (to read); lue- +‎ -ksia.

Verb[edit]

lueksia

  1. Alternative form of lueskella

Conjugation[edit]

Inflection of lueksia (Kotus type 61/sallia, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lueksin en lueksi 1st sing. olen lueksinut en ole lueksinut
2nd sing. lueksit et lueksi 2nd sing. olet lueksinut et ole lueksinut
3rd sing. lueksii ei lueksi 3rd sing. on lueksinut ei ole lueksinut
1st plur. lueksimme emme lueksi 1st plur. olemme lueksineet emme ole lueksineet
2nd plur. lueksitte ette lueksi 2nd plur. olette lueksineet ette ole lueksineet
3rd plur. lueksivat eivät lueksi 3rd plur. ovat lueksineet eivät ole lueksineet
passive lueksitaan ei lueksita passive on lueksittu ei ole lueksittu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lueksin en lueksinut 1st sing. olin lueksinut en ollut lueksinut
2nd sing. lueksit et lueksinut 2nd sing. olit lueksinut et ollut lueksinut
3rd sing. lueksi ei lueksinut 3rd sing. oli lueksinut ei ollut lueksinut
1st plur. lueksimme emme lueksineet 1st plur. olimme lueksineet emme olleet lueksineet
2nd plur. lueksitte ette lueksineet 2nd plur. olitte lueksineet ette olleet lueksineet
3rd plur. lueksivat eivät lueksineet 3rd plur. olivat lueksineet eivät olleet lueksineet
passive lueksittiin ei lueksittu passive oli lueksittu ei ollut lueksittu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lueksisin en lueksisi 1st sing. olisin lueksinut en olisi lueksinut
2nd sing. lueksisit et lueksisi 2nd sing. olisit lueksinut et olisi lueksinut
3rd sing. lueksisi ei lueksisi 3rd sing. olisi lueksinut ei olisi lueksinut
1st plur. lueksisimme emme lueksisi 1st plur. olisimme lueksineet emme olisi lueksineet
2nd plur. lueksisitte ette lueksisi 2nd plur. olisitte lueksineet ette olisi lueksineet
3rd plur. lueksisivat eivät lueksisi 3rd plur. olisivat lueksineet eivät olisi lueksineet
passive lueksittaisiin ei lueksittaisi passive olisi lueksittu ei olisi lueksittu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. lueksi älä lueksi 2nd sing. ole lueksinut älä ole lueksinut
3rd sing. lueksikoon älköön lueksiko 3rd sing. olkoon lueksinut älköön olko lueksinut
1st plur. lueksikaamme älkäämme lueksiko 1st plur. olkaamme lueksineet älkäämme olko lueksineet
2nd plur. lueksikaa älkää lueksiko 2nd plur. olkaa lueksineet älkää olko lueksineet
3rd plur. lueksikoot älkööt lueksiko 3rd plur. olkoot lueksineet älkööt olko lueksineet
passive lueksittakoon älköön lueksittako passive olkoon lueksittu älköön olko lueksittu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lueksinen en lueksine 1st sing. lienen lueksinut en liene lueksinut
2nd sing. lueksinet et lueksine 2nd sing. lienet lueksinut et liene lueksinut
3rd sing. lueksinee ei lueksine 3rd sing. lienee lueksinut ei liene lueksinut
1st plur. lueksinemme emme lueksine 1st plur. lienemme lueksineet emme liene lueksineet
2nd plur. lueksinette ette lueksine 2nd plur. lienette lueksineet ette liene lueksineet
3rd plur. lueksinevat eivät lueksine 3rd plur. lienevät lueksineet eivät liene lueksineet
passive lueksittaneen ei lueksittane passive lienee lueksittu ei liene lueksittu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st lueksia present lueksiva lueksittava
long 1st2 lueksiakseen past lueksinut lueksittu
2nd inessive1 lueksiessa lueksittaessa agent1, 3 lueksima
instructive lueksien negative lueksimaton
3rd inessive lueksimassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative lueksimasta
illative lueksimaan
adessive lueksimalla
abessive lueksimatta
instructive lueksiman lueksittaman
4th nominative lueksiminen
partitive lueksimista
5th2 lueksimaisillaan

Anagrams[edit]