möhliä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

möhliä

  1. To mess up.

Conjugation[edit]

Inflection of möhliä (Kotus type 61/sallia, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. möhlin en möhli 1st sing. olen möhlinyt en ole möhlinyt
2nd sing. möhlit et möhli 2nd sing. olet möhlinyt et ole möhlinyt
3rd sing. möhlii ei möhli 3rd sing. on möhlinyt ei ole möhlinyt
1st plur. möhlimme emme möhli 1st plur. olemme möhlineet emme ole möhlineet
2nd plur. möhlitte ette möhli 2nd plur. olette möhlineet ette ole möhlineet
3rd plur. möhlivät eivät möhli 3rd plur. ovat möhlineet eivät ole möhlineet
passive möhlitään ei möhlitä passive on möhlitty ei ole möhlitty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. möhlin en möhlinyt 1st sing. olin möhlinyt en ollut möhlinyt
2nd sing. möhlit et möhlinyt 2nd sing. olit möhlinyt et ollut möhlinyt
3rd sing. möhli ei möhlinyt 3rd sing. oli möhlinyt ei ollut möhlinyt
1st plur. möhlimme emme möhlineet 1st plur. olimme möhlineet emme olleet möhlineet
2nd plur. möhlitte ette möhlineet 2nd plur. olitte möhlineet ette olleet möhlineet
3rd plur. möhlivät eivät möhlineet 3rd plur. olivat möhlineet eivät olleet möhlineet
passive möhlittiin ei möhlitty passive oli möhlitty ei ollut möhlitty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. möhlisin en möhlisi 1st sing. olisin möhlinyt en olisi möhlinyt
2nd sing. möhlisit et möhlisi 2nd sing. olisit möhlinyt et olisi möhlinyt
3rd sing. möhlisi ei möhlisi 3rd sing. olisi möhlinyt ei olisi möhlinyt
1st plur. möhlisimme emme möhlisi 1st plur. olisimme möhlineet emme olisi möhlineet
2nd plur. möhlisitte ette möhlisi 2nd plur. olisitte möhlineet ette olisi möhlineet
3rd plur. möhlisivät eivät möhlisi 3rd plur. olisivat möhlineet eivät olisi möhlineet
passive möhlittäisiin ei möhlittäisi passive olisi möhlitty ei olisi möhlitty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. möhli älä möhli 2nd sing. ole möhlinyt älä ole möhlinyt
3rd sing. möhliköön älköön möhlikö 3rd sing. olkoon möhlinyt älköön olko möhlinyt
1st plur. möhlikäämme älkäämme möhlikö 1st plur. olkaamme möhlineet älkäämme olko möhlineet
2nd plur. möhlikää älkää möhlikö 2nd plur. olkaa möhlineet älkää olko möhlineet
3rd plur. möhlikööt älkööt möhlikö 3rd plur. olkoot möhlineet älkööt olko möhlineet
passive möhlittäköön älköön möhlittäkö passive olkoon möhlitty älköön olko möhlitty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. möhlinen en möhline 1st sing. lienen möhlinyt en liene möhlinyt
2nd sing. möhlinet et möhline 2nd sing. lienet möhlinyt et liene möhlinyt
3rd sing. möhlinee ei möhline 3rd sing. lienee möhlinyt ei liene möhlinyt
1st plur. möhlinemme emme möhline 1st plur. lienemme möhlineet emme liene möhlineet
2nd plur. möhlinette ette möhline 2nd plur. lienette möhlineet ette liene möhlineet
3rd plur. möhlinevät eivät möhline 3rd plur. lienevät möhlineet eivät liene möhlineet
passive möhlittäneen ei möhlittäne passive lienee möhlitty ei liene möhlitty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st möhliä present möhlivä möhlittävä
long 1st2 möhliäkseen past möhlinyt möhlitty
2nd inessive1 möhliessä möhlittäessä agent1, 3 möhlimä
instructive möhlien negative möhlimätön
3rd inessive möhlimässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative möhlimästä
illative möhlimään
adessive möhlimällä
abessive möhlimättä
instructive möhlimän möhlittämän
4th nominative möhliminen
partitive möhlimistä
5th2 möhlimäisillään

Synonyms[edit]

Related terms[edit]