Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (transitive) To taste (to test different tastes).


Inflection of maistella (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maistelen en maistele 1st sing. olen maistellut en ole maistellut
2nd sing. maistelet et maistele 2nd sing. olet maistellut et ole maistellut
3rd sing. maistelee ei maistele 3rd sing. on maistellut ei ole maistellut
1st plur. maistelemme emme maistele 1st plur. olemme maistelleet emme ole maistelleet
2nd plur. maistelette ette maistele 2nd plur. olette maistelleet ette ole maistelleet
3rd plur. maistelevat eivät maistele 3rd plur. ovat maistelleet eivät ole maistelleet
passive maistellaan ei maistella passive on maisteltu ei ole maisteltu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maistelin en maistellut 1st sing. olin maistellut en ollut maistellut
2nd sing. maistelit et maistellut 2nd sing. olit maistellut et ollut maistellut
3rd sing. maisteli ei maistellut 3rd sing. oli maistellut ei ollut maistellut
1st plur. maistelimme emme maistelleet 1st plur. olimme maistelleet emme olleet maistelleet
2nd plur. maistelitte ette maistelleet 2nd plur. olitte maistelleet ette olleet maistelleet
3rd plur. maistelivat eivät maistelleet 3rd plur. olivat maistelleet eivät olleet maistelleet
passive maisteltiin ei maisteltu passive oli maisteltu ei ollut maisteltu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maistelisin en maistelisi 1st sing. olisin maistellut en olisi maistellut
2nd sing. maistelisit et maistelisi 2nd sing. olisit maistellut et olisi maistellut
3rd sing. maistelisi ei maistelisi 3rd sing. olisi maistellut ei olisi maistellut
1st plur. maistelisimme emme maistelisi 1st plur. olisimme maistelleet emme olisi maistelleet
2nd plur. maistelisitte ette maistelisi 2nd plur. olisitte maistelleet ette olisi maistelleet
3rd plur. maistelisivat eivät maistelisi 3rd plur. olisivat maistelleet eivät olisi maistelleet
passive maisteltaisiin ei maisteltaisi passive olisi maisteltu ei olisi maisteltu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. maistele älä maistele 2nd sing. ole maistellut älä ole maistellut
3rd sing. maistelkoon älköön maistelko 3rd sing. olkoon maistellut älköön olko maistellut
1st plur. maistelkaamme älkäämme maistelko 1st plur. olkaamme maistelleet älkäämme olko maistelleet
2nd plur. maistelkaa älkää maistelko 2nd plur. olkaa maistelleet älkää olko maistelleet
3rd plur. maistelkoot älkööt maistelko 3rd plur. olkoot maistelleet älkööt olko maistelleet
passive maisteltakoon älköön maisteltako passive olkoon maisteltu älköön olko maisteltu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maistellen en maistelle 1st sing. lienen maistellut en liene maistellut
2nd sing. maistellet et maistelle 2nd sing. lienet maistellut et liene maistellut
3rd sing. maistellee ei maistelle 3rd sing. lienee maistellut ei liene maistellut
1st plur. maistellemme emme maistelle 1st plur. lienemme maistelleet emme liene maistelleet
2nd plur. maistellette ette maistelle 2nd plur. lienette maistelleet ette liene maistelleet
3rd plur. maistellevat eivät maistelle 3rd plur. lienevät maistelleet eivät liene maistelleet
passive maisteltaneen ei maisteltane passive lienee maisteltu ei liene maisteltu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st maistella present maisteleva maisteltava
long 1st2 maistellakseen past maistellut maisteltu
2nd inessive1 maistellessa maisteltaessa agent1, 3 maistelema
instructive maistellen negative maistelematon
3rd inessive maistelemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative maistelemasta
illative maistelemaan
adessive maistelemalla
abessive maistelematta
instructive maisteleman maisteltaman
4th nominative maisteleminen
partitive maistelemista
5th2 maistelemaisillaan