maksaa takaisin

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

maksaa ‎(to pay) + takaisin ‎(back)

Verb[edit]

maksaa takaisin

  1. to pay back, repay, refund
    Maksoin lopulta opintolainani takaisin, juuri ennenkuin omat lapseni lähtevät opiskelemaan.
    I finally repaid my student loans, just before sending my kids to college.

Conjugation[edit]

Inflection of maksaa takaisin (Kotus type 56/kaivaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maksan takaisin en maksa takaisin 1st sing. olen maksanut takaisin en ole maksanut takaisin
2nd sing. maksat takaisin et maksa takaisin 2nd sing. olet maksanut takaisin et ole maksanut takaisin
3rd sing. maksaa takaisin ei maksa takaisin 3rd sing. on maksanut takaisin ei ole maksanut takaisin
1st plur. maksamme takaisin emme maksa takaisin 1st plur. olemme maksaneet takaisin emme ole maksaneet takaisin
2nd plur. maksatte takaisin ette maksa takaisin 2nd plur. olette maksaneet takaisin ette ole maksaneet takaisin
3rd plur. maksavat takaisin eivät maksa takaisin 3rd plur. ovat maksaneet takaisin eivät ole maksaneet takaisin
passive maksetaan takaisin ei makseta takaisin passive on maksettu takaisin ei ole maksettu takaisin
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maksoin takaisin en maksanut takaisin 1st sing. olin maksanut takaisin en ollut maksanut takaisin
2nd sing. maksoit takaisin et maksanut takaisin 2nd sing. olit maksanut takaisin et ollut maksanut takaisin
3rd sing. maksoi takaisin ei maksanut takaisin 3rd sing. oli maksanut takaisin ei ollut maksanut takaisin
1st plur. maksoimme takaisin emme maksaneet takaisin 1st plur. olimme maksaneet takaisin emme olleet maksaneet takaisin
2nd plur. maksoitte takaisin ette maksaneet takaisin 2nd plur. olitte maksaneet takaisin ette olleet maksaneet takaisin
3rd plur. maksoivat takaisin eivät maksaneet takaisin 3rd plur. olivat maksaneet takaisin eivät olleet maksaneet takaisin
passive maksettiin takaisin ei maksettu takaisin passive oli maksettu takaisin ei ollut maksettu takaisin
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maksaisin takaisin en maksaisi takaisin 1st sing. olisin maksanut takaisin en olisi maksanut takaisin
2nd sing. maksaisit takaisin et maksaisi takaisin 2nd sing. olisit maksanut takaisin et olisi maksanut takaisin
3rd sing. maksaisi takaisin ei maksaisi takaisin 3rd sing. olisi maksanut takaisin ei olisi maksanut takaisin
1st plur. maksaisimme takaisin emme maksaisi takaisin 1st plur. olisimme maksaneet takaisin emme olisi maksaneet takaisin
2nd plur. maksaisitte takaisin ette maksaisi takaisin 2nd plur. olisitte maksaneet takaisin ette olisi maksaneet takaisin
3rd plur. maksaisivat takaisin eivät maksaisi takaisin 3rd plur. olisivat maksaneet takaisin eivät olisi maksaneet takaisin
passive maksettaisiin takaisin ei maksettaisi takaisin passive olisi maksettu takaisin ei olisi maksettu takaisin
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. maksa takaisin älä maksa takaisin 2nd sing. ole maksanut takaisin älä ole maksanut takaisin
3rd sing. maksakoon takaisin älköön maksako takaisin 3rd sing. olkoon maksanut takaisin älköön olko maksanut takaisin
1st plur. maksakaamme takaisin älkäämme maksako takaisin 1st plur. olkaamme maksaneet takaisin älkäämme olko maksaneet takaisin
2nd plur. maksakaa takaisin älkää maksako takaisin 2nd plur. olkaa maksaneet takaisin älkää olko maksaneet takaisin
3rd plur. maksakoot takaisin älkööt maksako takaisin 3rd plur. olkoot maksaneet takaisin älkööt olko maksaneet takaisin
passive maksettakoon takaisin älköön maksettako takaisin passive olkoon maksettu takaisin älköön olko maksettu takaisin
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maksanen takaisin en maksane takaisin 1st sing. lienen maksanut takaisin en liene maksanut takaisin
2nd sing. maksanet takaisin et maksane takaisin 2nd sing. lienet maksanut takaisin et liene maksanut takaisin
3rd sing. maksanee takaisin ei maksane takaisin 3rd sing. lienee maksanut takaisin ei liene maksanut takaisin
1st plur. maksanemme takaisin emme maksane takaisin 1st plur. lienemme maksaneet takaisin emme liene maksaneet takaisin
2nd plur. maksanette takaisin ette maksane takaisin 2nd plur. lienette maksaneet takaisin ette liene maksaneet takaisin
3rd plur. maksanevat takaisin eivät maksane takaisin 3rd plur. lienevät maksaneet takaisin eivät liene maksaneet takaisin
passive maksettaneen takaisin ei maksettane takaisin passive lienee maksettu takaisin ei liene maksettu takaisin
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st maksaa takaisin present maksava takaisin maksettava takaisin
long 1st2 maksaakseen takaisin past maksanut takaisin maksettu takaisin
2nd inessive1 maksaessa takaisin maksettaessa takaisin agent1, 3 maksama takaisin
instructive maksaen takaisin negative maksamaton takaisin
3rd inessive maksamassa takaisin 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative maksamasta takaisin
illative maksamaan takaisin
adessive maksamalla takaisin
abessive maksamatta takaisin
instructive maksaman takaisin maksettaman takaisin
4th nominative maksaminen takaisin
partitive maksamista takaisin
5th2 maksamaisillaan takaisin

Synonyms[edit]

Related terms[edit]

See also[edit]