maksoittua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

maksoittua

  1. To coagulate, clot.

Conjugation[edit]

Inflection of maksoittua (Kotus type 52/sanoa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maksoitun en maksoitu 1st sing. olen maksoittunut en ole maksoittunut
2nd sing. maksoitut et maksoitu 2nd sing. olet maksoittunut et ole maksoittunut
3rd sing. maksoittuu ei maksoitu 3rd sing. on maksoittunut ei ole maksoittunut
1st plur. maksoitumme emme maksoitu 1st plur. olemme maksoittuneet emme ole maksoittuneet
2nd plur. maksoitutte ette maksoitu 2nd plur. olette maksoittuneet ette ole maksoittuneet
3rd plur. maksoittuvat eivät maksoitu 3rd plur. ovat maksoittuneet eivät ole maksoittuneet
passive maksoitutaan ei maksoituta passive on maksoituttu ei ole maksoituttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maksoituin en maksoittunut 1st sing. olin maksoittunut en ollut maksoittunut
2nd sing. maksoituit et maksoittunut 2nd sing. olit maksoittunut et ollut maksoittunut
3rd sing. maksoittui ei maksoittunut 3rd sing. oli maksoittunut ei ollut maksoittunut
1st plur. maksoituimme emme maksoittuneet 1st plur. olimme maksoittuneet emme olleet maksoittuneet
2nd plur. maksoituitte ette maksoittuneet 2nd plur. olitte maksoittuneet ette olleet maksoittuneet
3rd plur. maksoittuivat eivät maksoittuneet 3rd plur. olivat maksoittuneet eivät olleet maksoittuneet
passive maksoituttiin ei maksoituttu passive oli maksoituttu ei ollut maksoituttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maksoittuisin en maksoittuisi 1st sing. olisin maksoittunut en olisi maksoittunut
2nd sing. maksoittuisit et maksoittuisi 2nd sing. olisit maksoittunut et olisi maksoittunut
3rd sing. maksoittuisi ei maksoittuisi 3rd sing. olisi maksoittunut ei olisi maksoittunut
1st plur. maksoittuisimme emme maksoittuisi 1st plur. olisimme maksoittuneet emme olisi maksoittuneet
2nd plur. maksoittuisitte ette maksoittuisi 2nd plur. olisitte maksoittuneet ette olisi maksoittuneet
3rd plur. maksoittuisivat eivät maksoittuisi 3rd plur. olisivat maksoittuneet eivät olisi maksoittuneet
passive maksoituttaisiin ei maksoituttaisi passive olisi maksoituttu ei olisi maksoituttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. maksoitu älä maksoitu 2nd sing. ole maksoittunut älä ole maksoittunut
3rd sing. maksoittukoon älköön maksoittuko 3rd sing. olkoon maksoittunut älköön olko maksoittunut
1st plur. maksoittukaamme älkäämme maksoittuko 1st plur. olkaamme maksoittuneet älkäämme olko maksoittuneet
2nd plur. maksoittukaa älkää maksoittuko 2nd plur. olkaa maksoittuneet älkää olko maksoittuneet
3rd plur. maksoittukoot älkööt maksoittuko 3rd plur. olkoot maksoittuneet älkööt olko maksoittuneet
passive maksoituttakoon älköön maksoituttako passive olkoon maksoituttu älköön olko maksoituttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maksoittunen en maksoittune 1st sing. lienen maksoittunut en liene maksoittunut
2nd sing. maksoittunet et maksoittune 2nd sing. lienet maksoittunut et liene maksoittunut
3rd sing. maksoittunee ei maksoittune 3rd sing. lienee maksoittunut ei liene maksoittunut
1st plur. maksoittunemme emme maksoittune 1st plur. lienemme maksoittuneet emme liene maksoittuneet
2nd plur. maksoittunette ette maksoittune 2nd plur. lienette maksoittuneet ette liene maksoittuneet
3rd plur. maksoittunevat eivät maksoittune 3rd plur. lienevät maksoittuneet eivät liene maksoittuneet
passive maksoituttaneen ei maksoituttane passive lienee maksoituttu ei liene maksoituttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st maksoittua present maksoittuva maksoituttava
long 1st2 maksoittuakseen past maksoittunut maksoituttu
2nd inessive1 maksoittuessa maksoituttaessa agent1, 3 maksoittuma
instructive maksoittuen negative maksoittumaton
3rd inessive maksoittumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative maksoittumasta
illative maksoittumaan
adessive maksoittumalla
abessive maksoittumatta
instructive maksoittuman maksoituttaman
4th nominative maksoittuminen
partitive maksoittumista
5th2 maksoittumaisillaan