mieltää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

mieltää

  1. (intransitive) To perceive.

Conjugation[edit]

Inflection of mieltää (Kotus type 54/huutaa, lt-ll gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. miellän en miellä 1st sing. olen mieltänyt en ole mieltänyt
2nd sing. miellät et miellä 2nd sing. olet mieltänyt et ole mieltänyt
3rd sing. mieltää ei miellä 3rd sing. on mieltänyt ei ole mieltänyt
1st plur. miellämme emme miellä 1st plur. olemme mieltäneet emme ole mieltäneet
2nd plur. miellätte ette miellä 2nd plur. olette mieltäneet ette ole mieltäneet
3rd plur. mieltävät eivät miellä 3rd plur. ovat mieltäneet eivät ole mieltäneet
passive mielletään ei mielletä passive on mielletty ei ole mielletty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mielsin en mieltänyt 1st sing. olin mieltänyt en ollut mieltänyt
2nd sing. mielsit et mieltänyt 2nd sing. olit mieltänyt et ollut mieltänyt
3rd sing. mielsi ei mieltänyt 3rd sing. oli mieltänyt ei ollut mieltänyt
1st plur. mielsimme emme mieltäneet 1st plur. olimme mieltäneet emme olleet mieltäneet
2nd plur. mielsitte ette mieltäneet 2nd plur. olitte mieltäneet ette olleet mieltäneet
3rd plur. mielsivät eivät mieltäneet 3rd plur. olivat mieltäneet eivät olleet mieltäneet
passive miellettiin ei mielletty passive oli mielletty ei ollut mielletty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mieltäisin en mieltäisi 1st sing. olisin mieltänyt en olisi mieltänyt
2nd sing. mieltäisit et mieltäisi 2nd sing. olisit mieltänyt et olisi mieltänyt
3rd sing. mieltäisi ei mieltäisi 3rd sing. olisi mieltänyt ei olisi mieltänyt
1st plur. mieltäisimme emme mieltäisi 1st plur. olisimme mieltäneet emme olisi mieltäneet
2nd plur. mieltäisitte ette mieltäisi 2nd plur. olisitte mieltäneet ette olisi mieltäneet
3rd plur. mieltäisivät eivät mieltäisi 3rd plur. olisivat mieltäneet eivät olisi mieltäneet
passive miellettäisiin ei miellettäisi passive olisi mielletty ei olisi mielletty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. miellä älä miellä 2nd sing. ole mieltänyt älä ole mieltänyt
3rd sing. mieltäköön älköön mieltäkö 3rd sing. olkoon mieltänyt älköön olko mieltänyt
1st plur. mieltäkäämme älkäämme mieltäkö 1st plur. olkaamme mieltäneet älkäämme olko mieltäneet
2nd plur. mieltäkää älkää mieltäkö 2nd plur. olkaa mieltäneet älkää olko mieltäneet
3rd plur. mieltäkööt älkööt mieltäkö 3rd plur. olkoot mieltäneet älkööt olko mieltäneet
passive miellettäköön älköön miellettäkö passive olkoon mielletty älköön olko mielletty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mieltänen en mieltäne 1st sing. lienen mieltänyt en liene mieltänyt
2nd sing. mieltänet et mieltäne 2nd sing. lienet mieltänyt et liene mieltänyt
3rd sing. mieltänee ei mieltäne 3rd sing. lienee mieltänyt ei liene mieltänyt
1st plur. mieltänemme emme mieltäne 1st plur. lienemme mieltäneet emme liene mieltäneet
2nd plur. mieltänette ette mieltäne 2nd plur. lienette mieltäneet ette liene mieltäneet
3rd plur. mieltänevät eivät mieltäne 3rd plur. lienevät mieltäneet eivät liene mieltäneet
passive miellettäneen ei miellettäne passive lienee mielletty ei liene mielletty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st mieltää present mieltävä miellettävä
long 1st2 mieltääkseen past mieltänyt mielletty
2nd inessive1 mieltäessä miellettäessä agent1, 3 mieltämä
instructive mieltäen negative mieltämätön
3rd inessive mieltämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative mieltämästä
illative mieltämään
adessive mieltämällä
abessive mieltämättä
instructive mieltämän miellettämän
4th nominative mieltäminen
partitive mieltämistä
5th2 mieltämäisillään

Verb[edit]

mieltää

  1. Third-person singular indicative present form of mieltää.

Anagrams[edit]