muokkautua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

muokata +‎ -utua

Verb[edit]

muokkautua

  1. (intransitive) This term needs a translation to English. Please help out and add a translation, then remove the text {{rfdef}}.

Conjugation[edit]

Inflection of muokkautua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muokkaudun en muokkaudu 1st sing. olen muokkautunut en ole muokkautunut
2nd sing. muokkaudut et muokkaudu 2nd sing. olet muokkautunut et ole muokkautunut
3rd sing. muokkautuu ei muokkaudu 3rd sing. on muokkautunut ei ole muokkautunut
1st plur. muokkaudumme emme muokkaudu 1st plur. olemme muokkautuneet emme ole muokkautuneet
2nd plur. muokkaudutte ette muokkaudu 2nd plur. olette muokkautuneet ette ole muokkautuneet
3rd plur. muokkautuvat eivät muokkaudu 3rd plur. ovat muokkautuneet eivät ole muokkautuneet
passive muokkaudutaan ei muokkauduta passive on muokkauduttu ei ole muokkauduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muokkauduin en muokkautunut 1st sing. olin muokkautunut en ollut muokkautunut
2nd sing. muokkauduit et muokkautunut 2nd sing. olit muokkautunut et ollut muokkautunut
3rd sing. muokkautui ei muokkautunut 3rd sing. oli muokkautunut ei ollut muokkautunut
1st plur. muokkauduimme emme muokkautuneet 1st plur. olimme muokkautuneet emme olleet muokkautuneet
2nd plur. muokkauduitte ette muokkautuneet 2nd plur. olitte muokkautuneet ette olleet muokkautuneet
3rd plur. muokkautuivat eivät muokkautuneet 3rd plur. olivat muokkautuneet eivät olleet muokkautuneet
passive muokkauduttiin ei muokkauduttu passive oli muokkauduttu ei ollut muokkauduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muokkautuisin en muokkautuisi 1st sing. olisin muokkautunut en olisi muokkautunut
2nd sing. muokkautuisit et muokkautuisi 2nd sing. olisit muokkautunut et olisi muokkautunut
3rd sing. muokkautuisi ei muokkautuisi 3rd sing. olisi muokkautunut ei olisi muokkautunut
1st plur. muokkautuisimme emme muokkautuisi 1st plur. olisimme muokkautuneet emme olisi muokkautuneet
2nd plur. muokkautuisitte ette muokkautuisi 2nd plur. olisitte muokkautuneet ette olisi muokkautuneet
3rd plur. muokkautuisivat eivät muokkautuisi 3rd plur. olisivat muokkautuneet eivät olisi muokkautuneet
passive muokkauduttaisiin ei muokkauduttaisi passive olisi muokkauduttu ei olisi muokkauduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. muokkaudu älä muokkaudu 2nd sing. ole muokkautunut älä ole muokkautunut
3rd sing. muokkautukoon älköön muokkautuko 3rd sing. olkoon muokkautunut älköön olko muokkautunut
1st plur. muokkautukaamme älkäämme muokkautuko 1st plur. olkaamme muokkautuneet älkäämme olko muokkautuneet
2nd plur. muokkautukaa älkää muokkautuko 2nd plur. olkaa muokkautuneet älkää olko muokkautuneet
3rd plur. muokkautukoot älkööt muokkautuko 3rd plur. olkoot muokkautuneet älkööt olko muokkautuneet
passive muokkauduttakoon älköön muokkauduttako passive olkoon muokkauduttu älköön olko muokkauduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muokkautunen en muokkautune 1st sing. lienen muokkautunut en liene muokkautunut
2nd sing. muokkautunet et muokkautune 2nd sing. lienet muokkautunut et liene muokkautunut
3rd sing. muokkautunee ei muokkautune 3rd sing. lienee muokkautunut ei liene muokkautunut
1st plur. muokkautunemme emme muokkautune 1st plur. lienemme muokkautuneet emme liene muokkautuneet
2nd plur. muokkautunette ette muokkautune 2nd plur. lienette muokkautuneet ette liene muokkautuneet
3rd plur. muokkautunevat eivät muokkautune 3rd plur. lienevät muokkautuneet eivät liene muokkautuneet
passive muokkauduttaneen ei muokkauduttane passive lienee muokkauduttu ei liene muokkauduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st muokkautua present muokkautuva muokkauduttava
long 1st2 muokkautuakseen past muokkautunut muokkauduttu
2nd inessive1 muokkautuessa muokkauduttaessa agent1, 3 muokkautuma
instructive muokkautuen negative muokkautumaton
3rd inessive muokkautumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative muokkautumasta
illative muokkautumaan
adessive muokkautumalla
abessive muokkautumatta
instructive muokkautuman muokkauduttaman
4th nominative muokkautuminen
partitive muokkautumista
5th2 muokkautumaisillaan