Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (transitive) to nod (once)


Inflection of nyökäyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nyökäytän en nyökäytä 1st sing. olen nyökäyttänyt en ole nyökäyttänyt
2nd sing. nyökäytät et nyökäytä 2nd sing. olet nyökäyttänyt et ole nyökäyttänyt
3rd sing. nyökäyttää ei nyökäytä 3rd sing. on nyökäyttänyt ei ole nyökäyttänyt
1st plur. nyökäytämme emme nyökäytä 1st plur. olemme nyökäyttäneet emme ole nyökäyttäneet
2nd plur. nyökäytätte ette nyökäytä 2nd plur. olette nyökäyttäneet ette ole nyökäyttäneet
3rd plur. nyökäyttävät eivät nyökäytä 3rd plur. ovat nyökäyttäneet eivät ole nyökäyttäneet
passive nyökäytetään ei nyökäytetä passive on nyökäytetty ei ole nyökäytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nyökäytin en nyökäyttänyt 1st sing. olin nyökäyttänyt en ollut nyökäyttänyt
2nd sing. nyökäytit et nyökäyttänyt 2nd sing. olit nyökäyttänyt et ollut nyökäyttänyt
3rd sing. nyökäytti ei nyökäyttänyt 3rd sing. oli nyökäyttänyt ei ollut nyökäyttänyt
1st plur. nyökäytimme emme nyökäyttäneet 1st plur. olimme nyökäyttäneet emme olleet nyökäyttäneet
2nd plur. nyökäytitte ette nyökäyttäneet 2nd plur. olitte nyökäyttäneet ette olleet nyökäyttäneet
3rd plur. nyökäyttivät eivät nyökäyttäneet 3rd plur. olivat nyökäyttäneet eivät olleet nyökäyttäneet
passive nyökäytettiin ei nyökäytetty passive oli nyökäytetty ei ollut nyökäytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nyökäyttäisin en nyökäyttäisi 1st sing. olisin nyökäyttänyt en olisi nyökäyttänyt
2nd sing. nyökäyttäisit et nyökäyttäisi 2nd sing. olisit nyökäyttänyt et olisi nyökäyttänyt
3rd sing. nyökäyttäisi ei nyökäyttäisi 3rd sing. olisi nyökäyttänyt ei olisi nyökäyttänyt
1st plur. nyökäyttäisimme emme nyökäyttäisi 1st plur. olisimme nyökäyttäneet emme olisi nyökäyttäneet
2nd plur. nyökäyttäisitte ette nyökäyttäisi 2nd plur. olisitte nyökäyttäneet ette olisi nyökäyttäneet
3rd plur. nyökäyttäisivät eivät nyökäyttäisi 3rd plur. olisivat nyökäyttäneet eivät olisi nyökäyttäneet
passive nyökäytettäisiin ei nyökäytettäisi passive olisi nyökäytetty ei olisi nyökäytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. nyökäytä älä nyökäytä 2nd sing. ole nyökäyttänyt älä ole nyökäyttänyt
3rd sing. nyökäyttäköön älköön nyökäyttäkö 3rd sing. olkoon nyökäyttänyt älköön olko nyökäyttänyt
1st plur. nyökäyttäkäämme älkäämme nyökäyttäkö 1st plur. olkaamme nyökäyttäneet älkäämme olko nyökäyttäneet
2nd plur. nyökäyttäkää älkää nyökäyttäkö 2nd plur. olkaa nyökäyttäneet älkää olko nyökäyttäneet
3rd plur. nyökäyttäkööt älkööt nyökäyttäkö 3rd plur. olkoot nyökäyttäneet älkööt olko nyökäyttäneet
passive nyökäytettäköön älköön nyökäytettäkö passive olkoon nyökäytetty älköön olko nyökäytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nyökäyttänen en nyökäyttäne 1st sing. lienen nyökäyttänyt en liene nyökäyttänyt
2nd sing. nyökäyttänet et nyökäyttäne 2nd sing. lienet nyökäyttänyt et liene nyökäyttänyt
3rd sing. nyökäyttänee ei nyökäyttäne 3rd sing. lienee nyökäyttänyt ei liene nyökäyttänyt
1st plur. nyökäyttänemme emme nyökäyttäne 1st plur. lienemme nyökäyttäneet emme liene nyökäyttäneet
2nd plur. nyökäyttänette ette nyökäyttäne 2nd plur. lienette nyökäyttäneet ette liene nyökäyttäneet
3rd plur. nyökäyttänevät eivät nyökäyttäne 3rd plur. lienevät nyökäyttäneet eivät liene nyökäyttäneet
passive nyökäytettäneen ei nyökäytettäne passive lienee nyökäytetty ei liene nyökäytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st nyökäyttää present nyökäyttävä nyökäytettävä
long 1st2 nyökäyttääkseen past nyökäyttänyt nyökäytetty
2nd inessive1 nyökäyttäessä nyökäytettäessä agent1, 3 nyökäyttämä
instructive nyökäyttäen negative nyökäyttämätön
3rd inessive nyökäyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative nyökäyttämästä
illative nyökäyttämään
adessive nyökäyttämällä
abessive nyökäyttämättä
instructive nyökäyttämän nyökäytettämän
4th nominative nyökäyttäminen
partitive nyökäyttämistä
5th2 nyökäyttämäisillään