ohjeistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

ohjeistaa

  1. (transitive) To instruct; to give instructions.

Conjugation[edit]

Inflection of ohjeistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ohjeistan en ohjeista 1st sing. olen ohjeistanut en ole ohjeistanut
2nd sing. ohjeistat et ohjeista 2nd sing. olet ohjeistanut et ole ohjeistanut
3rd sing. ohjeistaa ei ohjeista 3rd sing. on ohjeistanut ei ole ohjeistanut
1st plur. ohjeistamme emme ohjeista 1st plur. olemme ohjeistaneet emme ole ohjeistaneet
2nd plur. ohjeistatte ette ohjeista 2nd plur. olette ohjeistaneet ette ole ohjeistaneet
3rd plur. ohjeistavat eivät ohjeista 3rd plur. ovat ohjeistaneet eivät ole ohjeistaneet
passive ohjeistetaan ei ohjeisteta passive on ohjeistettu ei ole ohjeistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ohjeistin en ohjeistanut 1st sing. olin ohjeistanut en ollut ohjeistanut
2nd sing. ohjeistit et ohjeistanut 2nd sing. olit ohjeistanut et ollut ohjeistanut
3rd sing. ohjeisti ei ohjeistanut 3rd sing. oli ohjeistanut ei ollut ohjeistanut
1st plur. ohjeistimme emme ohjeistaneet 1st plur. olimme ohjeistaneet emme olleet ohjeistaneet
2nd plur. ohjeistitte ette ohjeistaneet 2nd plur. olitte ohjeistaneet ette olleet ohjeistaneet
3rd plur. ohjeistivat eivät ohjeistaneet 3rd plur. olivat ohjeistaneet eivät olleet ohjeistaneet
passive ohjeistettiin ei ohjeistettu passive oli ohjeistettu ei ollut ohjeistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ohjeistaisin en ohjeistaisi 1st sing. olisin ohjeistanut en olisi ohjeistanut
2nd sing. ohjeistaisit et ohjeistaisi 2nd sing. olisit ohjeistanut et olisi ohjeistanut
3rd sing. ohjeistaisi ei ohjeistaisi 3rd sing. olisi ohjeistanut ei olisi ohjeistanut
1st plur. ohjeistaisimme emme ohjeistaisi 1st plur. olisimme ohjeistaneet emme olisi ohjeistaneet
2nd plur. ohjeistaisitte ette ohjeistaisi 2nd plur. olisitte ohjeistaneet ette olisi ohjeistaneet
3rd plur. ohjeistaisivat eivät ohjeistaisi 3rd plur. olisivat ohjeistaneet eivät olisi ohjeistaneet
passive ohjeistettaisiin ei ohjeistettaisi passive olisi ohjeistettu ei olisi ohjeistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. ohjeista älä ohjeista 2nd sing. ole ohjeistanut älä ole ohjeistanut
3rd sing. ohjeistakoon älköön ohjeistako 3rd sing. olkoon ohjeistanut älköön olko ohjeistanut
1st plur. ohjeistakaamme älkäämme ohjeistako 1st plur. olkaamme ohjeistaneet älkäämme olko ohjeistaneet
2nd plur. ohjeistakaa älkää ohjeistako 2nd plur. olkaa ohjeistaneet älkää olko ohjeistaneet
3rd plur. ohjeistakoot älkööt ohjeistako 3rd plur. olkoot ohjeistaneet älkööt olko ohjeistaneet
passive ohjeistettakoon älköön ohjeistettako passive olkoon ohjeistettu älköön olko ohjeistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ohjeistanen en ohjeistane 1st sing. lienen ohjeistanut en liene ohjeistanut
2nd sing. ohjeistanet et ohjeistane 2nd sing. lienet ohjeistanut et liene ohjeistanut
3rd sing. ohjeistanee ei ohjeistane 3rd sing. lienee ohjeistanut ei liene ohjeistanut
1st plur. ohjeistanemme emme ohjeistane 1st plur. lienemme ohjeistaneet emme liene ohjeistaneet
2nd plur. ohjeistanette ette ohjeistane 2nd plur. lienette ohjeistaneet ette liene ohjeistaneet
3rd plur. ohjeistanevat eivät ohjeistane 3rd plur. lienevät ohjeistaneet eivät liene ohjeistaneet
passive ohjeistettaneen ei ohjeistettane passive lienee ohjeistettu ei liene ohjeistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st ohjeistaa present ohjeistava ohjeistettava
long 1st2 ohjeistaakseen past ohjeistanut ohjeistettu
2nd inessive1 ohjeistaessa ohjeistettaessa agent1, 3 ohjeistama
instructive ohjeistaen negative ohjeistamaton
3rd inessive ohjeistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative ohjeistamasta
illative ohjeistamaan
adessive ohjeistamalla
abessive ohjeistamatta
instructive ohjeistaman ohjeistettaman
4th nominative ohjeistaminen
partitive ohjeistamista
5th2 ohjeistamaisillaan