Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search


(index os)


A reflexive verb, derived from the verb osoittaa.


  • Hyphenation: o‧soit‧tau‧tu‧a
  • IPA(key): [ˈosoitːɑutuɑ(ʔ)]



  1. (intransitive, + translative) To prove (to be).
    Käsitykseni hänen syyllisyydestään osoittautui vääräksi.
    My impression of his/her guilt proved to be wrong.


Inflection of osoittautua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. osoittaudun en osoittaudu 1st sing. olen osoittautunut en ole osoittautunut
2nd sing. osoittaudut et osoittaudu 2nd sing. olet osoittautunut et ole osoittautunut
3rd sing. osoittautuu ei osoittaudu 3rd sing. on osoittautunut ei ole osoittautunut
1st plur. osoittaudumme emme osoittaudu 1st plur. olemme osoittautuneet emme ole osoittautuneet
2nd plur. osoittaudutte ette osoittaudu 2nd plur. olette osoittautuneet ette ole osoittautuneet
3rd plur. osoittautuvat eivät osoittaudu 3rd plur. ovat osoittautuneet eivät ole osoittautuneet
passive osoittaudutaan ei osoittauduta passive on osoittauduttu ei ole osoittauduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. osoittauduin en osoittautunut 1st sing. olin osoittautunut en ollut osoittautunut
2nd sing. osoittauduit et osoittautunut 2nd sing. olit osoittautunut et ollut osoittautunut
3rd sing. osoittautui ei osoittautunut 3rd sing. oli osoittautunut ei ollut osoittautunut
1st plur. osoittauduimme emme osoittautuneet 1st plur. olimme osoittautuneet emme olleet osoittautuneet
2nd plur. osoittauduitte ette osoittautuneet 2nd plur. olitte osoittautuneet ette olleet osoittautuneet
3rd plur. osoittautuivat eivät osoittautuneet 3rd plur. olivat osoittautuneet eivät olleet osoittautuneet
passive osoittauduttiin ei osoittauduttu passive oli osoittauduttu ei ollut osoittauduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. osoittautuisin en osoittautuisi 1st sing. olisin osoittautunut en olisi osoittautunut
2nd sing. osoittautuisit et osoittautuisi 2nd sing. olisit osoittautunut et olisi osoittautunut
3rd sing. osoittautuisi ei osoittautuisi 3rd sing. olisi osoittautunut ei olisi osoittautunut
1st plur. osoittautuisimme emme osoittautuisi 1st plur. olisimme osoittautuneet emme olisi osoittautuneet
2nd plur. osoittautuisitte ette osoittautuisi 2nd plur. olisitte osoittautuneet ette olisi osoittautuneet
3rd plur. osoittautuisivat eivät osoittautuisi 3rd plur. olisivat osoittautuneet eivät olisi osoittautuneet
passive osoittauduttaisiin ei osoittauduttaisi passive olisi osoittauduttu ei olisi osoittauduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. osoittaudu älä osoittaudu 2nd sing. ole osoittautunut älä ole osoittautunut
3rd sing. osoittautukoon älköön osoittautuko 3rd sing. olkoon osoittautunut älköön olko osoittautunut
1st plur. osoittautukaamme älkäämme osoittautuko 1st plur. olkaamme osoittautuneet älkäämme olko osoittautuneet
2nd plur. osoittautukaa älkää osoittautuko 2nd plur. olkaa osoittautuneet älkää olko osoittautuneet
3rd plur. osoittautukoot älkööt osoittautuko 3rd plur. olkoot osoittautuneet älkööt olko osoittautuneet
passive osoittauduttakoon älköön osoittauduttako passive olkoon osoittauduttu älköön olko osoittauduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. osoittautunen en osoittautune 1st sing. lienen osoittautunut en liene osoittautunut
2nd sing. osoittautunet et osoittautune 2nd sing. lienet osoittautunut et liene osoittautunut
3rd sing. osoittautunee ei osoittautune 3rd sing. lienee osoittautunut ei liene osoittautunut
1st plur. osoittautunemme emme osoittautune 1st plur. lienemme osoittautuneet emme liene osoittautuneet
2nd plur. osoittautunette ette osoittautune 2nd plur. lienette osoittautuneet ette liene osoittautuneet
3rd plur. osoittautunevat eivät osoittautune 3rd plur. lienevät osoittautuneet eivät liene osoittautuneet
passive osoittauduttaneen ei osoittauduttane passive lienee osoittauduttu ei liene osoittauduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st osoittautua present osoittautuva osoittauduttava
long 1st2 osoittautuakseen past osoittautunut osoittauduttu
2nd inessive1 osoittautuessa osoittauduttaessa agent1, 3 osoittautuma
instructive osoittautuen negative osoittautumaton
3rd inessive osoittautumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative osoittautumasta
illative osoittautumaan
adessive osoittautumalla
abessive osoittautumatta
instructive osoittautuman osoittauduttaman
4th nominative osoittautuminen
partitive osoittautumista
5th2 osoittautumaisillaan