osoittaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From osa +‎ -oittaa.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈosoi̯tːɑːˣ/, [ˈo̞s̠o̞i̯t̪ːɑː(ʔ)]
  • Rhymes: -osoitːɑː
  • Syllabification(key): o‧soit‧taa

Verb[edit]

osoittaa (transitive)

  1. to show (to indicate (a fact) to be true; to demonstrate)
  2. to indicate (to show or manifest by symptoms)
    Koe osoittaa hänen käyttäneen anabolisia steroideja.
    The test indicates that he has used anabolic steroids.
  3. to point (to extend the index finger in the direction of something)
  4. to point (direct or encourage (someone) in a particular direction)
    Jos hän pyytää ruokaa, osoita hänet jääkaapille.
    If he asks for food, point him toward the refrigerator.
  5. to point out (to identify with a bodily gesture)
  6. to find (point out)
  7. to direct (to aim at)
    Hän osoitti kysymyksensä huoneelle yleisesti.
    He directed his question to the room in general.
  8. (sciences, mathematics) to prove, show (to demonstrate that something is true)
    osoittaa vääräksito falsify (to prove that something is false)
  9. to direct (a letter etc. to someone)
    Tämä kirje on osoitettu sinulle.
    This letter is to you.
    Kenelle osoitan tämän kirjeen?
    To whom shall I direct this letter?
  10. to demonstrate (to show the steps taken to create a logical argument or equation)
  11. to demonstrate, exhibit, approve
  12. to manifest (to make clear or evident, prove)

Conjugation[edit]

Inflection of osoittaa (Kotus type 53*C/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. osoitan en osoita 1st sing. olen osoittanut en ole osoittanut
2nd sing. osoitat et osoita 2nd sing. olet osoittanut et ole osoittanut
3rd sing. osoittaa ei osoita 3rd sing. on osoittanut ei ole osoittanut
1st plur. osoitamme emme osoita 1st plur. olemme osoittaneet emme ole osoittaneet
2nd plur. osoitatte ette osoita 2nd plur. olette osoittaneet ette ole osoittaneet
3rd plur. osoittavat eivät osoita 3rd plur. ovat osoittaneet eivät ole osoittaneet
passive osoitetaan ei osoiteta passive on osoitettu ei ole osoitettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. osoitin en osoittanut 1st sing. olin osoittanut en ollut osoittanut
2nd sing. osoitit et osoittanut 2nd sing. olit osoittanut et ollut osoittanut
3rd sing. osoitti ei osoittanut 3rd sing. oli osoittanut ei ollut osoittanut
1st plur. osoitimme emme osoittaneet 1st plur. olimme osoittaneet emme olleet osoittaneet
2nd plur. osoititte ette osoittaneet 2nd plur. olitte osoittaneet ette olleet osoittaneet
3rd plur. osoittivat eivät osoittaneet 3rd plur. olivat osoittaneet eivät olleet osoittaneet
passive osoitettiin ei osoitettu passive oli osoitettu ei ollut osoitettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. osoittaisin en osoittaisi 1st sing. olisin osoittanut en olisi osoittanut
2nd sing. osoittaisit et osoittaisi 2nd sing. olisit osoittanut et olisi osoittanut
3rd sing. osoittaisi ei osoittaisi 3rd sing. olisi osoittanut ei olisi osoittanut
1st plur. osoittaisimme emme osoittaisi 1st plur. olisimme osoittaneet emme olisi osoittaneet
2nd plur. osoittaisitte ette osoittaisi 2nd plur. olisitte osoittaneet ette olisi osoittaneet
3rd plur. osoittaisivat eivät osoittaisi 3rd plur. olisivat osoittaneet eivät olisi osoittaneet
passive osoitettaisiin ei osoitettaisi passive olisi osoitettu ei olisi osoitettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. osoita älä osoita 2nd sing. ole osoittanut älä ole osoittanut
3rd sing. osoittakoon älköön osoittako 3rd sing. olkoon osoittanut älköön olko osoittanut
1st plur. osoittakaamme älkäämme osoittako 1st plur. olkaamme osoittaneet älkäämme olko osoittaneet
2nd plur. osoittakaa älkää osoittako 2nd plur. olkaa osoittaneet älkää olko osoittaneet
3rd plur. osoittakoot älkööt osoittako 3rd plur. olkoot osoittaneet älkööt olko osoittaneet
passive osoitettakoon älköön osoitettako passive olkoon osoitettu älköön olko osoitettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. osoittanen en osoittane 1st sing. lienen osoittanut en liene osoittanut
2nd sing. osoittanet et osoittane 2nd sing. lienet osoittanut et liene osoittanut
3rd sing. osoittanee ei osoittane 3rd sing. lienee osoittanut ei liene osoittanut
1st plur. osoittanemme emme osoittane 1st plur. lienemme osoittaneet emme liene osoittaneet
2nd plur. osoittanette ette osoittane 2nd plur. lienette osoittaneet ette liene osoittaneet
3rd plur. osoittanevat eivät osoittane 3rd plur. lienevät osoittaneet eivät liene osoittaneet
passive osoitettaneen ei osoitettane passive lienee osoitettu ei liene osoitettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st osoittaa present osoittava osoitettava
long 1st2 osoittaakseen past osoittanut osoitettu
2nd inessive1 osoittaessa osoitettaessa agent1, 3 osoittama
instructive osoittaen negative osoittamaton
3rd inessive osoittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix or the 3rd infinitives.

elative osoittamasta
illative osoittamaan
adessive osoittamalla
abessive osoittamatta
instructive osoittaman osoitettaman
4th nominative osoittaminen
partitive osoittamista
5th2 osoittamaisillaan

Synonyms[edit]

Derived terms[edit]

  • osoittaa mieltä(nsä) = to demonstrate (to participate in a demonstration).
Osoitan mieltä(ni) rauhan puolesta.
I'm demonstrating for peace.
  • osoittaa sanansa (+ allative) = to address sb (to direct speech to; literally: to direct one's words to sb).
Hän osoitti sanansa presidentille.
S/he addressed the president.
Galileo osoitti maakeskeisen käsityksen maailmankaikkeudesta vääräksi.
Galileo refuted the geocentric theory of the universe.

Ingrian[edit]

Etymology[edit]

From osa (part) +‎ -oittaa. Akin to Finnish osoittaa (to indicate).

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

osoittaa

  1. (intransitive) to direct
  2. (intransitive) to advise

Conjugation[edit]

Conjugation of osoittaa (type 2/kirjuttaa, tt-t gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular osoitan en osoita 1st singular oon osoittant, oon osoittanut en oo osoittant, en oo osoittanut
2nd singular osoitat et osoita 2nd singular oot osoittant, oot osoittanut et oo osoittant, et oo osoittanut
3rd singular osoittaa ei osoita 3rd singular ono osoittant, ono osoittanut ei oo osoittant, ei oo osoittanut
1st plural osoitamma emmä osoita 1st plural oomma osoittaneet emmä oo osoittaneet
2nd plural osoitatta että osoita 2nd plural ootta osoittaneet että oo osoittaneet
3rd plural osoittaat1), osoittavat2), osoitetaa evät osoita 3rd plural ovat osoittaneet evät oo osoittaneet
impersonal osoitetaa ei osoiteta impersonal ono osoitettu ei oo osoitettu
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular osoitin en osoittant, en osoittanut 1st singular olin osoittant, olin osoittanut en olt osoittant, en olt osoittanut
2nd singular osoitit et osoittant, et osoittanut 2nd singular olit osoittant, olit osoittanut et olt osoittant, et olt osoittanut
3rd singular osoitti ei osoittant, ei osoittanut 3rd singular oli osoittant, oli osoittanut ei olt osoittant, ei olt osoittanut
1st plural osoitimma emmä osoittaneet 1st plural olimma osoittaneet emmä olleet osoittaneet
2nd plural osoititta että osoittaneet 2nd plural olitta osoittaneet että olleet osoittaneet
3rd plural osoittiit1), osoittivat2), osoitettii evät osoittaneet 3rd plural olivat osoittaneet evät olleet osoittaneet
impersonal osoitettii ei osoitettu impersonal oli osoitettu ei olt osoitettu
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular osoittaisin en osoittais 1st singular olisin osoittant, olisin osoittanut en olis osoittant, en olis osoittanut
2nd singular osoittaisit, osoittaist1) et osoittais 2nd singular olisit osoittant, olisit osoittanut et olis osoittant, et olis osoittanut
3rd singular osoittais ei osoittais 3rd singular olis osoittant, olis osoittanut ei olis osoittant, ei olis osoittanut
1st plural osoittaisimma emmä osoittais 1st plural olisimma osoittaneet emmä olis osoittaneet
2nd plural osoittaisitta että osoittais 2nd plural olisitta osoittaneet että olis osoittaneet
3rd plural osoittaisiit1), osoittaisivat2), osoitettais evät osoittais 3rd plural olisivat osoittaneet evät olis osoittaneet
impersonal osoitettais ei osoitettais impersonal olis osoitettu ei olis osoitettu
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular osoita elä osoita 2nd singular oo osoittant, oo osoittanut elä oo osoittant, elä oo osoittanut
3rd singular osoittakkoo elköö osoittako 3rd singular olkoo osoittant, olkoo osoittanut elköö olko osoittant, elköö olko osoittanut
1st plural 1st plural
2nd plural osoittakkaa elkää osoittako 2nd plural olkaa osoittaneet elkää olko osoittaneet
3rd plural osoittakkoot elkööt osoittako 3rd plural olkoot osoittaneet elkööt olko osoittaneet
impersonal osoitettakoo elköö osoitettako impersonal olkoo osoitettu elköö olko osoitettu
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular osoittanen en osoittane
2nd singular osoittanet et osoittane
3rd singular osoittannoo ei osoittane
1st plural osoittanemma emmä osoittane
2nd plural osoittanetta että osoittane
3rd plural osoittannoot evät osoittane
impersonal osoitettanoo ei osoitettane
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st osoittaa present osoittava osoitettava
2nd inessive osoittaes past osoittant, osoittanut osoitettu
instructive osoittaen 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (osoittakkaa) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative, or -kse to the potential.
3rd illative osoittammaa
inessive osoittamas
elative osoittamast
abessive osoittamata
4th nominative osoittammiin
partitive osoittamista, osoittamist

Derived terms[edit]

References[edit]

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 366