ilmentää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

ilmentää

  1. to express

Conjugation[edit]

Inflection of ilmentää (Kotus type 54/huutaa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ilmennän en ilmennä 1st sing. olen ilmentänyt en ole ilmentänyt
2nd sing. ilmennät et ilmennä 2nd sing. olet ilmentänyt et ole ilmentänyt
3rd sing. ilmentää ei ilmennä 3rd sing. on ilmentänyt ei ole ilmentänyt
1st plur. ilmennämme emme ilmennä 1st plur. olemme ilmentäneet emme ole ilmentäneet
2nd plur. ilmennätte ette ilmennä 2nd plur. olette ilmentäneet ette ole ilmentäneet
3rd plur. ilmentävät eivät ilmennä 3rd plur. ovat ilmentäneet eivät ole ilmentäneet
passive ilmennetään ei ilmennetä passive on ilmennetty ei ole ilmennetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ilmensin en ilmentänyt 1st sing. olin ilmentänyt en ollut ilmentänyt
2nd sing. ilmensit et ilmentänyt 2nd sing. olit ilmentänyt et ollut ilmentänyt
3rd sing. ilmensi ei ilmentänyt 3rd sing. oli ilmentänyt ei ollut ilmentänyt
1st plur. ilmensimme emme ilmentäneet 1st plur. olimme ilmentäneet emme olleet ilmentäneet
2nd plur. ilmensitte ette ilmentäneet 2nd plur. olitte ilmentäneet ette olleet ilmentäneet
3rd plur. ilmensivät eivät ilmentäneet 3rd plur. olivat ilmentäneet eivät olleet ilmentäneet
passive ilmennettiin ei ilmennetty passive oli ilmennetty ei ollut ilmennetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ilmentäisin en ilmentäisi 1st sing. olisin ilmentänyt en olisi ilmentänyt
2nd sing. ilmentäisit et ilmentäisi 2nd sing. olisit ilmentänyt et olisi ilmentänyt
3rd sing. ilmentäisi ei ilmentäisi 3rd sing. olisi ilmentänyt ei olisi ilmentänyt
1st plur. ilmentäisimme emme ilmentäisi 1st plur. olisimme ilmentäneet emme olisi ilmentäneet
2nd plur. ilmentäisitte ette ilmentäisi 2nd plur. olisitte ilmentäneet ette olisi ilmentäneet
3rd plur. ilmentäisivät eivät ilmentäisi 3rd plur. olisivat ilmentäneet eivät olisi ilmentäneet
passive ilmennettäisiin ei ilmennettäisi passive olisi ilmennetty ei olisi ilmennetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. ilmennä älä ilmennä 2nd sing. ole ilmentänyt älä ole ilmentänyt
3rd sing. ilmentäköön älköön ilmentäkö 3rd sing. olkoon ilmentänyt älköön olko ilmentänyt
1st plur. ilmentäkäämme älkäämme ilmentäkö 1st plur. olkaamme ilmentäneet älkäämme olko ilmentäneet
2nd plur. ilmentäkää älkää ilmentäkö 2nd plur. olkaa ilmentäneet älkää olko ilmentäneet
3rd plur. ilmentäkööt älkööt ilmentäkö 3rd plur. olkoot ilmentäneet älkööt olko ilmentäneet
passive ilmennettäköön älköön ilmennettäkö passive olkoon ilmennetty älköön olko ilmennetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ilmentänen en ilmentäne 1st sing. lienen ilmentänyt en liene ilmentänyt
2nd sing. ilmentänet et ilmentäne 2nd sing. lienet ilmentänyt et liene ilmentänyt
3rd sing. ilmentänee ei ilmentäne 3rd sing. lienee ilmentänyt ei liene ilmentänyt
1st plur. ilmentänemme emme ilmentäne 1st plur. lienemme ilmentäneet emme liene ilmentäneet
2nd plur. ilmentänette ette ilmentäne 2nd plur. lienette ilmentäneet ette liene ilmentäneet
3rd plur. ilmentänevät eivät ilmentäne 3rd plur. lienevät ilmentäneet eivät liene ilmentäneet
passive ilmennettäneen ei ilmennettäne passive lienee ilmennetty ei liene ilmennetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st ilmentää present ilmentävä ilmennettävä
long 1st2 ilmentääkseen past ilmentänyt ilmennetty
2nd inessive1 ilmentäessä ilmennettäessä agent1, 3 ilmentämä
instructive ilmentäen negative ilmentämätön
3rd inessive ilmentämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative ilmentämästä
illative ilmentämään
adessive ilmentämällä
abessive ilmentämättä
instructive ilmentämän ilmennettämän
4th nominative ilmentäminen
partitive ilmentämistä
5th2 ilmentämäisillään