pienentyä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index pi)

Verb[edit]

pienentyä

  1. (intransitive) To grow smaller.
  2. (intransitive) To diminish.

Conjugation[edit]

Inflection of pienentyä (Kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pienennyn en pienennyˣ 1st sing. olen pienentynyt en oleˣ pienentynyt
2nd sing. pienennyt et pienennyˣ 2nd sing. olet pienentynyt et oleˣ pienentynyt
3rd sing. pienentyy ei pienennyˣ 3rd sing. on pienentynyt ei oleˣ pienentynyt
1st plur. pienennymme emme pienennyˣ 1st plur. olemme pienentyneet emme oleˣ pienentyneet
2nd plur. pienennytte ette pienennyˣ 2nd plur. olette pienentyneet ette oleˣ pienentyneet
3rd plur. pienentyvät eivät pienennyˣ 3rd plur. ovat pienentyneet eivät oleˣ pienentyneet
passive pienennytään ei pienennytäˣ passive on pienennytty ei oleˣ pienennytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pienennyin en pienentynyt 1st sing. olin pienentynyt en ollut pienentynyt
2nd sing. pienennyit et pienentynyt 2nd sing. olit pienentynyt et ollut pienentynyt
3rd sing. pienentyi ei pienentynyt 3rd sing. oli pienentynyt ei ollut pienentynyt
1st plur. pienennyimme emme pienentyneet 1st plur. olimme pienentyneet emme olleet pienentyneet
2nd plur. pienennyitte ette pienentyneet 2nd plur. olitte pienentyneet ette olleet pienentyneet
3rd plur. pienentyivät eivät pienentyneet 3rd plur. olivat pienentyneet eivät olleet pienentyneet
passive pienennyttiin ei pienennytty passive oli pienennytty ei ollut pienennytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pienentyisin en pienentyisi 1st sing. olisin pienentynyt en olisi pienentynyt
2nd sing. pienentyisit et pienentyisi 2nd sing. olisit pienentynyt et olisi pienentynyt
3rd sing. pienentyisi ei pienentyisi 3rd sing. olisi pienentynyt ei olisi pienentynyt
1st plur. pienentyisimme emme pienentyisi 1st plur. olisimme pienentyneet emme olisi pienentyneet
2nd plur. pienentyisitte ette pienentyisi 2nd plur. olisitte pienentyneet ette olisi pienentyneet
3rd plur. pienentyisivät eivät pienentyisi 3rd plur. olisivat pienentyneet eivät olisi pienentyneet
passive pienennyttäisiin ei pienennyttäisi passive olisi pienennytty ei olisi pienennytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. pienennyˣ älä pienennyˣ 2nd sing. oleˣ pienentynyt älä oleˣ pienentynyt
3rd sing. pienentyköön älköön pienentyköˣ 3rd sing. olkoon pienentynyt älköön olkoˣ pienentynyt
1st plur. pienentykäämme älkäämme pienentyköˣ 1st plur. olkaamme pienentyneet älkäämme olkoˣ pienentyneet
2nd plur. pienentykää älkää pienentyköˣ 2nd plur. olkaa pienentyneet älkää olkoˣ pienentyneet
3rd plur. pienentykööt älkööt pienentyköˣ 3rd plur. olkoot pienentyneet älkööt olkoˣ pienentyneet
passive pienennyttäköön älköön pienennyttäköˣ passive olkoon pienennytty älköön olkoˣ pienennytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pienentynen en pienentyneˣ 1st sing. lienen pienentynyt en lieneˣ pienentynyt
2nd sing. pienentynet et pienentyneˣ 2nd sing. lienet pienentynyt et lieneˣ pienentynyt
3rd sing. pienentynee ei pienentyneˣ 3rd sing. lienee pienentynyt ei lieneˣ pienentynyt
1st plur. pienentynemme emme pienentyneˣ 1st plur. lienemme pienentyneet emme lieneˣ pienentyneet
2nd plur. pienentynette ette pienentyneˣ 2nd plur. lienette pienentyneet ette lieneˣ pienentyneet
3rd plur. pienentynevät eivät pienentyneˣ 3rd plur. lienevät pienentyneet eivät lieneˣ pienentyneet
passive pienennyttäneen ei pienennyttäneˣ passive lienee pienennytty ei lieneˣ pienennytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st pienentyäˣ present pienentyvä pienennyttävä
long 1st2 pienentyäkseen past pienentynyt pienennytty
2nd inessive1 pienentyessä pienennyttäessä agent1, 3 pienentymä
instructive pienentyen negative pienentymätön
3rd inessive pienentymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative pienentymästä
illative pienentymään
adessive pienentymällä
abessive pienentymättä
instructive pienentymän pienennyttämän
4th nominative pienentyminen
partitive pienentymistä
5th2 pienentymäisillään

Synonyms[edit]