Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search



From polkupyörä +‎ -illa.



  1. to ride a bike, cycle


Inflection of polkupyöräillä (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. polkupyöräilen en polkupyöräile 1st sing. olen polkupyöräillyt en ole polkupyöräillyt
2nd sing. polkupyöräilet et polkupyöräile 2nd sing. olet polkupyöräillyt et ole polkupyöräillyt
3rd sing. polkupyöräilee ei polkupyöräile 3rd sing. on polkupyöräillyt ei ole polkupyöräillyt
1st plur. polkupyöräilemme emme polkupyöräile 1st plur. olemme polkupyöräilleet emme ole polkupyöräilleet
2nd plur. polkupyöräilette ette polkupyöräile 2nd plur. olette polkupyöräilleet ette ole polkupyöräilleet
3rd plur. polkupyöräilevät eivät polkupyöräile 3rd plur. ovat polkupyöräilleet eivät ole polkupyöräilleet
passive polkupyöräillään ei polkupyöräillä passive on polkupyöräilty ei ole polkupyöräilty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. polkupyöräilin en polkupyöräillyt 1st sing. olin polkupyöräillyt en ollut polkupyöräillyt
2nd sing. polkupyöräilit et polkupyöräillyt 2nd sing. olit polkupyöräillyt et ollut polkupyöräillyt
3rd sing. polkupyöräili ei polkupyöräillyt 3rd sing. oli polkupyöräillyt ei ollut polkupyöräillyt
1st plur. polkupyöräilimme emme polkupyöräilleet 1st plur. olimme polkupyöräilleet emme olleet polkupyöräilleet
2nd plur. polkupyöräilitte ette polkupyöräilleet 2nd plur. olitte polkupyöräilleet ette olleet polkupyöräilleet
3rd plur. polkupyöräilivät eivät polkupyöräilleet 3rd plur. olivat polkupyöräilleet eivät olleet polkupyöräilleet
passive polkupyöräiltiin ei polkupyöräilty passive oli polkupyöräilty ei ollut polkupyöräilty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. polkupyöräilisin en polkupyöräilisi 1st sing. olisin polkupyöräillyt en olisi polkupyöräillyt
2nd sing. polkupyöräilisit et polkupyöräilisi 2nd sing. olisit polkupyöräillyt et olisi polkupyöräillyt
3rd sing. polkupyöräilisi ei polkupyöräilisi 3rd sing. olisi polkupyöräillyt ei olisi polkupyöräillyt
1st plur. polkupyöräilisimme emme polkupyöräilisi 1st plur. olisimme polkupyöräilleet emme olisi polkupyöräilleet
2nd plur. polkupyöräilisitte ette polkupyöräilisi 2nd plur. olisitte polkupyöräilleet ette olisi polkupyöräilleet
3rd plur. polkupyöräilisivät eivät polkupyöräilisi 3rd plur. olisivat polkupyöräilleet eivät olisi polkupyöräilleet
passive polkupyöräiltäisiin ei polkupyöräiltäisi passive olisi polkupyöräilty ei olisi polkupyöräilty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. polkupyöräile älä polkupyöräile 2nd sing. ole polkupyöräillyt älä ole polkupyöräillyt
3rd sing. polkupyöräilköön älköön polkupyöräilkö 3rd sing. olkoon polkupyöräillyt älköön olko polkupyöräillyt
1st plur. polkupyöräilkäämme älkäämme polkupyöräilkö 1st plur. olkaamme polkupyöräilleet älkäämme olko polkupyöräilleet
2nd plur. polkupyöräilkää älkää polkupyöräilkö 2nd plur. olkaa polkupyöräilleet älkää olko polkupyöräilleet
3rd plur. polkupyöräilkööt älkööt polkupyöräilkö 3rd plur. olkoot polkupyöräilleet älkööt olko polkupyöräilleet
passive polkupyöräiltäköön älköön polkupyöräiltäkö passive olkoon polkupyöräilty älköön olko polkupyöräilty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. polkupyöräillen en polkupyöräille 1st sing. lienen polkupyöräillyt en liene polkupyöräillyt
2nd sing. polkupyöräillet et polkupyöräille 2nd sing. lienet polkupyöräillyt et liene polkupyöräillyt
3rd sing. polkupyöräillee ei polkupyöräille 3rd sing. lienee polkupyöräillyt ei liene polkupyöräillyt
1st plur. polkupyöräillemme emme polkupyöräille 1st plur. lienemme polkupyöräilleet emme liene polkupyöräilleet
2nd plur. polkupyöräillette ette polkupyöräille 2nd plur. lienette polkupyöräilleet ette liene polkupyöräilleet
3rd plur. polkupyöräillevät eivät polkupyöräille 3rd plur. lienevät polkupyöräilleet eivät liene polkupyöräilleet
passive polkupyöräiltäneen ei polkupyöräiltäne passive lienee polkupyöräilty ei liene polkupyöräilty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st polkupyöräillä present polkupyöräilevä polkupyöräiltävä
long 1st2 polkupyöräilläkseen past polkupyöräillyt polkupyöräilty
2nd inessive1 polkupyöräillessä polkupyöräiltäessä agent1, 3 polkupyöräilemä
instructive polkupyöräillen negative polkupyöräilemätön
3rd inessive polkupyöräilemässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative polkupyöräilemästä
illative polkupyöräilemään
adessive polkupyöräilemällä
abessive polkupyöräilemättä
instructive polkupyöräilemän polkupyöräiltämän
4th nominative polkupyöräileminen
partitive polkupyöräilemistä
5th2 polkupyöräilemäisillään