potensoitua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology 1[edit]

From potensoida +‎ -tua.

Verb[edit]

potensoitua

  1. This term needs a translation to English. Please help out and add a translation, then remove the text {{rfdef}}.
Conjugation[edit]
Inflection of potensoitua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. potensoidun en potensoidu 1st sing. olen potensoitunut en ole potensoitunut
2nd sing. potensoidut et potensoidu 2nd sing. olet potensoitunut et ole potensoitunut
3rd sing. potensoituu ei potensoidu 3rd sing. on potensoitunut ei ole potensoitunut
1st plur. potensoidumme emme potensoidu 1st plur. olemme potensoituneet emme ole potensoituneet
2nd plur. potensoidutte ette potensoidu 2nd plur. olette potensoituneet ette ole potensoituneet
3rd plur. potensoituvat eivät potensoidu 3rd plur. ovat potensoituneet eivät ole potensoituneet
passive potensoidutaan ei potensoiduta passive on potensoiduttu ei ole potensoiduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. potensoiduin en potensoitunut 1st sing. olin potensoitunut en ollut potensoitunut
2nd sing. potensoiduit et potensoitunut 2nd sing. olit potensoitunut et ollut potensoitunut
3rd sing. potensoitui ei potensoitunut 3rd sing. oli potensoitunut ei ollut potensoitunut
1st plur. potensoiduimme emme potensoituneet 1st plur. olimme potensoituneet emme olleet potensoituneet
2nd plur. potensoiduitte ette potensoituneet 2nd plur. olitte potensoituneet ette olleet potensoituneet
3rd plur. potensoituivat eivät potensoituneet 3rd plur. olivat potensoituneet eivät olleet potensoituneet
passive potensoiduttiin ei potensoiduttu passive oli potensoiduttu ei ollut potensoiduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. potensoituisin en potensoituisi 1st sing. olisin potensoitunut en olisi potensoitunut
2nd sing. potensoituisit et potensoituisi 2nd sing. olisit potensoitunut et olisi potensoitunut
3rd sing. potensoituisi ei potensoituisi 3rd sing. olisi potensoitunut ei olisi potensoitunut
1st plur. potensoituisimme emme potensoituisi 1st plur. olisimme potensoituneet emme olisi potensoituneet
2nd plur. potensoituisitte ette potensoituisi 2nd plur. olisitte potensoituneet ette olisi potensoituneet
3rd plur. potensoituisivat eivät potensoituisi 3rd plur. olisivat potensoituneet eivät olisi potensoituneet
passive potensoiduttaisiin ei potensoiduttaisi passive olisi potensoiduttu ei olisi potensoiduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. potensoidu älä potensoidu 2nd sing. ole potensoitunut älä ole potensoitunut
3rd sing. potensoitukoon älköön potensoituko 3rd sing. olkoon potensoitunut älköön olko potensoitunut
1st plur. potensoitukaamme älkäämme potensoituko 1st plur. olkaamme potensoituneet älkäämme olko potensoituneet
2nd plur. potensoitukaa älkää potensoituko 2nd plur. olkaa potensoituneet älkää olko potensoituneet
3rd plur. potensoitukoot älkööt potensoituko 3rd plur. olkoot potensoituneet älkööt olko potensoituneet
passive potensoiduttakoon älköön potensoiduttako passive olkoon potensoiduttu älköön olko potensoiduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. potensoitunen en potensoitune 1st sing. lienen potensoitunut en liene potensoitunut
2nd sing. potensoitunet et potensoitune 2nd sing. lienet potensoitunut et liene potensoitunut
3rd sing. potensoitunee ei potensoitune 3rd sing. lienee potensoitunut ei liene potensoitunut
1st plur. potensoitunemme emme potensoitune 1st plur. lienemme potensoituneet emme liene potensoituneet
2nd plur. potensoitunette ette potensoitune 2nd plur. lienette potensoituneet ette liene potensoituneet
3rd plur. potensoitunevat eivät potensoitune 3rd plur. lienevät potensoituneet eivät liene potensoituneet
passive potensoiduttaneen ei potensoiduttane passive lienee potensoiduttu ei liene potensoiduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st potensoitua present potensoituva potensoiduttava
long 1st2 potensoituakseen past potensoitunut potensoiduttu
2nd inessive1 potensoituessa potensoiduttaessa agent1, 3 potensoituma
instructive potensoituen negative potensoitumaton
3rd inessive potensoitumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative potensoitumasta
illative potensoitumaan
adessive potensoitumalla
abessive potensoitumatta
instructive potensoituman potensoiduttaman
4th nominative potensoituminen
partitive potensoitumista
5th2 potensoitumaisillaan

Etymology 2[edit]

Verb[edit]

potensoitua

  1. Past passive participle of potensoida in partitive singular.