puhdistua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

puhdistua

  1. (intransitive) To become clean.

Conjugation[edit]

Inflection of puhdistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. puhdistun en puhdistu 1st sing. olen puhdistunut en ole puhdistunut
2nd sing. puhdistut et puhdistu 2nd sing. olet puhdistunut et ole puhdistunut
3rd sing. puhdistuu ei puhdistu 3rd sing. on puhdistunut ei ole puhdistunut
1st plur. puhdistumme emme puhdistu 1st plur. olemme puhdistuneet emme ole puhdistuneet
2nd plur. puhdistutte ette puhdistu 2nd plur. olette puhdistuneet ette ole puhdistuneet
3rd plur. puhdistuvat eivät puhdistu 3rd plur. ovat puhdistuneet eivät ole puhdistuneet
passive puhdistutaan ei puhdistuta passive on puhdistuttu ei ole puhdistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. puhdistuin en puhdistunut 1st sing. olin puhdistunut en ollut puhdistunut
2nd sing. puhdistuit et puhdistunut 2nd sing. olit puhdistunut et ollut puhdistunut
3rd sing. puhdistui ei puhdistunut 3rd sing. oli puhdistunut ei ollut puhdistunut
1st plur. puhdistuimme emme puhdistuneet 1st plur. olimme puhdistuneet emme olleet puhdistuneet
2nd plur. puhdistuitte ette puhdistuneet 2nd plur. olitte puhdistuneet ette olleet puhdistuneet
3rd plur. puhdistuivat eivät puhdistuneet 3rd plur. olivat puhdistuneet eivät olleet puhdistuneet
passive puhdistuttiin ei puhdistuttu passive oli puhdistuttu ei ollut puhdistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. puhdistuisin en puhdistuisi 1st sing. olisin puhdistunut en olisi puhdistunut
2nd sing. puhdistuisit et puhdistuisi 2nd sing. olisit puhdistunut et olisi puhdistunut
3rd sing. puhdistuisi ei puhdistuisi 3rd sing. olisi puhdistunut ei olisi puhdistunut
1st plur. puhdistuisimme emme puhdistuisi 1st plur. olisimme puhdistuneet emme olisi puhdistuneet
2nd plur. puhdistuisitte ette puhdistuisi 2nd plur. olisitte puhdistuneet ette olisi puhdistuneet
3rd plur. puhdistuisivat eivät puhdistuisi 3rd plur. olisivat puhdistuneet eivät olisi puhdistuneet
passive puhdistuttaisiin ei puhdistuttaisi passive olisi puhdistuttu ei olisi puhdistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. puhdistu älä puhdistu 2nd sing. ole puhdistunut älä ole puhdistunut
3rd sing. puhdistukoon älköön puhdistuko 3rd sing. olkoon puhdistunut älköön olko puhdistunut
1st plur. puhdistukaamme älkäämme puhdistuko 1st plur. olkaamme puhdistuneet älkäämme olko puhdistuneet
2nd plur. puhdistukaa älkää puhdistuko 2nd plur. olkaa puhdistuneet älkää olko puhdistuneet
3rd plur. puhdistukoot älkööt puhdistuko 3rd plur. olkoot puhdistuneet älkööt olko puhdistuneet
passive puhdistuttakoon älköön puhdistuttako passive olkoon puhdistuttu älköön olko puhdistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. puhdistunen en puhdistune 1st sing. lienen puhdistunut en liene puhdistunut
2nd sing. puhdistunet et puhdistune 2nd sing. lienet puhdistunut et liene puhdistunut
3rd sing. puhdistunee ei puhdistune 3rd sing. lienee puhdistunut ei liene puhdistunut
1st plur. puhdistunemme emme puhdistune 1st plur. lienemme puhdistuneet emme liene puhdistuneet
2nd plur. puhdistunette ette puhdistune 2nd plur. lienette puhdistuneet ette liene puhdistuneet
3rd plur. puhdistunevat eivät puhdistune 3rd plur. lienevät puhdistuneet eivät liene puhdistuneet
passive puhdistuttaneen ei puhdistuttane passive lienee puhdistuttu ei liene puhdistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st puhdistua present puhdistuva puhdistuttava
long 1st2 puhdistuakseen past puhdistunut puhdistuttu
2nd inessive1 puhdistuessa puhdistuttaessa agent1, 3 puhdistuma
instructive puhdistuen negative puhdistumaton
3rd inessive puhdistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative puhdistumasta
illative puhdistumaan
adessive puhdistumalla
abessive puhdistumatta
instructive puhdistuman puhdistuttaman
4th nominative puhdistuminen
partitive puhdistumista
5th2 puhdistumaisillaan