rätkyttää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈrætkytːæːˣ/, [ˈræt̪kyt̪ːæː(ʔ)]
  • Hyphenation: rät‧kyt‧tää

Verb[edit]

rätkyttää

  1. to yap, to bark

Conjugation[edit]

Inflection of rätkyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rätkytän en rätkytä 1st sing. olen rätkyttänyt en ole rätkyttänyt
2nd sing. rätkytät et rätkytä 2nd sing. olet rätkyttänyt et ole rätkyttänyt
3rd sing. rätkyttää ei rätkytä 3rd sing. on rätkyttänyt ei ole rätkyttänyt
1st plur. rätkytämme emme rätkytä 1st plur. olemme rätkyttäneet emme ole rätkyttäneet
2nd plur. rätkytätte ette rätkytä 2nd plur. olette rätkyttäneet ette ole rätkyttäneet
3rd plur. rätkyttävät eivät rätkytä 3rd plur. ovat rätkyttäneet eivät ole rätkyttäneet
passive rätkytetään ei rätkytetä passive on rätkytetty ei ole rätkytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rätkytin en rätkyttänyt 1st sing. olin rätkyttänyt en ollut rätkyttänyt
2nd sing. rätkytit et rätkyttänyt 2nd sing. olit rätkyttänyt et ollut rätkyttänyt
3rd sing. rätkytti ei rätkyttänyt 3rd sing. oli rätkyttänyt ei ollut rätkyttänyt
1st plur. rätkytimme emme rätkyttäneet 1st plur. olimme rätkyttäneet emme olleet rätkyttäneet
2nd plur. rätkytitte ette rätkyttäneet 2nd plur. olitte rätkyttäneet ette olleet rätkyttäneet
3rd plur. rätkyttivät eivät rätkyttäneet 3rd plur. olivat rätkyttäneet eivät olleet rätkyttäneet
passive rätkytettiin ei rätkytetty passive oli rätkytetty ei ollut rätkytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rätkyttäisin en rätkyttäisi 1st sing. olisin rätkyttänyt en olisi rätkyttänyt
2nd sing. rätkyttäisit et rätkyttäisi 2nd sing. olisit rätkyttänyt et olisi rätkyttänyt
3rd sing. rätkyttäisi ei rätkyttäisi 3rd sing. olisi rätkyttänyt ei olisi rätkyttänyt
1st plur. rätkyttäisimme emme rätkyttäisi 1st plur. olisimme rätkyttäneet emme olisi rätkyttäneet
2nd plur. rätkyttäisitte ette rätkyttäisi 2nd plur. olisitte rätkyttäneet ette olisi rätkyttäneet
3rd plur. rätkyttäisivät eivät rätkyttäisi 3rd plur. olisivat rätkyttäneet eivät olisi rätkyttäneet
passive rätkytettäisiin ei rätkytettäisi passive olisi rätkytetty ei olisi rätkytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. rätkytä älä rätkytä 2nd sing. ole rätkyttänyt älä ole rätkyttänyt
3rd sing. rätkyttäköön älköön rätkyttäkö 3rd sing. olkoon rätkyttänyt älköön olko rätkyttänyt
1st plur. rätkyttäkäämme älkäämme rätkyttäkö 1st plur. olkaamme rätkyttäneet älkäämme olko rätkyttäneet
2nd plur. rätkyttäkää älkää rätkyttäkö 2nd plur. olkaa rätkyttäneet älkää olko rätkyttäneet
3rd plur. rätkyttäkööt älkööt rätkyttäkö 3rd plur. olkoot rätkyttäneet älkööt olko rätkyttäneet
passive rätkytettäköön älköön rätkytettäkö passive olkoon rätkytetty älköön olko rätkytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rätkyttänen en rätkyttäne 1st sing. lienen rätkyttänyt en liene rätkyttänyt
2nd sing. rätkyttänet et rätkyttäne 2nd sing. lienet rätkyttänyt et liene rätkyttänyt
3rd sing. rätkyttänee ei rätkyttäne 3rd sing. lienee rätkyttänyt ei liene rätkyttänyt
1st plur. rätkyttänemme emme rätkyttäne 1st plur. lienemme rätkyttäneet emme liene rätkyttäneet
2nd plur. rätkyttänette ette rätkyttäne 2nd plur. lienette rätkyttäneet ette liene rätkyttäneet
3rd plur. rätkyttänevät eivät rätkyttäne 3rd plur. lienevät rätkyttäneet eivät liene rätkyttäneet
passive rätkytettäneen ei rätkytettäne passive lienee rätkytetty ei liene rätkytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st rätkyttää present rätkyttävä rätkytettävä
long 1st2 rätkyttääkseen past rätkyttänyt rätkytetty
2nd inessive1 rätkyttäessä rätkytettäessä agent1, 3 rätkyttämä
instructive rätkyttäen negative rätkyttämätön
3rd inessive rätkyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative rätkyttämästä
illative rätkyttämään
adessive rätkyttämällä
abessive rätkyttämättä
instructive rätkyttämän rätkytettämän
4th nominative rätkyttäminen
partitive rätkyttämistä
5th2 rätkyttämäisillään