säikähdyttää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

säikähtää +‎ -yttää

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈsæi̯kæhdytːæːˣ/, [ˈs̠æi̯kæhˌdyt̪ːæː(ʔ)]
  • Hyphenation: säi‧käh‧dyt‧tää

Verb[edit]

säikähdyttää

  1. Synonym of säikäyttää

Conjugation[edit]

Inflection of säikähdyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. säikähdytän en säikähdytä 1st sing. olen säikähdyttänyt en ole säikähdyttänyt
2nd sing. säikähdytät et säikähdytä 2nd sing. olet säikähdyttänyt et ole säikähdyttänyt
3rd sing. säikähdyttää ei säikähdytä 3rd sing. on säikähdyttänyt ei ole säikähdyttänyt
1st plur. säikähdytämme emme säikähdytä 1st plur. olemme säikähdyttäneet emme ole säikähdyttäneet
2nd plur. säikähdytätte ette säikähdytä 2nd plur. olette säikähdyttäneet ette ole säikähdyttäneet
3rd plur. säikähdyttävät eivät säikähdytä 3rd plur. ovat säikähdyttäneet eivät ole säikähdyttäneet
passive säikähdytetään ei säikähdytetä passive on säikähdytetty ei ole säikähdytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. säikähdytin en säikähdyttänyt 1st sing. olin säikähdyttänyt en ollut säikähdyttänyt
2nd sing. säikähdytit et säikähdyttänyt 2nd sing. olit säikähdyttänyt et ollut säikähdyttänyt
3rd sing. säikähdytti ei säikähdyttänyt 3rd sing. oli säikähdyttänyt ei ollut säikähdyttänyt
1st plur. säikähdytimme emme säikähdyttäneet 1st plur. olimme säikähdyttäneet emme olleet säikähdyttäneet
2nd plur. säikähdytitte ette säikähdyttäneet 2nd plur. olitte säikähdyttäneet ette olleet säikähdyttäneet
3rd plur. säikähdyttivät eivät säikähdyttäneet 3rd plur. olivat säikähdyttäneet eivät olleet säikähdyttäneet
passive säikähdytettiin ei säikähdytetty passive oli säikähdytetty ei ollut säikähdytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. säikähdyttäisin en säikähdyttäisi 1st sing. olisin säikähdyttänyt en olisi säikähdyttänyt
2nd sing. säikähdyttäisit et säikähdyttäisi 2nd sing. olisit säikähdyttänyt et olisi säikähdyttänyt
3rd sing. säikähdyttäisi ei säikähdyttäisi 3rd sing. olisi säikähdyttänyt ei olisi säikähdyttänyt
1st plur. säikähdyttäisimme emme säikähdyttäisi 1st plur. olisimme säikähdyttäneet emme olisi säikähdyttäneet
2nd plur. säikähdyttäisitte ette säikähdyttäisi 2nd plur. olisitte säikähdyttäneet ette olisi säikähdyttäneet
3rd plur. säikähdyttäisivät eivät säikähdyttäisi 3rd plur. olisivat säikähdyttäneet eivät olisi säikähdyttäneet
passive säikähdytettäisiin ei säikähdytettäisi passive olisi säikähdytetty ei olisi säikähdytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. säikähdytä älä säikähdytä 2nd sing. ole säikähdyttänyt älä ole säikähdyttänyt
3rd sing. säikähdyttäköön älköön säikähdyttäkö 3rd sing. olkoon säikähdyttänyt älköön olko säikähdyttänyt
1st plur. säikähdyttäkäämme älkäämme säikähdyttäkö 1st plur. olkaamme säikähdyttäneet älkäämme olko säikähdyttäneet
2nd plur. säikähdyttäkää älkää säikähdyttäkö 2nd plur. olkaa säikähdyttäneet älkää olko säikähdyttäneet
3rd plur. säikähdyttäkööt älkööt säikähdyttäkö 3rd plur. olkoot säikähdyttäneet älkööt olko säikähdyttäneet
passive säikähdytettäköön älköön säikähdytettäkö passive olkoon säikähdytetty älköön olko säikähdytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. säikähdyttänen en säikähdyttäne 1st sing. lienen säikähdyttänyt en liene säikähdyttänyt
2nd sing. säikähdyttänet et säikähdyttäne 2nd sing. lienet säikähdyttänyt et liene säikähdyttänyt
3rd sing. säikähdyttänee ei säikähdyttäne 3rd sing. lienee säikähdyttänyt ei liene säikähdyttänyt
1st plur. säikähdyttänemme emme säikähdyttäne 1st plur. lienemme säikähdyttäneet emme liene säikähdyttäneet
2nd plur. säikähdyttänette ette säikähdyttäne 2nd plur. lienette säikähdyttäneet ette liene säikähdyttäneet
3rd plur. säikähdyttänevät eivät säikähdyttäne 3rd plur. lienevät säikähdyttäneet eivät liene säikähdyttäneet
passive säikähdytettäneen ei säikähdytettäne passive lienee säikähdytetty ei liene säikähdytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st säikähdyttää present säikähdyttävä säikähdytettävä
long 1st2 säikähdyttääkseen past säikähdyttänyt säikähdytetty
2nd inessive1 säikähdyttäessä säikähdytettäessä agent1, 3 säikähdyttämä
instructive säikähdyttäen negative säikähdyttämätön
3rd inessive säikähdyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative säikähdyttämästä
illative säikähdyttämään
adessive säikähdyttämällä
abessive säikähdyttämättä
instructive säikähdyttämän säikähdytettämän
4th nominative säikähdyttäminen
partitive säikähdyttämistä
5th2 säikähdyttämäisillään