skaalautua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

skaalautua

  1. (intransitive) To become scaled.

Conjugation[edit]

Inflection of skaalautua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. skaalaudun en skaalaudu 1st sing. olen skaalautunut en ole skaalautunut
2nd sing. skaalaudut et skaalaudu 2nd sing. olet skaalautunut et ole skaalautunut
3rd sing. skaalautuu ei skaalaudu 3rd sing. on skaalautunut ei ole skaalautunut
1st plur. skaalaudumme emme skaalaudu 1st plur. olemme skaalautuneet emme ole skaalautuneet
2nd plur. skaalaudutte ette skaalaudu 2nd plur. olette skaalautuneet ette ole skaalautuneet
3rd plur. skaalautuvat eivät skaalaudu 3rd plur. ovat skaalautuneet eivät ole skaalautuneet
passive skaalaudutaan ei skaalauduta passive on skaalauduttu ei ole skaalauduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. skaalauduin en skaalautunut 1st sing. olin skaalautunut en ollut skaalautunut
2nd sing. skaalauduit et skaalautunut 2nd sing. olit skaalautunut et ollut skaalautunut
3rd sing. skaalautui ei skaalautunut 3rd sing. oli skaalautunut ei ollut skaalautunut
1st plur. skaalauduimme emme skaalautuneet 1st plur. olimme skaalautuneet emme olleet skaalautuneet
2nd plur. skaalauduitte ette skaalautuneet 2nd plur. olitte skaalautuneet ette olleet skaalautuneet
3rd plur. skaalautuivat eivät skaalautuneet 3rd plur. olivat skaalautuneet eivät olleet skaalautuneet
passive skaalauduttiin ei skaalauduttu passive oli skaalauduttu ei ollut skaalauduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. skaalautuisin en skaalautuisi 1st sing. olisin skaalautunut en olisi skaalautunut
2nd sing. skaalautuisit et skaalautuisi 2nd sing. olisit skaalautunut et olisi skaalautunut
3rd sing. skaalautuisi ei skaalautuisi 3rd sing. olisi skaalautunut ei olisi skaalautunut
1st plur. skaalautuisimme emme skaalautuisi 1st plur. olisimme skaalautuneet emme olisi skaalautuneet
2nd plur. skaalautuisitte ette skaalautuisi 2nd plur. olisitte skaalautuneet ette olisi skaalautuneet
3rd plur. skaalautuisivat eivät skaalautuisi 3rd plur. olisivat skaalautuneet eivät olisi skaalautuneet
passive skaalauduttaisiin ei skaalauduttaisi passive olisi skaalauduttu ei olisi skaalauduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. skaalaudu älä skaalaudu 2nd sing. ole skaalautunut älä ole skaalautunut
3rd sing. skaalautukoon älköön skaalautuko 3rd sing. olkoon skaalautunut älköön olko skaalautunut
1st plur. skaalautukaamme älkäämme skaalautuko 1st plur. olkaamme skaalautuneet älkäämme olko skaalautuneet
2nd plur. skaalautukaa älkää skaalautuko 2nd plur. olkaa skaalautuneet älkää olko skaalautuneet
3rd plur. skaalautukoot älkööt skaalautuko 3rd plur. olkoot skaalautuneet älkööt olko skaalautuneet
passive skaalauduttakoon älköön skaalauduttako passive olkoon skaalauduttu älköön olko skaalauduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. skaalautunen en skaalautune 1st sing. lienen skaalautunut en liene skaalautunut
2nd sing. skaalautunet et skaalautune 2nd sing. lienet skaalautunut et liene skaalautunut
3rd sing. skaalautunee ei skaalautune 3rd sing. lienee skaalautunut ei liene skaalautunut
1st plur. skaalautunemme emme skaalautune 1st plur. lienemme skaalautuneet emme liene skaalautuneet
2nd plur. skaalautunette ette skaalautune 2nd plur. lienette skaalautuneet ette liene skaalautuneet
3rd plur. skaalautunevat eivät skaalautune 3rd plur. lienevät skaalautuneet eivät liene skaalautuneet
passive skaalauduttaneen ei skaalauduttane passive lienee skaalauduttu ei liene skaalauduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st skaalautua present skaalautuva skaalauduttava
long 1st2 skaalautuakseen past skaalautunut skaalauduttu
2nd inessive1 skaalautuessa skaalauduttaessa agent1, 3 skaalautuma
instructive skaalautuen negative skaalautumaton
3rd inessive skaalautumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative skaalautumasta
illative skaalautumaan
adessive skaalautumalla
abessive skaalautumatta
instructive skaalautuman skaalauduttaman
4th nominative skaalautuminen
partitive skaalautumista
5th2 skaalautumaisillaan