skuutata

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

< skuutti (sheet -rope used to trim a sail)

Verb[edit]

skuutata

  1. (transitive, nautical) to sheet (to trim a sail using a sheet)

Conjugation[edit]

Inflection of skuutata (Kotus type 73/salata, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. skuuttaan en skuuttaa 1st sing. olen skuutannut en ole skuutannut
2nd sing. skuuttaat et skuuttaa 2nd sing. olet skuutannut et ole skuutannut
3rd sing. skuuttaa ei skuuttaa 3rd sing. on skuutannut ei ole skuutannut
1st plur. skuuttaamme emme skuuttaa 1st plur. olemme skuutanneet emme ole skuutanneet
2nd plur. skuuttaatte ette skuuttaa 2nd plur. olette skuutanneet ette ole skuutanneet
3rd plur. skuuttaavat eivät skuuttaa 3rd plur. ovat skuutanneet eivät ole skuutanneet
passive skuutataan ei skuutata passive on skuutattu ei ole skuutattu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. skuuttasin en skuutannut 1st sing. olin skuutannut en ollut skuutannut
2nd sing. skuuttasit et skuutannut 2nd sing. olit skuutannut et ollut skuutannut
3rd sing. skuuttasi ei skuutannut 3rd sing. oli skuutannut ei ollut skuutannut
1st plur. skuuttasimme emme skuutanneet 1st plur. olimme skuutanneet emme olleet skuutanneet
2nd plur. skuuttasitte ette skuutanneet 2nd plur. olitte skuutanneet ette olleet skuutanneet
3rd plur. skuuttasivat eivät skuutanneet 3rd plur. olivat skuutanneet eivät olleet skuutanneet
passive skuutattiin ei skuutattu passive oli skuutattu ei ollut skuutattu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. skuuttaisin en skuuttaisi 1st sing. olisin skuutannut en olisi skuutannut
2nd sing. skuuttaisit et skuuttaisi 2nd sing. olisit skuutannut et olisi skuutannut
3rd sing. skuuttaisi ei skuuttaisi 3rd sing. olisi skuutannut ei olisi skuutannut
1st plur. skuuttaisimme emme skuuttaisi 1st plur. olisimme skuutanneet emme olisi skuutanneet
2nd plur. skuuttaisitte ette skuuttaisi 2nd plur. olisitte skuutanneet ette olisi skuutanneet
3rd plur. skuuttaisivat eivät skuuttaisi 3rd plur. olisivat skuutanneet eivät olisi skuutanneet
passive skuutattaisiin ei skuutattaisi passive olisi skuutattu ei olisi skuutattu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. skuuttaa älä skuuttaa 2nd sing. ole skuutannut älä ole skuutannut
3rd sing. skuutatkoon älköön skuutatko 3rd sing. olkoon skuutannut älköön olko skuutannut
1st plur. skuutatkaamme älkäämme skuutatko 1st plur. olkaamme skuutanneet älkäämme olko skuutanneet
2nd plur. skuutatkaa älkää skuutatko 2nd plur. olkaa skuutanneet älkää olko skuutanneet
3rd plur. skuutatkoot älkööt skuutatko 3rd plur. olkoot skuutanneet älkööt olko skuutanneet
passive skuutattakoon älköön skuutattako passive olkoon skuutattu älköön olko skuutattu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. skuutannen en skuutanne 1st sing. lienen skuutannut en liene skuutannut
2nd sing. skuutannet et skuutanne 2nd sing. lienet skuutannut et liene skuutannut
3rd sing. skuutannee ei skuutanne 3rd sing. lienee skuutannut ei liene skuutannut
1st plur. skuutannemme emme skuutanne 1st plur. lienemme skuutanneet emme liene skuutanneet
2nd plur. skuutannette ette skuutanne 2nd plur. lienette skuutanneet ette liene skuutanneet
3rd plur. skuutannevat eivät skuutanne 3rd plur. lienevät skuutanneet eivät liene skuutanneet
passive skuutattaneen ei skuutattane passive lienee skuutattu ei liene skuutattu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st skuutata present skuuttaava skuutattava
long 1st2 skuutatakseen past skuutannut skuutattu
2nd inessive1 skuutatessa skuutattaessa agent1, 3 skuuttaama
instructive skuutaten negative skuuttaamaton
3rd inessive skuuttaamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative skuuttaamasta
illative skuuttaamaan
adessive skuuttaamalla
abessive skuuttaamatta
instructive skuuttaaman skuutattaman
4th nominative skuuttaaminen
partitive skuuttaamista
5th2 skuuttaamaisillaan

Synonyms[edit]