sujuvoittaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

sujuva +‎ -ttaa

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈsujuʋoi̯tːɑːˣ/, [ˈs̠ujuˌʋo̞i̯t̪ːɑː(ʔ)]
  • Hyphenation: su‧ju‧voit‧taa

Verb[edit]

sujuvoittaa

  1. (transitive) to make fluent or more fluent, make smooth or smoother (to make have no difficulty)

Conjugation[edit]

Inflection of sujuvoittaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sujuvoitan en sujuvoita 1st sing. olen sujuvoittanut en ole sujuvoittanut
2nd sing. sujuvoitat et sujuvoita 2nd sing. olet sujuvoittanut et ole sujuvoittanut
3rd sing. sujuvoittaa ei sujuvoita 3rd sing. on sujuvoittanut ei ole sujuvoittanut
1st plur. sujuvoitamme emme sujuvoita 1st plur. olemme sujuvoittaneet emme ole sujuvoittaneet
2nd plur. sujuvoitatte ette sujuvoita 2nd plur. olette sujuvoittaneet ette ole sujuvoittaneet
3rd plur. sujuvoittavat eivät sujuvoita 3rd plur. ovat sujuvoittaneet eivät ole sujuvoittaneet
passive sujuvoitetaan ei sujuvoiteta passive on sujuvoitettu ei ole sujuvoitettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sujuvoitin en sujuvoittanut 1st sing. olin sujuvoittanut en ollut sujuvoittanut
2nd sing. sujuvoitit et sujuvoittanut 2nd sing. olit sujuvoittanut et ollut sujuvoittanut
3rd sing. sujuvoitti ei sujuvoittanut 3rd sing. oli sujuvoittanut ei ollut sujuvoittanut
1st plur. sujuvoitimme emme sujuvoittaneet 1st plur. olimme sujuvoittaneet emme olleet sujuvoittaneet
2nd plur. sujuvoititte ette sujuvoittaneet 2nd plur. olitte sujuvoittaneet ette olleet sujuvoittaneet
3rd plur. sujuvoittivat eivät sujuvoittaneet 3rd plur. olivat sujuvoittaneet eivät olleet sujuvoittaneet
passive sujuvoitettiin ei sujuvoitettu passive oli sujuvoitettu ei ollut sujuvoitettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sujuvoittaisin en sujuvoittaisi 1st sing. olisin sujuvoittanut en olisi sujuvoittanut
2nd sing. sujuvoittaisit et sujuvoittaisi 2nd sing. olisit sujuvoittanut et olisi sujuvoittanut
3rd sing. sujuvoittaisi ei sujuvoittaisi 3rd sing. olisi sujuvoittanut ei olisi sujuvoittanut
1st plur. sujuvoittaisimme emme sujuvoittaisi 1st plur. olisimme sujuvoittaneet emme olisi sujuvoittaneet
2nd plur. sujuvoittaisitte ette sujuvoittaisi 2nd plur. olisitte sujuvoittaneet ette olisi sujuvoittaneet
3rd plur. sujuvoittaisivat eivät sujuvoittaisi 3rd plur. olisivat sujuvoittaneet eivät olisi sujuvoittaneet
passive sujuvoitettaisiin ei sujuvoitettaisi passive olisi sujuvoitettu ei olisi sujuvoitettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. sujuvoita älä sujuvoita 2nd sing. ole sujuvoittanut älä ole sujuvoittanut
3rd sing. sujuvoittakoon älköön sujuvoittako 3rd sing. olkoon sujuvoittanut älköön olko sujuvoittanut
1st plur. sujuvoittakaamme älkäämme sujuvoittako 1st plur. olkaamme sujuvoittaneet älkäämme olko sujuvoittaneet
2nd plur. sujuvoittakaa älkää sujuvoittako 2nd plur. olkaa sujuvoittaneet älkää olko sujuvoittaneet
3rd plur. sujuvoittakoot älkööt sujuvoittako 3rd plur. olkoot sujuvoittaneet älkööt olko sujuvoittaneet
passive sujuvoitettakoon älköön sujuvoitettako passive olkoon sujuvoitettu älköön olko sujuvoitettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sujuvoittanen en sujuvoittane 1st sing. lienen sujuvoittanut en liene sujuvoittanut
2nd sing. sujuvoittanet et sujuvoittane 2nd sing. lienet sujuvoittanut et liene sujuvoittanut
3rd sing. sujuvoittanee ei sujuvoittane 3rd sing. lienee sujuvoittanut ei liene sujuvoittanut
1st plur. sujuvoittanemme emme sujuvoittane 1st plur. lienemme sujuvoittaneet emme liene sujuvoittaneet
2nd plur. sujuvoittanette ette sujuvoittane 2nd plur. lienette sujuvoittaneet ette liene sujuvoittaneet
3rd plur. sujuvoittanevat eivät sujuvoittane 3rd plur. lienevät sujuvoittaneet eivät liene sujuvoittaneet
passive sujuvoitettaneen ei sujuvoitettane passive lienee sujuvoitettu ei liene sujuvoitettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st sujuvoittaa present sujuvoittava sujuvoitettava
long 1st2 sujuvoittaakseen past sujuvoittanut sujuvoitettu
2nd inessive1 sujuvoittaessa sujuvoitettaessa agent1, 3 sujuvoittama
instructive sujuvoittaen negative sujuvoittamaton
3rd inessive sujuvoittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative sujuvoittamasta
illative sujuvoittamaan
adessive sujuvoittamalla
abessive sujuvoittamatta
instructive sujuvoittaman sujuvoitettaman
4th nominative sujuvoittaminen
partitive sujuvoittamista
5th2 sujuvoittamaisillaan