suomettaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈsuo̯metːɑːˣ/, [ˈs̠uo̞̯me̞t̪ːɑː(ʔ)]
  • Hyphenation: suo‧met‧taa

Verb[edit]

suomettaa

  1. (transitive) to Finlandize

Conjugation[edit]

Inflection of suomettaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suometan en suometa 1st sing. olen suomettanut en ole suomettanut
2nd sing. suometat et suometa 2nd sing. olet suomettanut et ole suomettanut
3rd sing. suomettaa ei suometa 3rd sing. on suomettanut ei ole suomettanut
1st plur. suometamme emme suometa 1st plur. olemme suomettaneet emme ole suomettaneet
2nd plur. suometatte ette suometa 2nd plur. olette suomettaneet ette ole suomettaneet
3rd plur. suomettavat eivät suometa 3rd plur. ovat suomettaneet eivät ole suomettaneet
passive suometetaan ei suometeta passive on suometettu ei ole suometettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suometin en suomettanut 1st sing. olin suomettanut en ollut suomettanut
2nd sing. suometit et suomettanut 2nd sing. olit suomettanut et ollut suomettanut
3rd sing. suometti ei suomettanut 3rd sing. oli suomettanut ei ollut suomettanut
1st plur. suometimme emme suomettaneet 1st plur. olimme suomettaneet emme olleet suomettaneet
2nd plur. suometitte ette suomettaneet 2nd plur. olitte suomettaneet ette olleet suomettaneet
3rd plur. suomettivat eivät suomettaneet 3rd plur. olivat suomettaneet eivät olleet suomettaneet
passive suometettiin ei suometettu passive oli suometettu ei ollut suometettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suomettaisin en suomettaisi 1st sing. olisin suomettanut en olisi suomettanut
2nd sing. suomettaisit et suomettaisi 2nd sing. olisit suomettanut et olisi suomettanut
3rd sing. suomettaisi ei suomettaisi 3rd sing. olisi suomettanut ei olisi suomettanut
1st plur. suomettaisimme emme suomettaisi 1st plur. olisimme suomettaneet emme olisi suomettaneet
2nd plur. suomettaisitte ette suomettaisi 2nd plur. olisitte suomettaneet ette olisi suomettaneet
3rd plur. suomettaisivat eivät suomettaisi 3rd plur. olisivat suomettaneet eivät olisi suomettaneet
passive suometettaisiin ei suometettaisi passive olisi suometettu ei olisi suometettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. suometa älä suometa 2nd sing. ole suomettanut älä ole suomettanut
3rd sing. suomettakoon älköön suomettako 3rd sing. olkoon suomettanut älköön olko suomettanut
1st plur. suomettakaamme älkäämme suomettako 1st plur. olkaamme suomettaneet älkäämme olko suomettaneet
2nd plur. suomettakaa älkää suomettako 2nd plur. olkaa suomettaneet älkää olko suomettaneet
3rd plur. suomettakoot älkööt suomettako 3rd plur. olkoot suomettaneet älkööt olko suomettaneet
passive suometettakoon älköön suometettako passive olkoon suometettu älköön olko suometettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suomettanen en suomettane 1st sing. lienen suomettanut en liene suomettanut
2nd sing. suomettanet et suomettane 2nd sing. lienet suomettanut et liene suomettanut
3rd sing. suomettanee ei suomettane 3rd sing. lienee suomettanut ei liene suomettanut
1st plur. suomettanemme emme suomettane 1st plur. lienemme suomettaneet emme liene suomettaneet
2nd plur. suomettanette ette suomettane 2nd plur. lienette suomettaneet ette liene suomettaneet
3rd plur. suomettanevat eivät suomettane 3rd plur. lienevät suomettaneet eivät liene suomettaneet
passive suometettaneen ei suometettane passive lienee suometettu ei liene suometettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st suomettaa present suomettava suometettava
long 1st2 suomettaakseen past suomettanut suometettu
2nd inessive1 suomettaessa suometettaessa agent1, 3 suomettama
instructive suomettaen negative suomettamaton
3rd inessive suomettamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative suomettamasta
illative suomettamaan
adessive suomettamalla
abessive suomettamatta
instructive suomettaman suometettaman
4th nominative suomettaminen
partitive suomettamista
5th2 suomettamaisillaan