Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search



From, from suosia ‎(to prefer)



  1. to recommend


Inflection of suosittaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suositan en suosita 1st sing. olen suosittanut en ole suosittanut
2nd sing. suositat et suosita 2nd sing. olet suosittanut et ole suosittanut
3rd sing. suosittaa ei suosita 3rd sing. on suosittanut ei ole suosittanut
1st plur. suositamme emme suosita 1st plur. olemme suosittaneet emme ole suosittaneet
2nd plur. suositatte ette suosita 2nd plur. olette suosittaneet ette ole suosittaneet
3rd plur. suosittavat eivät suosita 3rd plur. ovat suosittaneet eivät ole suosittaneet
passive suositetaan ei suositeta passive on suositettu ei ole suositettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suositin en suosittanut 1st sing. olin suosittanut en ollut suosittanut
2nd sing. suositit et suosittanut 2nd sing. olit suosittanut et ollut suosittanut
3rd sing. suositti ei suosittanut 3rd sing. oli suosittanut ei ollut suosittanut
1st plur. suositimme emme suosittaneet 1st plur. olimme suosittaneet emme olleet suosittaneet
2nd plur. suosititte ette suosittaneet 2nd plur. olitte suosittaneet ette olleet suosittaneet
3rd plur. suosittivat eivät suosittaneet 3rd plur. olivat suosittaneet eivät olleet suosittaneet
passive suositettiin ei suositettu passive oli suositettu ei ollut suositettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suosittaisin en suosittaisi 1st sing. olisin suosittanut en olisi suosittanut
2nd sing. suosittaisit et suosittaisi 2nd sing. olisit suosittanut et olisi suosittanut
3rd sing. suosittaisi ei suosittaisi 3rd sing. olisi suosittanut ei olisi suosittanut
1st plur. suosittaisimme emme suosittaisi 1st plur. olisimme suosittaneet emme olisi suosittaneet
2nd plur. suosittaisitte ette suosittaisi 2nd plur. olisitte suosittaneet ette olisi suosittaneet
3rd plur. suosittaisivat eivät suosittaisi 3rd plur. olisivat suosittaneet eivät olisi suosittaneet
passive suositettaisiin ei suositettaisi passive olisi suositettu ei olisi suositettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. suosita älä suosita 2nd sing. ole suosittanut älä ole suosittanut
3rd sing. suosittakoon älköön suosittako 3rd sing. olkoon suosittanut älköön olko suosittanut
1st plur. suosittakaamme älkäämme suosittako 1st plur. olkaamme suosittaneet älkäämme olko suosittaneet
2nd plur. suosittakaa älkää suosittako 2nd plur. olkaa suosittaneet älkää olko suosittaneet
3rd plur. suosittakoot älkööt suosittako 3rd plur. olkoot suosittaneet älkööt olko suosittaneet
passive suositettakoon älköön suositettako passive olkoon suositettu älköön olko suositettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suosittanen en suosittane 1st sing. lienen suosittanut en liene suosittanut
2nd sing. suosittanet et suosittane 2nd sing. lienet suosittanut et liene suosittanut
3rd sing. suosittanee ei suosittane 3rd sing. lienee suosittanut ei liene suosittanut
1st plur. suosittanemme emme suosittane 1st plur. lienemme suosittaneet emme liene suosittaneet
2nd plur. suosittanette ette suosittane 2nd plur. lienette suosittaneet ette liene suosittaneet
3rd plur. suosittanevat eivät suosittane 3rd plur. lienevät suosittaneet eivät liene suosittaneet
passive suositettaneen ei suositettane passive lienee suositettu ei liene suositettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st suosittaa present suosittava suositettava
long 1st2 suosittaakseen past suosittanut suositettu
2nd inessive1 suosittaessa suositettaessa agent1, 3 suosittama
instructive suosittaen negative suosittamaton
3rd inessive suosittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative suosittamasta
illative suosittamaan
adessive suosittamalla
abessive suosittamatta
instructive suosittaman suositettaman
4th nominative suosittaminen
partitive suosittamista
5th2 suosittamaisillaan

Usage notes[edit]

This term is almost synonymous to its frequentative form suositella which also translates as "to recommend" into English. Suosittaa is considered more technical and authoritative of the two.

Derived terms[edit]


Related terms[edit]