sytkyttää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈsytkytːæːˣ/, [ˈs̠yt̪kyt̪ːæː(ʔ)]
  • Hyphenation: syt‧kyt‧tää

Verb[edit]

sytkyttää

  1. (intransitive) to chug (make dull and somewhat sharp explosive sounds)

Conjugation[edit]

Inflection of sytkyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sytkytän en sytkytä 1st sing. olen sytkyttänyt en ole sytkyttänyt
2nd sing. sytkytät et sytkytä 2nd sing. olet sytkyttänyt et ole sytkyttänyt
3rd sing. sytkyttää ei sytkytä 3rd sing. on sytkyttänyt ei ole sytkyttänyt
1st plur. sytkytämme emme sytkytä 1st plur. olemme sytkyttäneet emme ole sytkyttäneet
2nd plur. sytkytätte ette sytkytä 2nd plur. olette sytkyttäneet ette ole sytkyttäneet
3rd plur. sytkyttävät eivät sytkytä 3rd plur. ovat sytkyttäneet eivät ole sytkyttäneet
passive sytkytetään ei sytkytetä passive on sytkytetty ei ole sytkytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sytkytin en sytkyttänyt 1st sing. olin sytkyttänyt en ollut sytkyttänyt
2nd sing. sytkytit et sytkyttänyt 2nd sing. olit sytkyttänyt et ollut sytkyttänyt
3rd sing. sytkytti ei sytkyttänyt 3rd sing. oli sytkyttänyt ei ollut sytkyttänyt
1st plur. sytkytimme emme sytkyttäneet 1st plur. olimme sytkyttäneet emme olleet sytkyttäneet
2nd plur. sytkytitte ette sytkyttäneet 2nd plur. olitte sytkyttäneet ette olleet sytkyttäneet
3rd plur. sytkyttivät eivät sytkyttäneet 3rd plur. olivat sytkyttäneet eivät olleet sytkyttäneet
passive sytkytettiin ei sytkytetty passive oli sytkytetty ei ollut sytkytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sytkyttäisin en sytkyttäisi 1st sing. olisin sytkyttänyt en olisi sytkyttänyt
2nd sing. sytkyttäisit et sytkyttäisi 2nd sing. olisit sytkyttänyt et olisi sytkyttänyt
3rd sing. sytkyttäisi ei sytkyttäisi 3rd sing. olisi sytkyttänyt ei olisi sytkyttänyt
1st plur. sytkyttäisimme emme sytkyttäisi 1st plur. olisimme sytkyttäneet emme olisi sytkyttäneet
2nd plur. sytkyttäisitte ette sytkyttäisi 2nd plur. olisitte sytkyttäneet ette olisi sytkyttäneet
3rd plur. sytkyttäisivät eivät sytkyttäisi 3rd plur. olisivat sytkyttäneet eivät olisi sytkyttäneet
passive sytkytettäisiin ei sytkytettäisi passive olisi sytkytetty ei olisi sytkytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. sytkytä älä sytkytä 2nd sing. ole sytkyttänyt älä ole sytkyttänyt
3rd sing. sytkyttäköön älköön sytkyttäkö 3rd sing. olkoon sytkyttänyt älköön olko sytkyttänyt
1st plur. sytkyttäkäämme älkäämme sytkyttäkö 1st plur. olkaamme sytkyttäneet älkäämme olko sytkyttäneet
2nd plur. sytkyttäkää älkää sytkyttäkö 2nd plur. olkaa sytkyttäneet älkää olko sytkyttäneet
3rd plur. sytkyttäkööt älkööt sytkyttäkö 3rd plur. olkoot sytkyttäneet älkööt olko sytkyttäneet
passive sytkytettäköön älköön sytkytettäkö passive olkoon sytkytetty älköön olko sytkytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sytkyttänen en sytkyttäne 1st sing. lienen sytkyttänyt en liene sytkyttänyt
2nd sing. sytkyttänet et sytkyttäne 2nd sing. lienet sytkyttänyt et liene sytkyttänyt
3rd sing. sytkyttänee ei sytkyttäne 3rd sing. lienee sytkyttänyt ei liene sytkyttänyt
1st plur. sytkyttänemme emme sytkyttäne 1st plur. lienemme sytkyttäneet emme liene sytkyttäneet
2nd plur. sytkyttänette ette sytkyttäne 2nd plur. lienette sytkyttäneet ette liene sytkyttäneet
3rd plur. sytkyttänevät eivät sytkyttäne 3rd plur. lienevät sytkyttäneet eivät liene sytkyttäneet
passive sytkytettäneen ei sytkytettäne passive lienee sytkytetty ei liene sytkytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st sytkyttää present sytkyttävä sytkytettävä
long 1st2 sytkyttääkseen past sytkyttänyt sytkytetty
2nd inessive1 sytkyttäessä sytkytettäessä agent1, 3 sytkyttämä
instructive sytkyttäen negative sytkyttämätön
3rd inessive sytkyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative sytkyttämästä
illative sytkyttämään
adessive sytkyttämällä
abessive sytkyttämättä
instructive sytkyttämän sytkytettämän
4th nominative sytkyttäminen
partitive sytkyttämistä
5th2 sytkyttämäisillään