tasapainoilla

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

tasapaino (balance) >

Verb[edit]

tasapainoilla

  1. (intransitive) To balance oneself.

Conjugation[edit]

Inflection of tasapainoilla (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tasapainoilen en tasapainoileˣ 1st sing. olen tasapainoillut en oleˣ tasapainoillut
2nd sing. tasapainoilet et tasapainoileˣ 2nd sing. olet tasapainoillut et oleˣ tasapainoillut
3rd sing. tasapainoilee ei tasapainoileˣ 3rd sing. on tasapainoillut ei oleˣ tasapainoillut
1st plur. tasapainoilemme emme tasapainoileˣ 1st plur. olemme tasapainoilleet emme oleˣ tasapainoilleet
2nd plur. tasapainoilette ette tasapainoileˣ 2nd plur. olette tasapainoilleet ette oleˣ tasapainoilleet
3rd plur. tasapainoilevat eivät tasapainoileˣ 3rd plur. ovat tasapainoilleet eivät oleˣ tasapainoilleet
passive tasapainoillaan ei tasapainoillaˣ passive on tasapainoiltu ei oleˣ tasapainoiltu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tasapainoilin en tasapainoillut 1st sing. olin tasapainoillut en ollut tasapainoillut
2nd sing. tasapainoilit et tasapainoillut 2nd sing. olit tasapainoillut et ollut tasapainoillut
3rd sing. tasapainoili ei tasapainoillut 3rd sing. oli tasapainoillut ei ollut tasapainoillut
1st plur. tasapainoilimme emme tasapainoilleet 1st plur. olimme tasapainoilleet emme olleet tasapainoilleet
2nd plur. tasapainoilitte ette tasapainoilleet 2nd plur. olitte tasapainoilleet ette olleet tasapainoilleet
3rd plur. tasapainoilivat eivät tasapainoilleet 3rd plur. olivat tasapainoilleet eivät olleet tasapainoilleet
passive tasapainoiltiin ei tasapainoiltu passive oli tasapainoiltu ei ollut tasapainoiltu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tasapainoilisin en tasapainoilisi 1st sing. olisin tasapainoillut en olisi tasapainoillut
2nd sing. tasapainoilisit et tasapainoilisi 2nd sing. olisit tasapainoillut et olisi tasapainoillut
3rd sing. tasapainoilisi ei tasapainoilisi 3rd sing. olisi tasapainoillut ei olisi tasapainoillut
1st plur. tasapainoilisimme emme tasapainoilisi 1st plur. olisimme tasapainoilleet emme olisi tasapainoilleet
2nd plur. tasapainoilisitte ette tasapainoilisi 2nd plur. olisitte tasapainoilleet ette olisi tasapainoilleet
3rd plur. tasapainoilisivat eivät tasapainoilisi 3rd plur. olisivat tasapainoilleet eivät olisi tasapainoilleet
passive tasapainoiltaisiin ei tasapainoiltaisi passive olisi tasapainoiltu ei olisi tasapainoiltu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tasapainoileˣ älä tasapainoileˣ 2nd sing. oleˣ tasapainoillut älä oleˣ tasapainoillut
3rd sing. tasapainoilkoon älköön tasapainoilkoˣ 3rd sing. olkoon tasapainoillut älköön olkoˣ tasapainoillut
1st plur. tasapainoilkaamme älkäämme tasapainoilkoˣ 1st plur. olkaamme tasapainoilleet älkäämme olkoˣ tasapainoilleet
2nd plur. tasapainoilkaa älkää tasapainoilkoˣ 2nd plur. olkaa tasapainoilleet älkää olkoˣ tasapainoilleet
3rd plur. tasapainoilkoot älkööt tasapainoilkoˣ 3rd plur. olkoot tasapainoilleet älkööt olkoˣ tasapainoilleet
passive tasapainoiltakoon älköön tasapainoiltakoˣ passive olkoon tasapainoiltu älköön olkoˣ tasapainoiltu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tasapainoillen en tasapainoilleˣ 1st sing. lienen tasapainoillut en lieneˣ tasapainoillut
2nd sing. tasapainoillet et tasapainoilleˣ 2nd sing. lienet tasapainoillut et lieneˣ tasapainoillut
3rd sing. tasapainoillee ei tasapainoilleˣ 3rd sing. lienee tasapainoillut ei lieneˣ tasapainoillut
1st plur. tasapainoillemme emme tasapainoilleˣ 1st plur. lienemme tasapainoilleet emme lieneˣ tasapainoilleet
2nd plur. tasapainoillette ette tasapainoilleˣ 2nd plur. lienette tasapainoilleet ette lieneˣ tasapainoilleet
3rd plur. tasapainoillevat eivät tasapainoilleˣ 3rd plur. lienevät tasapainoilleet eivät lieneˣ tasapainoilleet
passive tasapainoiltaneen ei tasapainoiltaneˣ passive lienee tasapainoiltu ei lieneˣ tasapainoiltu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tasapainoillaˣ present tasapainoileva tasapainoiltava
long 1st2 tasapainoillakseen past tasapainoillut tasapainoiltu
2nd inessive1 tasapainoillessa tasapainoiltaessa agent1, 3 tasapainoilema
instructive tasapainoillen negative tasapainoilematon
3rd inessive tasapainoilemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tasapainoilemasta
illative tasapainoilemaan
adessive tasapainoilemalla
abessive tasapainoilematta
instructive tasapainoileman tasapainoiltaman
4th nominative tasapainoileminen
partitive tasapainoilemista
5th2 tasapainoilemaisillaan