tasapainoilla

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

tasapaino ‎(balance) >

Verb[edit]

tasapainoilla

  1. (intransitive) To balance oneself.

Conjugation[edit]

Inflection of tasapainoilla (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tasapainoilen en tasapainoile 1st sing. olen tasapainoillut en ole tasapainoillut
2nd sing. tasapainoilet et tasapainoile 2nd sing. olet tasapainoillut et ole tasapainoillut
3rd sing. tasapainoilee ei tasapainoile 3rd sing. on tasapainoillut ei ole tasapainoillut
1st plur. tasapainoilemme emme tasapainoile 1st plur. olemme tasapainoilleet emme ole tasapainoilleet
2nd plur. tasapainoilette ette tasapainoile 2nd plur. olette tasapainoilleet ette ole tasapainoilleet
3rd plur. tasapainoilevat eivät tasapainoile 3rd plur. ovat tasapainoilleet eivät ole tasapainoilleet
passive tasapainoillaan ei tasapainoilla passive on tasapainoiltu ei ole tasapainoiltu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tasapainoilin en tasapainoillut 1st sing. olin tasapainoillut en ollut tasapainoillut
2nd sing. tasapainoilit et tasapainoillut 2nd sing. olit tasapainoillut et ollut tasapainoillut
3rd sing. tasapainoili ei tasapainoillut 3rd sing. oli tasapainoillut ei ollut tasapainoillut
1st plur. tasapainoilimme emme tasapainoilleet 1st plur. olimme tasapainoilleet emme olleet tasapainoilleet
2nd plur. tasapainoilitte ette tasapainoilleet 2nd plur. olitte tasapainoilleet ette olleet tasapainoilleet
3rd plur. tasapainoilivat eivät tasapainoilleet 3rd plur. olivat tasapainoilleet eivät olleet tasapainoilleet
passive tasapainoiltiin ei tasapainoiltu passive oli tasapainoiltu ei ollut tasapainoiltu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tasapainoilisin en tasapainoilisi 1st sing. olisin tasapainoillut en olisi tasapainoillut
2nd sing. tasapainoilisit et tasapainoilisi 2nd sing. olisit tasapainoillut et olisi tasapainoillut
3rd sing. tasapainoilisi ei tasapainoilisi 3rd sing. olisi tasapainoillut ei olisi tasapainoillut
1st plur. tasapainoilisimme emme tasapainoilisi 1st plur. olisimme tasapainoilleet emme olisi tasapainoilleet
2nd plur. tasapainoilisitte ette tasapainoilisi 2nd plur. olisitte tasapainoilleet ette olisi tasapainoilleet
3rd plur. tasapainoilisivat eivät tasapainoilisi 3rd plur. olisivat tasapainoilleet eivät olisi tasapainoilleet
passive tasapainoiltaisiin ei tasapainoiltaisi passive olisi tasapainoiltu ei olisi tasapainoiltu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tasapainoile älä tasapainoile 2nd sing. ole tasapainoillut älä ole tasapainoillut
3rd sing. tasapainoilkoon älköön tasapainoilko 3rd sing. olkoon tasapainoillut älköön olko tasapainoillut
1st plur. tasapainoilkaamme älkäämme tasapainoilko 1st plur. olkaamme tasapainoilleet älkäämme olko tasapainoilleet
2nd plur. tasapainoilkaa älkää tasapainoilko 2nd plur. olkaa tasapainoilleet älkää olko tasapainoilleet
3rd plur. tasapainoilkoot älkööt tasapainoilko 3rd plur. olkoot tasapainoilleet älkööt olko tasapainoilleet
passive tasapainoiltakoon älköön tasapainoiltako passive olkoon tasapainoiltu älköön olko tasapainoiltu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tasapainoillen en tasapainoille 1st sing. lienen tasapainoillut en liene tasapainoillut
2nd sing. tasapainoillet et tasapainoille 2nd sing. lienet tasapainoillut et liene tasapainoillut
3rd sing. tasapainoillee ei tasapainoille 3rd sing. lienee tasapainoillut ei liene tasapainoillut
1st plur. tasapainoillemme emme tasapainoille 1st plur. lienemme tasapainoilleet emme liene tasapainoilleet
2nd plur. tasapainoillette ette tasapainoille 2nd plur. lienette tasapainoilleet ette liene tasapainoilleet
3rd plur. tasapainoillevat eivät tasapainoille 3rd plur. lienevät tasapainoilleet eivät liene tasapainoilleet
passive tasapainoiltaneen ei tasapainoiltane passive lienee tasapainoiltu ei liene tasapainoiltu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tasapainoilla present tasapainoileva tasapainoiltava
long 1st2 tasapainoillakseen past tasapainoillut tasapainoiltu
2nd inessive1 tasapainoillessa tasapainoiltaessa agent1, 3 tasapainoilema
instructive tasapainoillen negative tasapainoilematon
3rd inessive tasapainoilemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tasapainoilemasta
illative tasapainoilemaan
adessive tasapainoilemalla
abessive tasapainoilematta
instructive tasapainoileman tasapainoiltaman
4th nominative tasapainoileminen
partitive tasapainoilemista
5th2 tasapainoilemaisillaan