tehdä tiettäväksi

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

tehdä ‎(to make) + tiettäväksi ‎(known)

Verb[edit]

tehdä tiettäväksi

  1. (idiomatic) to make clear, let know
    Hän teki heti ensimmäisenä päivänä tiettäväksi, kuka tulee olemaan ryhmän johtaja.
    Right on the first day he made clear, who will be the leader of the group.
  2. (formal) to announce

Conjugation[edit]

Inflection of tehdä tiettäväksi (Kotus type 71/nähdä, k-ø gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. teen tiettäväksi en tee tiettäväksi 1st sing. olen tehnyt tiettäväksi en ole tehnyt tiettäväksi
2nd sing. teet tiettäväksi et tee tiettäväksi 2nd sing. olet tehnyt tiettäväksi et ole tehnyt tiettäväksi
3rd sing. tekee tiettäväksi ei tee tiettäväksi 3rd sing. on tehnyt tiettäväksi ei ole tehnyt tiettäväksi
1st plur. teemme tiettäväksi emme tee tiettäväksi 1st plur. olemme tehneet tiettäväksi emme ole tehneet tiettäväksi
2nd plur. teette tiettäväksi ette tee tiettäväksi 2nd plur. olette tehneet tiettäväksi ette ole tehneet tiettäväksi
3rd plur. tekevät tiettäväksi eivät tee tiettäväksi 3rd plur. ovat tehneet tiettäväksi eivät ole tehneet tiettäväksi
passive tehdään tiettäväksi ei tehdä tiettäväksi passive on tehty tiettäväksi ei ole tehty tiettäväksi
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tein tiettäväksi en tehnyt tiettäväksi 1st sing. olin tehnyt tiettäväksi en ollut tehnyt tiettäväksi
2nd sing. teit tiettäväksi et tehnyt tiettäväksi 2nd sing. olit tehnyt tiettäväksi et ollut tehnyt tiettäväksi
3rd sing. teki tiettäväksi ei tehnyt tiettäväksi 3rd sing. oli tehnyt tiettäväksi ei ollut tehnyt tiettäväksi
1st plur. teimme tiettäväksi emme tehneet tiettäväksi 1st plur. olimme tehneet tiettäväksi emme olleet tehneet tiettäväksi
2nd plur. teitte tiettäväksi ette tehneet tiettäväksi 2nd plur. olitte tehneet tiettäväksi ette olleet tehneet tiettäväksi
3rd plur. tekivät tiettäväksi eivät tehneet tiettäväksi 3rd plur. olivat tehneet tiettäväksi eivät olleet tehneet tiettäväksi
passive tehtiin tiettäväksi ei tehty tiettäväksi passive oli tehty tiettäväksi ei ollut tehty tiettäväksi
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tekisin tiettäväksi en tekisi tiettäväksi 1st sing. olisin tehnyt tiettäväksi en olisi tehnyt tiettäväksi
2nd sing. tekisit tiettäväksi et tekisi tiettäväksi 2nd sing. olisit tehnyt tiettäväksi et olisi tehnyt tiettäväksi
3rd sing. tekisi tiettäväksi ei tekisi tiettäväksi 3rd sing. olisi tehnyt tiettäväksi ei olisi tehnyt tiettäväksi
1st plur. tekisimme tiettäväksi emme tekisi tiettäväksi 1st plur. olisimme tehneet tiettäväksi emme olisi tehneet tiettäväksi
2nd plur. tekisitte tiettäväksi ette tekisi tiettäväksi 2nd plur. olisitte tehneet tiettäväksi ette olisi tehneet tiettäväksi
3rd plur. tekisivät tiettäväksi eivät tekisi tiettäväksi 3rd plur. olisivat tehneet tiettäväksi eivät olisi tehneet tiettäväksi
passive tehtäisiin tiettäväksi ei tehtäisi tiettäväksi passive olisi tehty tiettäväksi ei olisi tehty tiettäväksi
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tee tiettäväksi älä tee tiettäväksi 2nd sing. ole tehnyt tiettäväksi älä ole tehnyt tiettäväksi
3rd sing. tehköön tiettäväksi älköön tehkö tiettäväksi 3rd sing. olkoon tehnyt tiettäväksi älköön olko tehnyt tiettäväksi
1st plur. tehkäämme tiettäväksi älkäämme tehkö tiettäväksi 1st plur. olkaamme tehneet tiettäväksi älkäämme olko tehneet tiettäväksi
2nd plur. tehkää tiettäväksi älkää tehkö tiettäväksi 2nd plur. olkaa tehneet tiettäväksi älkää olko tehneet tiettäväksi
3rd plur. tehkööt tiettäväksi älkööt tehkö tiettäväksi 3rd plur. olkoot tehneet tiettäväksi älkööt olko tehneet tiettäväksi
passive tehtäköön tiettäväksi älköön tehtäkö tiettäväksi passive olkoon tehty tiettäväksi älköön olko tehty tiettäväksi
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tehnen tiettäväksi en tehne tiettäväksi 1st sing. lienen tehnyt tiettäväksi en liene tehnyt tiettäväksi
2nd sing. tehnet tiettäväksi et tehne tiettäväksi 2nd sing. lienet tehnyt tiettäväksi et liene tehnyt tiettäväksi
3rd sing. tehnee tiettäväksi ei tehne tiettäväksi 3rd sing. lienee tehnyt tiettäväksi ei liene tehnyt tiettäväksi
1st plur. tehnemme tiettäväksi emme tehne tiettäväksi 1st plur. lienemme tehneet tiettäväksi emme liene tehneet tiettäväksi
2nd plur. tehnette tiettäväksi ette tehne tiettäväksi 2nd plur. lienette tehneet tiettäväksi ette liene tehneet tiettäväksi
3rd plur. tehnevät tiettäväksi eivät tehne tiettäväksi 3rd plur. lienevät tehneet tiettäväksi eivät liene tehneet tiettäväksi
passive tehtäneen tiettäväksi ei tehtäne tiettäväksi passive lienee tehty tiettäväksi ei liene tehty tiettäväksi
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tehdä tiettäväksi present tekevä tiettäväksi tehtävä tiettäväksi
long 1st2 tehdäkseen tiettäväksi past tehnyt tiettäväksi tehty tiettäväksi
2nd inessive1 tehdessä tiettäväksi tehtäessä tiettäväksi agent1, 3 tekemä tiettäväksi
instructive tehden tiettäväksi negative tekemätön tiettäväksi
3rd inessive tekemässä tiettäväksi 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tekemästä tiettäväksi
illative tekemään tiettäväksi
adessive tekemällä tiettäväksi
abessive tekemättä tiettäväksi
instructive tekemän tiettäväksi tehtämän tiettäväksi
4th nominative tekeminen tiettäväksi
partitive tekemistä tiettäväksi
5th2 tekemäisillään tiettäväksi

Usage notes[edit]

In the sense "make clear" this term has a negative connotation, i.e. the person making something clear makes it somehow in an unpleasant way.

Synonyms[edit]