tekstittää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From teksti ‎(text) +‎ -ttää

Verb[edit]

tekstittää

  1. (transitive) To subtitle.

Conjugation[edit]

Inflection of tekstittää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tekstitän en tekstitä 1st sing. olen tekstittänyt en ole tekstittänyt
2nd sing. tekstität et tekstitä 2nd sing. olet tekstittänyt et ole tekstittänyt
3rd sing. tekstittää ei tekstitä 3rd sing. on tekstittänyt ei ole tekstittänyt
1st plur. tekstitämme emme tekstitä 1st plur. olemme tekstittäneet emme ole tekstittäneet
2nd plur. tekstitätte ette tekstitä 2nd plur. olette tekstittäneet ette ole tekstittäneet
3rd plur. tekstittävät eivät tekstitä 3rd plur. ovat tekstittäneet eivät ole tekstittäneet
passive tekstitetään ei tekstitetä passive on tekstitetty ei ole tekstitetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tekstitin en tekstittänyt 1st sing. olin tekstittänyt en ollut tekstittänyt
2nd sing. tekstitit et tekstittänyt 2nd sing. olit tekstittänyt et ollut tekstittänyt
3rd sing. tekstitti ei tekstittänyt 3rd sing. oli tekstittänyt ei ollut tekstittänyt
1st plur. tekstitimme emme tekstittäneet 1st plur. olimme tekstittäneet emme olleet tekstittäneet
2nd plur. tekstititte ette tekstittäneet 2nd plur. olitte tekstittäneet ette olleet tekstittäneet
3rd plur. tekstittivät eivät tekstittäneet 3rd plur. olivat tekstittäneet eivät olleet tekstittäneet
passive tekstitettiin ei tekstitetty passive oli tekstitetty ei ollut tekstitetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tekstittäisin en tekstittäisi 1st sing. olisin tekstittänyt en olisi tekstittänyt
2nd sing. tekstittäisit et tekstittäisi 2nd sing. olisit tekstittänyt et olisi tekstittänyt
3rd sing. tekstittäisi ei tekstittäisi 3rd sing. olisi tekstittänyt ei olisi tekstittänyt
1st plur. tekstittäisimme emme tekstittäisi 1st plur. olisimme tekstittäneet emme olisi tekstittäneet
2nd plur. tekstittäisitte ette tekstittäisi 2nd plur. olisitte tekstittäneet ette olisi tekstittäneet
3rd plur. tekstittäisivät eivät tekstittäisi 3rd plur. olisivat tekstittäneet eivät olisi tekstittäneet
passive tekstitettäisiin ei tekstitettäisi passive olisi tekstitetty ei olisi tekstitetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tekstitä älä tekstitä 2nd sing. ole tekstittänyt älä ole tekstittänyt
3rd sing. tekstittäköön älköön tekstittäkö 3rd sing. olkoon tekstittänyt älköön olko tekstittänyt
1st plur. tekstittäkäämme älkäämme tekstittäkö 1st plur. olkaamme tekstittäneet älkäämme olko tekstittäneet
2nd plur. tekstittäkää älkää tekstittäkö 2nd plur. olkaa tekstittäneet älkää olko tekstittäneet
3rd plur. tekstittäkööt älkööt tekstittäkö 3rd plur. olkoot tekstittäneet älkööt olko tekstittäneet
passive tekstitettäköön älköön tekstitettäkö passive olkoon tekstitetty älköön olko tekstitetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tekstittänen en tekstittäne 1st sing. lienen tekstittänyt en liene tekstittänyt
2nd sing. tekstittänet et tekstittäne 2nd sing. lienet tekstittänyt et liene tekstittänyt
3rd sing. tekstittänee ei tekstittäne 3rd sing. lienee tekstittänyt ei liene tekstittänyt
1st plur. tekstittänemme emme tekstittäne 1st plur. lienemme tekstittäneet emme liene tekstittäneet
2nd plur. tekstittänette ette tekstittäne 2nd plur. lienette tekstittäneet ette liene tekstittäneet
3rd plur. tekstittänevät eivät tekstittäne 3rd plur. lienevät tekstittäneet eivät liene tekstittäneet
passive tekstitettäneen ei tekstitettäne passive lienee tekstitetty ei liene tekstitetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tekstittää present tekstittävä tekstitettävä
long 1st2 tekstittääkseen past tekstittänyt tekstitetty
2nd inessive1 tekstittäessä tekstitettäessä agent1, 3 tekstittämä
instructive tekstittäen negative tekstittämätön
3rd inessive tekstittämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tekstittämästä
illative tekstittämään
adessive tekstittämällä
abessive tekstittämättä
instructive tekstittämän tekstitettämän
4th nominative tekstittäminen
partitive tekstittämistä
5th2 tekstittämäisillään

Derived terms[edit]