toimituttaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

toimittaa +‎ -uttaa

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈtoi̯mitutːɑːˣ/, [ˈt̪o̞i̯miˌt̪ut̪ːɑː(ʔ)]
  • Hyphenation: toi‧mi‧tut‧taa

Verb[edit]

toimituttaa

  1. (transitive) to have (something) sent or delivered

Conjugation[edit]

Inflection of toimituttaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. toimitutan en toimituta 1st sing. olen toimituttanut en ole toimituttanut
2nd sing. toimitutat et toimituta 2nd sing. olet toimituttanut et ole toimituttanut
3rd sing. toimituttaa ei toimituta 3rd sing. on toimituttanut ei ole toimituttanut
1st plur. toimitutamme emme toimituta 1st plur. olemme toimituttaneet emme ole toimituttaneet
2nd plur. toimitutatte ette toimituta 2nd plur. olette toimituttaneet ette ole toimituttaneet
3rd plur. toimituttavat eivät toimituta 3rd plur. ovat toimituttaneet eivät ole toimituttaneet
passive toimitutetaan ei toimituteta passive on toimitutettu ei ole toimitutettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. toimitutin en toimituttanut 1st sing. olin toimituttanut en ollut toimituttanut
2nd sing. toimitutit et toimituttanut 2nd sing. olit toimituttanut et ollut toimituttanut
3rd sing. toimitutti ei toimituttanut 3rd sing. oli toimituttanut ei ollut toimituttanut
1st plur. toimitutimme emme toimituttaneet 1st plur. olimme toimituttaneet emme olleet toimituttaneet
2nd plur. toimitutitte ette toimituttaneet 2nd plur. olitte toimituttaneet ette olleet toimituttaneet
3rd plur. toimituttivat eivät toimituttaneet 3rd plur. olivat toimituttaneet eivät olleet toimituttaneet
passive toimitutettiin ei toimitutettu passive oli toimitutettu ei ollut toimitutettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. toimituttaisin en toimituttaisi 1st sing. olisin toimituttanut en olisi toimituttanut
2nd sing. toimituttaisit et toimituttaisi 2nd sing. olisit toimituttanut et olisi toimituttanut
3rd sing. toimituttaisi ei toimituttaisi 3rd sing. olisi toimituttanut ei olisi toimituttanut
1st plur. toimituttaisimme emme toimituttaisi 1st plur. olisimme toimituttaneet emme olisi toimituttaneet
2nd plur. toimituttaisitte ette toimituttaisi 2nd plur. olisitte toimituttaneet ette olisi toimituttaneet
3rd plur. toimituttaisivat eivät toimituttaisi 3rd plur. olisivat toimituttaneet eivät olisi toimituttaneet
passive toimitutettaisiin ei toimitutettaisi passive olisi toimitutettu ei olisi toimitutettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. toimituta älä toimituta 2nd sing. ole toimituttanut älä ole toimituttanut
3rd sing. toimituttakoon älköön toimituttako 3rd sing. olkoon toimituttanut älköön olko toimituttanut
1st plur. toimituttakaamme älkäämme toimituttako 1st plur. olkaamme toimituttaneet älkäämme olko toimituttaneet
2nd plur. toimituttakaa älkää toimituttako 2nd plur. olkaa toimituttaneet älkää olko toimituttaneet
3rd plur. toimituttakoot älkööt toimituttako 3rd plur. olkoot toimituttaneet älkööt olko toimituttaneet
passive toimitutettakoon älköön toimitutettako passive olkoon toimitutettu älköön olko toimitutettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. toimituttanen en toimituttane 1st sing. lienen toimituttanut en liene toimituttanut
2nd sing. toimituttanet et toimituttane 2nd sing. lienet toimituttanut et liene toimituttanut
3rd sing. toimituttanee ei toimituttane 3rd sing. lienee toimituttanut ei liene toimituttanut
1st plur. toimituttanemme emme toimituttane 1st plur. lienemme toimituttaneet emme liene toimituttaneet
2nd plur. toimituttanette ette toimituttane 2nd plur. lienette toimituttaneet ette liene toimituttaneet
3rd plur. toimituttanevat eivät toimituttane 3rd plur. lienevät toimituttaneet eivät liene toimituttaneet
passive toimitutettaneen ei toimitutettane passive lienee toimitutettu ei liene toimitutettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st toimituttaa present toimituttava toimitutettava
long 1st2 toimituttaakseen past toimituttanut toimitutettu
2nd inessive1 toimituttaessa toimitutettaessa agent1, 3 toimituttama
instructive toimituttaen negative toimituttamaton
3rd inessive toimituttamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative toimituttamasta
illative toimituttamaan
adessive toimituttamalla
abessive toimituttamatta
instructive toimituttaman toimitutettaman
4th nominative toimituttaminen
partitive toimituttamista
5th2 toimituttamaisillaan