tuhauttaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈtuhɑu̯tːɑːˣ/, [ˈt̪uɦɑu̯t̪ːɑː(ʔ)]
  • Hyphenation: tu‧haut‧taa

Verb[edit]

tuhauttaa

  1. (transitive) to cause to make a snorting or sniffing sound

Conjugation[edit]

Inflection of tuhauttaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuhautan en tuhauta 1st sing. olen tuhauttanut en ole tuhauttanut
2nd sing. tuhautat et tuhauta 2nd sing. olet tuhauttanut et ole tuhauttanut
3rd sing. tuhauttaa ei tuhauta 3rd sing. on tuhauttanut ei ole tuhauttanut
1st plur. tuhautamme emme tuhauta 1st plur. olemme tuhauttaneet emme ole tuhauttaneet
2nd plur. tuhautatte ette tuhauta 2nd plur. olette tuhauttaneet ette ole tuhauttaneet
3rd plur. tuhauttavat eivät tuhauta 3rd plur. ovat tuhauttaneet eivät ole tuhauttaneet
passive tuhautetaan ei tuhauteta passive on tuhautettu ei ole tuhautettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuhautin en tuhauttanut 1st sing. olin tuhauttanut en ollut tuhauttanut
2nd sing. tuhautit et tuhauttanut 2nd sing. olit tuhauttanut et ollut tuhauttanut
3rd sing. tuhautti ei tuhauttanut 3rd sing. oli tuhauttanut ei ollut tuhauttanut
1st plur. tuhautimme emme tuhauttaneet 1st plur. olimme tuhauttaneet emme olleet tuhauttaneet
2nd plur. tuhautitte ette tuhauttaneet 2nd plur. olitte tuhauttaneet ette olleet tuhauttaneet
3rd plur. tuhauttivat eivät tuhauttaneet 3rd plur. olivat tuhauttaneet eivät olleet tuhauttaneet
passive tuhautettiin ei tuhautettu passive oli tuhautettu ei ollut tuhautettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuhauttaisin en tuhauttaisi 1st sing. olisin tuhauttanut en olisi tuhauttanut
2nd sing. tuhauttaisit et tuhauttaisi 2nd sing. olisit tuhauttanut et olisi tuhauttanut
3rd sing. tuhauttaisi ei tuhauttaisi 3rd sing. olisi tuhauttanut ei olisi tuhauttanut
1st plur. tuhauttaisimme emme tuhauttaisi 1st plur. olisimme tuhauttaneet emme olisi tuhauttaneet
2nd plur. tuhauttaisitte ette tuhauttaisi 2nd plur. olisitte tuhauttaneet ette olisi tuhauttaneet
3rd plur. tuhauttaisivat eivät tuhauttaisi 3rd plur. olisivat tuhauttaneet eivät olisi tuhauttaneet
passive tuhautettaisiin ei tuhautettaisi passive olisi tuhautettu ei olisi tuhautettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tuhauta älä tuhauta 2nd sing. ole tuhauttanut älä ole tuhauttanut
3rd sing. tuhauttakoon älköön tuhauttako 3rd sing. olkoon tuhauttanut älköön olko tuhauttanut
1st plur. tuhauttakaamme älkäämme tuhauttako 1st plur. olkaamme tuhauttaneet älkäämme olko tuhauttaneet
2nd plur. tuhauttakaa älkää tuhauttako 2nd plur. olkaa tuhauttaneet älkää olko tuhauttaneet
3rd plur. tuhauttakoot älkööt tuhauttako 3rd plur. olkoot tuhauttaneet älkööt olko tuhauttaneet
passive tuhautettakoon älköön tuhautettako passive olkoon tuhautettu älköön olko tuhautettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuhauttanen en tuhauttane 1st sing. lienen tuhauttanut en liene tuhauttanut
2nd sing. tuhauttanet et tuhauttane 2nd sing. lienet tuhauttanut et liene tuhauttanut
3rd sing. tuhauttanee ei tuhauttane 3rd sing. lienee tuhauttanut ei liene tuhauttanut
1st plur. tuhauttanemme emme tuhauttane 1st plur. lienemme tuhauttaneet emme liene tuhauttaneet
2nd plur. tuhauttanette ette tuhauttane 2nd plur. lienette tuhauttaneet ette liene tuhauttaneet
3rd plur. tuhauttanevat eivät tuhauttane 3rd plur. lienevät tuhauttaneet eivät liene tuhauttaneet
passive tuhautettaneen ei tuhautettane passive lienee tuhautettu ei liene tuhautettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tuhauttaa present tuhauttava tuhautettava
long 1st2 tuhauttaakseen past tuhauttanut tuhautettu
2nd inessive1 tuhauttaessa tuhautettaessa agent1, 3 tuhauttama
instructive tuhauttaen negative tuhauttamaton
3rd inessive tuhauttamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tuhauttamasta
illative tuhauttamaan
adessive tuhauttamalla
abessive tuhauttamatta
instructive tuhauttaman tuhautettaman
4th nominative tuhauttaminen
partitive tuhauttamista
5th2 tuhauttamaisillaan