tulla hulluksi

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

tulla ‎(to become) hulluksi ‎(to crazy)

Verb[edit]

tulla hulluksi

  1. to go crazy, go nuts, crack up

Conjugation[edit]

Inflection of tulla hulluksi (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tulen hulluksi en tule hulluksi 1st sing. olen tullut hulluksi en ole tullut hulluksi
2nd sing. tulet hulluksi et tule hulluksi 2nd sing. olet tullut hulluksi et ole tullut hulluksi
3rd sing. tulee hulluksi ei tule hulluksi 3rd sing. on tullut hulluksi ei ole tullut hulluksi
1st plur. tulemme hulluksi emme tule hulluksi 1st plur. olemme tulleet hulluksi emme ole tulleet hulluksi
2nd plur. tulette hulluksi ette tule hulluksi 2nd plur. olette tulleet hulluksi ette ole tulleet hulluksi
3rd plur. tulevat hulluksi eivät tule hulluksi 3rd plur. ovat tulleet hulluksi eivät ole tulleet hulluksi
passive tullaan hulluksi ei tulla hulluksi passive on tultu hulluksi ei ole tultu hulluksi
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tulin hulluksi en tullut hulluksi 1st sing. olin tullut hulluksi en ollut tullut hulluksi
2nd sing. tulit hulluksi et tullut hulluksi 2nd sing. olit tullut hulluksi et ollut tullut hulluksi
3rd sing. tuli hulluksi ei tullut hulluksi 3rd sing. oli tullut hulluksi ei ollut tullut hulluksi
1st plur. tulimme hulluksi emme tulleet hulluksi 1st plur. olimme tulleet hulluksi emme olleet tulleet hulluksi
2nd plur. tulitte hulluksi ette tulleet hulluksi 2nd plur. olitte tulleet hulluksi ette olleet tulleet hulluksi
3rd plur. tulivat hulluksi eivät tulleet hulluksi 3rd plur. olivat tulleet hulluksi eivät olleet tulleet hulluksi
passive tultiin hulluksi ei tultu hulluksi passive oli tultu hulluksi ei ollut tultu hulluksi
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tulisin hulluksi en tulisi hulluksi 1st sing. olisin tullut hulluksi en olisi tullut hulluksi
2nd sing. tulisit hulluksi et tulisi hulluksi 2nd sing. olisit tullut hulluksi et olisi tullut hulluksi
3rd sing. tulisi hulluksi ei tulisi hulluksi 3rd sing. olisi tullut hulluksi ei olisi tullut hulluksi
1st plur. tulisimme hulluksi emme tulisi hulluksi 1st plur. olisimme tulleet hulluksi emme olisi tulleet hulluksi
2nd plur. tulisitte hulluksi ette tulisi hulluksi 2nd plur. olisitte tulleet hulluksi ette olisi tulleet hulluksi
3rd plur. tulisivat hulluksi eivät tulisi hulluksi 3rd plur. olisivat tulleet hulluksi eivät olisi tulleet hulluksi
passive tultaisiin hulluksi ei tultaisi hulluksi passive olisi tultu hulluksi ei olisi tultu hulluksi
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tule hulluksi älä tule hulluksi 2nd sing. ole tullut hulluksi älä ole tullut hulluksi
3rd sing. tulkoon hulluksi älköön tulko hulluksi 3rd sing. olkoon tullut hulluksi älköön olko tullut hulluksi
1st plur. tulkaamme hulluksi älkäämme tulko hulluksi 1st plur. olkaamme tulleet hulluksi älkäämme olko tulleet hulluksi
2nd plur. tulkaa hulluksi älkää tulko hulluksi 2nd plur. olkaa tulleet hulluksi älkää olko tulleet hulluksi
3rd plur. tulkoot hulluksi älkööt tulko hulluksi 3rd plur. olkoot tulleet hulluksi älkööt olko tulleet hulluksi
passive tultakoon hulluksi älköön tultako hulluksi passive olkoon tultu hulluksi älköön olko tultu hulluksi
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tullen hulluksi en tulle hulluksi 1st sing. lienen tullut hulluksi en liene tullut hulluksi
2nd sing. tullet hulluksi et tulle hulluksi 2nd sing. lienet tullut hulluksi et liene tullut hulluksi
3rd sing. tullee hulluksi ei tulle hulluksi 3rd sing. lienee tullut hulluksi ei liene tullut hulluksi
1st plur. tullemme hulluksi emme tulle hulluksi 1st plur. lienemme tulleet hulluksi emme liene tulleet hulluksi
2nd plur. tullette hulluksi ette tulle hulluksi 2nd plur. lienette tulleet hulluksi ette liene tulleet hulluksi
3rd plur. tullevat hulluksi eivät tulle hulluksi 3rd plur. lienevät tulleet hulluksi eivät liene tulleet hulluksi
passive tultaneen hulluksi ei tultane hulluksi passive lienee tultu hulluksi ei liene tultu hulluksi
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tulla hulluksi present tuleva hulluksi tultava hulluksi
long 1st2 tullakseen hulluksi past tullut hulluksi tultu hulluksi
2nd inessive1 tullessa hulluksi tultaessa hulluksi agent1, 3 tulema hulluksi
instructive tullen hulluksi negative tulematon hulluksi
3rd inessive tulemassa hulluksi 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tulemasta hulluksi
illative tulemaan hulluksi
adessive tulemalla hulluksi
abessive tulematta hulluksi
instructive tuleman hulluksi tultaman hulluksi
4th nominative tuleminen hulluksi
partitive tulemista hulluksi
5th2 tulemaisillaan hulluksi